Ndertesa te çuditshme te Botes

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
1. The Crooked House (Shtepia e Shtrember),Sopot, Poland

Eshte ndertuar ne 2003.Stili i nderteses eshte bazuar ne baze te fotove dhe pikturave te Marcin Szancer (artist i famshem polak) dhe Dahlberg.

39675214.jpg


2. Forest Spiral - (Darmstadt, Gjermani)

Shtepia ("Spiral Forest") eshte ndertuar ne mes te 1998 dhe 2000. Friedensreich Hundertwasser, arkitekt i famshem austriak dhe piktor, eshte i njohur gjeresisht per revolucionet e tij arkitektonike me ngjyra te larmishme dhe forma te parregullta dhe organike,

13117587.jpg


3. Basket building(ndertsa Shporte) (Ohio, United States)

Kjo mund te jete ndertesa me e cuditshme e zyrave ne Bote, e cila mori 2 vjet per tu perfunduar. Shume eksperte u perpoqen te bindin Dave Longbagerger te ndryshoje planet por ai donte nje kopje te sakte te shportes.

4. Kansas City Public Library (Misuri, Shtetet e Bashkuara)

Ky projekt, qe ndodhet ne zemer te Kansas City, perfaqeson nje nga projektet me pioniere pas rivitalizimit te qendres te qytetit. Ky dizajn dizajn inovativ i perdorur ne pjesen e jashtme te garazhit eshte bere me qellim qe te frymezoje njerezit per te shfrytezuar Bibliotekat Qendrore ne qender te qytetit.

scaled.php


5. Hang Nga Guesthouse a.k.a Crazy House (Vietnam)

Shtepia eshte ne pronesi te bijes se ish-president i Vietnamit, e cila ka studiuar arkitekture ne Moske.
Ndertesa ka te papritura gjate gjithe hapesirave. Ajo duket si nje keshtjelle perralle, me kafshe te shumta rreth e rrotull, si gjirafe dhe merimanga, asnje dritare nuk eshte drejtkendeshe apo e rrumbullaket, dhe kjo mund te vizitohen si nje muze.


37659530.jpg

6.Ripley’s Building (Niagara Falls, Ontario, Canada)

E vendosur ne zemer te Niagara Falls ne Clifton Hill qe nga viti 1963 ky Muze ende mban mbi te reputacionit si muzeu me i mire i Niagara-s. Per vite te tera, Ripley ka tronditur dhe habitur turistet nga e gjithe bota, si dhe banoret nga Rajoni Niagara, ne saje te dezajnik unik qe mbart.

25210575.jpg


7. House Attack (Viena, Austria)

Ne 2006 Erin Wurm u mundua te bente disa ndryshime arkitektonike. Ne kete kohe ai erdhi me iden e House Attact, per te shprehur simbolikisht dukurite e perditshme.

61421324.jpg


8. The Ufo House (Sanjhih, Taiwan)

Kjo ndertese e çuditshme eshte ne fakt nje projekt i braktisur , por eshte quajtur nga vendesit ne Taiwan si shtepia UFO sepse dezijni eshte disi jashte-tokesor.

45070522.jpg


9. Wonderworks (Pigeon Forge, TN, United States)

Kjo ndertese eshte dezajnuar nga NBBJ. Jo vetem pamja e jashtme eshte me kokeposhte por dhe kur hyni ne ambjentet e brendshme do te gjeni te njejten gje, cdo send eshte me kokposhte.

79574832.jpg


10. Stone House (Guimarمes, Portugal)

Ndertuar ndermjet dy gureve gjigande. Edhe pse mjaft e pazakonte, me pamje prihistorike, ndertesa shfaq disa komponente tradicionale te tilla si dritare, nje dere e pare, dhe madje edhe nje çati me tjegulla. Kjo shtepi terheq mijera turiste çdo vit.

55506771.jpg
 
Last edited by a moderator:
  • Më pëlqen
Reactions: E3

Arfenilla

Themelues i Forumit
Titulli: 10 Ndertesa te çuditshme te Botes

shum te bukura dhe interesante
 

Indola

Adiafori otan prepei
Disa shtepi te pazakonshme!!!

Shikoni keto shtepia te pazakonshme deri me sot nga te gjitha cepat e botes :)

Shikoni fototcrazy-house-4.jpg

ufo-house.jpg

wooden-skyscraper-russia-11.jpg

untitled.jpg

dar.jpg

crooked-house-poland.jpg

crazy-house-3.jpg

bubble-house.jpg

bart-prince-2.jpg

1-crazy-house-2.jpg

1-crazy-house-1.jpg
 
Titulli: Disa shtepi te pazakonshme!!!

