Nese nje dite do ti vinte fundi botes ?

BeniT

Donatorë
Duke marre parasysh qe para pak kohesh u fol qe do ti vinte fundi botes, po nje gje e tille nuk ndodhi.

Sipas mendimit tuaj nese nje dite do ti vinte fundi botes ,
cilat do te ishin arsyet e fundit se botes ,

P.s , ndotja , lufterat , Zoti , natyra ,
Etj etj
 

Hostel

Anëtar i Nderuar
Ligesia e njeriut edhe etja per pushtet te vetmet arsye!
 

shiHanny!!

psiko pa shpres sherimi
vet krijesa njerzore ka me vulos fundin e kti planeti, dalngadal po shkon ne ket drejtim..kqyrne qysh na krijesat me inteligjenc kinse po trajtojm njerzt e tjer, kafsh dhe vet natyren dhe kuptoni drejtimin qe kemi marr...
 

con man

Anëtar i ri
fundi i botes nuk vie pa deshiren e Zotit se pa deshiren e tij ska ardhur as fillimi
Nje regjisor qe ben nje film e din kur i fillon gjirimet dhe kur i mbaron se eshte pun e tij
Bota eshte e Zotit , Zoti vendos per fundin e saj siq vendosi per fillimin
njeriu sa do qe e ndot e bene shkaterrime masive nu mund t'ia qes fundin se bota nuk ish playstation 3 me levele .
 

Gjarperesha

Anëtar i Respektuar
Gjithcka vdes nje dite.Asgje nuk zgjat pergjithmon.

Ndoshta lufterat
 

Gjarperesha

Anëtar i Respektuar
Ky informacion esht mare nga gazeta e Torontos "DOSE" date 15 Prill, 05.
Sipas parashikimeve nga ekspertet internacional, ne gazeten angleze "The Guardian", u postuan 10 skenaret e mundshem qe mund ti sjellin fund botes:

10. Vrima e zeze ne hapsire thith planetin Toke.
9. Super-vullkane mbulojne cdo gje me llave.
8. Reze kozmike nga yje shperthyes perplasen ne toke.
7. Rrobot super inteligjent marrin cdo gje nen kontroll.
6. Goditje meteoresh
5. Lufte nukleare.
4. Terrorism
3. Semundje vdekje-prrurese ku vetem insektet mbeten gjalle.(HIV,SARS etj)
2. Telomere erosion (per kte sjam shum i sigurt por kam iden qe ka te bej me zhdukjen e ktyre telomere-ve qe jan pjes e kromozoneve dhe mangesia e ktyre ne organizem shkakton kancer dhe semundje te tjera.
1. Gati? Ndryshimi i klimes.
 

shantal

Anëtar i ri
mendoj se fundi i botes nqs do vije do vije qe te ndrrohet njehere njerzimi ,,ashtu si na behen ne ca gjera monotone ashtu edhe tokes i jane bere monotone njerzit qe jane krijesat qe e kane shkaterruar ate
 

njoni

llahtaria vete
Vetem nese ndodh ndonje lufte berthamore do ishte fundi i njerzimit, por jo i botes! Bota nuk mund te shkaterrohet asnjeher, por ne njerzit PO, edhe perdite e me shume po ja veshtersojme jeten vetes, pra nga nje lufte berthamore mund te vije edhe fundi i njerzimit.
 

iLirjam

Antar i fv.al
Duke marre parasysh qe para pak kohesh u fol qe do ti vinte fundi botes, po nje gje e tille nuk ndodhi.

Sipas mendimit tuaj nese nje dite do ti vinte fundi botes ,
cilat do te ishin arsyet e fundit se botes ,

P.s , ndotja , lufterat , Zoti , natyra ,
Etj etj

Merre ni thes me grun,dhe heke c´do vit nga nje kokerr,normalisht qe do vonoj procesi,por fundi do ti dali per kete te jesh i bindur ti dhe c´do njeri,keshtu esht edhe toka,dhe atmosfera,tashi per tashi un mendojqe shfrytzimi i saj nuk esht me i lart se 30%,po problemi qendron se si pas rritjes shtohet edhe shpejtesia,nese per 5 miljard vjet u shfrytzun 30%,ne 1000 vjet po te hecim me kto ritme do tja arrim qellimit,dhe toka do ngel nje copez Mut i THAT.
 

alfonci

Veri investigatio
Thjeshte do ti vije fundi. E c'rendesi ka nese kjo ndodh per nje apo me shume arsye?

