Ndërtohet xhamia e parë ekologjike në botë

Arfenilla

Themelues i Forumit
Xhaminë e parë ekologjike në botë, e ideuar nga Suhait Mohammen, student në universitetin e Alhosn do të ndërtohet në Dubai vitin tjetër ndërsa kstoja e saj shkon 6.8 milion dollarë.

Projekti është aprovuar nga General Authority of Islamic Affairs and Endowments në Abu Dhabi, është vendosur menjëherë në brendësi të ‘Vision 2030 development plan’.


21750.jpg


21751.jpg

21752.jpg


21754.jpg
Xhamia to të mbajë 3500 besimtarë ndërsa ka panele diellore, impiante të riciklueshme për trajtimin e ujit, hapësira të gjelbra dhe kopshte mbi cati për izolime termike dhe një sistem i kompjuterizuar që verifikon efiçencën e të gjithë materialit elektrik. lajmi
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Titulli: Ndërtohet xhamia e parë ekologjike në botë

Kujdes mos e fshin temen dhe rrin larg polimikave jo me mir me ndertu nje fabrik jo me mir kshtu jo ashtu haha
 

Angel_Devil

Themelues i Forumit
Titulli: Ndërtohet xhamia e parë ekologjike në botë

Kjo ngjaka si avjon , jo si xhami . mund te jet ekologjike por ska pamjen e nje xhamie , te pakten te kishin rujt formen e xhamise me minare .
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Ndërtohet xhamia e parë ekologjike në botë

Pajtohem me Angel !
 

Tuana

Nada é por acaso!
Titulli: Ndërtohet xhamia e parë ekologjike në botë

Xhami Moderene eshte kjo?!!!:O
Nuk ngjane ne ni xhami,me shume si ni ndertes ''Moderne''
 

MasteR

I'm offline
Pe: Ndërtohet xhamia e parë ekologjike në botë

Goxha ide por thjesht forma nuk eshte e goditur...
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Titulli: Ndërtohet xhamia e parë ekologjike në botë

Po ajde mo se ai nuk e ka ber kot ate plan e din meta pune e veta.
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Titulli: Ndërtohet xhamia e parë ekologjike në botë

Po ajde mo se ai nuk e ka ber kot ate plan e din meta pune e veta.

Ate po mendoja e une, qe s'e ka menduar kot ate forme.
Ju qe njihni/dini germat arabe, duhet te shikoni qe ngjan me nje germe arabe/ apo me me shume.
240px-Arabic_components_(letters)_in_the_word_Allah.svg.png

( ne foton time do ishte pjesa me te kuqe dhe portokalli)

ps: mbase kam shume fantazi ne kete ore.....

ps2: urime botes arabe si po zhvillohet ne arkitekture.
 
Titulli: Ndërtohet xhamia e parë ekologjike në botë

Mendoj se ndertimi i kesaj Xhamie eshte shume luksoze .
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Ndërtohet xhamia e parë ekologjike në botë

Ate po mendoja e une, qe s'e ka menduar kot ate forme.
Ju qe njihni/dini germat arabe, duhet te shikoni qe ngjan me nje germe arabe/ apo me me shume.
Shiko fotografinë 17576

( ne foton time do ishte pjesa me te kuqe dhe portokalli)

ps: mbase kam shume fantazi ne kete ore.....

ps2: urime botes arabe si po zhvillohet ne arkitekture.


S'ka lidhje forma a cfare tjeter eshte, me rendesi eshte se zbukurimi i xhamive ne kete forme, eshte nder shenjat paralajmeruese te Kijametit. Xhamite duhet t'jene te thjeshta, sado qe na pelqejne neve moderne.
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: Ndërtohet xhamia e parë ekologjike në botë

me pelqen... elementet baze te nje xhamie i ka, madje dhe minaren,e cila nuk ka ndonje forme te caktuar apo te shkruar, nqs do shikojme evolimin e xhamive ne te gjithe boten sdo na u dukte i cuditshem ky projekt...:D.. pastaj na pelqen apo jo te gjitheve eshte pune shijesh e gustos. nqs themi se po shpenzohet shume do thoja qe ne nje vend si dubai i cili shpenzon ne cdo gje ska pse te beje perjashtim xhamia...

sa per ate qe thote lover-y se zbukurimi i xhamijave eshte nga shenjat e kijametit, sdo te thote qe mos te zbukurohen(se per ate pune ato tradicionale jane shumfisht te zbukuruara qofte brenda apo jasht), per me teper shenjat kan fillu qe me zbritjen e kuranit dhe jo domosdoshmerisht te gjitha shenjat jane te keqia...
 

