Mos i detyroni historianët turq të flasin me dokumente

Nicktjeter

Antarë i Respektuar
Titulli: Mos i detyroni historianët turq të flasin me dokumente

Lauri ehe po xhaxhi yne Enver mendova se e dije qe mbuloi sh ane te historise
per te nxjerre kombin me ato idealizmat e veta

Pra edhe nese nxjerrin Skenderbeun qe erdhi ne Shqiperi per interesat e veta e tokat qe i kishin lene babi le ta thojne :D
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Titulli: Mos i detyroni historianët turq të flasin me dokumente

cITIM: Peticioni i nënshkruar kundër rishkrimit të historisë ka një gjë që e bënë për të qeshur çdo intelektual serioz kudo në botë. Të thuash se pushtimi osman ka shkaktuar gropë të zezë në historinë e kombit shqiptar është një budallallëk me brirë.

Perendi e madhe pyes vetem "AKOMA JEMI TE UZORPUAR NGA TURQIA",,
Pa koment,,eshte per te vjell nga deklarata te tilla ANTIKOMBTARE E ANTISHQIPTARE...
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Mos i detyroni historianët turq të flasin me dokumente

cITIM: Peticioni i nënshkruar kundër rishkrimit të historisë ka një gjë që e bënë për të qeshur çdo intelektual serioz kudo në botë. Të thuash se pushtimi osman ka shkaktuar gropë të zezë në historinë e kombit shqiptar është një budallallëk me brirë.

Perendi e madhe pyes vetem "AKOMA JEMI TE UZORPUAR NGA TURQIA",,
Pa koment,,eshte per te vjell nga deklarata te tilla ANTIKOMBTARE E ANTISHQIPTARE...

Nuk eshte e lehte tu shkulen rrenjet e fares se keqe te mbjelle ne 500 vjet. Keta jane deget e fares se tyre qe po lulezojne dhe qe do vyshken shpejt..;)
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Mos i detyroni historianët turq të flasin me dokumente

Shihi greket n'forum si kercejne valle :p
 

Quku

Marakli Krapit
Titulli: Mos i detyroni historianët turq të flasin me dokumente

“Je arnaut, e pyeta unë.

–Arnaut – që nga lindja, përgjigjet ky arnaut mysliman.

Shumica e arnautëve janë myslimanë dhe këta janë më të ndershëm, trima dhe kavalerë. Ata që janë të krishterë, janë greqizuar, janë latinizuar, kanë filluar ta zbehin krenarinë ndaj kombit të vet. Nuk kanë besë, shton ai, ky komb është plot madhështi dhe nuk do të humbë kurrë. Do ta ketë dhe ai një ditë në jetë; kjo ditë është larg, por do të vijë”

(Shkruar në vitin 1858 nga mininistri Rumun Bolintineanu, ''Calato, Editura Pentru Literatura'', Bukuresht - 1968, f.39).
Pse i gjuan kaq fort bre :D ma but pak se gjynah jane ;)
 

Quku

Marakli Krapit

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: Mos i detyroni historianët turq të flasin me dokumente

Perseri me keso histori pordhe!

Ku e kishte seline kjo PO-ja????
Cila na paska qene gjuha zyrtare e PO-se?
Kronikanet e saj cfare gjuhe shkruanin????


Po te marrim hostorine siq tentojne ta analizojne ca atehere na del fakti se as Hitleri nuk kishte faj sepse ai perbehej nga disa milete????? Po pra as Amerikanet nuk kan faj ne asnje moment sepse si perandori e sotme eshte e perbere nge 60 e ca milete??????

O njerez nuk behet historia qejfe qejfe!

E para ne librat tane te historise shkruhet Perandori Osmane sepse e tille njihej dhe te tille e njef historia dhe nuk thuhet turqit por osmanlinjet sepse vet perandoria thirrej e tille.

E dyta para se te hape turku defteret e arkivat duhet te tregoje se si na shiti trojet tona per pordhe ne Marreveshjen me Rusine????
Besa nuk do ishte keq te hapte defteret e te tregonte se si lejonte mesimin serb e greke ndersa mesuesit e gjuhes shqipe ndiqeshin e priteshin?????

