Ne, Prinder...

Karamele Zana

Anëtar i Nderuar
Pershendetje miq dhe mikesha...

Besoj se jam ne nenforumin e duhur per te hapur nje teme/sofer per mamate dhe baballaret ne forumin tone. Kemi folur ne tema te ndryshme per dashurine prinderore, kemi "recituar" vjersha per vogelushet tani, kemi vene fotografite e tyre... Tani le te hapim nje teme per ne, prinderit e ketij forumi.
Te flasim per keshilla dhe sygjerime qe na ka mesuar eksperienca, kujtimet e bukura qe kemi nga femijet tane, gjerat e reja qe bejne ata, etj.

Qendrim te kendshem :)
 

BeniT

Donatorë
Pe: Ne, Prinder...

Pershendetje edhe ty Zana . Mqns edhe une bej pjese ne kete bande qe prej 5 muajsh e gjysem. Te jesh prinder eshte gjeja me e bukur ne kete bote. Per mua si person dashuria ndaj femijes eshte nje dashuri e paster dhe pa kushte. Me duket tani femijet lindin me shkolle. ( Shaka). Detyrimisht pervec kenaqesise eshte edhe frike , Nqs do te jem i zoti te jem nje pinder i mire ? ta edukoj sic duhet , ti plotesoj kushtet ekonomike sipas vendit dhe shume e shume gjera te tjera. Kujtime kam shume edhe pse eshte i vogel por ka gjera qe te ngelin me memorie. Mengjesesh zakonisht e marrim te fleje ne krevat me ne sepse une kam qejf te luaj me te . dhe nqs ne na ze gjumi , na kap per bluzash he njerin dhe here tjetrin deri sa na zgjon nga gjumi, ose nga nje here kur nuk eshte i uritur shume dhe eshte duke pire pin pak shkeputet nga pirja , dhe kthehet nga une qe ta puthi qesh , dhe pastaj kthehet perseri , dhe kete e perserit shume here. Nje gje tjeter qe me ben te vdes eshte kur dalim xhiro dhe shef vajza te bukura ju buzeqesh dhe i shikon me vemendje. Vdes te lahet ne gavate , kur lahet doren e djathte e vendos pas koke duke u mbajtur per siguri qe mos te rreshqasin , dhe njeren kembe e nxjerr jashte ose e perplas ne uje. Kur e mbaj afer kompjuterit duhet ta shof ne sy se perndryshe te nxjerr nga shtepia duke bertitur. Para nje jave i doli dhembi i pare , dhe ate dite as gjuhen nuk e nxirrte jashte i dukej si cudi , me sa dukej i takonte gjuha ne dhemb dhe mbase i vriste gjuhen dhe as gishtat nuk i fuste ne goje. dhe shume e shume gjera te tjera te bukura. Per sa i perket kengeve , gruaja i kendon kenge shqipe , sa do te doja nje qenush e ka fiksim , kur gjate dites i fus kenge femijes nga YouTube , i kam bere playlist-en , Sa do te doja nje qenush , Buburrec, Hapa-Dollapa , Zilja Tingellon , Macja le te lahet m Daba daba , Qingji i Vogel , Kenga e gjyshes , dhe disa te tjera , i kam mesuar edhe une permendesh :p Ne pergjithesi gjate dites edhe nqs nuk jane keto kenge perehere le ndezur radio ne Shqip.
 

kitrra 123

plak gjufurrak
V.I.P
Titulli: Ne, Prinder...

O Beni tu be cuni te degjoje kenge, marshallah, marshallah :col:

Une tash po rrisi cunin, por ne fakt kisha nje eprvoje te mire ngase cupa tash ben 7 vite dhe them se mesuam shume nga pervoja me princeshen. Me vajzen kishim komunikuar shume, me shume se shume sa u beme hor para familjes dhe filluan te na benin shaka :shsh:. Megjithate me duket se patem sukses sepse princesha filloi komunikimin shume heret.
Me te degjuar e kam qe komunikimi eshte gjeja primare, madje gabimi qe nuk duhet bere eshte se femijet kane gjuhen e tyre dhe fjalet munde te mos i theksojne mire por bashkkomunikuesi apo prindi nuk duhet ta perseris gabimin dhe duhet te flas me te jo ne gjuhen e femijes por ashtu siq duhet theksuar fjalet. :dong:
 

bella

Anëtar i Nderuar
Pe: Ne, Prinder...

