Meta: Edhe një sirian sot jeton më mirë se një shqiptar!

Meta: Edhe një sirian sot jeton më mirë se një shqiptar!​

-640-0-600a997c72363.jpg
Presidenti i vendit Ilir Meta, në një postim në rrjetet sociale, shkruan se shqiptarët sot janë të pashpresë për të ardhmen e tyre. Sipas kreut të shtetit, sot edhe një sirian jeton më mirë se sa një shqiptar.

“Shqipëria zë vendin e parë në Europë për numrin e azilantëve ekonomikë, duke lënë pas edhe vende të sapodala nga lúfta dhe kònfliktet civile. Një shqiptar ndihet sot më i pashpresë se një sirian, irakian dhe afgan. Lúfta efikase kúndër vàrfërisë, zhdúkja e monopoleve, ànulimi i koncensioneve korruptive, rritja e prekshme e pagave dhe pensioneve, hapja e vendeve të reja të punës, ulja e taksave, krijimi i shanseve dhe i mundësive të reja për të rinjtë e ndalojnë shpopullimin. Koha për të menduar dhe vepruar për shqiptarët!”, shkruan presidenti./L.F-dritare.net
 

Attachments

  • -640-0-600a997c72363.jpg
    -640-0-600a997c72363.jpg
    32.5 KB · Shikime: 0
  • -640-0-600a997c72363.jpg
    -640-0-600a997c72363.jpg
    32.5 KB · Shikime: 0
Siriani si azilant ka disa te drejta ne Shqiperi sepse qeveria merr fonde nga BE per kete pjese , pra i sigurohet strehim dhe ushqim , apartamentet qe ndertoi bashkia per te pastrehet jane mbushur me azilante .
Shqiptaret qe lypin azil ne europe flen jashte , sa zemergjere memedheu jone me emigrantet?
 
Siriani si azilant ka disa te drejta ne Shqiperi sepse qeveria merr fonde nga BE per kete pjese , pra i sigurohet strehim dhe ushqim , apartamentet qe ndertoi bashkia per te pastrehet jane mbushur me azilante .
Shqiptaret qe lypin azil ne europe flen jashte , sa zemergjere memedheu jone me emigrantet?
Sirianet e kane shqiperine vend tranzit per te hyre ne BE. Eshte zyra dhe kampi per refugjate qe i strehon dhe kujdeset per ta. Marrin fonde dhe nga BE dhe nga UNHCR shteti shqiptar por qe normal shperdorohen dhe vidhen.
Fal o zot por ca zhulsash qe jane ca ere vijne te shkretet.

Nejse Meta ja fut kot dhe nuk i takon presidentit te vendit te shprehet ne kete menyre.
 
Ishin mbush rruget plot nga keto.
Me rastisi nje dite pashe njerin qe po shiste facoleta ne shi. Me erdhi keq dhe e ndihmova, mendova se ishin nga keto tanet por kur me tha "Thanks" kuptova qe ishin nga keto "Sirianet" qe flet Likja.
 
E kam qejf dhe une, por do e kisha edhe me shume nese do bente ndonje emision edhe per kasten qe po shkaterron Shqiperine, jo vetem per histori dhe gjurme shqiptare.
 
Marini nuk eshte gazetar si puna e Fevziut Eni Vasilit apo Balles mos permend keta gjitholloget si Klodiana dhe Artan Hoxha gazetarf investigativ gjasme qe jane te kapur dhe te shitur tek politika.

Marini hyn tek gazetaret te paperlyer qe jane ajka e gazetarise me punen investigative duke u marre me raste qe kane te beje me nacionalizmin historine gjurme prejardhje.
 
Pikerisht per kete po flas.. Mund te trajtoje fenomene te cilat po shkaterrojne Shqiperine, duke parandaluar qe pas 50 viteve te dale nje Marin tjeter te beje emisione se si u shkaterrua, u vodh, u tradhetua Shqiperia para 50 viteve.
 
Pikerisht per kete po flas.. Mund te trajtoje fenomene te cilat po shkaterrojne Shqiperine, duke parandaluar qe pas 50 viteve te dale nje Marin tjeter te beje emisione se si u shkaterrua, u vodh, u tradhetua Shqiperia para 50 viteve.
edhe une kete po te shpjegoj :)

ok po ta shpjegoj ndryshe pra ka inxhiniere por ama ka disa llojesh prejt tyre eng, ndertimi eng elektronik etj pra dhe marini ka zgjedh ate lloj gazetarie per te bere
 
Pikerisht per kete po flas.. Mund te trajtoje fenomene te cilat po shkaterrojne Shqiperine, duke parandaluar qe pas 50 viteve te dale nje Marin tjeter te beje emisione se si u shkaterrua, u vodh, u tradhetua Shqiperia para 50 viteve.
Jam i siguet qe jo vetem Marini por edhe te tjere jane te zote te bejne dokumentare te tille.
Problemi eshte politika editoriale.
Te gjithe pronaret e mediave pa perjashtim jane te lidhur me politiken , si rrjedhoje nje dokumentar mbi rrenimin aktual te Shqiperise eshte i pamundur
 
Dhe ta mendosh qe israeli skish as shtet dikur .. po sa rrace fodulle qe paskemi qen mo.
Israeli nuk ka pasur shtet me kufinj te percaktuar por ka pasur historikisht tradite dhe çifutet jo vetem atehere por edhe sot komandojne boten.
Nuk krahasohemi dot me ata per shume arsye.
 
Jam i siguet qe jo vetem Marini por edhe te tjere jane te zote te bejne dokumentare te tille.
Problemi eshte politika editoriale.
Te gjithe pronaret e mediave pa perjashtim jane te lidhur me politiken , si rrjedhoje nje dokumentar mbi rrenimin aktual te Shqiperise eshte i pamundur
Pikerisht ketu doja te dal dhe une..
 
Mbi te gjitha shikoni e lexoni kush po ankohet qe sirianet jetojne me mire se ne.
Ilir Meta, po , po e lexuat mire, like floriri dora vete.
Nese ka mbetur te ankohet ai per varferine e shqiptareve do te thote qe ne nuk do behemi (fatkeqesisht) kurre?
 
E vodhen dhe e rropen Shqiperine sa u desh qefi dhe tani me paftyrsine me t'madhe kane guximin te na tregojne sa te varfer jane shqiptaret. Edhe kush ky qe u kap me presh ndore me ze e figure. Ik mor te ??? robt.
 
Top