Nje bebe me probleme- E DREJTA PER JETE

Karamele Zana

Anëtar i Nderuar
Ky eshte nje avantazh qe kemi ne, te shohim para kohe nese femija ka dicka para se te lindi. Dhe kete une nuk e shikoj si nje paralajmerim se si do ta jetoje ai jeten, por e shikoj si nje te ardhme: Me mire te vuaj ai dhe une, apo ta shpetoje une nga veshtiresite e jetes?

Me burrin jo se jemi pro abortit, por gjithmon mendojme se varet nga shendeti si i femijes dhe i nenes. Kur vjen fjala per nje rast te tille biem dakort me mire nje nderprerje sesa nje jete me veshtiresi dhe probleme shendetesore dhe psikollogjike.
 

Kejla

Anëtar Aktiv
ne rast se vihet ne rrezik shendeti i nenes jam dakort por mendoj se shkenca ka evuluar per tu munduar tu vijne ne ndihme femijeve per arsyen se shume semundje te bebeve mund te kurohen qe ne shtatezani pasi nuk mendoj qe shkenca ka evoluar me qellimin qe po patem nje femije me malformacion ta vrasim se sben te jetoje . Megjithate lex ate artikullin per beben me dy koka dhe nje zemer ( pergezime evi3 se i lex gjithmone infot ktu ) ne kete rast ehde une do kisha abortuar por vetem pse eshte e ditur se ai nuk ka mundesi te jetoje , do abortoja vetem ne se femija im ka me pak se 50 % mundesi te jetoje
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
secili ka ate mendimin e tij , por une kam nje tip ideje qe te gjithe vijme per nje arsye ne kete bote , ndoshta ai femije qe do vije me probleme do me shtyje mua nene e tij dhe babain e tij qe te mundohemi kaq shume per ta sheruar sa te bejme te mundur zbulimin e nje mjekimi te ri? Pastaj kush jam une per te vendosur per jeten e tij.
Per sa i perket pjeses se dhenies per Adoptim me duket me keq se Aborti
Une jam kunder abortit sepse eshte KRIM, ska rendesi qe eshte embrion, eshte nje jete e re nga ZOTI, dhe ne njerez skemi te drejte te marim jeten ....jeta eshte e shenjte...prandaj e dhash si "alternative" qe sa te vrasesh nje shpirt...jepi te drejten per jete
 

Kejla

Anëtar Aktiv
Une jam kunder abortit sepse eshte KRIM, ska rendesi qe eshte embrion, eshte nje jete e re nga ZOTI, dhe ne njerez skemi te drejte te marim jeten ....jeta eshte e shenjte...prandaj e dhash si "alternative" qe sa te vrasesh nje shpirt...jepi te drejten per jete
jam dakort me ty per sa i perket abortit jam kategorikisht kunder ndersa per sa i perket Adoptimit me duket nje menyre e ulet per te hequr pergjegjesite nga vetja nese une e mbaj nje femije e mbaj sepse e dua ndersa per ata qe e lindin per ta dhene ne adoptim eshte njesoj sikur ta kene vrare ( mgjt ke te drejte me mire se aborti eshte por une i percmoj shume ata qe i japin femijet per adoptim)
 

sensuu

sweet
do e kisha abortuar,sa me shpejt........nuk mund te quhet se eshte "nje jete njerezore" kur nuk i jane formuar akoma te gjithe organet.
pastaj zoti po deshi le te me vrase.....ne fakt me shume do me vriste sikur te me jepte nje bebe kshu :(
 

Gazolina

Moskokecarese
Teme interesante ;)
Me ju thene te drejten jam shume kundra abortit.
Te pakten deri tani i qendroj ketij mendimi,me vone nuk e di...mbase dhe e shtyre nga rrethanat,por prape nuk besoj te kem mendim tjeter.