Sa prinder te bukur qe jan keta siper.....sa baballar te lumtur e te dashur :).


Po te behesh prind eshte eksperienca me e bukur, e veshtire dhe magjike qe mund te ndodhe....eshte edhe po aq e pabesueshme. Ne jemi por edhe sjemi gati vetem kur mban ne krah foshenjen tende e kupton se kemi lindur per kete gje :)
Te sjellesh ne jet nje femij eshte nje pergjegjesi e madhe, nuk duhet marr lehte..por sodisfaksioni eshte po aq i madh.


Vajza ime eshte shum e lidhur me mua, por vdes per te atin :).....duke qen se vetem nja 3-4 muaj kam qe e futa ne kopesht deri tani kemi qendruar bashke dhe ajo eshte lidhur shum pas meje....Por sa vjen i ati nga puna i hidhet dhe luan vec me te, ai e perkedhel i blen lodra e gjera plot saqe jam detyruar ti them boll se ajo rritet pernjecik cdo muaj rritet.


Eshte pak edhe si cun harram...Mbaj mend para nja 2 muajsh shkuam ne nje dyqan me lodra e lam te zgjidhte ajo cfare lodre te donte. Ne dyqan kishte plot kukulla te bukura kur goca ime shkon zgjedh nje kamion :D hahha po ce do ate me mami i thash...zgjidh tjeter, jo jo ua kete thoshte...e mori ate kamionin ne shtepi sja hiqja dot nga duart se qante :)

 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Themelues
Pe: Ne, Prinder...

O ju rrofshi me femijet e mbrekullueshem qe keni! Ti keni me jete te gjate dhe ti shikoni te lumtur, afer jush:)
 

Karamele Zana

Anëtar i Nderuar
Pe: Ne, Prinder...

Urime prinder te dashur... Faleminderit qe i ndate keto me ne... Na sillni gjera te reja sa here doni te krenaroheni me femijet tuaj.

Ketej ne Amerike njerezit futen shume shpejt ne muhabet, dhe direkt fillojne flasin per femijet e tyre, nxjerrin kuleten dhe tregojne fotografite e femijeve te tyre. Deri para 2 vjetesh i degjoja, buzeqeshja me respekt, nuk dija... nuk dija. Tani ku ta gjej te flas per engjellin tim te vogel, per te cilin me rritet dashuria gjithnje e me shume.
Vogelushi im ka disa dite qe rri ne kembe vete pa u mbajtur, seshpejti jemi gati per te hedhur hapat e para. Gjeja me e bukur per mua tani eshte kur me perqafon, ngado qe te vij, jashte apo edhe nga dhoma ne kuzhine vjen shpejt kemadoras dhe me perqafon fort fort...
Afer krevatit tim kam pasqyren, dhe sot duke i lexuar nje liber para gjumit, hodha nje sy nga pasqyra... Pash veten time dhe engjellin tim te vogel te mbeshtetur ne kraharorin tim me sy mbyllur me librin ne preher. "Tani jam nje mami" i them vetes... I love it!
 

kitrra 123

plak gjufurrak
V.I.P
Titulli: Ne, Prinder...

