Menu e thjeshte (gatime te shpejta)

Shoku_vjeter

Anëtar i Nderuar
Titulli: Menu e thjeshte (gatime te shpejta)

Poeto di gjo ku ka nga kto pjatat qe fiken e nizen ? dhe me shpjego pak si ing qe je si shterron avulli, Lol

Lossto, atje ke ishulli ku je ti kam pershtype se nuk pagu energji... kshuqe te duhet vetem nga ato pjatat qe nizen flak fare lool, nga ato ka sa te dush edhe ketu ne forum, por jan icik te perdorme, nese kerkon lluks pasnej do te shofesh ihere anej nga lulishtja ose nga xhelateri Cela, gjate sezonit te veres se tashi ne dimer rralle gjen mall... po qe shif edhe nga piaca ke 2 kullat se aty mlidhet pjata modhe...! E ka pas dit WXP-ja ket pune ! Lol

Persa i perket pikes 2, meqenese po flasim per gatimin, nga pikpamja inxhinieriko- fizike, avulli ose afshi shterojne vetem me bivalenca reaksionesh kimike, te komponenteve qe marin pjese ne reaksion ( lengjet ), pra po pati shume lengje sdel kollaj avulli, celesi qendron ne komponentin e temperatures dhe aftesite e ngrohesit, po kishe takat ti coje 101grade ene e dehidraton fare , Shqip- i than palcen, e shplan.

Por sipas mendimit tim modest per nje ushqim te shendetshem e plote shije me mire eshte mos te shteroje kurre avulli lool.
 

PiNkY

Anëtar i Nderuar
Titulli: Menu e thjeshte (gatime te shpejta)

haahahahahahahahahhahaah
 

PiNkY

Anëtar i Nderuar
Titulli: Menu e thjeshte (gatime te shpejta)

Supë krem me kunguj dhe gështenja

Përbërësit:

- 600 gr tul kungulli
- 300 gr patate
- 200 gr gështenja te ziera
- 1 pras
- 7.5 dl qumësht
- 4 luge vaj
- kripe, piper

Përgatitja:

Ne një ene vini vajin e ullirit, tulin e kungullit dhe patatet te prera ne copa te vogla, me shtoni prasin te prere ne feta dhe skuqini perimet për 2-3 minuta. Shtoni pak ujë te ngrohte, dhe vazhdoni zierjen e tyre. Shtoni qumështin, kripen dhe piperin, ulni zjarrin dhe vërini kapak enës duke i lënë ne zjarre dhe për 25 minuta. Me pas fruloni te gjithë përbërjen ne mënyrë qe te përftoni një krem homogjen, bashkoni gështenjat e ziera, dhe rregullojini me kripe duke i lënë dhe pese minuta ne zjarre.

dddc36a1-dbfe-4191-bf0e-8a56bd5f927d---0-.jpg
 

Marla

Let God & Let Go
Titulli: Menu e thjeshte (gatime te shpejta)

Veze e zier 3 minuta.

1- Dy veze , preferohen te fresketa direkt nga koteci ores 7:00 ose nga ato 50lekshet qe shesin katnaret rrugve.
2- 1/2 Liter uje (i standartit boville mjafton)
3- Xhezve 750Ml-tershe
4- Energji termike mbi 100 grade celcius.
5- 5 Minuta me ore muri
6- Nje ysht me i knu vezes
7- Oreks sipas deshires
8- Kryp e zeze e jodizuar sa te kapesh me 3 gishta
9- Rigon i grire imet sa te kapesh me 2 gishta
10- Tavoline buke
11- Karrige me u ul
12- Pulti televizorit ose celulari ne doren e majte
13- Pjate e sheshte version kafeje ose caji

Pasi kemi bo salltanetin e ngrofjes se ujit dhe zierjes se vezes, kaurdisim mire kripen dhe rigonin, ulemi ne tavoline, dhe perpara se ta ngjyejme e te fillojme me e shkly me goje , nuk harrojme me e qerru !
Pozitivet e kesaj menuje , ka vlera te larta ushqyse, gatuhet shpejte, haet pa mjete ngrenie (thik, pirun, luge), pra partizance !
Ju befte mire Lol
veze-te-ziera-300x300.jpg

T paska zon purtha shoku :p
 
Titulli: Menu e thjeshte (gatime te shpejta)

Poet shum mbreslenese receta e vezes
por dyshoj tek vezet e katunit
kane zogj brenda dhe do na duhet me shum kohe per gatim!


graphics-eggs-730781.gif

graphics-eggs-687260.gif
 

Shoku_vjeter

Anëtar i Nderuar
Titulli: Menu e thjeshte (gatime te shpejta)

.... dyshoj tek vezet e katunit
kane zogj brenda dhe do na duhet me shum kohe per gatim!


Pikerisht per kete kam cituar orarin e kotecit :) duhen te fresketa pra mo, une e kam nga eksperienca e hallit lool, se edhe 5 minuta shume me duken, se t'kisha pula i pija te gjalla pa i gatu.
 

