Nese ju jepet rasti te ndryshonit boten, cfare do te ndryshonit ?

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
do ndaloja prodhimin e armeve, do ndaloja luften, do vija ne krye per te udhehequr njerez te ndershem. (ne fakt me kete te 3ten) bota do ishte mrekulli e sdo donim te ndryshonim asgje.
 

LoSsT

VIP
Konceptin se pasuria nuk eshte gjithecka dhe se jeta vlen me shum se aq.
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Nese ndryshojme veten them se kemi bere nje hap drejte nje bote me te mire.
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Do shpenzoja shum lek per te studju mjeksin..ne menyr per te luftu cdo lloj smundje.. pastaj droga prostuticioni e shum gjerave tjera do i ndimoja te marrin ni rrug sa me te mir..
Nje jete eshte pse mos ta shfrytzojm ne menyren sa me te mir
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Miremengjes o njerez te mire 🏞

Gjaja e gjalle (perfshi njerezit), çdo gje qe frymon dhe mjedisi jo i gjalle perbejne ekosistemin si nje gje e perbashket per te gjithe pjesemarresit.

اdo demtim i njerit nga perberesit eshte rrezikim i jetes tone. Njeriu (kinse si qenie me e vetdijshme e ekosistemit) eshte njeri nder shkaterruesit me te medhenje te tij. Vetem ne 4 vitet e fundit eshte shkaterruar rreth 8 % e botes se eger shtazore dhe shkenctaret japin alarmin se njeriu eshte shenderruar ne qenien me te rrezikshme per egzistencen e botes. Gazetat me renome boterore ne spikame kane vu rrezikun qe pritet te kete bota ne kete drejtim. Ne fakt parashikimet jane te tmerrshme dhe qe besa te aferta ne kohe.

Ne Kosove nuk ka ndonje matje se sa ka ndikuar egersira e quajtur njeri ne shkaterrimim e ambientit tone per rreth. Me metoden e TAHMINIT (metode hulumtuese per shqiptar) duket se jo vetem qe e kemi demtuar por e kemi shkaterruar. Prandaj ne qytetet tona me shume kemi Farmaci se sa furra buke 😉

Gjaja e gjalle eshte e rendesishme per boten sa edhe vet njeriu. Ne fakt nje nder gjete e gjalla te dynjase, dhe me e rrezikshmja, jemi vet ne. Kujdesi ndaj shtazeve dhe bimeve nuk eshte asnje gje tjeter pos kujdes ndaj trupit tone. Pra ekosistemi nuk eshte deshire por nevoje. Eshte domosdoshmeri jetike kujdesi per te.
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
ne Evrope shpesh flasin keq për shqiptarët…

thojnë ata sdijn fare gjë: meshkujt kan deshir veq me u rreh… kurse femrat veq mu shminku….


te ndryshojnë shqiptaret ne edukate pra, se askush sua mban trafikun e tejkalimit hapur… dhe me keq kur te gjith i futin ne nje thes/ emer.
 

Drejtori

Karikaturistikarikaturonnjekarikaturkarakteristike
Te fillonin te linin cigaren fillimisht pastaj cdo gje do ishte me e lehte... :p :p
 

Hera

Banned
Jane aq shume sa do lodhen duart duke shkruar ....
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Nuk e di ,eshte nje qorb e piste.
Mendoj qe do e ricikloja duke e kaluar ne fazen zero.
 

Hera

Banned
Mendjen e njerezve
 

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
Sikur te me jepej mundesia te ndryshoja ca gjona te miat..pa botes i kam lene shendene per ndryshueshmeri lol
 

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
O njoni o Vvetoni qe vetem mashtro e pyt ca do behesh kur te rritesh ...pupupupu, lol
 

Drejtori

Karikaturistikarikaturonnjekarikaturkarakteristike
Do sillja paqe ne bote... hihihi
 

Hera

Banned
Tu kepusja gjuhen llafazaneve :esp:
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Asgje,bota eshte kaq ne "harmoni"
Ndoshta boten time ne disa situata.
 

Hera

Banned
Do beja nje delete e fillim nga e para ndoshta do ishte bota ndryshe
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Aman boten. Ne s'po ndryshojme dot ndonje mendje jo me biliarda njerez. :sherrgirl:
Nejse "Dream BIG" ka thene ai i mencmi.

Une do doja qe te gjithe njerezit te paguanin taksen e zekatit. Cfare eshte kjo?
Ja psh. Cdo njeri qe ka mbi 1 sasi te caktuar te ruajtuar( te themi 5 mije euro e siper) 1 here ne vit te nxjerre per te varferit 2.5 % te sajen. Mendoni se do kete varferi ne bote?!
Do doja qe sistemi ekonomise te ishte i drejte, dhe ata punetore ne Afrike qe nxjerrin diamante qe shiten mijera dollare te mos paguhen me 2$ dita :(. E njejta llogjike dhe per firmat e famshme qe kane fabrika ne Bangladesh e ne cdo vend te varfer.

Do zhdukja Greedy - lakmine. E keqja e cdo gjeje eshte Lakmia-babezitja-mosngopja. Nese cdokush do u mjaftonte me pak nuk do vidhnin e te shperdoronin duke ditur qe ka femije qe flene pa ngrene.
Nuk do hidheshin as bomba 10 mije dollareshe nga avjone 100ra mije dollaresh mbi koka njerezish qe jetojne me 1 dollar dita.(kete fjaline e fundit e kam lexuar diku:tv:)

Por meqe keto me siper nuk i bej dot, po shtrihem te fle se shkoi vone. Edhe vetes i bej nder, edhe po bej 1 lutje qe deshirat e mia te mesiperme te plotesohen. Amin.
 
Redaktimi i fundit:

Hera

Banned
Do ndryshoja si fillim ......disa anetare ketu ne forum :hihi:
 

Hera

Banned
Sa shume gjera duhen ndryshuar ......:shtriga:
 

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
Sa here shoh kete teme me kujtohet edhe thenia e Lev Tolstoit qe une e kam teper per zemer!
Aq sa e perdor kudo....

Gjithkush mendon te ndryshoj boten, askush nuk mendon te ndryshoj vetveten!

Botes nuk do i ndryshoja asnje grime, vetes shume ....sidomos disa situata aspak te natyres sime....

Po do zoti e me mire do behet!
 
Redaktimi i fundit:
Top