Quku

Marakli Krapit
Titulli: Ndërtohet xhamia e parë ekologjike në botë

Ju keni problem arkitekturen e perdorur!!! Kurse une kam problem ato 7 milion$ qe sikur te ishin investuar ne nje vend te varfer!!! do kishim me shum shkolla e spitale e buk.
 
Titulli: Ndërtohet xhamia e parë ekologjike në botë

ska lidhje fare. hamendesim i yti qe ne ket rast eshte sh i gabuar...
Nuk hamendesem aq lehte Soulmind ! Edhe pse te jame drejtuar ne form jo serioze . Po ke mundur te kuptojsh se , puna e arkitektit s'mund te jete e sakt per te dhene mendim se cili standard i ndertimit te xhamiave ne kete kohe eshte ne suazat e e mesatares ne fene tone . Si ne cdo qeshtje tjeter te jetes sone , feja cakton mesataren e kjo mesatare duhet te jete edhe ne ndertimin e xhamiave .
E Ndertimi i xhamiave me kete fond parash eshte shume shpenzim i tepert .
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: Ndërtohet xhamia e parë ekologjike në botë

paskam harruar tju pergjigjem:

@Loverboy: Dhe ajo ka zbukurime doja te thoja dhe s'eshte thjesht nje xhami drejkendore, dhe nqs e krahason me xhamine origjinale ka sh ndryshim, keshtu qe po te them gjerat evolojne. per ate pune ne kohe te profetit shtepia se kalonte katin e pare, madje tregon nej nga sahabet(emri sme kujtohet) se kishte dit qe profeti si fliste. kur i thote pse: ai i thote qe duhet te ule tavanin pasi shtepia e ksihte kaluar avlline, kjo per te treguar thejshtesi dhe tmos shese mend me te, dhe ai ashtu veproi, ama sot s'pretendojme te bejme dot te njejten gje... Sa per hadithet i di sh mire o Loverboy, ska nevoj ti refresh fare,pasi e kam studiuar ne detaje arkitekturen islame,ka mendime te ndryshme dhe dijetaret kane diskutime mbi te se c'lejohet apo jo, por cdo gje varet nga nijeti, dhe cfare lloj zbukurimi perdor ti ne xhami apo ne cfare ndertese tjeter.... mos i merrni shabllon cdo gje aman...

@ dewit: Puna arkitektit seshte e sakte ne dhenje mendimesh fetare por xhamine ai e projkto smarim dot teologun plus ne cdo pune qe ben dhe ai arkitekti ben nje studim te objektit ne fjale. dhe ai qe ka propozuar ate xhami se pari ka qene musliman(jo per gje po sbesoj tket jo musliman qe te propozoj xhami). E dyta cdo gje ka nje fond te caktuar te cilin se caktojme ne nqs eshte shpenzim apo jo. per ne eshte shpenzim i tepert te blejme nje televizor 2000 euro, por per dike qe eshte miljarder 2000 euro eshte si 2 euro, pra cili eshte standarti per te thene i tepert apo jo? e treta, kjo bote do kete probleme kudo dhe kurdoher, nuk pretendohet qe me ate fond do zgjidhje sh halle, perkundrazi ai njeri qe do ndertoj ate mund dhe te jape sadaka aq sa kushton ajo etj etj.. se mori nuanca tjera tani biseda por me pak fjale as ne sjemi te afte te percaktojme eshte e lejueshme apo jo....
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: Ndërtohet xhamia e parë ekologjike në botë

Ju keni problem arkitekturen e perdorur!!! Kurse une kam problem ato 7 milion$ qe sikur te ishin investuar ne nje vend te varfer!!! do kishim me shum shkolla e spitale e buk.

po pse per ato 7 miljon ngelen njerezit? nqs duabai donte te ndihmonte vendet e varfera jo 7 miljon po dhe 700 miljard i posedon... ky artikull per arkitekturen flet jo per ndihmen qe kan vendet e varfra... se sua mori rriskun xhamia jo:p....
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Ndërtohet xhamia e parë ekologjike në botë

mos i merrni shabllon cdo gje aman...