Njerezit jane munduar qe nga fillimi i jetes ne toke vetem te shkaterrojne dhe nje dite do te realizohet endrra e tyre, mbase nuk do te jete vetem puna e duarve te tyre ajo qe do te jete shkaktarja.
 

iLirjam

Antar i fv.al
Thjeshte do ti vije fundi. E c'rendesi ka nese kjo ndodh per nje apo me shume arsye?


Ska as nje Rendesi,,ne jet ka nje gje qe esht me e rendesishmja,
dhe ajo esht MBURRJA,mburrja per ate qe je dhe per ate qe te paret tu kan qen,

sikur te mburrej e gjith bota per ate qe esht ne te vertet,KUSH DO ISHTE AI QE KA VERTET ME QKA TE MBURRET???ne Shqiptaret jemi njeshat,sepse ne kemi Zemren me te madhe ne BOT,si per bamirsi,ashtu edhe per Trimeri,
e nese jeta pra sluan as nje Rendesi te madhe,pse i frigohen Shqiptaret VDEKJES? PSE nuk bashkohen te gjith bashk dhe ti thon Botes,STOP SE NA CAT K,,,,kto vite qe kan ngelur do i shijojm NE se boll kemi vuajtur.TE GJITH E DIN QE NJERIU QE FLET SHQIP ESHT SHQIPTAR,te gjith e din se qka ju ka mohuar shqiptarve per shekuj me rradhe,gjith bota e din kte Histori,kujt i ka ngelur puna pra ne dor???neve Shqiptarve,kemi ngel me SY NGA AMERIKA,
nese nuk cohem vet me kerku ato qe na takojne edhe Amerika dyshon se mos nuk na takojn dhe prandaj nuk FLASIM,ne amerik diskutohet ceshtja came me shum se ne shtetin Shqiptar merre me mend vet tash se ne c´far gjendje ka ra SHQIPTARIA;po ma e keqja qe me vjen me vjell kur i shoh,esht kur politikanet TON,vin ne bruksel ne takime,disa pi tyre,rrin duke shiku figura te politikes nderkombtare sikur ata te ishin idhujt e tyre,dhe rrin duke prit korridoreve per me ba fotografi me ndonje figur te politikes Boterore,HARROJN SE KE PERFAQSOJN.merre me men kur e ulin veten qaq posht,merre me men me i dal nai politikan i joni PUTINIT perpara,edhe me i bertit Putini diqka,e shef ti politikanin ton ne spitalin ushtarak duke u kuru per ZEMER.po kta jan MUTA MORE ROPT:

Nuk i marrin para sysh fjalt e urta popullore HIQ;

Qeni qe leh shum,ta han K,,,, kshtu asht edhe puna e RUSIS,

nejse se dola nga tema dhe vjen Nostra22 edhe me qet tellashe.
 

Cyber_Spartacus

Homo Homini Lupus
le te vij te pekten do gezohem se do i q*** m*** athines!!

Ore cke me Athinen ti re qyteti me i mire eshte :D
Po erdhi fundi i botes une do gjej baby_angel ajo do me shpetoje nga mekatet mua :D
 

