Mendoni se kriza monetare do jete fundi i Amerikes?

Loyalty

Anëtar i Nderuar
Bianca, çmimin e naftes e uli Bushi dhe arsyeja ishte sepse ishin zgjedhjet politike per te zene vend me shume ne Kongres dhe Senat. Edhe ngaqe Bushi donte votat, uli çmimin e gazit qe ti bente njerezit per vete. Rezultati ishte se fitoi partia demokratike, ishin mesuar njerezit me te deri tani. Japonia eshte vendi i dyte boteror per prodhimin e materialeve por prap eshte shume larg Amerikes. Informacioni i fundit qe kam lexuar ishte se Amerika prodhon $14 trilion ne vit ndersa Japonia eshte ne vend te dyte me $4 trilion.
Plus dhe lufta ne Irak i ka kushtuar shume Amerikes. Bushi e mori postin me suficit ne te ardhura vjetore dhe tani eshte shume ne borxh.

Pastaj kriza e ekonomise ka te beje shume dhe me humbjen e shtepive. Para disa vitesh kur blerjet e shtepive ishin ne numer te madh, bankat vendosin te jepnin kredi per perqindje te lekundur, dmth jo fikse. Nqs psh nje person me rrogen vjetore $80,000 mund te blinte nje shtepi deri ne $300,000 vlera, banka i tha kete: E din ti se me 1% inters ti mund te blesh nje shtepi deri ne $500,000??? Njerezit i hegren keto dhe kur ra ekonomia keq u rriten interesat e bankes deri ne 10%. Imagjino tani se sa shume eshte rritur kesti mujor dhe u detyruan shume ti humbnin shtepite sepse kush si blinte por ta paguanin nuk kishin mundesi.

Qeveria nuk e pranon kurre se ekonomia eshte keq deri ne momentin kur jane te detyruar ti tregojne publikut sepse s'kane si ta fshehin me. Ekonomia ka qene ne renje prej kaq kohesh por ka arritur aty sa nuk mban me dhe e kane pranuar.


Albgrl, nuk eshte kaq e thjeshte te luhet ekonomia sic do Bushi zemer, se nuk po flasim per 2 kokrra molle.
Ligjet ekonomike nuk levizin si te doje nje person apo nje njeri. Ligjet ekonomike levizin me kriter duke konsideruar edhe sjelljen e personave.:)
Per njerezit qe nuk dine lidhjet hallkore midis shtetit dhe ekonomise, keto jane gjera te verteta. Ulja dhe rritja e cmimeve nuk behet kurre kot me kot, dhe kur ben nje ulje katastrofale duhet te marresh parasysh qe mund te kesh humbje me te medhaja nga ato te parashikuarat.
Sa per politiken ekonomike te Bushit, ai ja futi vetes, sepse vetem tashme po merr ne konsiderate ate qe Sarkozy e tha nje vit mepare.

Ekonomia Boterore ka shume mundesi te kaloje ne duart e Komunitetit Europian, sepse ata po hartojne nje plan ekonomik te ri dhe me te pershtatshem per tregun modern.:)
Strategjite ekonomike kane kohe qe nuk levizin me ne Amerike, dhe gazeta "The Economist" sipas studimeve te mia, ka 4 vjet a me shume qe po flet per krizen boterore, qe shpertheu vetem tashme.
 

albgrl

GIRLICIOUS
Albgrl, nuk eshte kaq e thjeshte te luhet ekonomia sic do Bushi zemer, se nuk po flasim per 2 kokrra molle.
Ligjet ekonomike nuk levizin si te doje nje person apo nje njeri. Ligjet ekonomike levizin me kriter duke konsideruar edhe sjelljen e personave.:)
Per njerezit qe nuk dine lidhjet hallkore midis shtetit dhe ekonomise, keto jane gjera te verteta. Ulja dhe rritja e cmimeve nuk behet kurre kot me kot, dhe kur ben nje ulje katastrofale duhet te marresh parasysh qe mund te kesh humbje me te medhaja nga ato te parashikuarat.
Sa per politiken ekonomike te Bushit, ai ja futi vetes, sepse vetem tashme po merr ne konsiderate ate qe Sarkozy e tha nje vit mepare.

