Ne ,në virtual ( ne dhe virtualiteti)

Nicktjeter

Antarë i Respektuar
Ai qe eshte pa mekat te hedhi gurin e pare.
Kush jemi ne pertej virtualitetit? Sa e justifikojme veten qe eshte virtual dhe lendojme?
Si jemi ne jashte?
Jemi te njejten sh**** qe jemi edhe ketu,keshtu meditova nje dite te shtune. A eshte personazhi qe kemi ketu dicka qe ne jemi me vertete? Po.
Jemi te njejtet tipa qe duam,mashtrojme,tallim Faqen me te tjere,ironizojme...sepse ne jemi ashtu.
Ne shpesh jemi aq te kalbezuar ne shpirt sa rralle here e veme re,ne shpesh harrojme si te jetojme ne paqe me veten e me te tjeret.
Dhe natyra e njeriut eshte aq e veshtire te ndryshoje...mund te hidratohesh,te lexosh gjithe librat e shenjte budist,te ecesh e te heqesh energjite negative..ne fund do jesh prap ti qe pas nje ekrani ,ti REALI,
Ti reali qe perdor mjetet per tu vene ne komunikim me te tjeret. Ska nje mase matese real apo virtual sa ne ane tjeter ka persona me mish e me shpirt.
Nuk eshte teme Mea Culpa...eshte per te thene qe jemi njerez,gabojme. Jemi shpirtra,humbasim. Jemi njerez te ceket,na falni. Numerohet dhe jeta virtuale per hir te kohes,afeksionit,dhe kur vetja jote qendron aty.
Sepse qendron pas cdo ekrani..sido qe te jete,ne ketu e nxjerrim ne pah.
Dhe ah ,sa e veshtire qenkesh te jesh njeri. Spo them njeri i mire :).
Qofshi ne paqe me veten te gjithe.
 

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
Une jam fajtore si ne virtual po aq edhe ne realitetin tim , sepse jam humane!
Ama me nje diference , une ia njoh vetes cdo veprim dhe nuk e justifikoj ate , as e fsheh pas gishtit!
Jam e lige? Po jam
Kam arsye? 1000000000 te tilla qe per dike mund te shembellejne justifikime , per dike argumenta , per mua jane e verteta ime!
ne fund te dites eshte evolim te pranosh veten per llojin e monstres qe je.....vetem viktizimin se pranoj!
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Ej Bizh me kishe munguar keto dite shume. :))
PAs nje ekrani apo apra nje ekrani!?
C`rendesi ka,kush eshte apo kush jemi?!
Gjithesecili ka nje llogari me vetveten e ti/saj.
Me rendesi ti dime kodin dhe mos te humbim vetveten neper fibra virtuale.
Jo per gje por eshte nje fare iluzioni qe luan keq me mendjen e gjithesecilit nga ne ,kur vete ne s`dime ta menaxhojme ate.
 
Redaktimi i fundit:

Darius

DENY IGNORANCE
Staf në FV.AL
Per njerezit normale nuk ka dallim midis te dyjave, pasi sic shprehen ne jeten virtuale shprehen edhe ne jeten reale. Sigurisht qe ka plot njerez te tjere qe kur zbulojne Virtualitetin, marrin superxhiro ne cdo drejtim.
 

Legally_Sweet

Ain’t no sunshine when she’s gone
Staf në FV.AL
Nuk mendoj qe mund te jesh 2 persona te ndryshem, dikush tjeter ne real, dikush tjeter ne virtual, se do ishte teper e lodhshme menderisht. Ata qe jane fake ne virtual, viktimizues, qe tallen me te tjeret, qe mashtrojne ashtu jane edhe jashte. Ne te kundert, neqoftese do zgjidhnin te ishin dikush tjeter ne virtual, perse duhet domosdoshmerisht te zgjidhnin keto tiparet negative per te ndertuar ate identitetin e tyre virtual?
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Mu kujtua 1 shprehje. ishte dicka e tille: "Heret e vone Zoti do te te beje te flasesh me gjuhen tende ate cfare mban fshehur ne zemer." Pra njeriu ai qe eshte eshte kudo. Edhe nqs hiqet per nje kohe apo mundohet te sillet ndryshe vjen nje dite dhe zbulohet. S'ka shance ndryshe.
Sa per veten time: tek une flen e mira por dhe e keqja. Mundohem vazhdimisht te ushqej te miren por ne raste te caktuara nxjerr kryet edhe ajo e dyta. Do genjeja veten po mos ta pranoja.
 

DeliriumMind

Antarë i Respektuar
Jemi shpirtra, humbasim.

Nik dua te vallzoj dhe te humbas me ty.

