Nëse zgjoheni me alarm në mëngjes, këtë duhet ta dini patjetër!

Hera

Banned
[h=1]Nëse zgjoheni me alarm në mëngjes, këtë duhet ta dini patjetër![/h]
gjumi-525x350.jpg
A man sleeping
Zgjohesh në mëngjes duke e fikur të paktën dy herë (ose edhe më shumeë ) zilen e alarmit, skenë e njohur për të gjithë apo jo?

Këtu ka një sqarim nga ekspertët pse zgjimi me alarm në mëngjes është kaq i vështirë.

Gjatë gjumit temperatura bie në disa gradë.

Në mëngjes, disa orë pas gjumit, ajo fillon të ngrihet dalëngadalë për të kapur vlerat optimale.

Kjo të ndihmonë të zgjohesh gradualisht dhe me energji që vjen në rritje, krejt ndryshe nga c’ndodh kur zgjohedh në mes të natës.

Zgjimi pas një zileje të dytë është më keq se zilja e parë.

Ky argument është mjaft i thjeshtë: Mbyllja e ziles së parë dhe kthimi në gjumë i jep një sinjal trurit që, në thelb, thotë: Koha për të pasur një cikël tjetër gjumi. Është 10 minuta.

Alarmi i ardhshëm të zgjon ndërsa trupi po fillon një cikël të ri, që në të vërtëtë është koha më e keqe për t’u zgjuar.

Ndaj dhe ekspertët këshillojnë që të zgjohesh pas alarmit të parë.

Natyrisht, është më e thjeshtë ta thuash sesa ta bësh, por nëse e nxit veten pak më shumë në fillim, atëherë do të mësohesh dhe do t’ia arrish.
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
hahahahahaha,do me thene me mire heqim fare alarmani,se sa te zgjohesh me alarmin e pare. :p
 

Legally_Sweet

Ain’t no sunshine when she’s gone
Staf në FV.AL
Mir e kan ekspertet, po kush po pyet per ekspertet ne ato momente ku 10 minuta gjum me shume jane vete jeta! :p
 

Hera

Banned
Gati te thyejme oren jemi ato momente
 

Desa

Felix - Culpa
E kam provuar dhe është fakt se ndjehesh më e pa gjumë.
Nga ritmi disavjeçar, zgjohem 10 minuta para alarmit të parë. 😂
 
Top