Ekonomia Boterore ka shume mundesi te kaloje ne duart e Komunitetit Europian, sepse ata po hartojne nje plan ekonomik te ri dhe me te pershtatshem per tregun modern.:)
Strategjite ekonomike kane kohe qe nuk levizin me ne Amerike, dhe gazeta "The Economist" sipas studimeve te mia, ka 4 vjet a me shume qe po flet per krizen boterore, qe shpertheu vetem tashme.

Sigurisht qe nuk eshte e thjeshte te luhet me ekonomine ne kete menyre. Ndaj dhe te gjithe i kane bere verenjte Bushit sepse harxhon leke pa hesap, dhe tani nuk e don asnje amerikan me. Kur e uli cmimin e gazit ai nuk eshte se beri ndonje ulje katastrofike, por mgjth i ka kushtuar atij gjithesesi.
 

korado

President
Titulli: Mendoni se kriza monetare do jete fundi i Amerikes?

per Briciolo:

Albgrl, nuk eshte kaq e thjeshte te luhet ekonomia sic do Bushi zemer, se nuk po flasim per 2 kokrra molle.
Ligjet ekonomike nuk levizin si te doje nje person apo nje njeri. Ligjet ekonomike levizin me kriter duke konsideruar edhe sjelljen e personave.
Per njerezit qe nuk dine lidhjet hallkore midis shtetit dhe ekonomise, keto jane gjera te verteta. Ulja dhe rritja e cmimeve nuk behet kurre kot me kot, dhe kur ben nje ulje katastrofale duhet te marresh parasysh qe mund te kesh humbje me te medhaja nga ato te parashikuarat.
Sa per politiken ekonomike te Bushit, ai ja futi vetes, sepse vetem tashme po merr ne konsiderate ate qe Sarkozy e tha nje vit mepare.

Ekonomia Boterore ka shume mundesi te kaloje ne duart e Komunitetit Europian, sepse ata po hartojne nje plan ekonomik te ri dhe me te pershtatshem per tregun modern.
Strategjite ekonomike kane kohe qe nuk levizin me ne Amerike, dhe gazeta "The Economist" sipas studimeve te mia, ka 4 vjet a me shume qe po flet per krizen boterore, qe shpertheu vetem tashme.

Sa per informacion,te mbledhesh te gjithe gdp e vendeve europiane "nuk ia arrijne gdp amerikane" .Bashkimi europian po njeh gjithnje e me teper zhvillim vetem prej investimeve amerikane ashtu si ne Kine dhe Indi.A e di se kush e krijoi BE?Shtetet e Bashuara te Amerikes.Dhe a e di pse?Per ta pas si konkurrente dhe per te qene gjithnje siper saj.........se e pa qe vendet e Azise ishin shume mbrapa,prandaj i hapi tregjet dhe atyre.............
 

KOZANOSTRA

`CrimineL-CarteL-RebeL`
Titulli: Mendoni se kriza monetare do jete fundi i Amerikes?

Una them se esht thjesht politika e amerikes, mos harrojm qe shquhen per politik te korruptuar.
ha se sbje rrufeja ne wc :p:p
 

Loyalty

Anëtar i Nderuar
Titulli: Mendoni se kriza monetare do jete fundi i Amerikes?

per Briciolo:Sa per informacion,te mbledhesh te gjithe gdp e vendeve europiane "nuk ia arrijne gdp amerikane" .Bashkimi europian po njeh gjithnje e me teper zhvillim vetem prej investimeve amerikane ashtu si ne Kine dhe Indi.A e di se kush e krijoi BE?Shtetet e Bashuara te Amerikes.Dhe a e di pse?Per ta pas si konkurrente dhe per te qene gjithnje siper saj.........se e pa qe vendet e Azise ishin shume mbrapa,prandaj i hapi tregjet dhe atyre.............