Nuk i marrim shabllon, por keshtu eshte, te dhemb pak kur dic vjen kunder aspiratave tua a ku ta di une :D
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: Ndërtohet xhamia e parë ekologjike në botë

Nuk i marrim shabllon, por keshtu eshte, te dhemb pak kur dic vjen kunder aspiratave tua a ku ta di une :D

ncnnc... e para smundem une te vej ne loje fene kur vjen puna per aspirata, perkundrazi, e dyta e pse tme dhembe a thua se eshte projekt i imi, e treta gjithmone ka pro dhe kunder su be nami, :D... nejse....por personalisht kam pyetur dhe kam lexuar rreth ksaj ceshtjeje, dhe perjigja ime s'bazohet nga mendja por nga nje profesor i imi i cili pasi perfundoi sheriatin studioi per Built environment vetem qe te kene literature dhe rregulla dhe per arkitekturen musliman... plus ka shkrur gati 5 libra vetem per kete... kam mare pjese dhe ne forume ku ka diskutime rreth kesaj ceshtje, por prap nuk flas me kompetence thjesht them ate qe di. Nqs ti ke studiuar me shume dhe ke autoritet me thene ca ben e ca sben, than u are welcome:), bz i cant
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Ndërtohet xhamia e parë ekologjike në botë

dhe perjigja ime s'bazohet nga mendja por nga nje profesor i imi i cili pasi perfundoi sheriatin studioi per Built environment vetem qe te kene literature dhe rregulla dhe per arkitekturen musliman... plus ka shkrur gati 5 libra vetem per kete...

Njashtu edhe une, ndaj s'flas nga hamendja.
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Titulli: Ndërtohet xhamia e parë ekologjike në botë

Tani behet fjala per cmimin e xhamise apo per formen "jashte regullit"?

Xhamia Istambullit -Moskea Blu - qe eshte nje kryeveper arkitekturale, besoni qe ka qen e lire per ndertim?
 

JetMir

Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
Titulli: Ndërtohet xhamia e parë ekologjike në botë

Me thoni se cfare rendesie ka forma apo dicka tjeter, nese mbrenda ne te kryhen te njejtat rite apo obligime fetare. Qe te gjithe e dini shume mire qe neper shtete te ndryshme xhamite jane fare pa minare ose jane sthtepi ose salla te ndryshme te "ashtuquajtura" xhami, dhe cfare eshte me interesante qe asnjeri nuk i permend ato, por komentojme se ca do ndertohet ne te ardhmen lol.

Une do ju pershkruaj me nje shembull.
Te gjithe ju keni kompjuter perpara jush, bile disa kan pasur ndoshta 10 apo me shume vite me pare, keni perdorur sisteme operative te ndryshem me evoluimin e kohes. Me thoni cili eshte me i miri. :)


windows-logos.jpg
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Ndërtohet xhamia e parë ekologjike në botë

supozohet qe te diskutohej per formen dhe sistemin ekologjik te perdorur, por ne shqiptaret e shkrete te leku e kemi mendjen, lol

Me thoni se cfare rendesie ka forma apo dicka tjeter,

Edhe Haxhi nuk eshte i vlefshem nese kryhet, e as imani yt nuk eshte i plote e as nuk konsiderohesh qe ke besuar ne Zot, nese ti gopesh ndersa fqiu yt eshte i uritur.

Nese je bektesh, e merr vesh. Duhet t'i merrni gjerat me ndryshe, jo Shabllon sic i merr ti ne kete rast Soul.
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: Ndërtohet xhamia e parë ekologjike në botë

Edhe Haxhi nuk eshte i vlefshem nese kryhet, e as imani yt nuk eshte i plote e as nuk konsiderohesh qe ke besuar ne Zot, nese ti gopesh ndersa fqiu yt eshte i uritur.

