Mos u marto nese....

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
what-to-say-divorced.jpg

Nga Teuta Bardhi

Mos u marto veç se nuk ndalen komshija duke thënë “mbeti e shkreta pa u martuar”.
Mos u marto se të shtynë familja me fjalët e tipit “gjeje dike”.
Mos u marto më të parin që njeh, veç pse të ofroi martesë.
Mos u marto nëse nuk e ke të qartë përgjigjjen në pyetjen: Kush jam unë?

Mos u marto nëse nuk të është thyer së paku njëherë zemra nga dashuria.
Mos u marto pas zhgënjimit me të dashurin e mëparshëm.
Mos u marto nëse nuk ke mësuar nga gabimet në lidhjet e kaluara.
Mos u marto nëse nuk je në gjendje që të pranosh se do mund të të thyhet prapë.

Mos u marto derisa ta kesh një profesion.
Mos u marto derisa ta kesh një punë.
Mos u marto derisa të kesh një strehë tënden.
Mos u marto derisa ta mësosh se si të mbrosh të drejtat e tua.
Mos u marto derisa nuk e mëson se si të mbash përgjegjësinë.

Mos u marto nëse i frikësohesh vetmisë.
Mos u marto nëse se ke të qartë pse dëshiron të martohesh.

Mos u marto nëse nuk i beson partnerit tënd.
Mos u marto nëse tjetri nuk të kompleton.
Mos u marto nëse nuk jeni në gjendje të pranoni me të vërtetë njëri-tjetrin ashtu siç jeni.
Mos u marto nëse nuk je e lumtur në këtë marrëdhënie.
Mos u marto pa ditur se çfarë qëndrimi do të mbaj ai për të shkuarën.
Mos u marto nëse nuk keni lënë prapa gjithçka dhe mendoni vetëm për të ardhmen.

Mos u marto nëse nuk është marrëdhënie e balancuar.
Mos u marto nëse nuk ke një plan të së ardhmes.
Mos u marto nëse nuk i beson vërtet partnerit.
Mos u marto pa ditur nëse të meriton ai.​

Mos u marto nëse nuk e ndien se jeni të dy në të njëjtën faqe.
Mos u marto nëse nuk kujdeseni njëlloj për njëri-tjetrin.
Mos u marto nëse nuk bini në kompromise.
Mos u marto nëse nuk gjeni mbështetje.
Mos u marto nëse nuk sakrifikoni njëlloj për partnerin.

Mos u marto nëse s’keni këndvështrime të përafërta.
Mos u marto nëse edhe botëkuptimet si keni të ngjashme.
Mos u marto pa e ditur nëse do të “rriteni”bashkë.
Mos u marto pa e patur të qartë se a do të jesh ende Ti, pas martesës.
Mos u marto nëse të duhet të ndryshosh identitet.

Mos u marto pa ditur rrugën tënde në këtë marrëdhënie.
Mos u marto nëse është i varur nga ti, nëse ti je duhani i tij.
Mos u marto nëse të manipulon.
Mos u marto nëse ta humb vetëbesimin.
Mos u marto nëse ta humbë vetëvlerësimin.

Mos u marto nëse nuk dini të falni.
Mos u marto nëse nuk keni bashkëjetuar më parë.
Mos u marto nëse nuk keni udhëtuar së bashku më parë.
Mos u marto nëse nuk keni qëllimet e qarta të njëri- tjetrit.
Mos u marto nëse nëse nuk jeni të hapur në komunikim.
Mos u marto nëse nëse nuk knaqeni në biseda.
Mos u marto nëse nuk të tërheqë edhe fizikisht.

Mos u marto nëse nëse nuk jeni të gatshëm të bëni kompromise.
Mos u marto nëse lidhja juaj nuk bazohet në miqësi të thellë.

Mos u marto nëse nuk e dini se martesa përgjysmon të drejtat e dyfishon detyrimet.
Mos u marto nëse nuk do të ishe në gjendje të shkoje në fund të botës me të e të ndiheshe plot.
Mos u marto nëse se ke të qartë se martesa duhet të ndodh veç atëherë kur ke takuar njeriun jo me të cilin do të jetosh, por pa të cilin s’jeton dot!
Dhe sidomos, mos u marto nëse nuk je e bindur se as vdekja s’është aq serioze sa martesa!/ ObserverKult
Po ju per cilen arsye mendoni se sduhet te martoheni?
 

Bebw

❌Once✖
Staf në FV.AL
Mos u marto nëse nuk keni qëllimet e qarta të njëri- tjetrit.
Mos u marto nëse nëse nuk jeni të hapur në komunikim.