Perveq te bukures qe jemi te gezuar me femijet kemi edhe shqetesimet tona.
Princesha ime tash bene 7 vite, dhe ndoshta nga arsyeja se oshte femija i pare apo nga arsyeja se ishim prinder te ri, ku di une ajo eshte lidhur shume, shume, jashtzakonisht shume me mua. :ciaoo:Kete ma tha edhe mesuesja e saj ne vizitat qe i beja asaj ne shkolle. Eshte mjafte e qete, e logjikshme, dhe me bie te lavderohem por ishte nxenesja me e mire e shpallur ne klasen e pare, por lidhja jashte mase me mua me duket se e pengon nje cik dhe nese nuk ndryshon ne te ardhmen disi me shqeteson sepse eshte e dhanun shume pas meje. Si rezultat i punes qe beje me bie qe kohe pas kohe si shkak i pjesmarrjes ne trajnime, seminare apo grupe punuese te mos jeme prezent ne shtepi per 2,3 apo 5 dite me se shumti. Gjate kesaj kohe ajo jo vetem qe nuk del as me shoqet e saj por disi edhe vetmbyllet brenda vetes ne ambientin familjar. Nuk merr vendime te gabuara e as qe bene sjellje te ndryshme por disi verehet se ka dicka mangut. Kete e kishte verejtur edhe mesuesja sepse me tha se edhe ne klase verehet kur une nuk jam prezent brenda familjes. E biseduam me te dhe me premtoi se do perdore autoritetin e saj per te ndikuar qe te mos mbyllet me te tilla raste. Edhe une po mundohem te gjeje ndonje menyre por thjeshte nuk di se si te veproj. Nuk eshte se e ledhatoj aq shume, kujdes bej per te ama jo ledhatime te medha, perkundrazi jam i vetmi ne shtepi qe e ndeshkoj (qendrim ne kembe apo moskomunikim) per ndonje sherr te saj, por lidhja qe ka krijuar ndoshta, them ndoshta eshte pak e tepet sepse manifestohet mjaft shume. Ndonjehere jam ne hall me te si heren e fundit kur ne takim pas 5 ditesh qau me za sa me mallengjeu edhe mua. :gjujpeshk:
Diku gabova ne formesimin e saj, por ndoshta koha do e ndryshoj pak.
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Staf në FV.AL
Adm
Pe: Ne, Prinder...

Une kam nje djal,..tani eshte 3 vjec.Tani ne i kaluam ato fazat kur ishte i vogel,..ajo frika kur s"di si te veprosh,.si ta mbashe ne duar ditet e para kur erdhi ne jete ,pasi ke frike mos e lendon.Pastaj filluam te rriteshim bashke me te ne nje fare menyre isha dhe large te gjithe njerzve te mije pervec, ndihmes dhe kshillave te doktoreshes nuk kisha ndihme apo dike qe te me ndohmonte te me keshillonte sa dopake pasi isha large njerzve te mije.
Eshte shume i miri i shkathet,.cike i prapte por i falet,...se eshte dhe i embel shume..(zogu i sorres I themi ne nje shprehje nga veriu..ne Lidhje me nenat e reja,..hahahah..),.tani kemi blere nje biciklet e perdorim dhe per xhiro ne parke ,por dhe sallon guzhin verande.Si rrjedhoje shtepia ime eshte gjithmone rromuj,..hahahah.Tani ka filluar me flet ngajehere shumes ne formen qe une i flas apo i kerkoj llogari,..kjo me emocionon,.pavarsishte se shpesh ne vend qe ti kerkoj llogari une ma ben ai mua,..por dhe kjo me pelqen pasi me pelqen identiteti i forte sidomos tek meshkujt,.dhe kjo duhet kultivuar qe femije,dhe gjeja me krysore femija nuk duhet te kete frike te shprehe ate qe don dhe kerkon. Duhet ta konsiderojme gjithmone sikur po i flasim nje te rrituri ne formen e komunikimit dhe degjimit,.qe ketu besoj qe nise ajo faza e pergaditjes per me vone.
Tani po iken avashe avashe vera dhe ne Shtatore do na presin gjera te reja do kemi kopshtin perpara dhe ambjentimin me te,..disi me jep emocion qe tani kur e mendoj,.dhe ndjeje qe do merzitem pake per te kur te me largohet oret e paradites,..nostalgji per zenkat perqafimet dhe te gjitha mrapshtit e tij neper shtepi.
Per cdo prinde cdo momente eshte i paharruar,.kur djali ime vjen hyne mes nesh,.ne krevat ne jemi prinderit me te lumtur ne bote,.dhe pse pastaj duhet ti bertasim sepse nuk iken tek krevati i vet,..hahahahahhaa,..deri sa i themi nuk do shkoshe neser ne parke po nuk ike ne krevatin tende.Por ai i fiton bastet dhe vendimet me mua shpesh here pasi mbane mire pjesen me babin e tije,..eshte jashte mase shume me i lidhur me te jatin, se sa me mua. Kjo ne fakte me jep kenaqsi dhe pse nganjehere bej sikur ndjeje cike xhelozi ne funde te fundit momente e nje bote feminore na kthejne dhe ne nje femije kjo eshte 'LUMTURIA"familjare ndjehesh gjithmone e mbushur me dashuri dhe e vlefshme pavarsishte sakrificave apo veshtersive .
po e mbylle duke uruar,.
ZOTE RUAJ TE GJITHE FEMIJET E BOTES,..JEPU ATYRE LUMTURI DHE PRINDERVE TE TYRE SA ME SHUME PERGJEGJSI BASHKE ME DASHURIN QE TE JENE PRINDER SA ME TE MIRE PER FEMIJET E TYRE,.!
 