Aman o goc ça na sikletos me keto tema se jemi rehat LOL :p
 

meetyou

Computer Science
Eshte nje gje shume e tmerrshme per mendimin tim te i jepet fund nje jete te nje femije qe ka filluar te vije ne kete bote apo sapo ka ardhur edhe nqs ai nuk eshte i shendoshe si bebet tjera.paramendojeni veten ne vendin e atije femije do donit ju qe dikush te mos deshironte per ju ta shijonit kete jete edhe pse do ishit jonormale(per momentin sepse zoti eshte i madh dhe ai i ka ne dore te gjitha dhe mund te na beje qe te dukemi siq nuk e kemi menduar fare ne qdo moment)
Prandaj asnjehere nuk duhet te na sillen keto mendime ne kokat tona sepse mund te bejme qe ai femije te ndihet i lumtur ne kete bote se bashku me ne.
 

Bessy87

Anëtar i ri
Aborti lejohet ne Shqiperi vetem ne keto 2 raste:1) Kercenohet jeta e nenes dhe 2)Lindja e femijeve jo te shendetshem. Pra, ligjerisht sipas rastit te dyte lejohet cenimi i se drejtes se jetes per fetusin. Kjo nuk eshte aspak e pamoralshme...mgja cdokush eshte i lire te mendoje ndryshe.Ne lidhje me argumentin "Zoti ta jep jeten dhe nuk mund te ta heqe askush tjeter" nuk mendoj se eshte shume i bazuar.Mendoni nje vrases serial qe po arratiset nga nje burg...a mund te qellohet ai??? Ligjerisht PO
 

Kejla

Anëtar Aktiv
Aborti lejohet ne Shqiperi vetem ne keto 2 raste:1) Kercenohet jeta e nenes dhe 2)Lindja e femijeve jo te shendetshem. Pra, ligjerisht sipas rastit te dyte lejohet cenimi i se drejtes se jetes per fetusin. Kjo nuk eshte aspak e pamoralshme...mgja cdokush eshte i lire te mendoje ndryshe.Ne lidhje me argumentin "Zoti ta jep jeten dhe nuk mund te ta heqe askush tjeter" nuk mendoj se eshte shume i bazuar.Mendoni nje vrases serial qe po arratiset nga nje burg...a mund te qellohet ai??? Ligjerisht PO

Ligji jo domosdoshmerisht eshte i njejte me moralin madje mund t ejete edhe krejt i kundert me moralin per kete njeriu ka arbitrin e lire duhet te beje zgjedhjet e drejta ose te pakten ate qe i duket e drejte dhe ne cdo rast do te perballet me pasojat e zgjedhjes se tij.
 

ana88

vlonjate tipike
eshte krim te vrasesh nje engjell,nuk e di se cfare do te beja,larg qofte)por me mire nje dhimbje ne zemer,sesa te shikoja femijen te vuante.
 

cat-woman

Une jam.....
mendoj se do e hiqja....sepse nuk vujne vetem prinderit qe merren me rriten e tij por dhe vete femija ka nje vuajtje...dhe mendoj qe eshte gjeja me e ke qe te shikosh femine tend mos rritet te mos luaj e te tjera....ky eshte krim
 

Angel_Devil

Themelues i Forumit
Me mire abort sepse e kote te vuaj femija dhe cifti gjate gjithe jetes, nese 1 person nuk eshte i afte per asgje prish lumturine e te gjithve , dhe sdo jete i afte per asgje ne jete .Deri sa eshte me nene e babain ok po kur nena te plaket e mos te ken me fuqi per pune femija ku do perfundoje ?? Ne kete rast jam pro abortit .
 

DeliriumMind

Disconnect to Riconnect 💫
Titulli: Nje bebe me probleme- E DREJTA PER JETE

me than te drrejten ... kur te vendos qe dua 1 fmi ... gjeja e par qe do boja do ishin analizat e mia dhe te patnerit tim... qe ne fillim mund te meren shum dhe shum informacione... thjesht per te ditur nese mund te kemi edhe mundesin me te vogel qe fmija te dali me probleme..
un vet si femer ..e di qe nuk mund ta pranoj iden e 1 fmije me malformacion...duhet shum kurajo ...tejmase... do ishte e pamundur per mu...me mir aborti se sa shkatarrimi i gjith familjes.fmija do vuante... tejmase....kjo bot eshte MUT...asnjeri ste ndihmon...neqoftese femija nuk eshte ne gjendje per te luftuar ne ket bot... eshte e koht ta torturosh
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Titulli: Nje bebe me probleme- E DREJTA PER JETE

