Nese evitoni embelsirat ne shtatzani, femija juaj lind inteligjent

E3

Anëtar i Nderuar
Femijet e lindur nga grate qe gjate shtatzenise nuk kane qene ne gjendje t'i rezistojne tundimit per te ngrene embelsira dhe karamele ne sasi te medha, mund te paraqesin ne shkolle nje koeficient inteligjence nen mesataren. Ky eshte rezultat i nje studimi te kryer nga Universiteti i Helsinkit e Universiteti i Edinburgu, dhe publikuar ne“Amerikan Journal of Epidemiology”, i cili shqyrtoi 321 femije tetevjecare te lindur ne Finlande, ku konsumi i jamballit, embelsirave te nenat e tyre ishte e ndryshme.
thumbnail.php

Kjo tregoi se femrat te cilat gjate shtatzenise kane marre nje sasi te konsiderueshme te glicerines (nje substance qe gjendet tek embelsirat) kishin me shume gjasa te lindnin femije me deficite intelektuale.
Studiuesit kane evidentuar ne disa femije edhe parregullsi te tilla si ulja e perqendrimit, vemendjes.
Pergjegjesia eshte e gjitha e kesaj substance, pikerisht glicerines, e cila vepron ne placente modifikuar ate ne menyre qe hormonet e stresit te nenes mund te kalojne dhe te femija duke ndikuar negativisht ne zhvillimin e tij.
Konsumi i tepruar i jamballit, mund te rrise edhe rrezikun e lindjes para kohe.
Ndaj qe femija te marre te gjitha burimet intelektuale duhet te flijoni disa karamele.
•infoalb•
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Titulli: Nese evitoni embelsirat ne shtatzani, femija juaj lind inteligjent

Se besoj.... truri ka nevoj per glucide qe te zhvillohet e te heci...
Si do behet bebushi i zgjuar nqs se ka trurin e shendetcem?
Patjeter pa egzagjeruar....
ne shtatzani duhet te kesh dieten me te euilibruar se sa kurre...sepse "ha per 2"
 

Karamele Zana

Anëtar i Nderuar
Titulli: Nese evitoni embelsirat ne shtatzani, femija juaj lind inteligjent

Nuk e besoj. Shendeti i femijes i kerkon te gjtiha nga piramida e ushqimeve, te embelat bejne pjese tek kjo piramide. Rendesi ka qe te balancohet me menune e dites.
 

DEVIL HAND

Anëtar Aktiv
Titulli: Nese evitoni embelsirat ne shtatzani, femija juaj lind inteligjent

ça esht kjo fjal evitoni shqip apo italisht??shkruhet shmangni jo evitoni se lat nom..
 

Shpirti_I_Njerit

MACOKJA :p
Titulli: Nese evitoni embelsirat ne shtatzani, femija juaj lind inteligjent

Do shoh sa i zgjuar do jet bebi ime kur tè lindi sepse vetem thartina ka ngrèn jo èmbèlsira :grusht2::grusht2::pP:
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: Nese evitoni embelsirat ne shtatzani, femija juaj lind inteligjent

A duhet ti evitojme edhe ne cunat para se te shkaktojme ndonje shtatzani?:ciaoo:
 

*Mia*

Slave To The Rhythm
Titulli: Nese evitoni embelsirat ne shtatzani, femija juaj lind inteligjent

Oh mos.. keq muhabeti!
 
Titulli: Nese evitoni embelsirat ne shtatzani, femija juaj lind inteligjent

sjam dhe aq e bindur...
un do i ha njesoj..mhahen ... kam uri ...kam uri tani ..jo mo ateher
 

*Mia*

Slave To The Rhythm
Titulli: Nese evitoni embelsirat ne shtatzani, femija juaj lind inteligjent

sjam dhe aq e bindur...
un do i ha njesoj..mhahen ... kam uri ...kam uri tani ..jo mo ateher
Degjome mua, haji e te befshin mire.
 

Hartini

Antarë i Respektuar
Titulli: Nese evitoni embelsirat ne shtatzani, femija juaj lind inteligjent

As mua s'ma mbush mendjen ky konkluzioni . Truri ka nevoj per glukoz.
 

Yellow Redhead

angels walk among us
Titulli: Nese evitoni embelsirat ne shtatzani, femija juaj lind inteligjent

uau..une do kisha vene bast per te kunderten
 

Abigeila

Anëtar i ri
Titulli: Nese evitoni embelsirat ne shtatzani, femija juaj lind inteligjent

Nuk e dija kete, do e kem parasysh.... por NEPSIT si i behet??Kur ke nji neps te papare kur sje shtatzane,imagjino kur te jesh :(.Hmmmmmmmmmmm do e kem te veshtire po do permbahem :)
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Titulli: Nese evitoni embelsirat ne shtatzani, femija juaj lind inteligjent

Sasia e duhur e embelsirave duhet.
S"duhet ta teprojme,cdo ushim qe kalone ne shumic,mbingarkon stomakun,trupin,dhe destabilizon parametrat e gjakut.
 

infinito

Anëtar Aktiv
Titulli: Nese evitoni embelsirat ne shtatzani, femija juaj lind inteligjent

te pakten sdo ket diabet :p
 

Legally_Sweet

Ain’t no sunshine when she’s gone
Staf në FV.AL
Titulli: Nese evitoni embelsirat ne shtatzani, femija juaj lind inteligjent

Uaa une e dija qe po t'haje embelsira, dilte dhe femija i embel lol
 
Top