Nese je bektesh, e merr vesh. Duhet t'i merrni gjerat me ndryshe, jo Shabllon sic i merr ti ne kete rast Soul.


Nqs do i kishe lexuar tgjitha komentet dhe ne pergjithsi komentet e mia do e kuptoje qe komenti im te zina ishte me shume shaka. Po mos u kap kot si koti. 3 lloj komentesh ke ketu 1- Arkitektura e cila si ngjan asaj traddicjonale por moderne, gje e cila ska asnje lloj problemi pasi ska ndonje kusht qe xhamia duhet tket ket forme apo jo...

2- Shpenzimi i tepert pasi shkonte 7 miljon nga quku dhe dewiti se tha eshte luksoze, gje e cila sido tu bente prap do kushtonte pasi nje cmimet jane te sotmet dhe 2 po behet ne dubai ku leku rrjedh si uji, dhe

3- ajo qe permende ti: zbukurimi i xhamiave, pra njerezit jepen pas pamjes si ta zbukurojne me shume dhe harrojne qellimin kryesor te xhamise... gje e cila ne ket rast prap bie poshte pasi une spo shoh zbukurim perkundrazi ajo xhami po behet per sherbim te besimtareve, njekohesisht me teknologjine e sotme dizanjohet dhe ti vij ne ndihme ambjentit si cdo ndertese tjeter. KAQ ishte e gjitha,,, ah nqs duam te kapemi me nje fjali nga 10 rreshta mund ta cojme 100 faqe vetem ne te dy...

po te sjell dhe xhamine e profetit si ka qene e si eshte sot, kshu kot:D..

2988775721_3d142f8c33.jpg
masjid-nabawi.jpg
IMAGE0859.jpg

Selam itash...:p
 
Redaktimi i fundit:

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Ndërtohet xhamia e parë ekologjike në botë

Souldmind:

Ti mund t'justifikohesh duke mbushur tere forumin me foto dhe fjali tua a ku ta di une, por faktet dhe argumentet nga Islami, jane ato qe mbyllin kete teme. Sa per info, edhe pse kerkova qe ti ta rifreshosh pak trurin, nuk ia bere, lemme refresh ur memory lil bit =)

Dihet shume mire se Pejgamberi a.s. ka ndaluar zbukurimin e xhamijave apo ngritjen e mureve te tyre pa qene nevoja, sepse ngritja e mureve eshte cilesi e cifuteve dhe te krishtereve, gje qe ne Islam eshte e ndaluar perngjasimi i tyre. Omeri r.a., edhe pse pasuria dhe pushteti ne kohen e tij u zgjerua shume prape nuk i zbukuroi xhamite. I pari qe zbukuroi xhamite, ishte halifja Welidi. Arsyeja perse dijetaret e asaj kohe heshten ishte per te mos shkaktuar fitne (percarje).

Per me shume, thote Pejgamberi a.s.

:”Nuk do te behet kijameti deri sa te mburren njerezit me ndertimin e xhamijave “

Ajde selam =) Dhe te keshilloj ti kthehesh Kur'anit dhe Sunnetit me shume :)
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: Ndërtohet xhamia e parë ekologjike në botë

Souldmind:

Ti mund t'justifikohesh duke mbushur tere forumin me foto dhe fjali tua a ku ta di une, por faktet dhe argumentet nga Islami, jane ato qe mbyllin kete teme. Sa per info, edhe pse kerkova qe ti ta rifreshosh pak trurin, nuk ia bere, lemme refresh ur memory lil bit =)

Dihet shume mire se Pejgamberi a.s. ka ndaluar zbukurimin e xhamijave apo ngritjen e mureve te tyre pa qene nevoja, sepse ngritja e mureve eshte cilesi e cifuteve dhe te krishtereve, gje qe ne Islam eshte e ndaluar perngjasimi i tyre. Omeri r.a., edhe pse pasuria dhe pushteti ne kohen e tij u zgjerua shume prape nuk i zbukuroi xhamite. I pari qe zbukuroi xhamite, ishte halifja Welidi. Arsyeja perse dijetaret e asaj kohe heshten ishte per te mos shkaktuar fitne (percarje).