Redaktimi i fundit:

Ado

FISEBILIL-LAH
Pe: Ne, Prinder...

DISKRIMINIM .... dot ju padis .
 

Ado

FISEBILIL-LAH
Pe: Ne, Prinder...

E ti cpate?

Pse u ndjeve i diskriminuar? Ste thot njeri mos bej femije:p

hahaha un sbej femi :p .
Tema ishte hapur " per ne nenat dhe baballaret " pse un qe sjam baba sduhet te marr pjes .
Sidoqoft do ti padis prap se prap :p .
 

Snow Hristina

Anëtar i Nderuar
Pe: Ne, Prinder...

un per vete skam femije ...por ju qe keni tju rojne e me jete te gjate shendet e lumturi .. kam nje mbese dhe e di qe eshte gjeja me e bukur kur nje shpi ka zerin e nje princi ose princeshe qe ju pret aty ai perqafimi ajo puthja e vogel eshte gjeja me e bukur ne bote
 

ida angel

:)
V.I.P
Pe: Ne, Prinder...

Sa bukur kur lexon nga keto gjera .........ti keni me jete te gjate te gjithe :) por me bukur eshte sikur te beheni dhe krushq me njeri tjetrin :p :D
 

kitrra 123

plak gjufurrak
V.I.P
Titulli: Pe: Ne, Prinder...

Une kam nje djal,..tani eshte 3 vjec,.tani ne i kaluam ato fazat kur ishte i vogel,..ajo frika kur sdi si te veprosh,.si ta mbashe ne duar ditet e para kur erdhi ne jete ,pasi ke frike mos e lendon ,..pastaj filluam te rriteshim bashke me te ne nje fare menyre isha dhe large te gjithe njerzve te mije perveq ndihmes dhe kshillave te doktoreshes nuk kisha ndihme apo dike qe te me ndohmonte te me kshillonte sa dopake pasi isha large njerzve te mije,.eshte shume i miri i shkathet,.cike i prapshte por i falet,...se eshte dhe i embel shume..(zogu i sorres I themi ne nje shprehje nga veriu..ne Lidhje me nenat e reja,..hahahah..),.tani kemi bler nje biciklet e perdorim dhe per xhiro ne prke por dhe sallon guzhin verande,.si rrjedhoje shtepia ime eshte gjithmone rromuj,..hahahah,...tani ka filluar me flet ngajehere shumes ne formen qe une i flas apo i kerkoj llogari,..kjo me emocionon,.pavarsishte se shpesh ne vende qe ti kerkoj llogari une ma ben ai mua,..por dhe kjo me pelqen pasi me pelqen identiteti i forete sidomos tek meshkujt,.dhe kjo duhet kultivuar qe femije,dhe gjeja me krysore femija nuk duhet te kete frike te shprehe ate qe don dhe kerkon,.dhe mbi te gjitha duhet ta konsiderojme gjithmone sikur po i flasim nje te rrituri ne formen e komunikimit dhe degjimit,.qe ketu besoj qe nisae ajo faza e pergaditjes per me vone.
Tani po iken avashe avashe vera dhe ne Shtatore do na presin gjera te reja do kemi kopshtin perpara dhe ambjentimin me te,..disi me jep emocion qe tani kur e mendoj,.dhe ndjeje qe do merzitem pake per te kur te me largohet oret e paradites,..nostalgji per zenkat perqafimet dhe te gjitha mrapshtit e tij neper shtepi.gjate oreve te paradites,..
per gjdo prinde gjdo moment eshte i paharruar,.kur djali ime vjen hyne mes nesh,.ne krevat ne jemi prinderit me te lumtur ne bote,.dhe pse pastaj duhet ti bertasim sepse nuk iken tek krevati i vet,..hahahahahhaa,..deri sa i themi nuk do shkoshe neser ne parke po nuk ike ne krevatin tende,.por ai i fiton bastet dhe vendimet me mua shpeshe here pasi mban mire pjesen me babin e tije,..eshte jashte mase shume me i lidhur me te jatin, se sa me mua,..dhe kjo ne fakte me jep kenaqsi dhe pse nganjehere bej sikur ndjeje cike xhelozi ne funde te fundit momente e nje bote feminore na kthejne dhe ne nje femije kjo eshte 'LUMTURIA"familjare ndjehesh gjithmone e mbushur me dashuri dhe e vlefshme pavarsishte sakrificave apo veshtersive .
po e mbylle duke uruar,.
ZOTE RUAJ TE GJITHE FEMIJET E BOTES,..JEPU ATYRE LUMTURI DHE PRINDERVE TE TYRE SA ME SHUME PERGJEGJSI BASHKE ME DASHURIN QE TE JENE PRINDER SA ME TE MIRE PER FEMIJET E TYRE,.!

