Ndeshjet e Champions-Europa League .

Hidhet shorti i fazës së 1/8-ave të Champions League​
hidhet shorti i champions league 600x338Bayern München, kampion në fuqi i Champions League, do të përballet me Lazio-n në fazën e 1/8-ave të kompeticionit për sezonin 2020-2021. Shorti i hedhur këtë të hënë nga UEFA, vuri gjithashtu përballë Atletico Madrid me Chelsea-n, ndërsa Liverpool gjeti surprizën gjermane, Leipzig.
Juventus ka një sfidë relativisht të lehtë, pasi gjen Porto-n, Barcelona gjeti francezët e Paris SG, ndërsa Real Madrid do të ndeshet me Atalanta-n. Sevilla – Borussia Dortmund përmbyll 8 sfidat e kesaj faze.EpMc4q5XMAEXkJ5-2.jpg

Sfidat e fazës së 1/8-ave​

Mendoj qe si skuadra do dalin kto
Borussia Mönchengladbach – Manchester City
Lazio – Bayern München
Atletico Madrid
– Chelsea
RB Leipzig – Liverpool
Porto – Juventus
Barcelona – Paris SG
Sevilla
– Borussia Dortmund
Atalanta – Real Madrid

Nuk besoj qe do jet noj skuader surprize e ketij viti por dhe leipzig deri diku mund te jet .
 

PSG-ja “shkërmoq” Barcelonën në aktin e parë, Mbape bën “ligjin” dhe mposht i vetëm katalanasit

PSG-ja ka triumfuar me shifrat e thella 4-1 ndaj Barcelonës, në “Cam Nou” në ndeshjen e parë në Ligën e Kampioneve, të vlefshme për fazën e 1/8-ve. Parisienët hedhin kështu një hap të sigurt drejt kualifikimit për në fazën tjetër. Padyshim heroi i ndeshjes ishte Kilië Mbape, i cili realizoi tripletë golash.

mbaoe.jpg

Katalanasit kaluan të parët në avantazh me Leo Mesin, që ktheu në gol një penallti të fituar nga De Jong në minutën e 26’, por ky avantazh zgjati vetëm 6 minuta, pasi në minutën e 32’, Mbape vendosi baraspeshën.

Ishte përsëri sulmuesi francez, i cili në minutën e 65’ përmbysi rezultatin, duke shënuar pas një topi të mbetur në zonë. Ken realizoi të tretin për skuadrën e Poçetinos në minutën e 70’, teksa për të vulosur gjithçka mendoi përsëri Mbape, i cili shënoi edhe të 4-in për francezët, ndërsa të tretin personal.

Ndeshja e kthimit do të luhet në Francë më 10 mars, në “Parc de Princes”.

FT| Barcelona-PSG 1-4

Mesi 26’/ Mbape 32′, 65′, 85′, Ken 70′


Liverpuli harron kampionatin dhe kënaqet në Ligën e Kampioneve, Lajpcigu bën “bamirësi” ndaj të kuqve

Mbyllet ndeshja e1/8-ave të Ligës së Kampioneve, Lajpcig-Liverpul, e zhvilluar mbrëmjen e sotme. Skuadra e Jurgen Klop fiton në momentin e duhur të këtij sezoni pas krizës së rezultateve në kampionatin anglez duke fituar sonte në Hungari 0-2 ndaj gjermanëve të Lajpcigut. Mohamed Salah dhe Sadio Mane vulosën triumfin e pastër të të kuqve. Megjithatë, duhet pranuar se kampionëve të Anglisë iua dha një dorë e mirë nga mbrojtësit e Lajpcigut, të cilët gabuan në markimin dhe spastrimin e topave gjatë dy golave. b38e6edd23ac962445b7a5909e896174o2.jpg

Në fund të takimit, skuadra e Julian Nagelsmanit mund të kishte shkurtuar shifrat dhe rriste shpresat për kualifikim në çerekfinale nëse koreanojugori He-Çan Huang do të rregullonte shënjestrën para portierit Alison.


Me fitoren e sotme, Liverpuli është më i favorizuar për të kaluar në çerekfinale. Akti i dytë i betejës Liverpul-Lajpcig do të luhet në 10 mars në “Anfield Road”.

FT| LAJPCIG-LIVERPUL 0-2
Golashënuesit:
M.Salah 53′, S.Mane 58′

panoramasport.al
 
Mbrojtja e Barcelones shume e dobet, por edhe mesfusha me kalin e kput Busquets dukej shume e lodhur per te shkaterru sulmet e Parisit qe duhet thene ishin shume lart. Mbape ishte i papermbajtcem.
 
Normal dihet ajo pune nuk eshte habi te dalin 1 porto 2 borusia mbase kjo be dyta ka për te pas mo futboll te bukur them.
 
Top