Mos u marto nëse nuk gjeni mbështetje.
Mos u marto nëse nuk sakrifikoni njëlloj për partnerin.

Mos u marto më të parin që njeh, veç pse të ofroi martesë.
Mos u marto nëse se ke të qartë se martesa duhet të ndodh veç atëherë kur ke takuar njeriun jo me të cilin do të jetosh, por pa të cilin s’jeton dot!
Mos u marto nëse ta humb vetëbesimin.
Mos u marto nëse ta humbë vetëvlerësimin

Mos mos mos dhe mos ?
 

Marla

Quo Vadis!
Nese nuk e ndjen per ta bere ate hap.
Nese martesa kthehet ne burg apo monotoni.
Nese nuk keni me interesa te perbashketa.
Nese dashuria dhe respekti vdes.
Nese te tradhton.
Nese nuk jeni shoke te mire.
 

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
Nese nuk e ndjen per ta bere ate hap.
Nese martesa kthehet ne burg apo monotoni.
Nese nuk keni me interesa te perbashketa.
Nese dashuria dhe respekti vdes.
Nese te tradhton.
Nese nuk jeni shoke te mire.
po kur keto ti ben pas?
 

Marla

Quo Vadis!
po kur keto ti ben pas?
e para ishte para te tjerat ishin pas, dhe besoj i permbledh te gjitha pra nese se ndjen do te thote nese ta thote zemra shpirti dhe truri qe ta besh ate hap me personin qe e do e njef mire.

Te tjerat jane pas martese- Sepse mund te ndodhe qe je e martuar dhe kupton qe eshte zgjedhje e gabuar ose qe ishte e bukur aq sa ishte por gjysma tjeter te behet person i huaj nuk ndani me te njejtat gjera qe kishit me pare sillet pa takt mungon respekti te merr si te mireqene.. se di mendimi im.
 

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
e para ishte para te tjerat ishin pas, dhe besoj i permbledh te gjitha pra nese se ndjen do te thote nese ta thote zemra shpirti dhe truri qe ta besh ate hap me personin qe e do e njef mire.

Te tjerat jane pas martese- Sepse mund te ndodhe qe je e martuar dhe kupton qe eshte zgjedhje e gabuar ose qe ishte e bukur aq sa ishte por gjysma tjeter te behet person i huaj nuk ndani me te njejtat gjera qe kishit me pare sillet pa takt mungon respekti te merr si te mireqene.. se di mendimi im.
Nese ato jane pas martese , ath bie poshte
mos u marto nese :)

Gjithsesi une do thoja se martesa eshte mbi te gjitha nje kompromis me veten ne rradhe te pare dhe nje kompromis i pashkruar me personin tjeter.
Martesa ka etapat e saja , dhe pa i kaluar te gjitha smund te jesh ne gjendje te thuash nese ke bere nje zgjedhje te duhur.
E rendesishme eshte kur vijne femijet ne jete dhe sa perkushtim ka nga te dyja palet.
Si cdo ndjenje edhe dashuria sos nje moment , ama mbetet ai interesi paresor...Familja dhe Femijet!
Kurre mos harroni prioritetet ...
 

Marla

Quo Vadis!
Nese ato jane pas martese , ath bie poshte
mos u marto nese :)

Gjithsesi une do thoja se martesa eshte mbi te gjitha nje kompromis me veten ne rradhe te pare dhe nje kompromis i pashkruar me personin tjeter.
Martesa ka etapat e saja , dhe pa i kaluar te gjitha smund te jesh ne gjendje te thuash nese ke bere nje zgjedhje te duhur.
E rendesishme eshte kur vijne femijet ne jete dhe sa perkushtim ka nga te dyja palet.
Si cdo ndjenje edhe dashuria sos nje moment , ama mbetet ai interesi paresor...Familja dhe Femijet!
Kurre mos harroni prioritetet ...

Edhe pemet qe leshojne rrenje ka mundesi te zhvendosen jo me njerezit. Keto jane zgjedhje personale individuale dhe skam asnje kundershtim ndaj marteses madje e dua familjen shume. Ama dhe divorci eshte proces normal per njerez te civilizuar.

