Mund te jete e vertet?

Vetem ne Indonezi,sidomos ne Toraja, kur nje kufome qe sapo eshte varrosur pa kaluar 40 dite,mund te ngrihet nga varri dhe ta besh te eci nepermjet magjise se zeze. Varret ne kete zone jane nderrtuar ne rreze te malit, ku vendi eshte i ndertuar me gure gelqerore. Kufoma cohet dhe behet te eci nepermjet drejtuesit mjeshtrit te magjise se zeze
553141_472382582773168_138175484_n.jpg


Po sjell dhe nje video, per te treguar se nuk mund te jete photoshop.
Shikojeni videon se ska ndonje gje mos kini frike :p

Mund te egzistoj vertet ''magjia e zeze'' ?

ps.Zot na ruaj nga gjerat e çuditshme ...
 
Redaktimi i fundit:

dr.Dugi

Anëtar i ri
Titulli: Mund te jete e vertet?

JO nuk mund te ndodh, mund te kete qene ndonje vdekje klinike ose diqka e ngjashme.
 

MasteR

I'm offline
Pe: Mund te jete e vertet?

Ku eci ai me ai as nuk foli as nuk eci e mbajne ne kembe si dru...ueee sa budalliqe
 
Redaktimi i fundit:

Tuana

Nada é por acaso!
Titulli: Mund te jete e vertet?

Ktu me sa pash un askush nuk eci mezi e mbanin ato dy anash...pluse qe trupi i tij te ''vdekuri'' duket total i ngrire si nej mUmje e palevizshme,ne video nuk duket pamja kur ai shtrihet ne sandakun e vdekjes...vetem pasi te shtrihet e filomojn :p... hajde kush pret ti besoj ktyre Budallace..:p!

P.s Ida na i tmerrove kalamt e forumit moj me kete video, do rrin pa gjum sonte :p lol.
 

ricky_ch

******
Pe: Mund te jete e vertet?

Këto mund të jenë lloj rituale në kulturën e tyre, që
dikush i ka keqkuptuar!
 
Titulli: Mund te jete e vertet?

Ktu me sa pash un askush nuk eci mezi e mbanin ato dy anash...pluse qe trupi i tij te ''vdekuri'' duket total i ngrire si nej mUmje e palevizshme,ne video nuk duket pamja kur ai shtrihet ne sandakun e vdekjes...vetem pasi te shtrihet e filomojn :p... hajde kush pret ti besoj ktyre Budallace..:p!

P.s Ida na i tmerrove kalamt e forumit moj me kete video, do rrin pa gjum sonte :p lol.

Pse kot e solla une :p
S'me la kurjoziteti vet dhe e pash, pastaj per te patur dhe shok thash ta sillja ketu ta shikonit ....trim i mire e shok shume :D
 

E3

Anëtar i Nderuar
Titulli: Mund te jete e vertet?

Spo gjej ndonje koment per temen,gjithsesi do qendroj ne teme duke komentuar hapesen e temes : Nje dite me kaq sh tema me zombi,vampira,te vdekur do behesh edhe ti nje magjistrice e vertet bashke me lilin do u jepni perseri jete njerzve te tille LOL

-----------------------------------------------------------------------

per magjine e zeze mendoj se ka egzistuar me kohe,tani me egzistone pak individ qe dine ta menaxhojne,ndersa 90 % tjeter qe hiqet sikur ben dicka te tille jane vetem tip fallxhoresh qe gjasme bejne magjira e gjera Anormale
Ida nese do te sugjeroj nje vend te te sjell fat mos te te kapin policat me makine ;) :p :D
 
Titulli: Mund te jete e vertet?

Këto mund të jenë lloj rituale në kulturën e tyre, që
dikush i ka keqkuptuar!
Mbase mund te jete ndonje tradite e tyre qe komentohet e keqkuptohet ndryshe nga te tjeret, gjithsesi do ishte me normale dhe e llogjikshme kjo, sesa efekti i magjise.