Yyyyyyyy sa prinder u beme ketej. Do mbajme mbledhje prinderish :col:NeVertiti me jete te gjate cunin, dhe per ju tjeret ama ndegjo plakun:canna: Beje nje goce se po nuk pate goce thone se nuk i di lezetin femijes :kiss Sa te bukura qe jane :col::col:
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Staf në FV.AL
Adm
Pe: Titulli: Pe: Ne, Prinder...

Yyyyyyyy sa prinder u beme ketej. Do mbajme mbledhje prinderish :col:NeVertiti me jete te gjate cunin, dhe per ju tjeret ama ndegjo plakun:canna: Beje nje goce se po nuk pate goce thone se nuk i di lezetin femijes :kiss Sa te bukura qe jane :col::col:

Shume.flm,..per urimi gjithashtu dhe ty me jete te gjate e te lumtur femijet,..
E di qe jane te mira tek po lexoja pjesen ku pershkruan lidhjen me vajzen tende dhe se sa e lidhur eshte ajo me ty,.kisha shume nostalgji me kujtoj dhe veten se gjithe jeten time kam qen vajz babit,.ndaje kur shofe mardhenje te tilla me bejne nostalgjike dhe sigurishte me shtojne deshiren per te pase nje vajze,..me pelqejne shume baballaret qe arrijne te krijojne lidhje te aferta sidomos me vajzat sepse tregojne qe nuk jane maskilisti ne thelb dhe kjo shfaqet te ajo perkujdesia dhe lidhja e forte qe krijojne me vajzat,..aqe te forte sa fitojne betejen dhe me nenen e vajzes se tyre,.,..ahhahaha..kjo eshte fantastike vertet,..te pergezoj dhe qofshi gjithmone nje familje e lumtur dhe mbushur me dashuri..respekte..!
 

bella

Anëtar i Nderuar
Pe: Ne, Prinder...

Tju rrojn femijet, me jet te gjate te shendetsheme e te lumtur te gjitheve :puc


Shpesh kur isha beqare e shikoja prinderit apo edhe gjyshet, tezet,hallat qe benin pas femijeve dhe niperve te tyre ne menyre te cmendur, posesive kujdeseshin dhe gezoheshin me ta. e mendoja me vete vertet kaq shum duhen......Po vertet duen kaq shume.....gjyshrit len koken per gocen :)...motrat e mia e mbysin me dhurata e perkedhelje.."do ta rrembej" me thote motra vogel :D
Ohhh femijet jan vertett drita e syve te tu, jan dashuria me e madhe qe mund te kesh ne jet......Te plotesojn egzistencen.

Dje beri dy vaksina te dy krahet zemra ime e vogel, mu keput shpirti por duhet te jem un e forta se labit gati sa si ra te fiket kur e degjoi qe qau pak :).....Por e perballoi mire engjelli im (do me falni nese perdor shume fjal te embla :p)......Ja edhe ca dit edhe un marr lejen e do rrim te dyja ne shtepi, do dalim, do vishemi e do bredhim :)..........Vdes te dali da da da da ter mbasditen do :)
 

Karamele Zana

Anëtar i Nderuar
Pe: Ne, Prinder...