Shume te vecanta si shtepi,po une do preferoja shtepite e thjeshta :D
 

GLOOM

Catch me if you can...
Pe: 10 Ndertesa te çuditshme te Botes

Te vecanta po disa te tepruara ama,ajo shtepia e plasaritur sikur po shembet per shembull,apo ajo tjetra e ngulur ne maje sikur po bie...Te bukura per te pare nga ketu,per jetese aty sdo me pelqenin...
 

PiNkY

Anëtar i Nderuar
Shtëpi të çuditshme !

Në fotot e mëposhtme arrin të shikosh disa krijime të njeriut që të lënë pa fjalë. Duket se natyra është kaq e afert me njeriun sa i ka mësuar atij që çdo gjë që sheh ta kthej në art, apo ne të mirë.

Seti i fotografive tregon shtëpitë më të çuditshme nga e gjithë bota. /albeu.com/

68412.jpg


68413.jpg


68414.jpg


68415.jpg


68416.jpg


68417.jpg


68418.jpg


68419.jpg


68420.jpg


68421.jpg


68422.jpg


68423.jpg


68424.jpg


68425.jpg
 

PiNkY

Anëtar i Nderuar
Dhjetë ndërtesat më të çuditshme në botë .

1 - Muzeu Niteroi, muzeu i Artit Bashkëkohor , Brazil

Muzeu i Artit Bashkëkohor Niteroi është ndërtimi i rëndësishëm për qytetin , ajo duket goxha shumë që vjen nga një botë tjetër , ose nga hapësira!

Ajo është ndërtuar në vitin 1996 , i projektuar nga Oscar Niemey , i cili krijoi atë me ndihmën e Bruno Contarini . Ndërtesa është 16 metra e lartë dhe diametri i kupolës së saj është 50 metra !
71667.jpg


2 - La Pedrera ose e njohur edhe si Casa Mila është në Barcelonë , Spanjë .

Historia e shtëpisë është shumë interesante - ajo është projektuar nga Antoni Gaudي dhe ndërtuar për një çift të martuar .

Ajo është një ndërtesë e jashtëzakonshme por jo elegante pasi që nuk ka as edhe një vijë e drejtë.
71668.jpg


3 - Habitat 67 , Montreal, Kanada
Habitat 67 në Kanada është një kompleks shumë interesantë. është shumë interesante se si ajo është projektuar, duket aq origjinale dhe në të njëjtën kohë është një ndërtesë krejtësisht të qëndrueshme dhe e rehatshme për të jetuar !

Arkitekti Moshe Safdie krijuar atë si një atraksion kryesor për Expo 67 , kur ajo u ekspozua zyrtarisht!
71669.jpg


4 - Katedralja e Brazilias, Brazil
Projektuesi - Oscar Niemeyer ka bërë këtë strukturë mrekullueshëm duke përdorur 16 kolonat e betonit , secili prej tyre me 90 ton peshë!

Ajo është një ndërtesë e mahnitshme , plot dritë dhe krijuar me kujdesin më të madh për detaje . Katedralja e Brazilias është padyshim një ndërtesë me vlerë për t'u parë!
71670.jpg


5 - Mali Spiral - Gjermani

Mali Forest u përfundua në vitin 2000 dhe ajo është një ndërtesë me të vërtetë e mahnitshme me një çati të gjelbër që i ngjan një spirale!

Ngjyrat,lëvizja spirale e tëra është dizajn shumë elegant dhe i ngrohtë! Projektuesi Friedensreich Hundertwasser.
71671.jpg


6 - Ndërtesa vallëzuese , Republika اeke

Shtëpia vallëzuese ose " Fredi dhe xhenxhefil " është vendosur në Pragë, Republika اeke. Kjo është një kryevepër e arkitekturës mahnitëse , e cila ka vet bukurin e saj romantike.

Nuk është diçka aq e ëmbël pasi që ndërtesat janë në përqafim njëra-tjetrës! Ajo ishte projektuar nga Vllado Milunic në bashkëpunim me Frank Gehry , ajo është një ndërtesë me stil të mahnitshëm , e cila u bë një simbol i qytetit.
71672.jpg


7 - Qendra Kombëtare e Arteve , Kinë
Shtëpitë Kub në Roterdam , Holandë dhe Helmond janë projektuar nga Piet Blom . Ato janë kube , të vendosura në kënde të ndryshme mbi shtyllat gjashtëkëndësh të formuara, që tu ngjajnë pemëve, dhe në tërësi të bëjë një pyll !

Janë 38 kube të vogla dhe të gjithë janë të bashkangjitur me njëri-tjetrin.
71673.jpg


8 - Shtëpia e shtrembër , Poloni

Shtëpia shtrembër në Sopot , Poloni, ka një strukturë të jashtëzakonshme dhe të mahnitshme.

