Ndihma Ekonomike

redi-

Anëtar i Respektuar
Sic e dime ne Shqiper ne cdo bashki dhe komune ka disa familje qe marrin Ndihmen ekonomike.
Kjo ndihme varion nga 1200 lek deri me e madhja 7000 lek.
Sa mundet qe me nje shume te till nje i varfer shqiptare te perballoj nevojat e jetes?
Sa ju vjen ne ndihme shteti Shqiptare ketyre te varferve neper Spitalet e Shqiperise?
Le te japim mendimin tone mbi kete problem shqetesues per te varferit Shqiptare te cilet dita dites ju shtohen hallet dhe problemet.
 

braziljania

Anëtar i Nderuar
Jetesa po behet perdite e me e veshtire....Te mendosh qe ne nje familje me dy rroga,te ardhurat nuk jane te mjaftueshme per te plotesuar kerkesat...akoma me e veshtire do te jete per ata e jetojne me asistence...Shteti (jo vetem ky ne pushtet,por cdo qeveri qe ka qene) kujtohet ti ngreje rrogat mjekeve,qe marrin 20 rroge ekstra ne dite nga pacientet, dhe mesuesve qe e bejne nje rroge ne nje ore ne shtepi,me kurs privat...ndersa per keta te ashtuquajtur 'te varfer' nuk mendon fare,se kane nevoja jetese...se kam te sigurt i marrin taksa apo jo...po ca te besh...dhe po ta ngresh zerin,kush te degjon???!!!
 

redi-

Anëtar i Respektuar
braziljania
Me e keqja eshte se ne listen e personave qe marrin asistece (ndihme ekonomike) nga shteti jane ato qe nuk e meritojne.Nderkohe te varferit jan jash kesaj liste.
Dhe ketu shikohet se cilit krah i perket nje i varfer PD apo PS.
 

redi-

Anëtar i Respektuar
braziljania
Psh kan dy rroga ne shtepi dhe ne anen tjeter merr edhe asistence nga shteti,Ndersa nje i varfer ska asnje nje te ardhur edhe nuk merr as ndihmen ekonomike.
 

SempreBarca

Anëtar i Respektuar
braziljania
Psh kan dy rroga ne shtepi dhe ne anen tjeter merr edhe asistence nga shteti,Ndersa nje i varfer ska asnje nje te ardhur edhe nuk merr as ndihmen ekonomike.

Kush ka dy rroga smund te mar ndihme nga shteti. Me sa kuptova un, ti e ke fjalen per ndihmen sociale, qe ate ndihme smund ta marrish pa nxjerr dokumenta ku vertetojne se asnje nga anetaret tuaj nuk eshte i punsuar.
Qe dmth, po more rroge ska ndihme. Po spate rroge (ndoshta) te japin ndihme.
 

redi-

Anëtar i Respektuar
SempreBarca
Eshte e vertet se ndihma sociale (ose asistece,ose ndihme ekonomike=me ndihme sociale)
nuk perfitohen pa marr vertetim papunsie,vertettim invalidi e keshtu me rradh, por kto vertetime me i teke raki nxjerren,
 
Top