Meqe ma paskeni lene pas dore kete teme po i rikthehem une...

Vogelushi im eshte afersisht 15 muajsh. Tani ecim edhe e kemi mesuar aq mire fjalen mami sa per cdo gje mami gati-tu. Vogelushi im mendon se mami rregullon cdo gje, "Ma, na..." (se kemi mesuar akoma "urdho" lol).Ka filluar te jete qefli muzike, i ka ngjare mamit. Megjithese mundohem ta mbaj larg celularit tim (se lloj lloj zbulime po degjojme), ai ma jep duke thene "Ma, na..." dhe une ve muziken ai e merr dhe kercen neper kuzhine. Eshte pak trazovac se kap cdo gje por shyqyr nuk kemi thyer shume gjera keto kohet e fundit. Dhe gjeja me e re qe bejme eshte qe numerojme "ni, de, te" :D

Si prind, meqe tema eshte dhe per ne, behet pak me e veshtire tani qe ai rritet. Do me shume kujdes dhe vemendje. Nje tjeter gje e veshtire eshte te gjesh nje moshatare qe ka nje femije me te cilen mund te flasesh dhe te shkembesh mendime. Keto kohet e fundit kam njohur nje vajze shqipetare qe ka nje djale ne te njejten moshe me vogelushin tim. Per kete jam e kenaqur pasi eshte e veshtire kur ke shoqe te ngushta te cilat bejne nje jete tjeter nga ajo qe ben ti me femije dhe familje dhe ndonjehere te kuptojne dhe ndonjehere jo.

E keni bere gati pemen me femijet tuaj? Kam marr nje peme nja 2 metra, dhe 1 meter lart rri gjithmon e rregullt, nje meter poshte rregullohet cdo nate, pasi hiqen te gjitha zbukurimet cdo dite... lol
 
Redaktimi i fundit:

kitrra 123

plak gjufurrak
V.I.P
Titulli: Ne, Prinder...

Lover trimi, nese ke probleme ne perkujdesjen e bebit keto dite, sidomos me verjen dhe heqjen e pampersit, por edhe gjera tjera interesante lajmerohu ne kete teme. Ketu ke me bollek njerez me shume pervoje ne keto drejtimet qe te shqetesojne.
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Ne, Prinder...

kiterr, flm per ndihmen qe po ma ofron. Se paskam dite qe paska shume humanitare ketu edhe per ksi raste :lol:
 

ReNdEx

Interist Forever
V.I.P
Titulli: Ne, Prinder...

kiterr, flm per ndihmen qe po ma ofron. Se paskam dite qe paska shume humanitare ketu edhe per ksi raste :lol:

Mjafton te kerkosh dhe gjen kudo LOL


Ti rikthehemi temes :D

Lexova komentet e antarve me siper qe jan prendir dikush ka cun dikush ka vajz e dikush ka vajz e dajl :D Tju rrojen sa malet dhe ti keni me jet te gjat ..Une fmijet i kam qejf vdes mbas fmive..Vet kam tre mbesa dhe le koken mbas tyre ...Dhe mendoj se fmija esht gjeja me e bukur qe i ndodh nje cifti kur shikojn krijesen e sjell ne jet nga ta vet :D :D

Por shpesh her ja bej pyetjen vetes a jam gati une per tu ber pridn se deshira esht shum e madhe por....
 
Redaktimi i fundit:

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Ne, Prinder...

Por shpesh her ja bej pyetjen vetes a jam gati une per tu ber pridn se deshira esht shum e madhe por..

Pyetje te tilla jane normale. Une s'kam menduar aq shume, ngase te presesh deri sa t'i rregullosh gjerat sic deshiron ti, koha fluturon....Ndaj, dic duhet lene mangu themi ne (pak pas shpine). Kuptohet, shoku i jetes eshte veshtire te gjindet, pasiqe me te do e kalosh pjesen e mbetur te jetes tende. Shfrytezoje kohen, mos e lejo kohen te te shfrytezoje ty :)
 

Karamele Zana

Anëtar i Nderuar
Titulli: Ne, Prinder...

