Nje bebe me probleme- E DREJTA PER JETE

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Titulli: Nje bebe me probleme- E DREJTA PER JETE

Vetem mos kesh per te bere kete zgjidhje....se eshte vertet veshtire...
Mos i rente askujt ne pjes...
Ca dmthn per nje nene te risi 9 muaj bebushin ne bark...e para lindjes...ta "vdesi" ( me nje gjilper...ose ska rendesi si....).

Gjithsesi, une mendoj qe secili e ka "fatin" e vete.... sepse ka kaq shume lloje semundje, mbase dhe me te keqia se sa disa deformime me te cilat femijet mund te jetojne....si psh AUTIZMI... femija lind per bukuri... duket i shendetcem....por ce do qe eshte i mbyllur ne kafazin e tij...nuk komunikon me ty si prind...ste thot mama/baba./... sben shoqeri...Edhe pse me shume pune arihen progrese te medha dhe me femije te tille...
Ose njerzit me probleme psihike... ose rastet edhe me te poshtra... kanceri/leukemia tek femijet... para ketyre ca do besh? do e vrasesh ti femijen....???????????
Jo do perballosh jeten... dhe do mundohesh ta ndihmosh sa mundesh ( flas per prinder normal...me dashuri para krijesave te tyre)

Cdo njeri e ka fatin e shkruar....
 
Titulli: Nje bebe me probleme- E DREJTA PER JETE

ky eshte nje vendim pertej individuales...mendoj se i perket kohes te vere ca pika mbi i.
 

MasteR

I'm offline
Pe: Nje bebe me probleme- E DREJTA PER JETE

Eshte vertet e veshtire por perderisa femija arrin te linde eshte shkruar nga zoti e skemi te drejte te marrim jete dikujt qe zoti ka vendosur t linde.Eshte zoti i cili ja jep rriskun gjith secilit qe ne javet e para te forumimit keshtu qe nese eshte vendosur me vuajtur eshte vendosur nga dikush qe eshte i plotfuqishem keshtu qe duhet te jetoje..
 

ilia spiro

Anëtar i ri
Pe: Nje bebe me probleme- E DREJTA PER JETE

Shkenca ka hecur me hapa gjigante e tani mund te dime shume gjera per bebin tone qe para se te lindi.....
Nqs do mernit vesh ne ekografi qe femija do lindi me nje malformacion do e mbanit me barren...apo si cift do vendosnit ta nderprisnit??
E nqs njeri nga prindrit [qofte mamja qofte babaj do ta mbaj....si do vepronit?]

E di qe eshte nje gje e tmershme te kesh kujdes per nje femij qe mbase nuk do e shijoj jeten sic duhet per shkak te problemeve shendesore.... ka raste qe mund te sherohen 100% por ka raste qe ngelin me sekela [pasoja...]

Gjithsesi me duket qe nqs Zoti i ka dhene JETE ne jemi askush qe te vendosim t'ja marrim jeten.,....


jam me dakord ta lindesh femijen e ta lesh ne nje shtepi femijesh se sa ta vrasesh..... e di dhe qe shancet qe aji femij te jet i adoptuar jan minimale sepse cdo njeri kerkon te adoptoje kalamona te shendecem e sa me te bukur......


Pres pergjigjet e juaja SA ME TE SINQERTA....sju gjykon asnjeri:) jemi ketu per te debatuar mbi nje situacion real qe mund ti ndodhi secilit prej nesh [LARG QOFTE!]

"E drejta e jetes mbrohet me ligj" thuhet ne kushtetuten tone, sipas parimeve nderkombetare..., por kjo eshte thjesht hipokrizi kur eshte ne fuqi qe prej vitit 1995 ligji kriminal "i nderprerjes se shtatezanise" ne tre muajt e pare. Eshte vete shteti qe e nxit kete krim ndaj jetes. Se paku te ruhet jeta, pavaresisht problematikes qe do te kete femija ne te ardhmen, por kjo s`ndodh sepse aborti eshte zgjidhja me "e lehte" per gruan. Madje, jo vetem kur ka probleme por ne cdo rast...cfare deformacioni te natyres njerezore kemi ne keto raste...!!! e prirur drejt jetes dhe jo drejt vdekjes..
-Krimi mne rradhe te pare eshte kryer nga ata politikane qe kane miratuar kete ligj...
-Nese mjeket nuk imponohen te kryejne aborte, edhe keta kane pergjegjesi te madhe
-Gruaja, sigurisht, mban peshen kryesore te pergjegjesise
-Burri, mban pergjegjesi nese nuk shfaq mendimin e tij kunder abortit qe ka ndermend te kryeje bashkeeshortja...