Po ashtu do ishte mire te na spjegonte se si i blente shqiptaret me cmimin e nje kali (duke mos llogaritur ketu femijet fare) dhe ate deri ne vitin 1955??????
Po ku i dergoi keta shqiptare duke na shpopulluar me shume se 40% te teritorit qe sot e kan serbet???????


Seriozisht ka shume arkiva per te hapur dhe shume gjera per te treguar??????
 

Ado

FISEBILIL-LAH
Titulli: Mos i detyroni historianët turq të flasin me dokumente

mixha kiterr ki nevoj me ndrru librat e historis qe lexon te njejtat gjdo here :D
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: Mos i detyroni historianët turq të flasin me dokumente

mixha kiterr ki nevoj me ndrru librat e historis qe lexon te njejtat gjdo here :D

Ndoshta edhe ka nevoje, por kjo duhet te jete reciproke (nese e kupton kete fjale) por mesoju nje here e pergjithmon se pushtuesi asnjehere nuk ka shkruar histori per popullin qe ka patur nen sundim dhe kjo nuk ka per te ndodhur kurre. :mah:
 

Ado

FISEBILIL-LAH
Titulli: Mos i detyroni historianët turq të flasin me dokumente

Ndoshta edhe ka nevoje, por kjo duhet te jete reciproke (nese e kupton kete fjale) por mesoju nje here e pergjithmon se pushtuesi asnjehere nuk ka shkruar histori per popullin qe ka patur nen sundim dhe kjo nuk ka per te ndodhur kurre. :mah:

Per veq pushtuesit katolik-ortodoks qe kan shkruar historin tone pasi na pushtuan , perandoria osmane asnjhere nuk ka shkruar historin tone !!! :D po te them qe je duke shkruar prap e eshte keq se edhe je mixh :D
 

Nicktjeter

Antarë i Respektuar
Titulli: Mos i detyroni historianët turq të flasin me dokumente

Te futem pak ne mes e tiu pys cf eshte mixha?
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: Mos i detyroni historianët turq të flasin me dokumente

Per veq pushtuesit katolik-ortodoks qe kan shkruar historin tone pasi na pushtuan , perandoria osmane asnjhere nuk ka shkruar historin tone !!! :D po te them qe je duke shkruar prap e eshte keq se edhe je mixh :D

Kushdo qe ka shkruar kete histori (katolike, ortodoks e Islam), po flas per shqiptaret, deri sot na kan mesuar se greku, serbi, italjani, gjermani dhe PO-ja, ishin pushtues ne keto troje dhe pushtuan keto vende me dhune. Problemi nuk qendron ketu! Problemi qendron te disa qe po mendojne se PO-ja paska ardhur tek ne me nejt te tezja dhe kur ka ardhur na ka sjelle petulla??!!!!!!

Se cfare do na lutet greku, serbi e turku, te nderrojme ne histori ne te ardhmen, une jam qe te mos e pranojme, se paku jo ne ate mase qe deshirojne ata, por te behet ne menyre reciproke!
 

Ado

FISEBILIL-LAH
Titulli: Mos i detyroni historianët turq të flasin me dokumente

Kushdo qe ka shkruar kete histori (katolike, ortodoks e Islam), po flas per shqiptaret, deri sot na kan mesuar se greku, serbi, italjani, gjermani dhe PO-ja, ishin pushtues ne keto troje dhe pushtuan keto vende me dhune. Problemi nuk qendron ketu! Problemi qendron te disa qe po mendojne se PO-ja paska ardhur tek ne me nejt te tezja dhe kur ka ardhur na ka sjelle petulla??!!!!!!

Se cfare do na lutet greku, serbi e turku, te nderrojme ne histori ne te ardhmen, une jam qe te mos e pranojme, se paku jo ne ate mase qe deshirojne ata, por te behet ne menyre reciproke!

greku ka kerku :D s'eshe bere kaq buje e madhe nga pseodo intelektualet krishter :D
Perandoria Osmane na ka shpetu nga greku e serbi nga sllavizimi te pelqej ty apo jo eshte problem i joti :D
 

Ado

FISEBILIL-LAH
Titulli: Mos i detyroni historianët turq të flasin me dokumente

Te futem pak ne mes e tiu pys cf eshte mixha?

mos u fut ne mes se po lendoshesh por rri anash hahaha :p mixha - axha , plak eshte kitrra :D :p
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: Mos i detyroni historianët turq të flasin me dokumente

greku ka kerku :D s'eshe bere kaq buje e madhe nga pseodo intelektualet krishter :D
Perandoria Osmane na ka shpetu nga greku e serbi nga sllavizimi te pelqej ty apo jo eshte problem i joti :D