Mund te ndodhe qe te martohesh te jesh ok me zgjedhjet e tua derisa ne momentin kur shfaqen gjerat e tjera. Atehere ndalon dhe rivlereson situaten ku je. Jam dakort qe eshte kompromis por ama nuk do me pelqente qe kompromisi te me bente njeri te pa lumtur apo me keq akoma merzi apo te me nxjerre nga vetja ime sepse 1 jete kam. Personalisht jam person qe fal dashuri dhe e dua dashurine dhe respektin ne familje dhe nese e shof qe mungon boh se di ca bej aty dmth.
Femijet rriten me mire ne nje ambjent te lumtur vetem me 1 prind sesa ne 1 familje kur te dy bashkeshortet rrine bashke per hater te femijeve dhe nuk falin dashuri njeri tjetrit apo me keq akoma zihen dhe krijojne debate ne sy te tyre. Sepse femijet 1 dite rriten dhe ikin ne cerdhen e tyre, po ti (jo ty si Mon po flas ne teresi) cdo besh do vazhdosh te lash corapet nje njeriu qe te ka merzit shpirtin?!
 

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
Edhe pemet qe leshojne rrenje ka mundesi te zhvendosen jo me njerezit. Keto jane zgjedhje personale individuale dhe skam asnje kundershtim ndaj marteses madje e dua familjen shume. Ama dhe divorci eshte proces normal per njerez te civilizuar.
Sigurisht qe ne nje ambjent mbytes apo te dhunshem femijet humbasin veten , ne po se po
Nuk kam asgje kundra divorcit , por do vinte vetem nese une si individ do kisha provuar cdo tentative
Vetem ath , do thoja provova , tentova dhe deshtova!

Mund te ndodhe qe te martohesh te jesh ok me zgjedhjet e tua derisa ne momentin kur shfaqen gjerat e tjera. Atehere ndalon dhe rivlereson situaten ku je. Jam dakort qe eshte kompromis por ama nuk do me pelqente qe kompromisi te me bente njeri te pa lumtur apo me keq akoma merzi apo te me nxjerre nga vetja ime sepse 1 jete kam. Personalisht jam person qe fal dashuri dhe e dua dashurine dhe respektin ne familje dhe nese e shof qe mungon boh se di ca bej aty dmth.
Nese mendon se martesa eshte lumturi , je gabim
E palumtur mund te jesh per 1000 arsye , dhe? Fakti se ti nuk ndihesh e lumtur apo e joshur nga partneri me , do te thote te kerkosh lumturine ne nje martese tjeter? (eshte pergjithesuese mos e merr personale)
1 jete kemi vertet, por varet nga pikepamja qe ka gjithsecili nga ne per jeten.
Dashuria nuk mund te zgjas gjithe jeten , dhe ne momentin kur nuk ndjen me nje te tille ,sigurisht qe ndihesh e palumtur , e merzitur , deri diku edhe e sforcuar ne raportin qe ke.
Por ndalesh nje moment dhe rivlerson at cfare ke ....familjen !
Mund te tregohesh dot kaq egoist te shkaterrosh familjen se nuk do me partnerin , dhe ndihesh e palumtur?
per kaq fare pak?
 

AnaVie

Undisputed woman
Staf në FV.AL
Sa leksione merr ktu..
Nejse Mire se pa firme jam martu .
 

DeliriumMind

Antarë i Respektuar
Ajo ckam kuptuar eshte qe nje person nuk perfundon kurre ta njohesh... por dhe te shofesh vetem difektet te tjetri pa i bere nje analiz vetes, sikur ska kuptim.
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Ehh,me duket broshur e telendisur shumeee.
Nese analizojme tera ato pika,e presim ti plotesojme,s`do te martoheshim kurre.
Eshte e thjeshte gjeja,martou me dike qe ndihesh vetevetja.
Me dike qe kur vendos te martohesh nuk ndihesh sikur po humbet lirine tende.
 

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
Ehh,me duket broshur e telendisur shumeee.
Nese analizojme tera ato pika,e presim ti plotesojme,s`do te martoheshim kurre.
Eshte e thjeshte gjeja,martou me dike qe ndihesh vetevetja.
Me dike qe kur vendos te martohesh nuk ndihesh sikur po humbet lirine tende.
nderkohe qe jane te gjitha pika teper te nevojshme dhe aspak te telendisura
Lexoji pa mos dhe do shohesh qe cdo fjale qendron :)
 

Delirium

No description ...
Per keto dy arsyet ?
- Mos u marto nëse nuk i beson partnerit tënd
- Mos u marto nëse nuk i beson vërtet partnerit.
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
nderkohe qe jane te gjitha pika teper te nevojshme dhe aspak te telendisura
Lexoji pa mos dhe do shohesh qe cdo fjale qendron :)
Eshte kategorikisht e pamundur te plotesohen te gjitha ato qe thote zonja me siper.
As filozofikisht nuk qendrojne ne nje steg aq te ngushte.
Pa le me realisht.
 

