• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Mbi 9000 aborte në vit

GLOOM

Catch me if you can...
Pe: Titulli: Pe: Titulli: Pe: Titulli: Mbi 9000 aborte në vit

1. ثshtë e sigurtë se kanë shpëtuar besimtarët:
2. ata të cilët janë të përulur dhe janë të kujdesshëm gjatë faljes së namazit,
3. dhe ata të cilët i shmangën të kotës (fjalë a punë),
4. dhe ata të cilët rregullisht japin zeqatin,
5. dhe ata të cilët e ruajnë nderin e vet (sa i përket jetës intime),
6. me përjashtim ndaj grave të veta (me kurorë) dhe ndaj atyre (robreshave) që i kanë në pronësinë e vet, për të cilat nuk janë të qortuara,
7. e kush kërkon përtej tyre (dëfrim nga të ndaluarat), të tillët janë ata që e kanë shkelë normat e caktuara,
8. dhe ata të cilët me kujdes i ruajnë ato që u janë besuar (sende ose fjalë), e ruajnë edhe premtimin e dhënë,
9. dhe ata të cilët i kushtojnë kujdes kohës së namazit të tyre.
10. Të tillët janë mu ata trashëgimtarët,
11. të cilët e trashëgojnë Firdewsin, aty janë përgjithmonë.'' El-Muminun ''
Sa i perket pytjes tende qka eshte e ndershme ne citatitin numer 5 '6'7 munde ta kuptojshe se qka e quaj ndershmeri une . Keto kenen ajete Kurani .

Me morale eshte ajo vajze-djale i cili ju permbahet ketyre rregullave te larteshenuara . Dhe qdo rregulle qe kerkohet te kryhet nga ata nga ky burim Kurani.

Kurse i pa moraleshume eshte ai-ajo te cilet i shkelin keto rregulla. E si pasoj e SHKELJES se ketyre rregullave qielloree eshte edhe '' aborti si qellim i shfrenimit seksuale''

Ndoshta e kuptove se si nderlidhet edukata-morali -aborti?

Citatet e lartesuar jane per te dy gjinite . Nesse ndodhe nje mardheni jashte martesore mes dy perssonave - ata de dyte kane bere imoralitet pa marr parasysh si e gjykojn njeri tjetrin.
Ai i cili na gjykon nete vertet eshte ne Qiell i cili na mbikqyre .
Dhe si funde mund te kuptojsh se si e maati une moralin?

Mendoj e vetmjaa alternative eshte kjo menyr fetaare islame qe e mate morlin me se miri dhe nese jetojm sipas ketyre rregullave do te jemi te moraleshem do te kemi jet te qete ' te sigurt dhe qka eshte me kryesorja do te jemi shsembulle per tetjeret.
Gje konkrete per temen kishe??...Ajo qe nuk fal namaz aborton??...Ske te falura apo qe shkojne ne xhami e nuk kryejne marredhenie??...I nderuar lere fene e praktikoje ne nenforumet perkates,tema eshte shoqerore aktuale,ke ndonje gje ne lidhje me temen fol,nuk pate postimet apo shfryrjet e deshiren per praktikimin e perhapjes se fese beje ne nenforumin perkates...Pasi ne gjithe postimin tend sme kapi asnje vend syri pergjigjet e pyestjes time,e asnje gje konkrete per temen...Ti me shkruar rregullat e nje muslimane te devotshme a ku di une,sme ke shkruar gje kush eshte i ndershem??...Ke pak qe falen e vjedhin??...Ke dhe vrases qe shkojne ne xhami ndaj mos me bej te flas,se ke tendence cdo teme ta kthesh ne teologji...Hajt kalofsh bukur tani...
 
Pe: Mbi 9000 aborte në vit

Uroj qe te ndergjegjesohen edhe shqiptaret qe aborti eshte shume i demshem jo vetem per femijet qe nuk lindin por mbi te gjitha per nenat e munguara.Fatkeqesisht qe te arrijme nje ndergjegje te tille duhet qe mbi te gjitha te ndryshojme respektin qe kemi ne per jeten dhe kjo pa ndryshuar mentalitetin tone eshte gje qe nuk behet.Mjafton nje mase mbrojtjeje dhe kaq.....
 

GLOOM

Catch me if you can...
Pe: Mbi 9000 aborte në vit

Uroj qe te ndergjegjesohen edhe shqiptaret qe aborti eshte shume i demshem jo vetem per femijet qe nuk lindin por mbi te gjitha per nenat e munguara.Fatkeqesisht qe te arrijme nje ndergjegje te tille duhet qe mbi te gjitha te ndryshojme respektin qe kemi ne per jeten dhe kjo pa ndryshuar mentalitetin tone eshte gje qe nuk behet.Mjafton nje mase mbrojtjeje dhe kaq.....

Ose mjafton te pranosh pasoja e mos ruajtjes,te pranosh beben ta lesh te rritet dhe kaq:)
 

Jetmira

Antarë i Respektuar
Titulli: Mbi 9000 aborte në vit

Sa gjynaf te abortosh, femij.
Jan shkaqe tshumta qe nje femer te bej aborte.
Nshumicen e rasteve, femrat nen 18 vjec abortojn femijen (sjan ngjendje tkujdesen per femijen e tyre).Shumica meshkujve detyrojn te dashuren ose tfejmuaren qe tbejn abort femijen.Esht edhe e frika e paragjykimeve qe njerezit cdo thojn se x/ja abortoi femijen.Sido qofshin arsyet sesht mir te abortosh nje femij, ai esht nje engjell nje krijes e meriton e ai nje mundesi per tjetuar kte jet te felliqur
 
Top