Shoku_vjeter

Anëtar i Nderuar
Titulli: Menu e thjeshte (gatime te shpejta)

Purtha nga nahija jeme i thojn diarrese lool

Edhe nga imja, por me te zon ajo duhen edhe shalet e drejta qe te te kulloj mire neper kom :p
 

PiNkY

Anëtar i Nderuar
Titulli: Menu e thjeshte (gatime te shpejta)

Na i cuat supen shtremt me ket muhabet thinje :p
 
Titulli: Menu e thjeshte (gatime te shpejta)

O Poeto,po ti lale sikur qeke gjirokastrit lol

Ps:Nje veze eshte e barabart me 45gr mish (pule:p)
Ndaj kujdes ju te tjeret nga receta
Se poeti e ka ngrene pulen me gjith zogjt lol
 

bella

Anëtar i Nderuar
Titulli: Menu e thjeshte (gatime te shpejta)

O Poeto,po ti lale sikur qeke gjirokastrit lol

Ps:Nje veze eshte e barabart me 45gr mish (pule:p)
Ndaj kujdes ju te tjeret nga receta
Se poeti e ka ngrene pulen me gjith zogjt lol

ej tu bello....flm per qoftet...mmm lepin gishtat te shpis time se skisha hedhur dhe shume erza se un e mbysja me erza qoften :D
 

Shoku_vjeter

Anëtar i Nderuar
Titulli: Menu e thjeshte (gatime te shpejta)

O Poeto,po ti lale sikur qeke gjirokastrit lol

Ps:Nje veze eshte e barabart me 45gr mish (pule:p)
Ndaj kujdes ju te tjeret nga receta
Se poeti e ka ngrene pulen me gjith zogjt lol

Lovermano, bohet fjal per mgjes mer dangall lool, t'rim te gatujm mish qe pa gdhire tashi... pastaj ti meresh dhe me palester, besoj se han veze me shume se tjeret :p

P.S Harrova 1 ane negative te menuse time... Te vje goja era veze lol
 

bella

Anëtar i Nderuar
Titulli: Menu e thjeshte (gatime te shpejta)

Te marrte e mira o poet. nje veze te zjere thjesht e ke shpjeguar sikur po shtron darken e vitit te ri :p...po paske ven disa cilesi mesa shoh :)

Mire receta. po un se konsumoj shume vezen, te zjere njehere blahhhh se du hic.
kur kam qen me e vogel ma bente gjyshja surbull ...por kur u rrita se doja me.
 
Titulli: Menu e thjeshte (gatime te shpejta)

Rrofsh belle,ti pata dhene te thjeshta sepse kane me shum shije:)
Me erza shum sme pelqejn:)
 

Shoku_vjeter

Anëtar i Nderuar
Titulli: Menu e thjeshte (gatime te shpejta)

Caj mali me limon e mjalt

5 dege caj mali nga ai i sivjetshmi, preferohet nga ai i zagorise
Gjys qillo uje fushe i klorifikum
1 xhezve full alumin
1 luge gjelle mjalt kodheli ose llogaraje
1 gjys kokerr limon baceje

Shtim me zore ujtin tek xhezvja, i fusim mren deget e cajit pasi i kemi thy me spate 3-4 here
Nezim zjarrin e bojme flak sa te ngrihet avulli perpjete
Mbeshtesim xhezven mbi zjarr ene presim tbehet uji si ngjyr caji
I rasim lugen me mjalt dhe limonin ene e pim ne xhezve direkt
 

Marla

Let God & Let Go
Titulli: Menu e thjeshte (gatime te shpejta)

Caj mali me limon e mjalt

5 dege caj mali nga ai i sivjetshmi, preferohet nga ai i zagorise
Gjys qillo uje fushe i klorifikum
1 xhezve full alumin
1 luge gjelle mjalt kodheli ose llogaraje
1 gjys kokerr limon baceje

Shtim me zore ujtin tek xhezvja, i fusim mren deget e cajit pasi i kemi thy me spate 3-4 here
Nezim zjarrin e bojme flak sa te ngrihet avulli perpjete
Mbeshtesim xhezven mbi zjarr ene presim tbehet uji si ngjyr caji
I rasim lugen me mjalt dhe limonin ene e pim ne xhezve direkt


Pastaj marrim 2 feta buke integrale i fusim tek thekesja, i lyejme me pak t'lyn, nje cope djathe te bardhe gjirokastre ca ullinj fshati dhe icik qepe kush do fleje me jastikun dhe i thena fukarrallikut ik e *irdhu lool
 

Shoku_vjeter

Anëtar i Nderuar
Titulli: Menu e thjeshte (gatime te shpejta)

Pastaj marrim 2 feta buke integrale i fusim tek thekesja, i lyejme me pak t'lyn, nje cope djathe te bardhe gjirokastre ca ullinj fshati dhe icik qepe kush do fleje me jastikun dhe i thena fukarrallikut ik e *irdhu lool

Mos i trego tgjitha o shoqe Lol se na kerko lossti xhezve me nxemje natyrale ahahaha
 

LoSsT

VIP
Titulli: Menu e thjeshte (gatime te shpejta)

Mos i trego tgjitha o shoqe Lol se na kerko lossti xhezve me nxemje natyrale ahahaha

Plako me kto bylmetnat nxjerr zorret un Lol, kshu qe sme bojn asi lloj efekti, pervec se negativ dmth. Po qe per nei fruta deti e ksoj gjonash sthem jo.
 