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
Eshte kategorikisht e pamundur te plotesohen te gjitha ato qe thote zonja me siper.
As filozofikisht nuk qendrojne ne nje steg aq te ngushte.
Pa le me realisht.
Nevo nuk jane liste ushqimesh te keqen qe sta perballon buxheti.

Dhe nese si ndjek dot te tera qofte edhe filozofikisht , ndiq kryesoret
Por jo se nuk jane te duhura dhe skane lidhje me telendisjen :)
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Nevo nuk jane liste ushqimesh te keqen qe sta perballon buxheti.

Dhe nese si ndjek dot te tera qofte edhe filozofikisht , ndiq kryesoret
Por jo se nuk jane te duhura dhe skane lidhje me telendisjen :)
uaaaa,po lista e ushqimeve do ishte shume me praktike dhe pranushme.
Se jemi ne kategorine konsumatore.
Se zonja me siper e fryre ne shije filozofike i ka shkrujt.
Ok ne te shkruar qendrojne,ose me sakte ne telendisjen e te perkryeres qendrojne.
Por praktika,martesa,racionalja eshte tjeter.
E nese ne shohim tjetrin perball si nje rulet qe ploteson pikat tona te gjithaaa,po aq do te shikoj e ai tek ne te njejten.
Perfundimi,nuk martohemi,sepse nje martese ne aq pika,nuk eshte martese eshte projekt martesor.
shume larg normales dhe njerzores.
 

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
uaaaa,po lista e ushqimeve do ishte shume me praktike dhe pranushme.
Se jemi ne kategorine konsumatore.
Se zonja me siper e fryre ne shije filozofike i ka shkrujt.
Ok ne te shkruar qendrojne,ose me sakte ne telendisjen e te perkryeres qendrojne.
Por praktika,martesa,racionalja eshte tjeter.
E nese ne shohim tjetrin perball si nje rulet qe ploteson pikat tona te gjithaaa,po aq do te shikoj e ai tek ne te njejten.
Perfundimi,nuk martohemi,sepse nje martese ne aq pika,nuk eshte martese eshte projekt martesor.
shume larg normales dhe njerzores.
kot me te pyt i lexove apo thjesht sheh sasine?
Lexoji nev se sjane pika , qe duhet me ik nga A te ZH

Flitet mbi si duhet te ndihesh ti ,sa gati per kete proces dhe ske pse e ben per hire te botes
te duhet te jesh e afirmuar (e pavarur financiarish)
te jesh nje shoqe me bashkshortin
te dish cfare do
te ndjesh se personi qe po merr nuk eshte gjarpri , por njeriu yt me besuar etj

Gjithsesi gjithkush e sheh si i pelqen ,:)
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
kot me te pyt i lexove apo thjesht sheh sasine?
Lexoji nev se sjane pika , qe duhet me ik nga A te ZH

Flitet mbi si duhet te ndihesh ti ,sa gati per kete proces dhe ske pse e ben per hire te botes
te duhet te jesh e afirmuar (e pavarur financiarish)
te jesh nje shoqe me bashkshortin
te dish cfare do
te ndjesh se personi qe po merr nuk eshte gjarpri , por njeriu yt me besuar etj

Gjithsesi gjithkush e sheh si i pelqen ,:)
Po per zotin i lexova,vetem ato dy tre rrjeshtat e fundit i kalova nje po nje jo. ahahahhahahahaha
 

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
Po per zotin i lexova,vetem ato dy tre rrjeshtat e fundit i kalova nje po nje jo. ahahahhahahahaha
e ca kishte aty me bo? se me shume futen te ndjesite sesa te detyrimi
keshilla , qe besoj gjithkush nga ne i ka brenda vetes

Do merrje dike qe ste respekton? qe ste tregon afeksion? qe ste fal? etj etj

e ja kshu
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
e ca kishte aty me bo? se me shume futen te ndjesite sesa te detyrimi
keshilla , qe besoj gjithkush nga ne i ka brenda vetes

Do merrje dike qe ste respekton? qe ste tregon afeksion? qe ste fal? etj etj

e ja kshu
thelbi sigurisht qendron ,se ti the dy tre pika tek citimi jot ketu.
Ndersa ajo pervec se bie ne perseritje shume ne mendime,ka bere nje liste,qe kush eshte beqar do shtyje martesen te pakten dhe per 10 vjet.
 
Top