Më shumë se 20 filipinas u kryqëzuan sot në rituale të përgjakshme në praninë e 60.00

Arfenilla

Themelues i Forumit
78-620x330.jpg133.jpg


222.jpg319.jpg


414.jpg


513.jpg


614.jpg


Më shumë se 20 filipinas u kryqëzuan sot në rituale të përgjakshme në praninë e 60.000 besimtarëve.
Mijëra filipinas sot morrën pjesë në rrahje tradicionale me kamzhik dhe kryqëzimit në kryq për të Premten e Zezë, që anëtarët e Kishës Katolike Romake e festojnë sot.
Të paktën 60.000 pelegrinë dhe turistë u mblodhën në ritualet përgjakshme në të gjithë vendin, me qëllim për t’i kujtuar njerëzit për gjendjen e vështirë që kaloi “Jezu Krishti”, transmeton TetovaSot.
Edhe pse peshkopët dënojnë këto rituale, filipinasit nuk dorëhiqen nga kjo traditë e vjetër.
Në rrugët e San Fernando, qendër kryesore për turistët vendas dhe të huaj, sot në mëngjes herët kaluan pelegrinë të zbathur, duke u goditur me kamzhik ndërsa në shpinën e tyre kishin copa të vogla prej qelqi. Pelegrinët e tjerë mbanin kryqe të mëdha prej druri.
Pelegrinët këtë vit i udhëhoqi 54-vjeçarin Ruben Enaje, i cili me krenari deklaroi se kjo është hera e 29 që ai po kryqëzohej.
Dhe të tjerë u kryqëzuan vullnetarisht, dhe sot kanë qenë më shumë se 20, ata e bëjnë me lutje për shërimin e disa të afërmve të tyre.
Kryqëzimi vullnetar në Filipine është shprehja më ekstrem i përkushtimit fetar, dhe Kisha Katolike Romake është kundër kësaj tradite.B tetova


[IM
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Kryqëzohen si “Jezusi” për të shlyer mëkatet! +18

Vatikani i ndalon repsisht dhe zyrtarisht keta rite-primitive.
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
Titulli: Kryqëzohen si “Jezusi” për të shlyer mëkatet! +18

....gjynah shkuan njerezit kot per mend :)
 
Titulli: Kryqëzohen si “Jezusi” për të shlyer mëkatet! +18

Isisat e krishtere !
 
Titulli: Kryqëzohen si “Jezusi” për të shlyer mëkatet! +18

Isisat e krishtere !

Ncuq, keta nuk jane ISISAT e krishtere, keta i bejne keq vetes, ISISAT `muslimane` keto masakra ja bejne te tjereve.
 
Titulli: Kryqëzohen si “Jezusi” për të shlyer mëkatet! +18

Ncuq, keta nuk jane ISISAT e krishtere, keta i bejne keq vetes, ISISAT `muslimane` keto masakra ja bejne te tjereve.

E perbashketa e tyre eshte se jane te devijuara , si te paret me te rrezikeshem , sikur te dytet me pak te rrezikeshem .
 
Titulli: Kryqëzohen si “Jezusi” për të shlyer mëkatet! +18

Kalojeni tek besimi fetar sepse nuk ka vend te kuriozitetet kjo teme!
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Kryqëzohen si “Jezusi” për të shlyer mëkatet! +18

Zoti na ruajt, njerez te devijuar, besoj qe s'kane kurrcfare baze fetare per ta bere kete.
 

Gerti2

Donatorë
Titulli: Kryqëzohen si “Jezusi” për të shlyer mëkatet! +18

Ja, keta jan te Krishtere. Tani futi keta ne nji kafaz me nji myslyman qe te luftojne te dy palet deri ne vdekje.

Feja! Iluzioni me i cmendur njerezor!
 
Top