Lover, mire se erdhe ketej nga kendi i prinderve.
Me behet shume shume qejfi qe je bere baba.
 

Karamele Zana

Anëtar i Nderuar
Titulli: Ne, Prinder...

Mjafton te kerkosh dhe gjen kudo LOL


Ti rikthehemi temes :D

Lexova komentet e antarve me siper qe jan prendir dikush ka cun dikush ka vajz e dikush ka vajz e dajl :D Tju rrojen sa malet dhe ti keni me jet te gjat ..Une fmijet i kam qejf vdes mbas fmive..Vet kam tre mbesa dhe le koken mbas tyre ...Dhe mendoj se fmija esht gjeja me e bukur qe i ndodh nje cifti kur shikojn krijesen e sjell ne jet nga ta vet :D :D

Por shpesh her ja bej pyetjen vetes a jam gati une per tu ber pridn se deshira esht shum e madhe por....

Ti gjej nuse, dhe vendosni te dy pastaj :)
Sa per te qenit gati, vetem nga ana shpirterore qe nuk behesh dot gati (sidomos meshkujt) deri ne momentin kur e mban ate femije ne krahe per here te pare. Pastaj te tjerat qe duhen menduar me shume, nje lidhje e mire mes prinderve te bebushit dhe ana financiare :)
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Ne, Prinder...

nje lidhje e mire mes prinderve te bebushit dhe ana financiare

Po ta kisha menduar shume anen financiare Karamele, s'do isha sot ketu ne mesin e prinderve, besom .
 

Quku

Marakli Krapit
Titulli: Ne, Prinder...

ka naj beqare knej parit ne kerkim te lumturise ahahahahahahahah
 

Endrra

VIP
V.I.P
Pe: Ne, Prinder...

Jame bere mama e re ,,,por qe kam shkri gjith talentin tim per dy thesaret e mi :) Kjo vetem me vertetohet cdo dite e me teper...

Cuni mbush 15 vjec ,,,goca 12...

Tashme djali i ka kalu 1/80m se mirret me basketboll.

Kurse vajzen (zemra e mamit) e adhuroj kur vesh ato kepucet e baletit dhe na jep shfaqje private...

I kam ne nje moshe kur une mesoj per dite dicka te re nga ata,,,e shoh boten ne nje prizem tjeter...

Natyrisht behem nostaligjike dhe me merr malli per kohen kur vishnin paliceta apo thithnin biberonin:)..Por eshte kenaqesi me e madhe kur ulem me cunin tim ne nje kafe ne qytet e diskutojme mbi zotin e boten :)

Nje deshire kam ,,,te jem ai prind qe ata me te vertet e meritojne...
I dua shume ,,,me fjale nuk pershkruhet vetem ndjehet :)
 

Karamele Zana

Anëtar i Nderuar
Titulli: Ne, Prinder...

Po ta kisha menduar shume anen financiare Karamele, s'do isha sot ketu ne mesin e prinderve, besom .

Ska gje, te ben ai ta mendosh tani nese se kishe menduar :)

Ja qe dhe ne dite perdite mesojme te reja dhe nga antaret. T'i kesh me jete Enderra. Krenare keshtu qofsh perhere.
 

Endrra

VIP
V.I.P
Re: Titulli: Ne, Prinder...

Pyetje te tilla jane normale. Une s'kam menduar aq shume, ngase te presesh deri sa t'i rregullosh gjerat sic deshiron ti, koha fluturon....Ndaj, dic duhet lene mangu themi ne (pak pas shpine). Kuptohet, shoku i jetes eshte veshtire te gjindet, pasiqe me te do e kalosh pjesen e mbetur te jetes tende. Shfrytezoje kohen, mos e lejo kohen te te shfrytezoje ty :)

Nje keshille se jam me e madhe dhe i paskam femijet me te rritur ket u lol

Femijet kane nevoje vetem per ngrohtesi prinderore,,,,asgje tjeter seshte e rendesishme per ata :)
 

ida angel

:)
V.I.P
Titulli: Ne, Prinder...

Urime Lover ,me jete te gjate bebi...qofshi te lumtur si familje .
 
Top