?????????????????

Per cfare po flet???

Ekonomia nuk varet vetem tek GDP, qe ne shqip eshte produkti i brendeshem bruto.
Dhe nuk mund te krahasohet kurresesi GDP i USA-s me ate te EU sepse jane dy gjera te ndryshme.
USA eshte shtet, ndersa BE-ja eshte ent mbikombetar...Per te bere GDP e EU duhet te behet mesatarja e te gjitha shteteve, gje qe nuk eshte shume e mundur.

Pastaj si mund te krahasohet USA me BE kur kjo e fundit ka strukture tjeter?

Per te matur ne menyre sa me te sakte, si ekonomikisht si politikisht te ardhurat e nje vendi dhe frytet qe ato sjellin, duhen shume koeficiente!

Mos harro qe ne jeni ne krize suficiti, jo deficiti...Ekonomia po shkon ne secesion sepse ka shume qarkullim lekesh dhe ka me shume te pasur se sa te varfer!;)
 

DEVIL HAND

Anëtar Aktiv
Titulli: Mendoni se kriza monetare do jete fundi i Amerikes?

Bri,po degjoja mbreme ca opinioniste dhe ata ishin te mendimit qe è tutta una messa in scena kjo kriza financiare...

Po normale pse ndodhi kur ishin zgjedhjet e pres. te ri? si e si me bo qe te fitonte Mc:Cain, se po te fitonte mc cain bossat e amerikes do shesin arm dhe ku ka luft ka dhe lek per bushin :), po tashi qe e mori obama do shesi sa do shesi dhe do bjeri icik vetem buxheti bushit.. kshu qe cdo gjo qe ndodh atje e kan bossat e amerikes bashk me bushin..
 

krutonja

Anëtar Aktiv
Titulli: Mendoni se kriza monetare do jete fundi i Amerikes?

Una them se esht thjesht politika e amerikes, mos harrojm qe shquhen per politik te korruptuar.
ha se sbje rrufeja ne wc :p:p

Keto spekulime/shaka me bejne te qesh. :D
______________________________________________________________

U vendos per nje pakete stimulusi, dhe u dha edhe "bailout"(garanci) bankave qe ishin ne prag te falimentimit, u ulen perqindjet e interesit per bankat. Tani po flitet per nje tjeter $500 bilion stimulus, per me teper ulje te perqindjeve te interesit, per nje borxh per t'i dhene BIG Three(GM, Ford, Chrysler) se po falimentojne dhe ata (po patjeter....kur i paguan njerezit qe kane vetem nje diplome gjimnazi $75 ne ore sigurisht qe do dalin ne falimentim, megjithese fajin e ka sindikata), dhe nje garanci tjeter per firma te tjera nga Wall Street qe jane ne prag te falimentimit. Plasen duke stampuar leke...me keto levizje qe po behet, shqetesohem per stagflation.

Ishte Lufta e Dyte Boterore ajo qe e nxorri Ameriken nga Depresioni i Madh. Cfare do behet tani?
 
Redaktimi i fundit:

korado

President
Titulli: Mendoni se kriza monetare do jete fundi i Amerikes?

Postimi origjinal eshte bere nga briciolo:
?????????????????

Per cfare po flet???

Ekonomia nuk varet vetem tek GDP, qe ne shqip eshte produkti i brendeshem bruto.
Dhe nuk mund te krahasohet kurresesi GDP i USA-s me ate te EU sepse jane dy gjera te ndryshme.
USA eshte shtet, ndersa BE-ja eshte ent mbikombetar...Per te bere GDP e EU duhet te behet mesatarja e te gjitha shteteve, gje qe nuk eshte shume e mundur.

Pastaj si mund te krahasohet USA me BE kur kjo e fundit ka strukture tjeter?

Per te matur ne menyre sa me te sakte, si ekonomikisht si politikisht te ardhurat e nje vendi dhe frytet qe ato sjellin, duhen shume koeficiente!