Per me shume, thote Pejgamberi a.s.

:”Nuk do te behet kijameti deri sa te mburren njerezit me ndertimin e xhamijave “

Ajde selam =) Dhe te keshilloj ti kthehesh Kur'anit dhe Sunnetit me shume :)
E para une spo mbush forumin me fjali apo foto boshe. Te solla nje fakt per te sqaruar ato qe pata shkruar. Nqs xhamia e profetit te duket foto kot, ateher me mire e leme kete diskutim. E dyta ka sh gjera qe skan qene bere ne koh te profetit por me vone u bene. Dhe shkrimin e hadithit profeti e pat ndaluar por u be ne kohe te sahabeve me vone, aponamazi I teravive sesht fal ndonjeher me xhemat po sot falet. Mgjth cdo situate ka arsyet e veta pse zhvillohet. Une e di qe ne thelb eshte e vertet qe zbukurimi I panevojshem sduhet kur ajo ka qellim mburrjen, nga ana tjeter Zoti eshte I bukur dhe e don te bukuren dhe kur ajo I jep kenaqesi syrit pse mos te lejohet. Ka raste kur zbukurimet behen per te terhequr njerezit apo per ti kujtuar atyredhikrin sidomos kur shkruajne fjale qe kujtojne Zotin. Ne kohe te profetit nuk u vishte njeri si ne sot, madje dhe sahabet pervec nje rrobe skan veshur te dyte ateher ti sot pse po I nderron sipas rastit dhe sipas modes?

Nuk jam per ekzagjerim absolutisht, por keshtu si po e shtron ti problemin I bie qe cdo xhami ne toke duke perfshire dhe xhamite rreth qabes dhe xhamine e profetit qe vizitohet cdo vit nga miljona njerez nuk jane bere sipas sheriatit dhe urdhrit te Profetit… sa keq qe dijetaret deri sot nuk kan folur qe kto xhami kryesore te ndjekin shembullin e profetit a.s.

Dhe ne fund: Allahu Alem…(Zoti e din me se miri)
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Ndërtohet xhamia e parë ekologjike në botë

Te keshilloj te mos shpifesh, ngase une nuk thash se "ti po mbush forumin me fjali/foto boshe.

Fakte ke nga me te ndryshmet, por jo t'gjitha argumentohen me Kur'an & Sunnet. Une te solla argumente nga Sunneti, ti me sjell mendime dijetaresh. Ti nqfs akoma nuk beson, une mund te te sjell edhe shume argumente edhe nga dijetaret e mehershem dhe ata te sodit cfare flasin ne lidhje me xhamite e tilla ? Po s'deshe, urdhero hulumto vet, besoj se ke mundesi.

Ne kohe te profetit nuk u vishte njeri si ne sot, madje dhe sahabet pervec nje rrobe skan veshur te dyte ateher ti sot pse po I nderron sipas rastit dhe sipas modes?

Shembull i kategorise ZHGL eshte ky. Mos arsyeto ndertimin e xhamive te sodit me ato te kohes te Profetit a.s. me nderrimin e rrobave.
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: Ndërtohet xhamia e parë ekologjike në botë

Te keshilloj te mos shpifesh, ngase une nuk thash se "ti po mbush forumin me fjali/foto boshe.

Fakte ke nga me te ndryshmet, por jo t'gjitha argumentohen me Kur'an & Sunnet. Une te solla argumente nga Sunneti, ti me sjell mendime dijetaresh. Ti nqfs akoma nuk beson, une mund te te sjell edhe shume argumente edhe nga dijetaret e mehershem dhe ata te sodit cfare flasin ne lidhje me xhamite e tilla ? Po s'deshe, urdhero hulumto vet, besoj se ke mundesi.Shembull i kategorise ZHGL eshte ky. Mos arsyeto ndertimin e xhamive te sodit me ato te kohes te Profetit a.s. me nderrimin e rrobave.