Spo gjej ndonje koment per temen,gjithsesi do qendroj ne teme duke komentuar hapesen e temes : Nje dite me kaq sh tema me zombi,vampira,te vdekur do behesh edhe ti nje magjistrice e vertet bashke me lilin do u jepni perseri jete njerzve te tille LOL

-----------------------------------------------------------------------

per magjine e zeze mendoj se ka egzistuar me kohe,tani me egzistone pak individ qe dine ta menaxhojne,ndersa 90 % tjeter qe hiqet sikur ben dicka te tille jane vetem tip fallxhoresh qe gjasme bejne magjira e gjera Anormale
Ida nese do te sugjeroj nje vend te te sjell fat mos te te kapin policat me makine ;) :p :D

Evi te lutem mos na taks nga keto gjera :p se i kemi frik...sidomos Lili njehere trime madhe shume

Sa per pjesen e fundit, cuditerisht policat do jene koke e kembe me magji :p sme kane krijuar probleme asnjehere edhe pse u kam kaluar shume afer,kam yshtur dok e makines :p ............apo harova qe ska asnje dok makina :D
 
Titulli: Mund te jete e vertet?

nuk mendoj se ketu ka te beje shume magjia e zeze, aq sa me duket mungese respekti ndaj nje personi qe ka nderruar jete. eshte e tmerrshme si mendim, qe te luash me te vdekurin, sepse loje m'u duk, me spektatore qe qeshin e bejne foto. e thashe me lart dhe e perserit ta shpifin me kete sjellje, qe nuk tremb askend, se s'ka gje per te trembur, por per mendimin tim, tregon nje sjellje shume te shemtuar ndaj atyre qe kane nderruar jete...
 
Titulli: Mund te jete e vertet?

nuk mendoj se ketu ka te beje shume magjia e zeze, aq sa me duket mungese respekti ndaj nje personi qe ka nderruar jete. eshte e tmerrshme si mendim, qe te luash me te vdekurin, sepse loje m'u duk, me spektatore qe qeshin e bejne foto. e thashe me lart dhe e perserit ta shpifin me kete sjellje, qe nuk tremb askend, se s'ka gje per te trembur, por per mendimin tim, tregon nje sjellje shume te shemtuar ndaj atyre qe kane nderruar jete...

Kreta mund te jete ndonje tradite, zakon i tyre dhe qe per ta eshte dicka normale, gjithsesi mua me beri pershtypje...harmonia dhe gezimi duke manifestuar me foto e video duke pritur radh x per te bere foto :O sidomos e femrave, nga kjo mund te kuptohet qe kultura e ketyre vendeve i ka si dicka normale keto rite.

ps.Po nuk me that, e pa njeri videon deri ne fund?
Se une se pash, ca kishte ndonje gje interesante :p
 
Titulli: Mund te jete e vertet?

Mire qe pashe kete, po me hape pune duke par edhe 10 te tjera me te vdekur fantazma e ufo :p e kam zili veten sot ca endrrash do shof
 

E3

Anëtar i Nderuar
Titulli: Mund te jete e vertet?

Ne vende te ndryshme ka rite te ndryshme
Psh dita e te vdekurve eshte nje feste qe tashme eshte tipike e kultures meksikane .Ose ndryshe dita e shpirtrave.Festohet edhe ne vende te ndryshme te botes si psh ne jug te Amerikes (Meksike) apo ne Brazil.Festimet behen zakonisht ne 1 ose 2 nentor me muzike, pije ,marshime ne rruge duke 'mbajtur' neper duar flake,plot me ngjyra dhe me shume karikatura e maska te te vdekurve apo karikatura te vdekjes.
Njesoj eshte edhe per kete ne teme,qe vende te ndryshme kane kultura te ndryshme
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: Mund te jete e vertet?

Vidion se pashe se eshte nate ketu dhe s'ma mban :(, por me sa di une tek keto vende te azise juglindore magjia e zeze eshte e perhapur ne kulm dhe cfare nuk jan ne gjendje te bejne... Madje dhe filmat plot me kshu fantazma i kan.... :frike:
 

bella

Anëtar i Nderuar
Titulli: Mund te jete e vertet?

Po pse nuk e len te tretet i qete. As i vdekur ska paqe sot me keta njerez pervers qe bejn eksperimente bah.

 

AjSi

...
Titulli: Mund te jete e vertet?

Ai ''njeriu'' qe ngjallen kto nuk po levizte fare ,ishte thjesht nje mumje!!

Nuk e di nuk para ju besoj ketyre gjerave
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Titulli: Mund te jete e vertet?

Cfar bejn keta njerz keshtu mo !! presin ti besojn tjert se mbase 40 dite prap ringjallen nga magjia ahu ...cfar budallallaku si qenkan ber keta, le te futen prap nga kan dal me mir e kan .:-"
 

Angel_Devil

Themelues i Forumit
Titulli: Mund te jete e vertet?

Mir qe slevizte por turp ti vije te gjitheve qe tallen me te vdekurin :(.E gjith ato njerez duke filmu nje gje te tille esht krim as ne varr se lejn te qet :(.
 
Top