Po femija vjen dhe pa planifikuar...
Dhe me vjen keq te te zhgenjej qe ka dhe malformacione te cilat nuk diagnostikohen para lindjes... po te lindi femija ashu ( larg qoft) ca do beje? do e lije ne shtepine e femise?
Kot e ke femine 100% nga ana e shendetit fizik, nqs IQ e ka nen normal..pra te ket nje nenzhvillim te trurit...
Me kete po mundohem te jap shembull qe ka femije me malformacione, te cilet jan sh me te zgjuar se sa ata normalet ( sepse Zoti mer nje gje e jep tjeter...)

Pastaj me duket per te qeshur se ca kemi aritur te flasim....ka plot raste, femije qe lindin normal, bejne nje semundje/ aksident...hop handikapi...

Nejse, secili e di vete me mire se si mund ta perballoj nje jete te till

Gjithsesi mendoni qe AVORTI ESHTE KRIME....
 

Kejla

Anëtar Aktiv
Titulli: Nje bebe me probleme- E DREJTA PER JETE

po eshte krim
 

Ketrushe

Pianistia
Titulli: Nje bebe me probleme- E DREJTA PER JETE

Shpresoj te mos me ndodhe nje gje e tille,por mendoj nuk do te abortoja kete femije,por do kujdesesha per te deri ne min e fundit te jetes sime.Me duket nje veprim egoist te abortosh nje femije me probleme.
 

Yellow Redhead

angels walk among us
Titulli: Nje bebe me probleme- E DREJTA PER JETE

mua me duket krim ti japesh jete dikujt dhe mos te kete mundesi ta jetoje si gjithe te tjeret, mizore!
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Titulli: Nje bebe me probleme- E DREJTA PER JETE

Mua me duket idiote pune mos perdoresh masat protektuese... duke shpresuar qe " ne smund te na ndodhi kjo"
 

cat-woman

Une jam.....
Titulli: Nje bebe me probleme- E DREJTA PER JETE

Eshte krim qe ne kohet e sotme te besh gabime te tilla fatale....mjekesia ka arritur ne nje relative te dukshme ne fushat e saj dhe nuk eshte nje mendim i rregullt qe te vuaj nje femite ....
 

Dori

Anëtar Aktiv
Titulli: Nje bebe me probleme- E DREJTA PER JETE

Shkenca ka hecur me hapa gjigante e tani mund te dime shume gjera per bebin tone qe para se te lindi.....
Nqs do mernit vesh ne ekografi qe femija do lindi me nje malformacion do e mbanit me barren...apo si cift do vendosnit ta nderprisnit??
E nqs njeri nga prindrit [qofte mamja qofte babaj do ta mbaj....si do vepronit?]

E di qe eshte nje gje e tmershme te kesh kujdes per nje femij qe mbase nuk do e shijoj jeten sic duhet per shkak te problemeve shendesore.... ka raste qe mund te sherohen 100% por ka raste qe ngelin me sekela [pasoja...]

Gjithsesi me duket qe nqs Zoti i ka dhene JETE ne jemi askush qe te vendosim t'ja marrim jeten.,....


jam me dakord ta lindesh femijen e ta lesh ne nje shtepi femijesh se sa ta vrasesh..... e di dhe qe shancet qe aji femij te jet i adoptuar jan minimale sepse cdo njeri kerkon te adoptoje kalamona te shendecem e sa me te bukur......


Pres pergjigjet e juaja SA ME TE SINQERTA....sju gjykon asnjeri:) jemi ketu per te debatuar mbi nje situacion real qe mund ti ndodhi secilit prej nesh [LARG QOFTE!]

