Mendoni pak dhe pergjigjuni!

kitrra 123

plak gjufurrak
Une do iki ne pushim :p:p

PROBLEM LOGJIK

NGJARJE E VثRTETث Nث TROJET SHQIPTARE


Një person ishte duke lëvruar me kije (dema) ne arë.Pas pak andaj kaloi një njeri i panjohur dhe e pyeti djaloshin – A je lodhë o djali i ri?

Jo , jo, po ti – ia ktheu djaloshi.

I kujt je? – e pyeti prap i panjohuri.

I Brahimit të Sadri Azemit – ju pergjegj djaloshi.

O lumi unë i lumi , vëlla prej babe të paskam ,kur të shkoshë te shtëpia te fala i dergo babës dhe thuaj ka ardhë burri i nanës.- I tha i panjohuri dhe vazhdoi rrugen.

Djaloshi mbeti i befasuar.

SI KA MUNDثSI KJO ?
KUSH ISHTE NJERI I PANJOHUR?:mah

E ku mbeti imagjinata juaj. Keni afat deri te premten :ciaoo:
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Une do iki ne pushim :p:p

PROBLEM LOGJIK

NGJARJE E VثRTETث Nث TROJET SHQIPTARE


Një person ishte duke lëvruar me kije (dema) ne arë.Pas pak andaj kaloi një njeri i panjohur dhe e pyeti djaloshin – A je lodhë o djali i ri?

Jo , jo, po ti – ia ktheu djaloshi.

I kujt je? – e pyeti prap i panjohuri.

I Brahimit të Sadri Azemit – ju pergjegj djaloshi.

O lumi unë i lumi , vëlla prej babe të paskam ,kur të shkoshë te shtëpia te fala i dergo babës dhe thuaj ka ardhë burri i nanës.- I tha i panjohuri dhe vazhdoi rrugen.

Djaloshi mbeti i befasuar.

SI KA MUNDثSI KJO ?
KUSH ISHTE NJERI I PANJOHUR?:mah

zgjidhja e enigmes eshte kjo:

Ne kohen e pushtimit osman djali nga nje familje shqiptare kishte shkuar ushtar ( nizam ). Djaloshi kishte pak kohe qe ishte martuar. Ne kete kohe thuhej se sherbimi ushtarak ishte 12 vite. Gjate kesaj kohe duke marre parasysh se nuk egzistonte leterkembimi familja e ushtarit pothuajse nuk dinte asgje per fatin e djalit ushtar. Pas nje viti familja e djaloshit ushtar kishin marre lajmin e kobshem ( lajme goje nga te tjeret) se djaloshi i tyre ishte nxene rob dhe ishte vrare nga ushtrija armike. Fati i zi ishte se ai ishte i vetmi djale ne familje dhe se me te do shuhej familja. Ne kete menyre babai i djalit qe te mos lejonte zhdukjen e familjes ( dhe sipas zakonit nusja kthehej per dike ne familje ), kishte kthyer per vete nusen e djalit. Pas nje viti familja ishte gezuar me lindjen e nje djali tjeter............................pas 15 vitesh djaloshi qe supozohej se kishte vdekur ishte liruar nga roberimi dhe ishte kthyer. Kur mberrin afer shtepis se vete sheh djaloshin duke leruar ne aren e tij dhe me habi e pyet: A je lodhë o djali i ri?

Jo , jo, po ti – ia ktheu djaloshi.

I kujt je? – e pyeti prap i panjohuri.

I Brahimit të Sadri Azemit – ju pergjegj djaloshi.

........ kur e kupton te verteten qe kishte ndodhur ja kthen :

O lumi unë i lumi , vëlla prej babe të paskam ,kur të shkoshë te shtëpia te fala i dergo babës dhe thuaj ka ardhë burri i nanës.- I tha i panjohuri dhe vazhdoi rrugen.

.............sepse djaloshi qe leronte aren realisht ishte vellau i tij ( sepse ishte nga babai i tij por me gruan e tij ) dhe i dergon te fala babes se ka ardhur burri i nanes. Burri duke pare tragjedin qe kishte ndodhur ne familje vetem i dergon te fala babait per te verteten dhe vendos te mos duket me ne ato teritore.
Besoj e keni kuptuar :lexim:
 

blackhouse

Antarë
nje luan e ngren nje dele per 1 ore
nje ujk e ngren nje dele per 2 ore
dhe nje qen e ngrene nje dele per 4 ore

sikur te merrnin pjes ne ngrenjen e deles te tret atehere per sa koh do ta kishin ngren
respekt per te gjith
 
46 min mendoj (afersisht)
 

mehas

Antar Aktiv
Kanë qenë 24 pula e lepuj të përziera. Aty kanë qenë 60 këmbë. Sa pula kanë qenë e sa lepuj?
 

Sejdi

Antarë i ri
Para gjashtë viteve,Shpresa ishte dy herë më e vjetër se Bleta dhe 8 vjet më e vjeter se Ariani. Nëse Ariani është x vjeq tani, atëher ne kushtet të x, sa vjeq ësht Bleta.

Respekt nga ana ime
 
Redaktimi i fundit:

Loyalty

Anëtar i Nderuar
Para gjashtë viteve,Shpresa ishte dy herë më e vjetër se Bleta dhe 8 vjet më e vjeter se Ariani. Nëse Ariani është x vjeq tani, atëher ne kushtet të x, sa vjeq ësht Bleta.

Respekt nga ana ime

Nese nuk kam bere llogarite gabim, duhet te jete X+8
 
Redaktimi i fundit:

gafi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Mendoni pak dhe pergjigjuni!

Kanë qenë 24 pula e lepuj të përziera. Aty kanë qenë 60 këmbë. Sa pula kanë qenë e sa lepuj?
x+y=24
2*x+4*y=60/2
x+2*y=30
x=30-2*y
30-2*y+y=24
30-24=2*y-y
y=6
nga
x=30-2*y=30-2*6=30-12=18
atehere:
x=18 pula
y=6 lepuj
 

alfonci

Veri investigatio
Titulli: Mendoni pak dhe pergjigjuni!

18x2=36, 6x4=24 => 36 + 24=60

besoj se gafi e gjeti.
 

gafi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Mendoni pak dhe pergjigjuni!

nje luan e ngren nje dele per 1 ore
nje ujk e ngren nje dele per 2 ore
dhe nje qen e ngrene nje dele per 4 ore

sikur te merrnin pjes ne ngrenjen e deles te tret atehere per sa koh do ta kishin ngren
respekt per te gjith

ja zgjedhja
mendimi im eshte se kjo eshte koha:
x+x/2+x/4=1[ore]=60[min] shumezojme me 4
4x+2x+x=240 [min]
7x=240 [min] pjestojme me 7
x=240/7=34.28571 perafersishte 35[min]
pra per 34'17"
 

Bardhii

Antarë
Titulli: Mendoni pak dhe pergjigjuni!

X+8=Bleta.
Peshendetje.

---------- Post added at 18:28 ---------- Previous post was at 18:22 ----------

Para gjashtë viteve,Shpresa ishte dy herë më e vjetër se Bleta dhe 8 vjet më e vjeter se Ariani. Nëse Ariani është x vjeq tani, atëher ne kushtet të x, sa vjeq ësht Bleta.

Respekt nga ana ime

X+8/2=Bleta.
Sepse X+8=Shpresa-Dhe Shpresa eshte 2her me e vjeter se Bleta.
Pershendetje.
 
Top