Mos harro qe ne jeni ne krize suficiti, jo deficiti...Ekonomia po shkon ne secesion sepse ka shume qarkullim lekesh dhe ka me shume te pasur se sa te varfer!

Une thjesht bera nje krahasim.Mesatarja e te gjithe gdp-ve europiane nuk i afrohen gdp amerikan.Pastaj nga niveli i jeteses,amerika eshte shume here me lart se Franca apo Gjermania.Pastaj cfare strukture tjeter ka BE?A jane te 2-ja ekonomi tregu?Apo ne europe ka ekonomi te planifikuar??????Tregjet sot per sot jane te lidhur shume ngushte me njeri tjetrin sa qe nje teshtitje e dollarit amerikan,tronditet e gjithe ekonomia kineze.Nga te gjithe aspektet ekonomike sot ligjin e ben Amerika,per neser nuk e dime, nese del Kina apo India,gjithmone nese i hap rruge Amerika..................
 

krutonja

Anëtar Aktiv
Titulli: Mendoni se kriza monetare do jete fundi i Amerikes?

Postimi origjinal eshte bere nga briciolo:


Une thjesht bera nje krahasim.Mesatarja e te gjithe gdp-ve europiane nuk i afrohen gdp amerikan.Pastaj nga niveli i jeteses,amerika eshte shume here me lart se Franca apo Gjermania.Pastaj cfare strukture tjeter ka BE?A jane te 2-ja ekonomi tregu?Apo ne europe ka ekonomi te planifikuar??????Tregjet sot per sot jane te lidhur shume ngushte me njeri tjetrin sa qe nje teshtitje e dollarit amerikan,tronditet e gjithe ekonomia kineze.Nga te gjithe aspektet ekonomike sot ligjin e ben Amerika,per neser nuk e dime, nese del Kina apo India,gjithmone nese i hap rruge Amerika..................

Me duket sikur te paskan punesuar per te thene "America, the greatest!" deri sa njerezit te lodhen.
Sot per sot e ben ligjin Amerika, por ama me dollarin Amerikan del ne deficit te shkosh ne Europe...Euro e ka vleren dyfish sa dollari me sa mbaj mend. Patjeter qe kjo duhet te te tregoje dicka.
Ti permende ekonomine kineze, por pa me thuaj pak perse iu ul vlera dollarit Amerikan aq shume? Ishin ne shumicen e rasteve kinezet qe po mbanin dollare Amerikane, pastaj i derdhen ne treg pasi i zuri paniku, duke rritur keshtu ne menyre drastike sasine e dollarit ne treg. Dhe duhet ta dish se cfare i ndodh vleres kur rritet sasia, apo jo?
Perse kapesh me BE kot? BE eshte nje grumbull shtetesh qe kane identitete te ndryshme, ndersa Amerika eshte "one nation under God."
 

Loyalty

Anëtar i Nderuar
Titulli: Mendoni se kriza monetare do jete fundi i Amerikes?

Postimi origjinal eshte bere nga briciolo:


Une thjesht bera nje krahasim.Mesatarja e te gjithe gdp-ve europiane nuk i afrohen gdp amerikan.Pastaj nga niveli i jeteses,amerika eshte shume here me lart se Franca apo Gjermania.Pastaj cfare strukture tjeter ka BE?A jane te 2-ja ekonomi tregu?Apo ne europe ka ekonomi te planifikuar??????Tregjet sot per sot jane te lidhur shume ngushte me njeri tjetrin sa qe nje teshtitje e dollarit amerikan,tronditet e gjithe ekonomia kineze.Nga te gjithe aspektet ekonomike sot ligjin e ben Amerika,per neser nuk e dime, nese del Kina apo India,gjithmone nese i hap rruge Amerika..................

Akoma vazhdon ti????

Degjo, qe Amerika eshte superfuqi asnje nuk e ve ne dyshim...Por shpjegimet qe po jep per kete superfuqi jane komplet jo te sakta per konkluzionin..Domethene, jane te sakta per veten e vet, por jo per gjithesine...