Ajo është ndërtuar në vitin 2003 me projektimin e bazuar në fotot e Jan Marcin Szancer dhe Per Dahlberg .

Ajo duket si e marrë nga një film i vizatuar. Pjesa interesante është se si ndërtuesit kanë arritur të krijojnë këtë ide gjeniale , por shtëpia është një fakt dhe të gjithë admirojnë kreativitetin e tyre !
71674.jpg


9 - Shtëpia kub, Rotterdam, Holandë
Shtëpitë Kub në Roterdam , Holandë dhe Helmond janë projektuar nga Piet Blom . Ato janë kube , të vendosura në kënde të ndryshme mbi shtyllat gjashtëkëndësh të formuara, që tu ngjajnë pemëve, dhe në tërësi të bëjë një pyll !

Janë 38 kube të vogla dhe të gjithë janë të bashkangjitur me njëri-tjetrin.
71675.jpg


10 - Shtëpia prej guri, Portugali
Shtëpia prej guri në Portugali me të vërtetë i ngjan shtëpisë së famshme Flintstones . Ajo është ndërtuar në mes dy shkëmbinjve dhe arkitektura e saj e ka impresionuar disa prej emrave më të mëdhenj të degës .

Nuk është folur se duke u bërë aq e famshme ,shtëpia u sulmua nga disa vandalë dhe në sekuencën e sulmeve ajo ishte e pajisur me dritare rezistente ndaj plumbave dhe një dere çeliku . Shtëpia është shumë e rehatshme brenda, ka një oxhak dhe çdo gjë të nevojshme , kështu që është një shembull i mrekullueshëm i arkitekturës moderne në stilin Stone Age! E pabesueshme !
71676.jpg


/albeu.com/
 

Tuana

Nada é por acaso!
Titulli: Ndertesa te çuditshme te Botes

10 shtepite me te cuditshme ne bote

shtepi.jpg

shtepi1.jpg


1.Shtepia me koke poshte, Terfens, Austri. Ne fshatin Terfens, ne Austri, gjendet nje shtepi me te vertete speciale. Behet fjale per nje shtepi me koke poshte, ideuar nga arkitektet Irek Glowask dhe Marek Rozanski.shtepi1
Struktura mbeshtetet pikerisht ne cati dhe oxhaqe, ndersa ajo qe duhet te ishte ne themel eshte drejtuar nga qielli dhe saktesisht ne brendesi te baneses cdo gje eshte kokeposhte, me dhomat qe kane mobiljet dhe stolite te varura nga tavani. Kjo shtepi e pazakonte shume shpejt eshte bere atraksion turistik shume i frekuentuar dhe i vleresuar nga te medhenjte, por mbi te gjitha nga femijet qe argetohen duke shetitur neper dhoma dhe shohin cdo gje ndryshe nga sa jane mesuar.shtepi2.jpg


) 2.Piano House, An Hui, Kine. Ne rajonin An Hui, ne Kine, ne 2007-en eshte ndertuar kjo strukture elegante dhe unike, qe perfaqeson nje piano te shoqeruar nga nje violine transparente. Eshte projektuar nga Hefei University of Tecnology, shtepia piano shume shp[ejt jo vetem qe eshte bere atraksion turistik popullor, por sherben dhe si 'show room' per veprat e artit.
Pervec, nga vendasit eshte percaktuar si 'ndertesa me romantike ne te gjithe Kinen' dhe per kete ne 2007-en shume cifte te martuarish kane zgjedhur kete vend per fotografite e dasmes. Violina transparente, qe dominon ne qender te pianos, ka shkalle per tu ngjitur ne brendesi te shtepise, ku vetrata qendrore, e perbere nga dritare me te erreta dhe te qarta, prezanton tastieren e pianos, ndersa catia eshte pikerisht pjesa superiore e instrumentit muzikor.


shtepi3.jpg

3.Haines Shoe House, Hellam, Pennsylvani. Kjo shtepi e kendshme me pese kate ne formen e nje kepuce, ka marre emrin e pronarit. Kepucari industrial Mahlon Haines ne fakt, e kishte ndertuar ne 1948-en per publicitet, por jetoi per pak kohe, sepse u transferua ne nje tjeter shtepi ne Shoe House Road, rruga qe ka shtepi te cuditshme.
Me pas, u be nje konkurs per tu strehuar ne Shoe House dhe Mahlon pagoi qendrimin per fituesit fatlume. Me pas, shtepia u mor me qera nga dy cifte, por pastaj pronari vendosi ta shese. Prej vitit 2004 shtepia eshte prone e Carleen dhe Ronald Farabaugh, qe e kane rinovuar dhe hapur per publikun dhe turistet.