Situate shum e veshtire per te ber zgjedhje . Nqs se do me ndodhte mua ( larg qoft por po e mar si shembull ) do e nderprisja :s Per shum arsye . edhe pse te dhemb ne shpirt dicka e tille , por mendoj se 1 femije me probleme do vuaj gjat gjith jetes dhe gjat gjith jetes do vuajn edhe prinderit . Per mos u zgjatur shum . Me mir 1 fund me dhimbje sesa 1 dhimbje pa fund . kjo fraza shpjegon shume
 

milloshi

Cezma Ferres
Titulli: Nje bebe me probleme- E DREJTA PER JETE

Nuk me vjen mire te flas keshtu ..por un jam i mendimit qe femijet qe lindin me probleme ose deformime nuk e meritojne te jetojen sepse ndikojen ne regresin e shoqerise.

nje familje me femije paraplegjik ose me te meta nuk eshte ne gjendje te bej shum gjera sepse do kujdeset per ate.Pensionet e ndrryshme qe marin ndikojne ne buxhetin shteterore.
dhe mbi te gjitha dhe ato ndihen te privuar nga shume gjera ne jete.
 

Bambolita

Reborn!!!
Titulli: Nje bebe me probleme- E DREJTA PER JETE

Nuk me vjen mire te flas keshtu ..por un jam i mendimit qe femijet qe lindin me probleme ose deformime nuk e meritojne te jetojen sepse ndikojen ne regresin e shoqerise.

nje familje me femije paraplegjik ose me te meta nuk eshte ne gjendje te bej shum gjera sepse do kujdeset per ate.Pensionet e ndrryshme qe marin ndikojne ne buxhetin shteterore.
dhe mbi te gjitha dhe ato ndihen te privuar nga shume gjera ne jete.
problemi eshte....qe nena mund edhe te kujdeset vetem per te...nje nene e ben ket sakrific....
problemi eshte : po kur kjo nene mos te egzistoj me ? cfare do ndodhi me femijen e saj?

---------- Post added at 14:49 ---------- Previous post was at 14:37 ----------

Po femija vjen dhe pa planifikuar...
Dhe me vjen keq te te zhgenjej qe ka dhe malformacione te cilat nuk diagnostikohen para lindjes... po te lindi femija ashu ( larg qoft) ca do beje? do e lije ne shtepine e femise?
Kot e ke femine 100% nga ana e shendetit fizik, nqs IQ e ka nen normal..pra te ket nje nenzhvillim te trurit...
Me kete po mundohem te jap shembull qe ka femije me malformacione, te cilet jan sh me te zgjuar se sa ata normalet ( sepse Zoti mer nje gje e jep tjeter...)

Pastaj me duket per te qeshur se ca kemi aritur te flasim....ka plot raste, femije qe lindin normal, bejne nje semundje/ aksident...hop handikapi...

Nejse, secili e di vete me mire se si mund ta perballoj nje jete te till

Gjithsesi mendoni qe AVORTI ESHTE KRIME....

femija vjen kur nuk perdor masa protektuese....dhe aty e ka KOMPLETISHT FAJIN FEMRA
cdo gje mund te diagnostikohet nqs ke deshir te besh ket hap te madhe dhe ta besh me tru ne koke.
dhe per me teper mos harro.... qe te mbash nje femije me probleme ne shum raste duhen shum lek ....aq shum sa nena i bjen te vrasi veten se ska si te perballoj cdo gje....
jeta nuk eshte si te filmat ose te perrallat...
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Titulli: Nje bebe me probleme- E DREJTA PER JETE

problemi eshte....qe nena mund edhe te kujdeset vetem per te...nje nene e ben ket sakrific....
problemi eshte : po kur kjo nene mos te egzistoj me ? cfare do ndodhi me femijen e saj?

