Navalny, OBSH dhe Thunberg nominohen për Çmimin Nobel për Paqe

Reuters shkruan se mijëra anëtarë të parlamentëve në të gjithë botën kanë propozuar kandidatë ku midis tyre ishin edhe këta të tre.

Nobelova-nagrada-za-mir-780x470-1.jpg

Kritiku rus, Alexei Navalny, Organizata Botërore e Shëndetësisë dhe mbështetësja e klimës, Greta Thunberg janë nominuar për Çmimin Nobel të Paqës të këtij viti. Reuters shkruan se mijëra anëtarë të parlamentëve në të gjithë botën kanë propozuar kandidatë ku midis tyre ishin edhe këta të tre. Kandidatët e propozuar nuk kanë nevojë për miratim nga Nobel.

Sipas një sondazhi të Reuters, të nominuarit përfshijnë Thunberg, Navalny, OBSH dhe programin e tij të COVAX për të siguruar qasje të drejtë në vaksinat COVID-19 për vendet e varfra.

Ndërsa Thunberg u nominua si një nga zëdhënësit kryesorë në luftën kundër krizës së klimës, së bashku me grupin e fushatës që ajo bashkë-themeloi, Fridays for Future (Të premtet për të ardhmen). Navalny nga ana tjetër u nominua nga akademikë rusë për përpjekjet e tij për një demokratizim paqësor të Rusisë.

Fituesi i çmimit Nodel të këtij viti do të shpallet në muajin tetor.

(I.A/dosja.al)
 
Edhe Black lives matter jane nominuar.. ?‍♂️
Black lives matter, obsh dhe tunberg jane te nominuarit e globalisteve.
Asgje per tu habitur, kur i dhane Nobel per paqe Obames qe shkaktoi/nxiti/financoi lufterat arabe jemi brenda parametrave te tyre.

Se di pse edhe Navalnyn e shoh si vegel te tyre, ndoshta gabohem, ndoshta ama...
 
Sarkazem therrese: lol

Mbas luftes ka paqe
Ose
Po nuk kalove shkaterrimin nuk mund te njohesh paqen
Ha ha miremengjesi Marla, siç thojne fetë ne pergjithësi "duhet ta provojmë dhimbjen për të kuptuar paqen".
Unë kam një propozim :pse mos të kopjojmë bubrrecat (milingonat) që shkojnë dakort njëra me tjetrën dhe ta fillojmë kulturalizimin nga paqja dhe jo nga lufta?
 
Ha ha miremengjesi Marla, siç thojne fetë ne pergjithësi "duhet ta provojmë dhimbjen për të kuptuar paqen".
Unë kam një propozim :pse mos të kopjojmë bubrrecat (milingonat) që shkojnë dakort njëra me tjetrën dhe ta fillojmë kulturalizimin nga paqja dhe jo nga lufta?
Agree!!! ?
 
Top