Fakti qe te gjitha gjerat shkojne mire ne nje vend, nuk do te thote qe eshte me mire...Per te ecur para cfaredolloj vendi, ka nevoje per ballancim midis te mires e te keqes...

Po flas per Kinen: GDP e Kines eshte rritur 20 vitet e fundit me ritmin e 10%, gje sigurisht pozitive, ne krahasim me USA-n GDP i Kines eshte shume me larte e megjithate Kina nuk ka mireqenjen e USA...
Njerezit kane me shume probleme, ka shume varferi etj etj etj.

Per te te shpjeguar lidhjet midis ligjeve ekonomike dhe politike me duhet shume kohe...Amerika nuk ecen para sepse ka ekonomi te mire, ecen para dhe eshte para te tjereve sepse ka arritur te krijoje nje shtet ku pushteti ekzekutiv, ekonomik, ligjor dhe juridik jane te nderlidhur fort me njeri tjetrin...

Bota nuk shkon keq se teshtin $, bota ecen perpara sepse superfuqite e verteta jane USA dhe BE-ja...Dhe sado te ndara te jene keto te dyja, asnjehere nuk do lene njera tjetren te fundoset...Gjithe resto e botes eshte e varfer ne kuptimin e plote te fjales para USA dhe BE-se....

Mos harro qe per te shpetuar bankat amerikane, BE-ja dha nje kontribut monetar prej 3 kuadriliarde $...

Per nje njeri qe nuk e ka idene se sa jane 3 kuadriliarde $, mund te them se sipas statistikave te UNDP, ato korresopondojne me kursimet e nje shekulli...Pra Europa, kurseu nje shekull te tere me lek, per te ndihmuar Ameriken ne nje dite!
 

orakulli

Anëtar i Respektuar
Titulli: Mendoni se kriza monetare do jete fundi i Amerikes?

Ke marr fuqi te papare llogjike.Perdor pak frenat e dores.
 

korado

President
Titulli: Mendoni se kriza monetare do jete fundi i Amerikes?

ne krahasim me USA-n GDP i Kines eshte shume me larte

A e di se sa eshte gdp Kinez dhe ai Amerikan?Nqs,kina do ta kishte gdp shume here me te larte se te amerikes,ajo do te merrte menjehere postin e superfuqise.Sepse niveli i jeteses dhe faktore te tjere ekonomik rrjedhin me pas nga prodhimi bruto.Do te mundohem ti gjej dhe pastaj do ti sjell ketu.
 

korado

President
Titulli: Mendoni se kriza monetare do jete fundi i Amerikes?

