Mund te kisha liri,por zgjodha te kem femije.

Ledia

ShKoDrAnE.4.eVeR
Ku ka me mrekulli per nje femer se te jet nene. Liria nuk kufizohet pse ke femije. Rritet perkushtimi por aspak kufizimi liris
 

DeliriumMind

Antarë i Respektuar
Doni shembull lirie?

Ja... un kam lavatricet me bo, darken me bo, ca fatura me pergatit, rrobat me rregullu dhe pas gjys ore te qajtmesh sikur po i thyn kockat, u detyrova me lan cdo gje dhe me marr makinen nga garazhi.
Ma bonte dhe me gjuh pale 🤣🤣🤣🤣🤣🤣
 
Last edited by a moderator:

DeliriumMind

Antarë i Respektuar
Po stergjyshet tona qe kane pas 7 apo 9 si ky kingu e skishin as lavatrice as uje ne shtepi si ja benin?

Dikur familjet vertet kan pas qen te medhaja por dihej qe femijet me te medhenj, rritnin te vegjlit. (Motren e kam rritur un) Familjaret e tjere gjithashtu ndihmoheshin me njeri tjetrin...
Gjyshrit zakonisht kan pas qen te disponueshem... ose ose fundja dhe komshinjt.

Un dal ne 8 dhe kthehem ne 20. Ne dark shumicen e kohes e kaloj me te dhe deri von, merrem me shtepine nese me mbajn akoma kembet. Nuk po ankohem; thjesht po beja shaka se me erdhi me qesh qe dhe sot, vendosi ai 😅 (eshte nje loj mes nesh... per shaka zihemi se kush komandon)
 
Dikur familjet vertet kan pas qen te medhaja por dihej qe femijet me te medhenj, rritnin te vegjlit. Familjaret e tjere gjithashtu ndihmoheshin me njeri tjetrin...
Gjyshrit zakonisht kan pas qen te disponueshem... ose ose fundja dhe komshinjt.

Un dal ne 8 dhe kthehem ne 20. Ne dark shumicen e kohes e kaloj me te dhe deri von, merrem me shtepine nese me mbajn akoma kembet. Nuk po ankohem; thjesht po beja shaka se me erdhi me qesh qe dhe sot, vendosi ai 😅 (eshte nje loj mes nesh... per shaka zihemi se kush komandon)
Mua kjo gje pershembull sme pelqen. Te kesh femije te kete nevoje per ty dhe ti te mos jesh e pranishme 12 ore ta lesh ne gjume e ta gjesh ne gjume. E trishte ne fakt. E di qe arsyeja eshte jetesore sepse punon per te siguruar jetesen dhe per te miren e tij por ama me mire me pak para dhe te jesh e pranishme ne jeten e tij. Koha kalon shume shpwjt femijet rriten shume shpejt dhe ti je atje kur ai ben 18 dhe smban mend asgje nga rritja e tij :(
 

DeliriumMind

Antarë i Respektuar
Mua kjo gje pershembull sme pelqen. Te kesh femije te kete nevoje per ty dhe ti te mos jesh e pranishme 12 ore ta lesh ne gjume e ta gjesh ne gjume. E trishte ne fakt. E di qe arsyeja eshte jetesore sepse punon per te siguruar jetesen dhe per te miren e tij por ama me mire me pak para dhe te jesh e pranishme ne jeten e tij. Koha kalon shume shpwjt femijet rriten shume shpejt dhe ti je atje kur ai ben 18 dhe smban mend asgje nga rritja e tij :(

Kuptoj cdo te thuash por me mire cilesia se sa sasia.
Kam punuar dhe 16 ore kur ka qen nevoja sepse kushtet nuk i vendos une... dhe aq me teper sot si sot, mundesite per te gjetur nje vend pune, sjan dhe aq larta.
Nuk mohoj qe fillimisht ka qen traumatike per mu qe e mesova cunin ad alto contatto... por e superova dhe mesova te rris kualitetin e kohes qe kalojme bashk. Plus qe kam pasur goxha fat si me babyparking dhe me babysitter... disa prej tyre jan si familje per ne. "Nena e dyt"per eren eshte luanesh si une dhe emocionohemi te dyja kur na manipolon per te arritur qellimet e veta 🤣
Pa pun, njeri ngordh dhe dua te jem shembull per te dhe jo te qahem sepse do doja nje jet tjeter.
 
Kuptoj cdo te thuash por me mire cilesia se sa sasia.
Kam punuar dhe 16 ore kur ka qen nevoja sepse kushtet nuk i vendos une... dhe aq me teper sot si sot, mundesite per te gjetur nje vend pune, sjan dhe aq larta.
Nuk mohoj qe fillimisht ka qen traumatike per mu qe e mesova cunin ad alto contatto... por e superova dhe mesova te rris kualitetin e kohes qe kalojme bashk. Plus qe kam pasur goxha fat si me babyparking dhe me babysitter... disa prej tyre jan si familje per ne. "Nena e dyt"per eren eshte luanesh si une dhe emocionohemi te dyja kur na manipolon per te arritur qellimet e veta 🤣
Pa pun, njeri ngordh dhe dua te jem shembull per te dhe jo te qahem sepse do doja nje jet tjeter.

Nje shoqja ime e ngushte filloj pune direkt kur e kishte djalin 2 muajsh te vogel dhe madje 10 ore ne dite sepse normal karriera. Tani djali eshte rritur dhe ajo shoqja ime e ka shume pishman qe ka humbur castet me te bukura te rritjes se femijes se saj. Dhe thote qe kur te beje femije tjeter do rrije non stop me te deri sa te shkoje femija 3 vjec.
 

DeliriumMind

Antarë i Respektuar
Nje shoqja ime e ngushte filloj pune direkt kur e kishte djalin 2 muajsh te vogel dhe madje 10 ore ne dite sepse normal karriera. Tani djali eshte rritur dhe ajo shoqja ime e ka shume pishman qe ka humbur castet me te bukura te rritjes se femijes se saj. Dhe thote qe kur te beje femije tjeter do rrije non stop me te deri sa te shkoje femija 3 vjec.
2 muajsh ne fakt eshte shum i vockel.
Un prita te bente 6 muajsh dhe perfitoja nga qe nuk flente gjum naten as po ta mbysje, dhe rrija pothuajse gjith naten zgjuar me te duke i bo ledhe 🤣 ose duke bo punet deri ne 4 te mjesit me te ne kurriz me fasho. Nuk e ke iden sa qeshte sepse nuk rrija nje cast pa leviz (humba 17 kg) .... pastaj me zente gjumi ne kemb ne pune por kjo eshte tjeter histori 😊
Nuk jam pishman fare per zgjedhjen qe kam bo dhe pse e imja as karrier nuk mund te quhet sepse ate e lash per dashuri ktu e 10 vjet me para 🤦🏻‍♀️
 
Top