---------- Post added at 14:49 ---------- Previous post was at 14:37 ----------femija vjen kur nuk perdor masa protektuese....dhe aty e ka KOMPLETISHT FAJIN FEMRA
cdo gje mund te diagnostikohet nqs ke deshir te besh ket hap te madhe dhe ta besh me tru ne koke.
dhe per me teper mos harro.... qe te mbash nje femije me probleme ne shum raste duhen shum lek ....aq shum sa nena i bjen te vrasi veten se ska si te perballoj cdo gje....
jeta nuk eshte si te filmat ose te perrallat...
juhuuu...pse ja hedh fajin vetem femres? femra se bene vete kalamonin...
Une e kam thene me siper, kush sdo femije te perdori mjete perdoruese...jo te bej abort...
Nejse, jo cdo problem qe mund te ket femija diagnostikohet intrauterin...jan probeleme qe nuk duken vetem pas lindjes...e atehere ca?!!!! do e vrasesh ti se ske leke ta mbash?

Femija eshte responsabiliteti te 2 _ femer e mashkull, si femra mund te mari pilula ( gje qe une sjam dakord se bejne dem) mashkulli mund te perdori prezervativ ( e ska asnje efekt mbi shendetin e tij).
 

Karamele Zana

Anëtar i Nderuar
Titulli: Nje bebe me probleme- E DREJTA PER JETE

Nuk me vjen mire te flas keshtu ..por un jam i mendimit qe femijet qe lindin me probleme ose deformime nuk e meritojne te jetojen sepse ndikojen ne regresin e shoqerise.

nje familje me femije paraplegjik ose me te meta nuk eshte ne gjendje te bej shum gjera sepse do kujdeset per ate.Pensionet e ndrryshme qe marin ndikojne ne buxhetin shteterore.
dhe mbi te gjitha dhe ato ndihen te privuar nga shume gjera ne jete.

Prandaj vazhdohet te urrehet Hitleri ne ditet e sotme.

Bej cte duash ti, nese eshte e shkruar qe ai femije te jete ashtu, ashtu do jete. Larg qofte kjo mund t'i ndodhi cdo njeriu. Sic tha Zizina, nje aksident, nje goditje e vogel ne tru a ne nerv a ne palcen kurrizore, njeriu nuk eshte me ai qe ka qene. E cte bejme? T'i djegim keta? T'i djegim se nuk mund te funksionojne dot si ne?
 

Bambolita

Reborn!!!
Titulli: Nje bebe me probleme- E DREJTA PER JETE

asnjeri nuk tha qe nqs i ndodh nje fatkeqsi duhet djeg ose vrare femija..

kemi lndur NJEREZ DHE JO KRIMINELA.
un jam me mendimin qe nese eshte dhe nje mundesi e vogel qe mund te dali femija tamam pa probleme nese behen analiza etj etj etj nuk do ishte gje e keqe.
jam kundra faktit qe shum femra bejn femije pa bere kontrolle ( si te vetja si te partneri)

nese egziston edhe nje perqindje e vogel rreziku pse te rrezikojm dhe ta haj femija ?
pilolat sjan aq shum te demshme ..maximum femra mund te ket crregullime ... nothing else... (nqs mashkulli nuk don apsolutisht te perdori prezervativ)
askush po flet per vrasjen e femis nqs ai lind me probleme
PROBLEMET ZGJIDHEN ...mjekesia ka hec shum ... nqs nuk gabohem
besoj se dhe milloshi e kishte fjalen per raste te pamundura... ku vet femija do vuante gjith jeten e tij
dhe nuk besoj qe mund te jet nje xhest egoist sic u tha me perpara.... egoist do ishte nqs femija do ishte mir dhe nena nuk e don ..dhe e hedh nga dritarja ...e vret..e mbyt me duart e saj.. e hedh te koshi i plenave : SA RASTE TE TILLA KEMI LEXUAR? natyrisht qe ato jan kriminele dhe te pashpirt...ska dyshim njeri ketu ..

dhe nuk po flet njer per abort nqs femija do ket probleme me zemren o ne kok..o dicka tjeter qe mund te kurohet..ose qe smund te kurohet por femija ka mundesi ta shijoje pak jeten
UNE ADELA ... kam patur probleme.... dhe mbase do kem akoma deri sa te vdes...
nqs nje femer e din qe smund te ket nje femi te shendetshem por me probleme shum te medhaja ateher shof me te arsyshem nje adoptim ...