Marre nga Encarta Enciklopedia 2006. Keto jan GDP te vitit 2006 te shprehura ne mijera miliarda.Shba e ka sot 14 mije miliarde USD,ndersa Kina e ka vetem 3 mije miliarde USD
1 Stati Uniti d'America 10.948.550
2 Giappone 4.300.860
3 Germania 2.403.160
4 Regno Unito 1.794.887
5 Francia 1.757.610
6 Italia 1.468.310
7 Cina 1.417.000
8 Canada 856.523
9 Spagna 838.652
10 Messico 626.080
11 Corea del Sud 605.331
12 India 600.637
13 Australia 522.378
14 Paesi Bassi 511.503
15 Brasile 492.338
16 Russia 432.855
17 Svizzera 320.118
18 Belgio 301.896
19 Svezia 301.606
20 Austria 253.126
21 Turchia 240.376
22 Norvegia 220.854
23 Arabia Saudita 214.748
24 Danimarca 211.888
25 Polonia 209.563
26 Indonesia 208531
27 Grecia 172.203
28 Finlandia 161.876
29 Sudafrica 159.886
30 Irlanda 153.719
31 Portogallo 147.899
32 Thailandia 142.953
33 Iran 137.144
34 Argentina 129.596
35 Israele 110.227
36 Malaysia 103.737
37 Singapore 91.342
38 Repubblica Ceca 89.715
39 Venezuela 85.395
40 Ungheria 82.732
41 Egitto 82.427
42 Pakistan 82.324
43 Filippine 80.574
44 Nuova Zelanda 79.572
45 Colombia 78.651
46 Cile 72.415
47 Emirati Arabi Uniti 70.960
48 Algeria 66.530
49 Perů 60.577
50 Nigeria 58.390
51 Romania 56.951
52 Bangladesh 51.914
53 Ucraina 49.537
54 Marocco 43.727
55 Kuwait 41.748
56 Vietnam 39.164
57 Repubblica Slovacca 32.519
58 Kazakistan 29.749
59 Croazia 28.797
60 Slovenia 27.749
61 Ecuador 27.201
62 Lussemburgo 26.496
63 Tunisia 25.037
64 Guatemala 24.730
65 Siria 21.499
66 Serbia e Montenegro 20.729
67 Oman 20.309
68 Bulgaria 19.860
69 Libia 19.131
70 Libano 19.00
71 Sri Lanka 18.237
72 Lituania 18.215
73 Sudan 17.793
74 Zimbabwe 17.750
75 Bielorussia 17.493
76 Qatar 17.466
77 Costa Rica 17.427
78 Repubblica Dominicana 16.541
79 El Salvador 14.879
80 Kenya 14.376
81 Costa d'Avorio 13.734
82 Angola 13.189
83 Panama 12.888
84 Camerun 12.491
85 Cipro 11.385
86 Uruguay 11.182
87 Lettonia 11.073
88 Yemen 10.831
89 Islanda 10.513
90 Trinidad e Tobago 10.511
91 Tanzania 10.297
92 Uzbekistan 9.949
93 Giordania 9.860
94 Estonia 9.082
95 Giamaica 8.147
96 Bolivia 7.867
97 Bahrein 7.683
98 Ghana 7.624
99 Botswana 7.530
100Azerbaigian 7.138
101 Honduras 6.978
102 Bosnia-Erzegovina 6.973
103 Etiopia 6.652
104 Senegal 6.496
105 Uganda 6.297
106 Turkmekistan 6.201
107 Albania 6.124
108 Gabon 6.057
109 Paraguay 6.030
110 Nepal 5.851
111 Repubblica Democratica del Congo 5.671
112 Madagascar 5.474
113 Bahama 5 .260
114 Maurizio 5.224
115 Malta 4.851
116 Brunei 4.846
117 Afghanistan 4.708
118 Repubblica ex Iugoslava di Macedonia 4.666
119 Zambia 4.335
120 Mali 4.326
121 Mozambico 4.321
122 Namibia 4.271
123 Cambogia 4.228
124 Burkina Faso 4.182
125 Nicaragua 4.083
126 Georgia 3.988
127 Guinea 3.630

Kishte edhe shtete te tjera por besoj se jane mjaftueshem.
 

tiesto

SKENDERBEU KAMPION
Titulli: Mendoni se kriza monetare do jete fundi i Amerikes?

per mendimin tim,USA eshte nje lojtar shum i mire qe i luan te gjitha rolet
jan lojra dhe ben si te doje AJO.

ma shpjegon njeri,si ka mundesI shteteT EMIRATE E BASHKUAR NUK PREKEN????
 

korado

President
Titulli: Mendoni se kriza monetare do jete fundi i Amerikes?

Ti thua qe nuk preken nga kriza?Po eshte llogjike,edhe ate Amerika e mban gjalle.Tere naften,kush ia blen?Emiratet e Bashkuara Arabe jane te pasura me nafte,dhe 75% te naftes ato e eksportojne ne SHBA.Tek lista eshte numri 47.
 

Loyalty

Anëtar i Nderuar
Titulli: Mendoni se kriza monetare do jete fundi i Amerikes?