Mendimi im...
 

GLOOM

Catch me if you can...
Pe: Nje bebe me probleme- E DREJTA PER JETE

Ilia vertet qe ekziston ai ligj i vitit 1995,por mos i anashkalo pikat e meposhte qe thot:Shtatezania te nderpritet kur paraqet rrezik per jeten e nenes,ose kur ka raste te dhunes(perdhunime).Tani se behet nje ligj behet per te gjithe si ligj shteti por ligjin e shtepise se vet e di me mire gjithsecili...Ligji ve rregulla mbrenda nje kufiri kjo,ajo nuk ben,por nuk merret cdo gje kapital,sepse ke dhe ligjin per vjedhje dhe nuk eshte se po ndalohen vjedhjet nga ligji..Gjerat duhen marre si koncept i pergjithshem jo te merren si na pelqen ne....Megjithate une sjam dakord per abortin e femijeve me te meta fizike apo mendore,kush eshte i ndergjegjshem e do femijen e vet si me te mbeta si pa te mbeta...Po lindin femije krejtesisht normal e ne rrjedhen e jetes po marrin drejtime te ndryshme jo ne burg,jo vrases dhe prinderit jane ata qe si braktisin kurre.....Nje prind me kuptimin e plote te fjales e do femijen e tij sic eshte,i mir i keq ai eshte,dhe sjam dakord kur thuhet pergjegjesine e ka femra....Ca pergjegjesie ka femra?...Gjithsesi Ilia duke njohur mendimet e tua maskiliste smund te prisja nje mendim tjeter nga ti.....
 

eGo0sTyle

System Engineer
Pe: Nje bebe me probleme- E DREJTA PER JETE

Varet na se do vuante nqs do mund te sherohej pse jo,
plus qe varet kur e kap si problem se nqs ka kaluar nje
fare periudhe dhe bebja esht forumuar eshte krim ta heqesh.
 

PiNkY

Anëtar i Nderuar
Pe: Nje bebe me probleme- E DREJTA PER JETE

kurre abortit...
nese fati i ketij femij eshte i destinuar te lind i tidhe i tidhe do lind e do ritet . nuk existon as aborti as shpija e femijes..
do te te ngelet peng tere jeten duke menduar ate femije qe e vrave me doren jote ... frika qe te risesh nje femij te semure
eshte nje dobesi e prinderve qe nuk kan guxim ta bejn ate .. si cdo krijes ka te drejt te hy ne ket bote ashtu sic vjen..
mos u beni mekatare me pjedhat dhe gjakun tuaj
 

ilia spiro

Anëtar i ri
Pe: Nje bebe me probleme- E DREJTA PER JETE

Ilia vertet qe ekziston ai ligj i vitit 1995,por mos i anashkalo pikat e meposhte qe thot:Shtatezania te nderpritet kur paraqet rrezik per jeten e nenes,ose kur ka raste te dhunes(perdhunime).Tani se behet nje ligj behet per te gjithe si ligj shteti por ligjin e shtepise se vet e di me mire gjithsecili...Ligji ve rregulla mbrenda nje kufiri kjo,ajo nuk ben,por nuk merret cdo gje kapital,sepse ke dhe ligjin per vjedhje dhe nuk eshte se po ndalohen vjedhjet nga ligji..Gjerat duhen marre si koncept i pergjithshem jo te merren si na pelqen ne....Megjithate une sjam dakord per abortin e femijeve me te meta fizike apo mendore,kush eshte i ndergjegjshem e do femijen e vet si me te mbeta si pa te mbeta...Po lindin femije krejtesisht normal e ne rrjedhen e jetes po marrin drejtime te ndryshme jo ne burg,jo vrases dhe prinderit jane ata qe si braktisin kurre.....Nje prind me kuptimin e plote te fjales e do femijen e tij sic eshte,i mir i keq ai eshte,dhe sjam dakord kur thuhet pergjegjesine e ka femra....Ca pergjegjesie ka femra?...Gjithsesi Ilia duke njohur mendimet e tua maskiliste smund te prisja nje mendim tjeter nga ti.....

