Monolog...pyes veten!

Shej

Sirius
Titulli: Monolog...pyes veten!

Pse duhet patjeter njeriut qe i beson me shume te vije nje dite dhe te te lendoje?
Pse zhgenjehemi kaq shume? Thua ka ndryshuar koha apo njerezit?
Pse tradhetojme njerezit qe duam?
Pse egziston urrejtja gjithandej?
Pse kjo bote eshte kaq e padrejte?!?
Pse?

E di qe ne momente te veshtira tona fillojme e bejme shume pse, dhe ne vend qe te qartesojme idete ngaterohemi me shume.
Une do te jepja nje keshille, qe mos zhgenjehesh mos prit asnjehere nga te tjeret, qe mos ndihesh e tradhetuar besoji vetem vetes tende,,mos urre asnjehere dhe atyre qe te urrejne kthejua me dashuri, sa per padrejtesite e botes ate as une as ti e askush tjeter smund ta rregulloje. Qe ne lindje na eshte bere padrejtesi prandaj e vetmja gje qe duhet te bejme eshte te jetojme jeten sic vjen.

Kiss :)
 
Redaktimi i fundit:

Shoku_vjeter

Anëtar i Nderuar
Titulli: Monolog...pyes veten!

A duhet te jem gjithmone i kujdesshem?
Jo me ty, sduhet me qene hic :)
اfare me tremb?
E bukura, e vecanta.
A jam i lumtur me jeten qe bej?
Sipas konceptit tim te lumturise jo, por falenderoj cdo dite per gjerat qe kam.
Cili eshte qellimi i jetes sime?
Te bej te lumtur familjen, miqte dhe sa me shume te kem mundesi.
Pse shpesh ndodh te behem "ziliqar", mos valle me ka munguar diçka ne jeten time?
Jam ziliqar vetem ndaj gjallesave te tjera.
A kam dashuruar?
Plot
A do vij dita te martohem?
Ka kaluar ajo dite! :)
A eshte paraja kuptimi i jetes?
Jo, per mua jeta ska kuptim pa shendetin, pa miqte, pa muziken, pa cmendurite, pa hobit.
 

Jetmira

Antarë i Respektuar
Titulli: Monolog...pyes veten!

U be nje kohe e gjate qe nuk kam hapur nje teme te re ketu ne FV. Mar shkas Blogun e anetarit zhigolo ku i lexova pyetjet e meposhtme dhe m'u duk shume interesante per arsye se ne nje menyre apo tjeter te gjithe e pyesim veten (ndonese disa me rralle e disa me shpesh).

A duhet te jem gjithmone i kujdesshem? ndonjeher duhet te jemi, qe mos tbehemi qesharak ne syt e te tjereve
اfare me tremb? jeta vet
A jam i lumtur me jeten qe bej? besoj se po
Cili eshte qellimi i jetes sime?te behem dikushi ne jet, te lej gjurm nket jet te ndyr me gjith kta njerez fallco qe na rrethojn
Pse shpesh ndodh te behem "ziliqar", mos valle me ka munguar diçka ne jeten time?nuk kam zili askend, me mjafton kjo cka kam jam vetvetja kjo ka rendesi
A kam dashuruar? jo, esht ende heret
A do vij dita te martohem?se besoj, me ket tip qe jom un ska burr e djal none qe mduron
A eshte paraja kuptimi i jetes?
joo, nuk ekziston dicka e tille

Ju i keni menduar ndonjehere keto pyetje? ndonjeher po Cilat jane pergjigjet tuaja? Pasi t'i keni menduar, a jeni ndjere me te vetedijshem?

hmmm me raste po, por ndonjeher na vijn ndermend pyetje te tjera, sidomos ne femrave
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Titulli: Monolog...pyes veten!

A duhet te jem gjithmone i kujdesshem?
Jo,besoj qe njeriu duhet tere kohen nen fasaden e kujdesit,se do harroj si eshte spontania natyrale e njeriut..

