Mos me harroni ?

Ivy

Fakte ska,veç interpretime.
Qe une sdi ne ka ndonje albanolog brenda institutit qe merret me gjuhesine , sepse te tere merren me prejardhjen dhe rrenjen e fjaleve
Ka ardhur momenti per te shtuar fjalorin me fjale te reja , eshte domosdoshmeri
Mos ma merr per baze,sepse nuk eshte s ekam pas ndonje material vete ne dore apo ta kem ndesh diku,por kam degjur nje interviste qe cdo vit fjalori i gjuhes shqipe shtohej me qindra fjale.
 

Ivy

Fakte ska,veç interpretime.
Pashmangshmerisht ne perditshmerine tone,per shume arsye huazojme fjale.
Personalisht nuk eshte se me pelqen shume si fenomen ,por padashur rrembehesh dhe instiktivisht te dalin fjale qe bukur fare kane fjale shqip.
Per mua,eshte pak vulgare tek personat qe jane shkolluar ne Shqiperi , pjesen tjeter edhe i kuptoj.
 

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
Mos ma merr per baze,sepse nuk eshte s ekam pas ndonje material vete ne dore apo ta kem ndesh diku,por kam degjur nje interviste qe cdo vit fjalori i gjuhes shqipe shtohej me qindra fjale.
Nuk di ne eshte pasuruar , por di qe kane bere ca zevendesime fjalesh qe personalisht jam dorezuar

ne matematike skisha degjuar kurre per trajten e numrave :rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes: ose une gaboj se di
por edhe ne perditshmeri , teksa lexoj libra nuk shoh ndonje shtim te fjalorit ,sepse dihen te paret qe preken apo i nxjerrin ne pah jane perkthyesit
 

Endrra

VIP
Pa dashur ti fus te gjith ne nje thes por e kam hasur shpesh tek grate e fisit.
Si shumica te emigruar ne Itali , ato ose skane pasur lirine te shprehen me pare shqip ose nuk i dijne vertet fjalet perkatese.
Se mooo ata te amerikes..shyqyr qe bejne shqiponjen se komplet te asimiluar jane .
Pra dreqi e mori, nuk pretendoj te flasin perfekt.
Por dy rrjeshta te shkruar shqip per ditelindje , apo shume e bukur dukesh shqip ..e jo che bella tesoro ose u are a Star anglisht .
Per mua eshte shume e domosdoshme shqipja.
Jemi te perhapur ne gjith bote dhe pika e perbashket e femijeve tan kjo eshte.
 

Amara_La_Negra

Antarë i Respektuar
Per mendimin tim personal pervec ne qe kemi me shum se gjysmen e jetes ton jasht atdheut problemi qendron e spo e perdor si justifikim
E kam ven re qe edhe ne shqiperi duke filluar nga Lajmet deri ke edhe programet televizive ska program ose edicion qe ske te perzier 3 fjal shqip 2 Anglisht/Italisht e me rradh kshu qe do zdo po perzihet e fillon problemi aty
#DontBlameEmigrants
Nuk jam askushi te akuzoj askend pasi emigrante jam edhe un.Me shume ka te beje me fjale qe ne shqip po zhduken si pershembull konspirim qe shume mire mund ta themi ne shqip frymezim e shume fjale te tjera si kjo ?
Te perqafoj ?
 
  • Më pëlqen
Reactions: Ivy

The-Cook

Ne Mal me Keca
Nuk jam askushi te akuzoj askend pasi emigrante jam edhe un.Me shume ka te beje me fjale qe ne shqip po zhduken si pershembull konspirim qe shume mire mund ta themi ne shqip frymezim e shume fjale te tjera si kjo ?
Te perqafoj ?
Absulutisht qe se kisha per ty apo ndonje tjeter qe esht Emigrant thjesht po thoja qe mos te fajsojm Emigrantet kur vet sic e thash me lart cdo program televiziv ka 3 fjal te huaja e 2 shqip
Me vjen keq pqs u ndjeve sikur ishte personale per ty!
Hugs and kisses Kafsh :)
 

Amara_La_Negra

Antarë i Respektuar
Absulutisht qe se kisha per ty apo ndonje tjeter qe esht Emigrant thjesht po thoja qe mos te fajsojm Emigrantet kur vet sic e thash me lart cdo program televiziv ka 3 fjal te huaja e 2 shqip
Me vjen keq pqs u ndjeve sikur ishte personale per ty!
Hugs and kisses Kafsh :)
Jo absolutisht nuk e mora personale thjesht dhashe nje mendimin tim pa permendur askend .
Ps : rakine ma bej lakror se mka shkuar mendja keq ?
 