shtepi4.jpg


4.Hang Nga Guesthome, Da Lat, Vietnam. Hang Nga Guesthome njihet edhe si 'crazy house' dhe per ta kuptuar me mire arsyen mjafton ta shihni. Mes lulesh, degeve dhe rrenjeve qe e rrethojne ne nje peme unike duke formuar dizajne fantastike dhe skulptura qe sjellin ndermend kafshe, bime, merimanga dhe shpella, duket sikur jeni ne nje shtepi zane. Ideatorja e kesaj shtepie vietnamezja Dang Viet Nga, qe eshte frymezuar nga ambjenti natyral qe rrethon qytetin Da Lat dhe nga artisti katalanas Antoni Gaudi.

shtepi5.jpg


5.Crooked House, Sopot, Poloni. Ne qytetin Sopot, ne Poloni, gjendet nje shtepi magjepsese dhe e cuditshme ne te njejten kohe. Po flasim per Crooked House, projektuar nga arkitekti Szotynscy Zaleski, qe eshte frymezuar nga artisti Per Dahlberg dhe ilustrimet e krijuara nga Jan Szancer per perrallat e treguara ne disa libra per femije. Shtepia, daton ne 2003-shin, ka bare, restorante dhe dyqane dhe perbehet nga tre kate qe japin pershtypjen sikur bien mbi njera-tjetren, si te gerryera nga ambjenti rrethues, duke krijuar keshtu nje efekt unik ne llojin e tij. Shume shpejt eshte bere ndertesa me e fotografuar ne Poloni!

shtepi6.jpg

6.Woodland Home, Pembrokeshire, Angli. Woodland Home eshte nje nga shtepite me te vecanta te gjithe klasifikimit tone. Gjendet ne qarkun Pembrokeshire, ne jug-perendim te Galles, eshte nje perzierje e shpelles, kasolles dhe te shtepiv karakteristike te Mbretit te Unazave. Ne fakt, pronari e ka ndertuar ne 4 muaj me vetem materiale natyrale duke shpenzuar rreth 3000 pound dhe per me shume perdor burime te energjise se rinovueshme me ndikim te ulet mjedisor.

shtepi7.jpg


7.Toilet House, Suwon, Koreja e Jugut. Toilet House nuk mund te perjashtohet nga kjo liste e cuditshme. Sim Jae-Duck, nje biznesmen korean qe punon ne degen e shendetit, eshte anetar i World Toilet Organization dhe per te lancuar nje mesazh ndergjegjesimi ka projektuar per vete nje shtepi me forme tualeti. Pronari i shtepise shpreson te theksoje keshtu rendesine dhe kurimin higjenik ne te gjithe vendet e botes dhe sipas tij banjo duhet te jete simbol i pastertise dhe mbrojtjes njerezore.

shtepi8.jpg


8.Nautilus House, Mexico City, Meksike. Jo vetem ne Vietnam arkitektet marrin frymezim nga Antoni Gaudi. Por dhe ne Meksike, studimi Senisiain Arquitectos eshte frymezuar nga vepra e arkitektit katalanas per te realizuar Nautilus House, nje shtepi si kermill. Per te ndertuar kete gjallese deti, arkitektet kane ndertuar linja me kthesa, mure shume te shkelqyeshme dhe shkalle spirale dhe jane ndertuar sisteme me ndikim te ulet mjedisor.

shtepi9.jpg


9.Cube Houses, Rotterdam, Hollande. Cube Houses, apo shtepite kubike, ne gjuhen vendase therriten ne menyra te ndryshme fale karakteristikave te tyre. Ideatori i tyre, arkitekti Piet Blom, qe ne vitet '70 i projektoi per te ndertuar Rotterdam dhe Helmond, i imagjinoi si te ishin nje grup pemesh ne nje pyll dhe per pasoje i realizoi, me kube me koke poshte, qe sipas qellimit te tij, te kujtojne kuroren e pemeve.

shtepi10.jpg

10.UFO House, Chattanooga, Tennessee. Ne 1970-en, kur seriali i dashur dhe i famshem Star Treck po afrohej, ishte dikush shume nostalgjik. Behet fjale per Curtis W King, qe ndertoi kete ndertese midis nje shtepie dhe nje anije hapesinore ne rrugen ne kembet e malit Signal Mountain. Struktura, qe quhet me te drejte dhe Space Ship House, zhvillohet ne tre kate dhe ka tre dhoma gjumi, dy tualete dhe natyrisht shkalle./inf.a/
 
Top