S`e kuptoj qarte mendimin tend. Sigurisht qe pergjegjesia e pare bie mbi femren, se ajo e ka ne trupin e vet dhe po te doje nuk aborton. Qesharake eshte koncepti yt mbi maskilizmin (jo maskiliste ju konsideroni vetem homoseksualet).
Jam ne kundershtim me disa mendime te tua..., ndoshta edhe mund te lejohej aborti kur jeta e gruas eshte pothuajse e mbaruar nese lind (ndoshta thashe).
Per rastet e perdhunimit qe thua ti, jam kunder....s`ka pse aborton ne keto raste.
Persa i takon ligjit te vitit 1995, ligji behet per t`u zbatuar dhe keshtu qe ligji tundon ne kryerjen e aborteve masive..pra eshte ligj kriminal...pergjegjesine morale dhe hyjnore e mban qeveria dhe Parlamenti i asaj kohe, por edhe ne vazhdim politikanet e sotem, qe nuk e çfuqizojne, ose se paku te kufizohet vetem ne rastet kur jeta e nenes eshte e humbur 100%. (kjo e fundit me rezerve, sepse rreziqe me 100% nuk ekzistojne).
 
Redaktimi i fundit:

Mon Cheri

Anëtar i ri
Pe: Nje bebe me probleme- E DREJTA PER JETE

'sesht mir te nisesh jeten me nje krim' nje shprehje e nje filmi qe me esht fiksuar ne mendje..jam sh kundra abortit po ne kete rast nqs do e zbuloja pa lindur femija do preferoja ta hiqja femijen..esht e veshtir si per prindin si per femijen..nuk do ndihej asnjeher i barabart sidomos ne shqiperi qe ska as institucione mjaftushem qe e mbrojn kete 'kategori' ..me von kur un nje dit te mos jem me kush do kujdesej per ate femi,se mir sa te jem un normal qe do e mbaja e do jepja shpirtin per te,po me von?
 

alberto

Waiting for...
Titulli: Nje bebe me probleme- E DREJTA PER JETE

Maksimumi i moshës së fetusit në të cilën kohë edhe mund të jetë i lejuar aborti, kur është i domosdoshëm, është 4 mujori i parë. Nëse fetusi i plotëson 4 muaj në barkun e nënës, atëherë ai është njeri, ndërsa vrasja e njeriut nuk lejohet, i sakatuar apo i shëndetshëm qoftë. Le të qëndrojë (fëmija në barkun e nënës)! Nëse do Allahu i Madhëruar që fëmija të jetojë, ka për të jetuar, e në të kundërt, do të vdesë.
Dikush mund të thotë: "Nëse do ta linim në barkun e nënës, pasi që i ka plotësuar 4 muaj, rrezikohet që të vdesë me të edhe nëna e tij gjatë lindjes?" Përgjigja e kësaj është: Nëse kështu është përcaktuar, le të ndodhë. Nëse sigurohemi plotësisht se kjo foshnjë është pa jetë në barkun e nënës, atëherë lejohet nxjerrja e tij, sepse në këtë rast nuk përbën vrasje. Gjithsesi përfundimi është se aborti në 4 muajt e parë të shtatzënisë është i tolerueshëm, kur e kërkon nevoja. Abortimi, mbasi të kenë kaluar 4 muaj, është rreptësishtë i ndaluar për çfarëdo arsye qoftë, sepse tashmë është bërë njeri.
E merrni me mend, nëse një foshnjë lind sakat, a lejohet ta vrasim atë?! Sigurisht që nuk lejohet. E lemë çështjen e tij në Dorë të Allahut të Madhëruar. Madje, unë po ju tregoj juve, edhe pse nuk doja të flisja hapur për këtë përpara jush! Disa doktorë përcaktuan me anë të analizave se foshnja e një gruaje shtatzënë ishte e deformuar në barkun e saj dhe se abortimi i tij ishte i domosdoshëm. Prindërit e foshnjës nuk e pranuan abortin dhe thanë se një gjë e tillë nuk ka për të ndodhur. Ishte Dëshira e Allahut të Madhëruar që shtatzënia të vazhdonte, e më pas erdhi koha e lindjes. Kur ç'të shohësh! Ky fëmijë ishte më i bukur ndër vëllezërit e tjerë. I Lartësuar është Allahu. Njeriu mund të gabojë në përcaktim.
Megjithatë, rregulli bazë i kësaj çështjeje është ajo që përmenda më para. Nëse i ka plotësuar 4 muaj, aborti është i ndaluar, ndërsa, para kësaj, s'ka problem, nëse është e
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Pe: Titulli: Nje bebe me probleme- E DREJTA PER JETE