ZoteriaJuaj

Agjent Aqif Supaxhi Therrmiu
Atehere kjo eshte nje tematike e gjere ne fakt
ka nje mije e nje arsye dhe shpjegime

huazimi i fjaleve vjen kur ka mungesa ne gjuhen ametare ose kur njohurite tona mbi gjuhen jane minimaliste
por sduhet te harrojme qe ka edhe arsye te tjera
jetesa jashte dhe ne nje diskutim has veshtiresi ne gjetjen e asaj fjale
per ne qe jemi brenda, e folura gjate gjithe kohes ne gjuhe te huaja (kur punojme me te huaj) , behet si pjese e perditshmerise
Nuk vjen si pasoje e mendjengushtesise pasi forca e zakonit nuk ka lidhje me kete faktor

brezat evolojne dhe si rrjedhoje asgje per tu shqetesuar ne kete pike , ajo cka mua me shqeteson shume eshte e folura me zhargon nga rinia , shkurtimi i fjaleve , apo gramatika qe nuk rrespektohet fare dhe behet nje mish mash
Keto jane ato qe me shqetesojne mua si individ kur flas me brezat e rinj.
me prinderit skam hasur asnje pengese , sigurisht duke u menduar ndonjehere dhe gjate per te gjetur ate fjalen qe gabimisht e kemi zevendesuar
Qesharake
 

ZoteriaJuaj

Agjent Aqif Supaxhi Therrmiu
Per mendimin tim personal pervec ne qe kemi me shum se gjysmen e jetes ton jasht atdheut problemi qendron e spo e perdor si justifikim
E kam ven re qe edhe ne shqiperi duke filluar nga Lajmet deri ke edhe programet televizive ska program ose edicion qe ske te perzier 3 fjal shqip 2 Anglisht/Italisht e me rradh kshu qe do zdo po perzihet e fillon problemi aty
#DontBlameEmigrants
Arsyeja perse une nuk kam digital a tibo a si e kane emrin

Sebashku dhe me politiken qe eshte atjr
 

ZoteriaJuaj

Agjent Aqif Supaxhi Therrmiu
Me kte pune merret instituti albanologjik ne mos gaboj.Por me globalizimin e gjithckaje eshte e pashmangshme qe te cenohet edhe gjuha.
Popull dhe politikane te paditur, mosmirenjohes. Cenimi i gjuhes shmanget lehtesisht, thjesht duhen marre masa te rrepta. Pa harruar vullnetin e popullit.

Gjuha jone edhe pse me shume fjale te huaja ne fjalor eshte prape nje gjuhe e vecante dhe duhet mbrojtur me ligj.
Kanalet televizive duhen gjobitur sa here perdorin fjale te huaja ne vend te asaj te gjuhes Shqipe.
Edhe neper shkolla duke filluar nga abetarja deri ne shkollat e larta edhe ndalimi i atyre kengeve v.l nga kengetare v.l qe jo vetem prishin gjuhen por edhe muziken e vendit tone.
 

Lucifer

__/\______
Popull dhe politikane te paditur, mosmirenjohes. Cenimi i gjuhes shmanget lehtesisht, thjesht duhen marre masa te rrepta. Pa harruar vullnetin e popullit.