اfare me tremb?
Ne varsi te situates,dhe se sa thelle mund te jene pasojat e saj..

A jam i lumtur me jeten qe bej?
Per derisa e jetoj me kenaqsi besoj qe po,gjithesesi lumturia jetes,ngelet pikerisht relativiteti i saj emocional e pikant..

Cili eshte qellimi i jetes sime?
Te jem nje njeri me objektiva dhe mendime racionale,ate c"ka ben e afron per te tjeret apo per veten,te jete e mbushur me ndjenja reale njerzore..

Pse shpesh ndodh te behem "ziliqar", mos valle me ka munguar diçka ne jeten time?
Jemi njerez,ka disa pjese qe lendohen shume brenda nesh,e kjo shpesh dergon ne nje zili kundrejt dikuj apo dickaje,keto qeliza duhet ti luftojm,mos tu leme hapsir zhvillimi brenda nesh..

A kam dashuruar?
Po,sigurishte..

A do vij dita te martohem?
E kam bere martesen ..:)

A eshte paraja kuptimi i jetes?
Jo,por e e ben ate me te leht ne perballimin e perditshmeris apo e dicka me teper,ne varsi te individeve..
Eh. :))
nostalgjia e kohes,para 6 vitesh.
Por te njejtat mendime do shkruaja edhe tani.
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Pe: Monolog...pyes veten!

A duhet te jem gjithmone i kujdesshem?
-Absolutisht po, si per mire dhe per keq.
اfare me tremb?
-Me tremb vetvetja ime, kur shpesh here me fton te veproj jo karshi te duhures. Me tremb fakti qe mund te jem e dobet ne moment te caktuara dhe te veproj gabim. Me tremb vdekja, pasi e di qe besimin e kam te lekundshem.
A jam i lumtur me jeten qe bej?
-Po, jam. Ka momente qe ke veshtiresi e trishtim por jane sh te shkurtra. Cdo gje lehtesohet kur arrin te qartesosh qellimin tend ne kete jete dhe i mbeshtetesh vetem tek i Duhuri.
Cili eshte qellimi i jetes sime?
-Ta jetoj, ashtu me te mirat e te keqiat, te pranoj caktimin e Zotit dhe ta jetoj kete jete sipas udhezimit te Tij. Qellimi final eshte te fitoj Boten e Pertejshme!
Pse shpesh ndodh te behem "ziliqar", mos valle me ka munguar diçka ne jeten time?
-Deri sot s’me ka ndodhur te behem ziliqare, asnjeher, por vashdimisht kam ndjesine qe duhet te jap maksimumin tim pasi ai tjetri ska asgje me teper se une!
A kam dashuruar?
-PO!:)(ka ndodhur vetem nje here dhe uroj te jete e fundit:)
A do vij dita te martohem?
-Se shpejti, shpresoj:)
A eshte paraja kuptimi i jetes?
-JO! Paraja eshte element i fundit per te cilin kam menduar apo mendoj. Gjyshi im thote shpesh: Parane nuk e han as qeni!..:LOL.. jam shume per lumturine shpirterore, dhe boshllekun ne zemer, sta mbush kurre paraja... eshte besimi, dashuria, miqesia, e miresia qe kompletojne qellimin e kesaj jete:)
per mua sigurisht...

Dhe une e mbajta fjalen. U martova! Lol
 

Ledia

ShKoDrAnE.4.eVeR
A duhet te jem gjithmone i kujdesshem? Jo jam lodh duke qene gjithmon e kijdeshme
اfare me tremb?
Vetmia
A jam i lumtur me jeten qe bej? Lumturi eshte fjale e madhe. Por jam e kenaqur me ca kam ne jete
Cili eshte qellimi i jetes sime? Te rrish dy cuna qe te jen neser dy burra qe te duan e te respektojne veten dhe te tjeret
Pse shpesh ndodh te behem "ziliqar", mos valle me ka munguar diçka ne jeten time? Ehh dhe behem..
A kam dashuruar? Po kam dashuruar dhe dashuroj cdo dite
A do vij dita te martohem? Jam martu..
A eshte paraja kuptimi i jetes? Jo .por eshte domosdoshmeri per nje jete me te mire
 