Marre nga Encarta Enciklopedia 2006. Keto jan GDP te vitit 2006 te shprehura ne mijera miliarda.Shba e ka sot 14 mije miliarde USD,ndersa Kina e ka vetem 3 mije miliarde USD
1 Stati Uniti d'America 10.948.550
2 Giappone 4.300.860
3 Germania 2.403.160
4 Regno Unito 1.794.887
5 Francia 1.757.610
6 Italia 1.468.310
7 Cina 1.417.000
8 Canada 856.523
9 Spagna 838.652
10 Messico 626.080
11 Corea del Sud 605.331
12 India 600.637
13 Australia 522.378
14 Paesi Bassi 511.503
15 Brasile 492.338
16 Russia 432.855
17 Svizzera 320.118
18 Belgio 301.896
19 Svezia 301.606
20 Austria 253.126
21 Turchia 240.376
22 Norvegia 220.854
23 Arabia Saudita 214.748
24 Danimarca 211.888
25 Polonia 209.563
26 Indonesia 208531
27 Grecia 172.203
28 Finlandia 161.876
29 Sudafrica 159.886
30 Irlanda 153.719
31 Portogallo 147.899
32 Thailandia 142.953
33 Iran 137.144
34 Argentina 129.596
35 Israele 110.227
36 Malaysia 103.737
37 Singapore 91.342
38 Repubblica Ceca 89.715
39 Venezuela 85.395
40 Ungheria 82.732
41 Egitto 82.427
42 Pakistan 82.324
43 Filippine 80.574
44 Nuova Zelanda 79.572
45 Colombia 78.651
46 Cile 72.415
47 Emirati Arabi Uniti 70.960
48 Algeria 66.530
49 Perů 60.577
50 Nigeria 58.390
51 Romania 56.951
52 Bangladesh 51.914
53 Ucraina 49.537
54 Marocco 43.727
55 Kuwait 41.748
56 Vietnam 39.164
57 Repubblica Slovacca 32.519
58 Kazakistan 29.749
59 Croazia 28.797
60 Slovenia 27.749
61 Ecuador 27.201
62 Lussemburgo 26.496
63 Tunisia 25.037
64 Guatemala 24.730
65 Siria 21.499
66 Serbia e Montenegro 20.729
67 Oman 20.309
68 Bulgaria 19.860
69 Libia 19.131
70 Libano 19.00
71 Sri Lanka 18.237
72 Lituania 18.215
73 Sudan 17.793
74 Zimbabwe 17.750
75 Bielorussia 17.493
76 Qatar 17.466
77 Costa Rica 17.427
78 Repubblica Dominicana 16.541
79 El Salvador 14.879
80 Kenya 14.376
81 Costa d'Avorio 13.734
82 Angola 13.189
83 Panama 12.888
84 Camerun 12.491
85 Cipro 11.385
86 Uruguay 11.182
87 Lettonia 11.073
88 Yemen 10.831
89 Islanda 10.513
90 Trinidad e Tobago 10.511
91 Tanzania 10.297
92 Uzbekistan 9.949
93 Giordania 9.860
94 Estonia 9.082
95 Giamaica 8.147
96 Bolivia 7.867
97 Bahrein 7.683
98 Ghana 7.624
99 Botswana 7.530
100Azerbaigian 7.138
101 Honduras 6.978
102 Bosnia-Erzegovina 6.973
103 Etiopia 6.652
104 Senegal 6.496
105 Uganda 6.297
106 Turkmekistan 6.201
107 Albania 6.124
108 Gabon 6.057
109 Paraguay 6.030
110 Nepal 5.851
111 Repubblica Democratica del Congo 5.671
112 Madagascar 5.474
113 Bahama 5 .260
114 Maurizio 5.224
115 Malta 4.851
116 Brunei 4.846
117 Afghanistan 4.708
118 Repubblica ex Iugoslava di Macedonia 4.666
119 Zambia 4.335
120 Mali 4.326
121 Mozambico 4.321
122 Namibia 4.271
123 Cambogia 4.228
124 Burkina Faso 4.182
125 Nicaragua 4.083
126 Georgia 3.988
127 Guinea 3.630

Kishte edhe shtete te tjera por besoj se jane mjaftueshem.


GDP shprehet me rritje perqindjesh jo me shifra....Thoi enkartes te azhornohet!

