Muhamed Aziz

Vajza

Kupa me kapak, kupa pa kapak.
Staf në FV.AL
Ky eshte Muhamed AzizIMG_20201110_014442.jpg, 72 vjecar dhe librashitesi me i vjeter ne qytetin e vjeter te Rabat, ne Marok. I ngelur jetim ne moshen 6 vjecare, Aziz kishte nje jetese te veshtire. Ishte i vendosur te diplomohej e megjithe punen e tij ne peshkim, librat kushtonin teper dhe nuk arriti te mbaronte dot as gjimnazin. Ne moshen 15 vjecare, ne 1963, fillon karriera e tij si librashites, me vetem nje tapet te shtruar ne hijen e nje peme dhe 9 libra.
Sot libraria e tij permban mijera libra, te cilet ai i lexon ulur te pragu i deres. Thote qe kjo eshte hakmarrja e tij ndaj femijerise qe kishte. "Kam lexuar mbi 4000 libra, pra kam jetuar mbi 4000 jete". Me shkallen e analfabetizmit qe rritet ne Marok, Aziz thote qe do jete aty deri sa çdokush te dije te lexoje. Librat per studentet i shet me çmime te uleta.

📸Stephen Higgins/Morocco World News.
 

jana80

Super Moderator
Aziz dua ate librin ne fund te kollona e trete aty pas kurrizit tend :)
Pertej shakave,keto jane "tipa" jane shembull qe kur deshiron dicka dhe punon fort per ta arritir mbase nuk arrin cdoje por dicka arrin ..
 

Lauri

Anunnak
Pa dyshim qe ky eshte nje mendje hapur. Shumellojshmeria e librave te hap nje horizont pa kufi, thyen muret ne cdo tabu.
 

Endrra

VIP
Kam lexuar mbi 4000 mije libra , pra kam jetuar mbi 4000 jete !

Me kujton njerez qe nuk jane me por qe i kam njohur ... njerez pa ndonje profesjon apo te ken mbaruar universitetin ... por qe boten e shihnin permes librave .. ecnin nepermjet tyre .... dhe e cuditshme qe sot ku ka kaq Information dhe mundesi per te qen mendjehapur ka kaq injoranc ... ndersa pikerisht keta njerez kishin kaq shume dije ...
 

Frank

Anëtarë i respektuar.
Te bejme cik llogarite me librin.

22 vjet ne banke mesatarisht 50 libra ne vit 😁
1100 i paskam kap e une se kto vitet e fundit ehe.
Mire qenkam tek 1100 jete.😂😂😂
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Nuk ka "pune" me te bukur! 😍😍
 

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
Si kam numeruar ndonjehere sa libra kam lexuar me nje vit apo nder vite dhe si rrjedhoje sdi sa jete mund te kem jetuar
Ama di qe me kane ndihmuar per te zhvilluar fantazine, per te mesuar fjale te reja , ne artikulim, dhe ne permisimin tim llogjik
 
Top