Per pak caste
Ne heshtje sy ne sy

Ne realitet jam shum me e heshtur pervec kur jam tap. Njerzit i ndjej... i studjoj a me pelqen apo jo ti kem ne jeten time pavarsisht a jan zemer bardh apo te zez sterr.
Ketu jo dhe ngatarrohem me kembet e mia.
Marr per te vertet cdo gje dhe me pas mendohem mire por zakonisht eshte teper von.
Por ska gje... dicka e thyer po e thyer ngel dhe po ta ngjisesh.
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Ata njerez qe ne jeten reale jane mashtrues, fallco, dyfytyresh, edhe ne virtualitet jane te tille vetem se perdorin maske tjeter, qe dikush ua sheh menjehere, dikush me vone, e dikush asnjehere, sepse eshte viktime apo i pa sherr.

Sado njeriu te shitet i mire ne virtualitet, ne njeren apo tjetren forme e tregon nje pjese te edukates se tij, qofte familjare apo karakterin e tij te brendshem. Mund te thote robi sa te doje se jo, nuk me intereson mua, por ne fakt i intereson edhe mire bile, vetem se shtiret se nuk i intereson !
 

DeliriumMind

Antarë i Respektuar
Ata njerez qe ne jeten reale jane mashtrues, fallco, dyfytyresh, edhe ne virtualitet jane te tille vetem se perdorin maske tjeter, qe dikush ua sheh menjehere, dikush me vone, e dikush asnjehere, sepse eshte viktime apo i pa sherr.

Sado njeriu te shitet i mire ne virtualitet, ne njeren apo tjetren forme e tregon nje pjese te edukates se tij, qofte familjare apo karakterin e tij te brendshem. Mund te thote robi sa te doje se jo, nuk me intereson mua, por ne fakt i intereson edhe mire bile, vetem se shtiret se nuk i intereson !
Lover miss you ?
 

NGU

Wild child full of grace
Une jam po e njejta si ktu dhe jashte kesaj faqe, por kuptohet edhe me ca ndryshime te vogla. Ktu se lejoj veten te dallohem qe jam e prekur nga dicka, te dal nga vetja ime per ndonje zenke dhe nk i perkushtohem dickaje domosdoshmerisht.
Kam dhe une gabimet e mia dhe kundersulmet ndaj dikujt se njerez jemi, por cdo gje ka qene ne nje mase te caktuar. Sbesoj se deri sot dikush te jete lenduar nga fjalet e mia, por edhe “tju bej qejfin” se kam zanat se nk eshte ne stilin tim te mbyllur.
Kjo eshte NGU-ja qe gjendet prane jush te dashur miq, njeriu i paqes:p
 

Baboon

FALEMINDERIT!
Ai qe eshte pa mekat te hedhi gurin e pare.
Kush jemi ne pertej virtualitetit? Sa e justifikojme veten qe eshte virtual dhe lendojme?
Si jemi ne jashte?
Jemi te njejten shk*** qe jemi edhe ketu,keshtu meditova nje dite te shtune. A eshte personazhi qe kemi ketu dicka qe ne jemi me vertete? Po.
Jemi te njejtet tipa qe duam,mashtrojme,tallim Faqen me te tjere,ironizojme...sepse ne jemi ashtu.
Ne shpesh jemi aq te kalbezuar ne shpirt sa rralle here e veme re,ne shpesh harrojme si te jetojme ne paqe me veten e me te tjeret.
Dhe natyra e njeriut eshte aq e veshtire te ndryshoje...mund te hidratohesh,te lexosh gjithe librat e shenjte budist,te ecesh e te heqesh energjite negative..ne fund do jesh prap ti qe pas nje ekrani ,ti REALI,
Ti reali qe perdor mjetet per tu vene ne komunikim me te tjeret. Ska nje mase matese real apo virtual sa ne ane tjeter ka persona me mish e me shpirt.
Nuk eshte teme Mea Culpa...eshte per te thene qe jemi njerez,gabojme. Jemi shpirtra,humbasim. Jemi njerez te ceket,na falni. Numerohet dhe jeta virtuale per hir te kohes,afeksionit,dhe kur vetja jote qendron aty.
Sepse qendron pas cdo ekrani..sido qe te jete,ne ketu e nxjerrim ne pah.
Dhe ah ,sa e veshtire qenkesh te jesh njeri. Spo them njeri i mire :).
Qofshi ne paqe me veten te gjithe.
Interesante! Ne fakt mendoj se pavarsisht xixave qe do i veshesh vetes, eshte praktikisht e pumundur (e shtrire ne kohe) te jesh nje tjeter surrat! Pervec amplifikit qe virtualeti te jep, eshte : S.O.S
Same Old Sh!t.
Kjo me kujto i barsolet :
babai mer djalin ti tregoje procesin e berjes se sallamit -
Ja djal i dashur, ketu fusim derrin dhe pasi perpunohet nga kjo makineria..... (dhe vazhdon ti shpjegoje me detaje c'do gje) -
Ja ! Me ne fund tek kjo makineri del sallami. Djali pasi e kish ndjekur per me sh se gjysem ore e pyet : O ba po ta fusim sallamin ketu a do dale derr tek makineria e pare!?
tmerrsisht i zhgenjyer i ati ja kthen :
-Jo ! Kte proces vetem une kam bo....