Po pra per kete arsye turku dhe greku ndiqnin kemba kembes intelektualet shqiptar qe perhapnin alfabetin e gjuhes shqipe (fakte te pakontestueshme keto edhe per qorra)

Po per kete arsye serbi dhe turku ta kan shpopulluar 40% te teritorit duke paguar nje shqiptar me cmimin e nje kali. Po te paguanin ty me kete cmim edhe do thoja se kishin te drejte ama paguan shqiptar duke i larguar edhe nga tokat e tyre.Keta ishin turku, serbi dhe greku.
 

Zana1

Braveheart
Titulli: Mos i detyroni historianët turq të flasin me dokumente

mos u fut ne mes se po lendoshesh por rri anash hahaha :p mixha - axha , plak eshte kitrra :D :p

C'fare eshte ky fjalor kshu :S
 

Ado

FISEBILIL-LAH
Titulli: Mos i detyroni historianët turq të flasin me dokumente

Po pra per kete arsye turku dhe greku ndiqnin kemba kembes intelektualet shqiptar qe perhapnin alfabetin e gjuhes shqipe (fakte te pakontestueshme keto edhe per qorra)

Po per kete arsye serbi dhe turku ta kan shpopulluar 40% te teritorit duke paguar nje shqiptar me cmimin e nje kali. Po te paguanin ty me kete cmim edhe do thoja se kishin te drejte ama paguan shqiptar duke i larguar edhe nga tokat e tyre.Keta ishin turku, serbi dhe greku.


He mo si u gdhive sot !!

prap je duke folur me mesime te historianeve qe na kan genjy :D
gjyshin tim e ka detyru shkau me shku ne turki po nuk ka shku ! nuk ka shku turku me i than HAJDE :D , kto propagandatat krishtero-serbe kunder turkis i keni hanger keq ju pseodo nacionalistat pseodo patriotet :D
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: Mos i detyroni historianët turq të flasin me dokumente

He mo si u gdhive sot !!

prap je duke folur me mesime te historianeve qe na kan genjy :D
gjyshin tim e ka detyru shkau me shku ne turki po nuk ka shku ! nuk ka shku turku me i than HAJDE :D , kto propagandatat krishtero-serbe kunder turkis i keni hanger keq ju pseodo nacionalistat pseodo patriotet :D

Historine nuk e kan shkruar hoxhallaret kshu qe ik mbaje ndonje ore plotesuese histori.:gjuhe:
 

Ado

FISEBILIL-LAH
Titulli: Mos i detyroni historianët turq të flasin me dokumente

Historine nuk e kan shkruar hoxhallaret kshu qe ik mbaje ndonje ore plotesuese histori.:gjuhe:

per at arsyje eshte historia jon e gjitha RREN ! edhe pse ska pse me shenu hoxhallart historin tone ! por as priftat e vatikanit ska pas nevoj me shkru historin tone, sidoqoft ti ke nevoje me i ndrru librat e historis qe i lexon gjdo dite .
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: Mos i detyroni historianët turq të flasin me dokumente

Nexhmedin Spahiu

Paaftësia e historianëve shqiptarë

Por, cila është e vërteta? Historianët tanë janë aq të paaftë sa nuk dinë se çfarë ndodhi në luftën e fundit në Kosovë e Maqedoni, apo më 1997 në Shqipëri e lëre më se çfarë ka ndodhur para 5 shekujsh.
Historianët tanë nuk e dinë se kush e vrau Kryeministrin Mehmet Shehu, ministrin Ahmet Krasniqi, apo kolonel Tahir Zemajn, kush e vrau kryetarin e Klinës, deputetet e Parlamentit të Kosovës apo gazetarët me nam, e si mund të presim se dinë se kush kujt i ka hipur
?

Nexhmedinit ju paska perzier Historia me Prokurori??!!!! Ska faj i shkreti.
 