"Pres pergjigjet e juaja SA ME TE SINQERTA....sju gjykon asnjeri jemi ketu per te debatuar mbi nje situacion real qe mund ti ndodhi secilit prej nesh" jo..hic fare ...ska gjykime ktu per opinionet qe jipen (sidomos krahasimi me hitlerin )


gjithsesi kto vendime meren ne ate moment...ktu mbeten vetem fjal

dhe po flas per abort nqs femija DO JETOJ NE SPITAL
 
Redaktimi i fundit:

Karamele Zana

Anëtar i Nderuar
Titulli: Nje bebe me probleme- E DREJTA PER JETE

Bambolita, gjithesecili ben ceshte e mira per ta kur i vjen koha per te vendosur. Sa per Hitlerin krahasime me te jane bere dhe do behen se sado qe mundohemi t'i shpjegojme botes qe te jesh ndryshe sdo te thote gje, ka njerez qe akoma percmojne ate qe ne syrin e tyre nuk eshte normale (ketu futen te gjitha qe nuk eshte nevoja t'i perseris sepse i kemi diskutuar ne tema te tjera).
 

Bambolita

Reborn!!!
Titulli: Nje bebe me probleme- E DREJTA PER JETE

Bambolita, gjithesecili ben ceshte e mira per ta kur i vjen koha per te vendosur. Sa per Hitlerin krahasime me te jane bere dhe do behen se sado qe mundohemi t'i shpjegojme botes qe te jesh ndryshe sdo te thote gje, ka njerez qe akoma percmojne ate qe ne syrin e tyre nuk eshte normale (ketu futen te gjitha qe nuk eshte nevoja t'i perseris sepse i kemi diskutuar ne tema te tjera).

un milloshin e njof..njof mendimet e tij .. (dhe vetem me hitlerin qe smund te prahasohet)
po flet per raste ektreme (sic po flas dhe un)kur femija eshte e detyruar te jetoj gjith jeten e tij ne nje spital ...
jet e quan ti ate ?
eshte vendim teper i veshtir per cdo nene... as un vet nuk e di se cfare mund te vendos ne ate moment... (LARG QOFT..as armikut tim me te keq sja uroj kurr )
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Titulli: Nje bebe me probleme- E DREJTA PER JETE

Sa tem preks por edhe e qelluare per te diskutu mbi te.
Un mendoj se eshte me mir te nderpretet shtatzanij (pra te hiqet aj femi) fakte se eshte mekat nese All'ahu deshiron ti jep jete dikujt dhe ne t'ja ndalim, por nese eshte i semuer me mir mos te lind sepse si prind si aje femij do vuaj per gjithe mon.Uroj askujt mos ti lendi nje femi i deformuar
 

E3

Anëtar i Nderuar
Titulli: Nje bebe me probleme- E DREJTA PER JETE

Para disa kohesh nje cift gjitoneshsh te vjeter te mit do lindnin nje femije( te dytin ).Ne eko doli qe femija ishte me probleme,doktoret i thane qe nese sdonin qe te prishin jeten e tyre mgjths ishin dhe te rinj te benin nje gjilpere para se te lindte(se di sa e drjte eshte kjo gje) dhe te shikonin para per nje beb tjt.Prinderit sdinin cte benin,por gjyshja e bebit nga i ati vendosi qe ta mbanin edhe nese sdonin ata do e mbante ajo vete.Nusja lindi dhe ne fillim ishte cdo gje OK sa edhe vet doktoret u gezuan nga kjo.Lindi mese normal pa asnje pasoje.ne moshen 3 vjecare pati nje transformacion te kokes dhe filloi ti enjtej deri sa iu bu trefish me e madhe dhe vazhdon ende te rroje.Sot eshte diku tek 12 vjec,nuk leviz dot,nuk ka vajt asnjedite ne shkolle,nuk ka luajtur asnjehere me shok,vetem shtrire ne krevat.
Mendimi im per temen eshte se sado keq te jene rrethanat e femijes nje prind i mire nuk e hedh dot dhe kurre poshte...
 
Top