Per info me te sakta, shko tek siti ONU-s apo enteve te tjera internacjonale qe merren me statistikat e shteteve te ndryshme...

Ta them si keshille jo per te te ulur!
Eshte gabim fatal per nje ekonomist te shprehi GDP me shifra, gjithmone nese do te tregoje rritjen e nje shteti...
 

Loyalty

Anëtar i Nderuar
Titulli: Mendoni se kriza monetare do jete fundi i Amerikes?

Kjo qe ke nxjerre ti ne gjuhen ekonomike eshte PPA..
Qe eshte e njejta gje si GDP por ne vlere nominale...
Ne Itali GDP shprehet me % dhe PPA (GDP nominal) shprehet me shifra!
 

Loyalty

Anëtar i Nderuar
Titulli: Mendoni se kriza monetare do jete fundi i Amerikes?

Ti thua qe nuk preken nga kriza?Po eshte llogjike,edhe ate Amerika e mban gjalle.Tere naften,kush ia blen?Emiratet e Bashkuara Arabe jane te pasura me nafte,dhe 75% te naftes ato e eksportojne ne SHBA.Tek lista eshte numri 47.

Edhe dicka tjeter...

Mos pretendo qe GDP e Emirateve te jete me e larte se ajo e USA, sepse USA ka lidhje tregetare me gati gjithe boten...

Ze vend te pare ne investimet ne Kine dhe vend te dyte per investimet ne Amerike latine (Mbas BE-se).

Amerika merr produktin e pare nga Kina dhe Amerika Latine, e permireson dhe e shet...Ndersa shtetet e tjera nuk e bejne kete gje.
Kinezet bejne dhe shesin mallra jashte Kines. Amerika e merr per vete mallin dhe e ben brenda shtetit te vete.. Eshte mese normale qe do kete GDP me te larte se Emiratet! Kjo nuk do te thote qe eshte me e forte!

Nejse se me sa kam kuptuar une, ti ligjeve ekonomike nuk ja ke shume idene...
 

krutonja

Anëtar Aktiv
Titulli: Mendoni se kriza monetare do jete fundi i Amerikes?

Ti thua qe nuk preken nga kriza?Po eshte llogjike,edhe ate Amerika e mban gjalle.Tere naften,kush ia blen?Emiratet e Bashkuara Arabe jane te pasura me nafte,dhe 75% te naftes ato e eksportojne ne SHBA.Tek lista eshte numri 47.

Ti po shkruan sikur Amerika po i bo nder Emirateve te Bashkuara qe po blen nafte. Amerika ka nevoje per naften qe blen, ashtu sic kane nevoje Emiratet e Bashkuara qe ia shesin Amerikes. Eshte nje marredhenie simbiotike; mos e bej Ameriken te tingelloje si Zot i botes. Amerika nuk eshte "self-sufficient" qe mos t'ia kete nevojen askujt.
 

orakulli

Anëtar i Respektuar
Titulli: Mendoni se kriza monetare do jete fundi i Amerikes?

Po shkoi Amerika ne fund,bota e gjithe shkon direkt ne vitin 1000 dhe fillon periudha e erret e mesjetes II boterore.
 

korado

President
Titulli: Mendoni se kriza monetare do jete fundi i Amerikes?

Ti po shkruan sikur Amerika po i bo nder Emirateve te Bashkuara qe po blen nafte. Amerika ka nevoje per naften qe blen, ashtu sic kane nevoje Emiratet e Bashkuara qe ia shesin Amerikes. Eshte nje marredhenie simbiotike; mos e bej Ameriken te tingelloje si Zot i botes. Amerika nuk eshte "self-sufficient" qe mos t'ia kete nevojen askujt.

Per Ameriken nuk eshte problem nese nuk importon nafte nga Emiratet e Bashkuara,sepse nuk jane vetem keto te fundit qe prodhojne nafte.Per Emiratet e Bashkuara do te ishte nje humbje kolosale nqs. Amerika nuk do ti importonte naften atyre......................
 
Top