1- NUk thash qe the ti, por meqe the fjale te tuat thash spo flas fjale boshe, kshuqe avash me kto akuza, okk?

dhe e dyta, qe mos te zgjatemi me fare: te lutem xme thua per shembujt qe te kam sjell? xhamin e profetit dhe ato rreth qabes...
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Ndërtohet xhamia e parë ekologjike në botë

Prej shenjave te Kijametit sic e kam cekur eshte se njerezit do bejne gara ne ndertimin e xhamiave sa me te medha dhe zbukurimin e tyre. Xhamia eshte vendtubim, shtepi ku tubohen muslimanet per adhurimin e Zotit, dhe sa me e thjeshte te jete, aq me bukur. Zbukurimi i tepert i ketij lloji te xhamijave s'eshte shenje e mire, madje i ndaluar/haram, ngase nuk e lejon muslimanin te falet dhe te koncentrohet sa duhet dhe si duhet ne Namaz kur te del para Allahut. Ke njerez se do shkojne ne kete xhami per shkak te bukurise se saj, e jo pse eshte xhami, edhe kjo eshte prej shenjave te Kijametit. Ti kundershton, ngase te pershtatet, nefsi eshte i tille, kur te kap per fyti njeriun, e shtrengon aq fort saqe as dredhinat e shejtanit te mallkuar nuk kane sukses sa ka nefsi i njeriut.

Xhamia e Profetit a.s. dhe te tjerat per rreth kane pasur nevoje te zgjerohen per shkak se ato vizitohen nga miliona besimtare, por kjo s'do t'thote se edhe te tjerat duhet ashtu.
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Titulli: Ndërtohet xhamia e parë ekologjike në botë

Po lene ama dhe ju sa shum po diskutoni kot per gjera se jan te dores se dyt , me rendesi me ndertu nje xhami te jet ajo qe kushton shum apo edhe pak ato jan thjesht gjera matriale qe nuk ja vlen te flasim .Po me mir te ndertohet nje xhami e te zbukurohet apo nje shtepi publike?Edhe kishat kan ato kombuset ne ca vende me flori, po nuk besoj se shkon dikush per qef ti shikoj kombanat po e din arsyjen se shkojn sikur se muslimanet ne xhami..Nuk jemi asnje dor lir e (shpirt mir ) sa ti ndimoj tjetrit coft edhe me ndim sado modeste te jet , ne behen vite nuk shkojm per ta vizitu komshiun se kemi shum afer e jo ti ndimojm , cdo njeri din ta mengjoj lekun sot.
 
Redaktimi i fundit:

JetMir

Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
Titulli: Ndërtohet xhamia e parë ekologjike në botë

Edhe Haxhi nuk eshte i vlefshem nese kryhet, e as imani yt nuk eshte i plote e as nuk konsiderohesh qe ke besuar ne Zot, nese ti gopesh ndersa fqiu yt eshte i uritur.

Nese je bektesh, e merr vesh. Duhet t'i merrni gjerat me ndryshe, jo Shabllon sic i merr ti ne kete rast Soul.


Dmth i bjen qe te ngelemi aty ku jemi sic i thone njer fjale "numero ne vend"! Kur e gjithe bota mendojne, lodhin trurin dhe shpikin gjera te reja, ne duhet te kujdesemi per fqiun kur Ai nuk eshte i zoti i vetes. Zoti te gjitheve ju dhmendjen dhe ate duhet shfritezuar.
Kur e gjithe bota perparon, eshte ne progres e siper, ndersa ne duhet, mos them te shkojme ne regres po duhet stagnuar e te ngelemi aty ku jemi!
dmth i bjen qe te veshim rroobat e bardha te bera nga carcafi, te shetisim me deve etj. tani koha eshte tjeter dhe cdo gje shkon tek modernja e jo tek klasikja.
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Ndërtohet xhamia e parë ekologjike në botë

Nuk e kisha at qellim jetmir, sigurisht se e paske keqkuptuar. Nuk diskutohet per fqiun qe eshte i shendoshe dhe nuk punon. Nuk me pelqen kur me citoni duke i japur kahje tjeter postimit tim.

Ke shume njerez qe kryejne Haxhin me para te kredise, gje qe eshte e ndaluar, apo me para haram, apo pjesetare te familjeve te tyre jane duke vuajtur, e ata kryejne haxhin. Haxhi ka kushte, por fatkeqesisht sot shume pak njerez i marrin parasysh ato.
 
Top