Ado

FISEBILIL-LAH
Titulli: Mos i detyroni historianët turq të flasin me dokumente

Nexhmedinit ju paska perzier Historia me Prokurori??!!!! Ska faj i shkreti.

hahahahahahahahahahahahhahahah tash e kuptova edhe nje gje kiterr qe ti komenton pa lexu tekstin ahahahahahahahaha :D
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: Mos i detyroni historianët turq të flasin me dokumente

hahahahahahahahahahahahhahahah tash e kuptova edhe nje gje kiterr qe ti komenton pa lexu tekstin ahahahahahahahaha :D


Kaq merr vesh ti! :qu:Nuk kam prit dicka me shume asnjehere.
 

Ado

FISEBILIL-LAH
Titulli: Mos i detyroni historianët turq të flasin me dokumente

Kaq merr vesh ti! :qu:Nuk kam prit dicka me shume asnjehere.

vetem se ti hala ma keq se une :D hahahahahah :D
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: Mos i detyroni historianët turq të flasin me dokumente

vetem se ti hala ma keq se une :D hahahahahah :D

Jo, jo ti ke edhe suksese. Akoma po mundesh me lexu perkunder qe shkrimin gjysmen e ke harru :foot
 

Ado

FISEBILIL-LAH
Titulli: Mos i detyroni historianët turq të flasin me dokumente

Jo, jo ti ke edhe suksese. Akoma po mundesh me lexu perkunder qe shkrimin gjysmen e ke harru :foot

Tpakten une ne nje gje po kam sukses ! po ti askund :D hahah
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: Mos i detyroni historianët turq të flasin me dokumente

Tpakten une ne nje gje po kam sukses ! po ti askund :D hahah

Kjo ska diskutim si ceshtja e arkivave turke me Skenderbeun. Ky eshte krahasimi :qu:
 

Ado

FISEBILIL-LAH
Titulli: Mos i detyroni historianët turq të flasin me dokumente

Kjo ska diskutim si ceshtja e arkivave turke me Skenderbeun. Ky eshte krahasimi :qu:

Po ti ja ke zakon te ndryshosh muhabet kur ske ca thu :D
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: Mos i detyroni historianët turq të flasin me dokumente

Po ti ja ke zakon te ndryshosh muhabet kur ske ca thu :D

Pse ke thone ndonje gje nga fillimi ti????? :foot Ja se te sjelle une ne teme!

Ke masturbu ti se Muhiqi, nje historian na paska thene se shqiptaret duhet ta duan baba Sulltanin. Ore ke harru ti qe Muhiqi nuk eshte asgje tjeter pos nje Serb me besim Islam. :foot Hajde e vazhdojna lujna koqe masi e gjetem fillin e muhabetit. :biciklete:
 

Elushe

Vogëlushe
Titulli: Mos i detyroni historianët turq të flasin me dokumente

A jeni ne vete o njerez? I thrrisni mendjes çfare shkruani apo lexuat fjalen "mysliman" aty diku edhe automatikisht qenka artikull "perfekt", i pagezuar nga Allahu? Historia nuk eshte brum qe mund ta ndryshosh sipas qejfit. Nuk keni lindur per te qene skllever o njerez, po hapni syte! Hiqeni nga vetja kete ndjenje inferioriteti e kuptoni qe Turqia po mundohet me ndryshime historike, e po perdor ekspansione mediatike e politike per interesat e saj politike. Eshte turku i pashtet, jo shqiptari! Ne vend qe te kerkoni qe te hapen shkolla shqipe ne turqi, edhe gjuha shqipe te behet gjuhe zyrtare atje, sepse ka mbi 5 milion shqiptar, aprovoni budalliqe ne forme te ketij artikulli.
 

Iron_Leon

شيطان בעל זבוב
Titulli: Mos i detyroni historianët turq të flasin me dokumente

S'me harrohet nje fjale qe me ka thene nje cifut : Kur turqit suleshin drejte jush me heshta dhe shpata ne duar, ju shqiptaret kujtuat me te drejte se ata po vinin tju pushtonin kurse ata nuk benin gje tjeter , vecse ju shillnin dhurate nje perandori te tere : Ismail Kadare.
Që ta kuptosh ti Ado ç'ka thënë i paudhi Kadare me këtë frazë duhet të mbarosh edhe 3 universitete të tjera përveç juridikut LOL LOL
'''Injoranca doli shëtitje dhe nuk pati vend në të cilin nuk ndriçoi'' Kështu e ka thënë një çifut tjetër,edhe j'u na nderoni me ndriçim tuaj në territoret ku flitet shqip :)
 
Top