Marla

Let God & Let Go
Titulli: Menu e thjeshte (gatime te shpejta)

Skampi te marinuara

PERBERSIT:

skampi
1 limon
vaj ulliri i cilesis se mire
disa flet majdanoz
1 thelpi hurdher
krip dhe piper i zi sipas deshires


PERGATITJA:

Pastroni skampin me ndihmën e një gërshëre duke i çarë lëvozhgën në bark paralelisht.Hapeni me duar dhe tërhiqni pjesen e tulit.Hiqini shiritin e zi.Veproni kështu me pjesën tjeter.Lajini dhe lërini të kullojnë.Grini lëkuren e limonit duke pasur kujdes të hiqni vetem pjesen e verdhë.Shtrydheni limonin dhe lëngun ruajeni mënjan.Në një enë vendosni skampin,shtoni pak kripë,piper të zi ,shtoni lëngun e limonit,2 lugë vaj ulliri,lëkurën e limonit,përzijini mirë dhe mbulojeni me qese kuzhine,vendoseni në frigorifer të marinohet per rreth 1 orë para se ta shërbeni.Ndërkohe përgatisni një salse me gjethe majdanozi,disa lugë vaj ulliri dhe gjysëm thelpiu hurdhër.Grijini derisa te perfitoni nje tipë salce.
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: Menu e thjeshte (gatime te shpejta)

Kek me cokollate:

10525375_1470323483209753_4287693389001136770_o.jpg


Receta:

Merni ndonje lek dhe shkoni te dyqani me i afert. Bleni nje kek sipas deshires dhe nje cokollate ngjyre kafe me mire. Ecni avash avash per shpi ose po patet pune mund dhe te shpejtoni me hapat. Hiqeni mbeshtjellsen e cokollates dhe shkrijeni cokollaten ne nje ene kuzhine. Hapni kekun dhe vendoseni mbi nje pjate. Me vone merrni cokolalten e shkrire dhe hidhjani siper me delikatese. kaq!

Tani nqs doni mund dhe ta beni vete kekun, por nqs ju ka shkuar mendja me u embeltuar e pertoni te gatuani vet, behet dhe keshtu... Ju befte mire!

p.s. Ideja dhe foto e kopjuar
 
Redaktimi i fundit:

Endrra

VIP
Titulli: Menu e thjeshte (gatime te shpejta)

Ne Fakt du te blej nje cokollate ngjyre cokollate se kto kafet sme pelqejn, a ben o Soli !? Lol
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: Menu e thjeshte (gatime te shpejta)

Ne Fakt du te blej nje cokollate ngjyre cokollate se kto kafet sme pelqejn, a ben o Soli !? Lol


po ben, dhe e zeze, dhe e bardhe, dhe me ngjyra tjera, varet nga gusto, Lol... aman dhe ti :p:p...
 
Titulli: Menu e thjeshte (gatime te shpejta)

Ne Fakt du te blej nje cokollate ngjyre cokollate se kto kafet sme pelqejn, a ben o Soli !? Lol

Po dieta jote ca thote ben?:eek:kidoki:
 

Jetmira

Antarë i Respektuar
Titulli: Menu e thjeshte (gatime te shpejta)

Gatim me tshpejt..se makaronat ska kundi ne bote
 
Titulli: Menu e thjeshte (gatime te shpejta)

Gatim me tshpejt..se makaronat ska kundi ne bote

Sigurisht qe ka, por ndoshta ti nuk e njeh mire boten e kuzhines
ja te tregoj nje.

Brusketa me ullinj dhe borzilok

4.feta buke te thekur
100 gr ullinj pa bertham ( preferohen te zinj)
krip, piper, borzilok sipas deshires

Ne nje mixer hedhim ullinjte ,vajin e ullirit dhe borzilokun
i shtojme avash avash deri sa te behet e tera nje mase

per tongerllik i shtojm brusketes lart gjyms damote nga ato koker voglat
pomodorini i thon knej ka katuni im :)
kaq :)
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: Menu e thjeshte (gatime te shpejta)

Une sot bera nje te shpejte e te lehte si per vere.

gjys kg speca te kuq prijini me copa tvogla dhe skuqini.

pastaj grini nje kokerr qe.pe. skuqini dhe shtojini 2 domate te grira. Pasi i skuqni bashkojini me specat dhe shtrojinni ne tepsi. Merrni nje got te madhe kos hidhni njenluge miell dhe dy kokrra veze. Trazojini dhe hidhjani specave siper. Pqeni me fure per 40 min le te themi dhe ualaaa... sh e lezetshme del :) kjo mund tbehet dhe me kumguj patellxhane por sot e bera me speca une.
 
Top