Gjuha jone edhe pse me shume fjale te huaja ne fjalor eshte prape nje gjuhe e vecante dhe duhet mbrojtur me ligj.
Kanalet televizive duhen gjobitur sa here perdorin fjale te huaja ne vend te asaj te gjuhes Shqipe.
Edhe neper shkolla duke filluar nga abetarja deri ne shkollat e larta edhe ndalimi i atyre kengeve v.l nga kengetare v.l qe jo vetem prishin gjuhen por edhe muziken e vendit tone.
Me te gjitha kto sa the ti i bie te jetojme ne Kore te Veriut.Seshte kaq e lehte
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Nje e vertet e hidhur, ia vlen te shiqohet:

 

ZoteriaJuaj

Agjent Aqif Supaxhi Therrmiu
Nuk di ne eshte pasuruar , por di qe kane bere ca zevendesime fjalesh qe personalisht jam dorezuar

ne matematike skisha degjuar kurre per trajten e numrave :rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes: ose une gaboj se di
por edhe ne perditshmeri , teksa lexoj libra nuk shoh ndonje shtim te fjalorit ,sepse dihen te paret qe preken apo i nxjerrin ne pah jane perkthyesit
Besoj se duhet te jene te parafundit ose diku andej nga fundi. Perderisa jane perkthtesa nenkupton qe e din fjalen e duhur


Kurse te fundit jane fshataret e vertet, jo keta modern lol
 

ZoteriaJuaj

Agjent Aqif Supaxhi Therrmiu
Me te gjitha kto sa the ti i bie te jetojme ne Kore te Veriut.Seshte kaq e lehte
Nuk i bie te jetosh ne korene e veriut
I bie te jetosh ne vendin tend duke trasheguar e duke lene trashegimi nje nga shtyllat e nje kombi.


Po i ngaterron gjeratEshte shume e lehte.
Perdor fjale Shqipe tu shpetosh gjobave.
Do kete ndryshim te menjehershem
 

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
Popull dhe politikane te paditur, mosmirenjohes. Cenimi i gjuhes shmanget lehtesisht, thjesht duhen marre masa te rrepta. Pa harruar vullnetin e popullit.

Gjuha jone edhe pse me shume fjale te huaja ne fjalor eshte prape nje gjuhe e vecante dhe duhet mbrojtur me ligj.
Kanalet televizive duhen gjobitur sa here perdorin fjale te huaja ne vend te asaj te gjuhes Shqipe.
Edhe neper shkolla duke filluar nga abetarja deri ne shkollat e larta edhe ndalimi i atyre kengeve v.l nga kengetare v.l qe jo vetem prishin gjuhen por edhe muziken e vendit tone.
aha cik ma bute komunikimin vlla se helbete vuajme nga zemra ..ja helbete fjale e huaj
e kupton qe ky fenomen eshte shtuar , por jo se nuk ka qene i pranishem
ke patur nje dynja me fjale te huazuara nga turqishtja e nga italishtja e greqishtja e serbishtja
e avash me kto penalizimet he xhan
 

ZoteriaJuaj

Agjent Aqif Supaxhi Therrmiu
aha cik ma bute komunikimin vlla se helbete vuajme nga zemra ..ja helbete fjale e huaj
e kupton qe ky fenomen eshte shtuar , por jo se nuk ka qene i pranishem
ke patur nje dynja me fjale te huazuara nga turqishtja e nga italishtja e greqishtja e serbishtja
e avash me kto penalizimet he xhan
Majmunat shohin majmunat bejne?

Prandaj edhe ti mos u shqeteso se nuk merr gjobe. Merr puna juaj per ju nese jeni pjese e biznesit mediatik apo atij muzikor.


Dhe patjeter qe e kuptoj, perndryshe nuk do kishim fjale te huazuara.
 

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
Majmunat shohin majmunat bejne?

Prandaj edhe ti mos u shqeteso se nuk merr gjobe. Merr puna juaj per ju nese jeni pjese e biznesit mediatik apo atij muzikor.


Dhe patjeter qe e kuptoj, perndryshe nuk do kishim fjale te huazuara.
Epo kur je fanatik i gjuhes mundohu edhe ti mos i perdoresh dhe te flasesh sa me paster gramatiken, keshtu te pakten (motivon) edhe te tjeret
Ja kesaj fjales , motivim sia gjej ndonje ne shqip
ushqen?
 
Top