Desa

“The truth can be a bad choice for a wise man”
U be nje kohe e gjate qe nuk kam hapur nje teme te re ketu ne FV. Mar shkas Blogun e anetarit zhigolo ku i lexova pyetjet e meposhtme dhe m'u duk shume interesante per arsye se ne nje menyre apo tjeter te gjithe e pyesim veten (ndonese disa me rralle e disa me shpesh).

A duhet te jem gjithmone i kujdesshem?
Po, sepse çdo veprim ka pasoja të cilat i vuan vet ti.

اfare me tremb?
Në fakt asgjë kur ke paqë me veten.
A jam i lumtur me jeten qe bej?
Po.
Cili eshte qellimi i jetes sime?
Ta jetoj atë. Jetën pra.
Pse shpesh ndodh te behem "ziliqar", mos valle me ka munguar diçka ne jeten time?
Nuk e njoh këtë ndjenjë.
A kam dashuruar?
Po.
A do vij dita te martohem?
-
A eshte paraja kuptimi i jetes?
Pjesërisht.
Ju i keni menduar ndonjehere keto pyetje? Cilat jane pergjigjet tuaja? Pasi t'i keni menduar, a jeni ndjere me te vetedijshem?
Jo.

p.s. pyetja që ja bëj vetes dhe nuk kam përgjegje: pse?
 

Hera

Antarë i Respektuar
1. A duhet te jem gjithmone i kujdesshem?
Mundohem se gabimet vrasin
2.اfare me tremb?
Largimi I njerezve qe dua dhe sivjet me dogji keq
3.A jam i lumtur me jeten qe bej?
Po eshte zgjedhja ime
4. Cili eshte qellimi i jetes sime?
Ta jetoj ne maksimum kete jete
5. Pse shpesh ndodh te behem "ziliqar", mos valle me ka munguar diçka ne jeten time?
Fjala te tille nuk kam ne fjalorin tim
6. A kam dashuruar?
Oh eshte nje ndjeje aq e bukur pooo
7. A do vij dita te martohem?
Jo asnjehere jam totalisht kunder
8. A eshte paraja kuptimi i jetes?
dhe po dhe jo sepse eshte menyra e jeteses
 

SpaceGirl

BimBumBam
A duhet te jem gjithmone i kujdesshem?
Teorikisht po, praktikisht sme pelqen sepse preferoj spontaneitetin. Nuk dua te jem 'perfekte' por reale... me gjith difektet e mia qe per mu jan te shtrenjta dhe i shof gjith pozitivitet...
Jan difektet qe i bejn njerzit UNIK

Cfare me trembe?
Vetmia
. Ndonjehere e du por njekohesisht nuk e du.
Humbja. Ne te gjith kuptimet e mundshme.

A jam i lumtur me jeten qe bej?
Jam tip qe kerkon gjithmon te permiresoj veten dhe njerzit qe dua.
Por po, jam e lumtur dhe me ato qe kam 😊

Cili eshte qellimi i jetes sime?
Qellim i pazevendesueshme eshte te jem nje nene e mir per im bire dhe kushdo te vi me pas.
Qellimet e tjera sekondare ndryshojne sipas kohes dhe henes 🤣

Pse shpesh ndodh te behem "ziliqar", mos valle me ka munguar diçka ne jeten time?
Dashuria... ne pergjithsi.

A kam dashuruar?
Nuk di te jetoj ndryshe.

A do vij dita te martohem?
Nje iku... tani do martohem dhe 9 here te tjera se po me pelqeka 🤣

A eshte paraja kuptimi i jetes?
Me parane pastroj fundshpinen 🤣
 
Top