SempreBarca

Anëtar i Respektuar
Ne nje apo menyren tjeter, fundi do te vij.
Gjithqka qe ka daten e lindjes, nuk ka me pshtu as nga momenti i vdekjes.
Por nje gje eshte e sigurt, fundi i bote varet nga ata t'cilt sundojn ne te. Per fat te keq, " ata " jemi ne, dhe cdo dit e me teper jemi duke e keqperdor vet dhuraten e te qenit qenie njerzore. Kom pa shume kafsh qe jane me miqsore se sa njerzit, dhe hap pas hapi kah shekujt e ri, po ato kafshe kan fillu me u zbut , ndersa neve jemi duke u egersu. Me e hidhura eshte se me vetdeshire po ndrrohen rolet, prandaj fundi i botes ska asnje arsye pse te mos vij :)
Kur rruges dy qen gjejn nje koc, ata hajn bashk,dhe kete e bejn instiktivisht, jo qe mund ta mendojn se ushqimi duhet nda me tjert, apo anasjelltas.
Kur dy njerz jetojn afer njeri tjetrit, i pari mund te jet milioner , ndersa tjetri nje i pa aft per te punuar apo jetuar siq deshiron. Ky i fundit cdo dit ne mengjes del para shpis dhe shikon e pushon syt drejt oborrit te te pasurit me nje buzeqeshje te hidhur qe mban ne vete plot trishtim e zhgenjim.
Andaj, pse te mos vij fundi ?
Ne e dijm qe jeten duhet ta jetoj secili per veti, por edhe jemi te vetdijshem qe varemi nga te tjeret, te njejten kohe dhe te tjeret nga ne. Ateher, pse te mirat nuk i ndajm me dikend qe ndoshta nje e mire e jona ia kish pakesu dhjet te kqija atij. Ky mund te jet nje recept jo i keq per t'vertetuar qe njerzit duhet te jen me human se kafshet :) . Por nje gje e till nuk do te ndodhe. Sepse ka ardh koha qe disa popuj bejne plane si kan per te jetu ne Mars dhe qfar do te ndertojne atje, ndersa te njejten kohe bejne luft kunder popujve tjer me qellimin per mos t'i len vend as ne toke ktyre te fundit.
E pse fundi te mos vij ?
Ka per t'ardh. Bile ndoshta aq shpejt sa ato aniet kozmike te hapsires kan me u shendrru ne bomba atomike per token edhe kan me plas vetvetiu per t'a shkatrru dhe zhduk njeher e pergjithmone vetkrijesen qe ndertoi ato.
Kur te vij fundi, shpresoj te jem i mbijetuari i vetem. Dhe hiq me shum se sa per nje ore pas shkatrrimit, vetem per t'ia dorzu pronsine e tokes insekteve qe ndoshta do t'i shpetojne katastrofes. Dhe kete do ta bej koken ulur, duke pas parasysh qe ne nuk ditem t'a menaxhojme boten si duhet, dhe zakonisht kur dikush deshton ne postin e vet, duhet t'ia dorzoj te tjerve per te vazhduar.

p.s. ate dite do te maskohem spaku mos tma shofin fytyen ato mikrobet e vogla kur tme quajn " LOSER " !!!
 

baby-angel

Thpilt
Ore cke me Athinen ti re qyteti me i mire eshte :D
Po erdhi fundi i botes une do gjej baby_angel ajo do me shpetoje nga mekatet mua :D

Hahaaaha, Taku perfiton nga mungesa ime ti? ;)

Per mendimin tim arsyet e fundit te botes do jene te kundertat e atyre te krijimit te saj..:)
 

fight_cllub_al

demton_rende_shendetin
fundi i botes do vije kur parajsa te digjet e ferri te ndritet ...e kjo per aftesite tona
 

ricky_ch

******
Unë për vete jam optimist.
Edhe nëse Tokës një ditë do t'i vie fundi, njerëzimi
ka për të mbijetuar jashtë saj!
 

braziljania

Anëtar i Nderuar
po nga kjo ngrohja globale besoj...po behet shume problem kohet e fundit..jane gjera te menduara per shume vite me vone,qe po ndodhin tani...
 

TIGRI

Anëtar i ri
per mendimin tim fundi botes do vije nga lufta
nje njeri i zgjuar ka thene
ne qofte se njerzimi nuk i jep fund luftes do te jete lufta qe do ti jape fund njerzimit fjal qe nuk e lune topi.
 
Top