Me pak llafe nqs je legen, Bukurosh etj, ne jeten e perditshme gjast jane qe ketu te shkelqesh ne keto...

Dhe anasjelltas sigurisht.
 

Baboon

FALEMINDERIT!
Une jam po e njejta si ktu dhe jashte kesaj faqe, por kuptohet edhe me ca ndryshime te vogla. Ktu se lejoj veten te dallohem qe jam e prekur nga dicka, te dal nga vetja ime per ndonje zenke dhe nk i perkushtohem dickaje domosdoshmerisht.
Kam dhe une gabimet e mia dhe kundersulmet ndaj dikujt se njerez jemi, por cdo gje ka qene ne nje mase te caktuar. Sbesoj se deri sot dikush te jete lenduar nga fjalet e mia, por edhe “tju bej qejfin” se kam zanat se nk eshte ne stilin tim te mbyllur.
Kjo eshte NGU-ja qe gjendet prane jush te dashur miq, njeriu i paqes:p
(y)
 

Baboon

FALEMINDERIT!
Nik dua te vallzoj dhe te humbas me ty.

Per pak caste
Ne heshtje sy ne sy

Ne realitet jam shum me e heshtur pervec kur jam tap. Njerzit i ndjej... i studjoj a me pelqen apo jo ti kem ne jeten time pavarsisht a jan zemer bardh apo te zez sterr.
Ketu jo dhe ngatarrohem me kembet e mia.
Marr per te vertet cdo gje dhe me pas mendohem mire por zakonisht eshte teper von.
Por ska gje... dicka e thyer po e thyer ngel dhe po ta ngjisesh.
(y)
 

Shoku_vjeter

Anëtar i Nderuar
Po rrefehem dhe une shume thjeshte .. une jam edhe e lige edhe e mire varet ke ane duan te me nxjerrin ne pah, mgjate prap ju dua shume! :p
Kjo eshte arsyeja pse Nucleus Accumbens pozicionohet ne qender te trurit ne te dyja anet , e majte dhe djathte, ne menyre simetrike! :p
 

Baboon

FALEMINDERIT!
Ti me pelqen.
Sidomos ai medium finger ?
Hahaha do mundesha te thoja, feel free to barrow por do tingellonte pak ofensive ndoshta. Sidoqofte ai (midlefinger) osht ekskluzivitet per ata/o qe mendojne se their sh!t smells like rose.
 

Endrra

VIP
E kam then ne nje Blog si e shoh veten time.. E me cdo situate qe kaloj ne jete ..mendoj se kam gjet ekuilibrin ..mbase me shume minuse vetes se te tjerve por kjo eshte jeta.
Por ndjehem mire qe koha con ne vend te vet cdo gje

.edhe une si mijera vete para meje qe kane pas pyetje mbi Zotin e universin..me kohen bera paqe..
Dmth u plaka ?
 

Bebw

❌Once✖
Staf në FV.AL
Interesante si teme , me vone do shkruaj nje diskutim te shendetshem ?.Por tani per tani them vetem qe jam e njejta edhe ne realitet...ndryshimet jan shume te vogla .❤❤❤
 
Shale pa kale?! ?
Kshu kale pa shale se u beme lemsh?! ???
Jo o jo ka shale kali prit

Por i hypen kalit ti duhet ti mbash kembet fort rreth trupit te kalit qe te mbash ekuilibrin. Ktu fillon sfilitja jote sepse te nesermen do ndjesh dhimbje ke pjesa e brendshme e kembeve(shaleve) sikur ke tentu te besh sparkaden ballore lool
 

Frank

Mysybet Anëtar. :D
Jo o jo ka shale kali prit

Por i hypen kalit ti duhet ti mbash kembet fort rreth trupit te kalit qe te mbash ekuilibrin. Ktu fillon sfilitja jote sepse te nesermen do ndjesh dhimbje ke pjesa e brendshme e kembeve(shaleve) sikur ke tentu te besh sparkaden ballore lool
Une jam rritur neper fshatra, di te kaleroj, peleroj, gomarezoj, mushkeroj, dmth gjitha kto sportet ekstreme te fshatit ???
 
Une jam rritur neper fshatra, di te kaleroj, peleroj, gomarezoj, mushkeroj, dmth gjitha kto sportet ekstreme te fshatit ???


Tallu ti por kam qe nga periudha termetit po perballem me sfida qe ne qytet as i shef ne enderr lool

Tani sfida e rradhes eshte lufta me gjarperinjte andej nga pylli kur dal, e armatosur deri ne dhemb do me arrestojne per arme mbajtje pa leje lol. Kaja nonen kam ik per lesh lool
 
Top