Maksimumi i moshës së fetusit në të cilën kohë edhe mund të jetë i lejuar aborti, kur është i domosdoshëm, është 4 mujori i parë. Nëse fetusi i plotëson 4 muaj në barkun e nënës, atëherë ai është njeri, ndërsa vrasja e njeriut nuk lejohet, i sakatuar apo i shëndetshëm qoftë. Le të qëndrojë (fëmija në barkun e nënës)! Nëse do Allahu i Madhëruar që fëmija të jetojë, ka për të jetuar, e në të kundërt, do të vdesë.
Dikush mund të thotë: "Nëse do ta linim në barkun e nënës, pasi që i ka plotësuar 4 muaj, rrezikohet që të vdesë me të edhe nëna e tij gjatë lindjes?" Përgjigja e kësaj është: Nëse kështu është përcaktuar, le të ndodhë. Nëse sigurohemi plotësisht se kjo foshnjë është pa jetë në barkun e nënës, atëherë lejohet nxjerrja e tij, sepse në këtë rast nuk përbën vrasje. Gjithsesi përfundimi është se aborti në 4 muajt e parë të shtatzënisë është i tolerueshëm, kur e kërkon nevoja. Abortimi, mbasi të kenë kaluar 4 muaj, është rreptësishtë i ndaluar për çfarëdo arsye qoftë, sepse tashmë është bërë njeri.
E merrni me mend, nëse një foshnjë lind sakat, a lejohet ta vrasim atë?! Sigurisht që nuk lejohet. E lemë çështjen e tij në Dorë të Allahut të Madhëruar. Madje, unë po ju tregoj juve, edhe pse nuk doja të flisja hapur për këtë përpara jush! Disa doktorë përcaktuan me anë të analizave se foshnja e një gruaje shtatzënë ishte e deformuar në barkun e saj dhe se abortimi i tij ishte i domosdoshëm. Prindërit e foshnjës nuk e pranuan abortin dhe thanë se një gjë e tillë nuk ka për të ndodhur. Ishte Dëshira e Allahut të Madhëruar që shtatzënia të vazhdonte, e më pas erdhi koha e lindjes. Kur ç'të shohësh! Ky fëmijë ishte më i bukur ndër vëllezërit e tjerë. I Lartësuar është Allahu. Njeriu mund të gabojë në përcaktim.
Megjithatë, rregulli bazë i kësaj çështjeje është ajo që përmenda më para. Nëse i ka plotësuar 4 muaj, aborti është i ndaluar, ndërsa, para kësaj, s'ka problem, nëse është e

Nqs eshte e nevojshme ( shkaqe mjeksore), fetusi mund te abortohet deri ne diten e fundit ( te 9 mujorit), behet operacion dhe hiqet femija nqs ka rezik per mamane, ose femija eshte i vdekur, ose raste te tjera.

Tani nqs flitet per fetusin, konsiderohet JETE qe ne momentin qe ovuli i fekunduar ngjitet ne mitren e mamase. (dmthn qe ne ditet e para te krijimit...jo mbas 4 muaj).

Doktoret gjinekollog kane te drejte te pranojne te bejne ose jo aborte.
Ka shume prej tyresh qe nuk duan te bejne aborte "te rastit", pra femije te krijuar nga mungesa e responsabilitetit te prinderve.... por bejne vetem abortet mjeksore, me rezik mbi jeten e mamase, malformacione qe nuk mund te perballen me jeten..etj.
Ka dhe nje kategori, qe ben aborte ne fillim deri sa te mesoj, thuhet qe cdo gjineko duhet te dij te bej abort ( edhe nqs behet fjala per rastet mjeksore), e pastaj vendos mos me bej me.

Ata qe bejne, "sakrifikohen" dhe shume prej tyre e bejne per pune lekesh... edhe bejne budallekun ta bejne dhe mbas 4 muajshit.


Nje gje qe me beri pershtypje eshte thenja e nje profesori, " nqs sjell nje femije me problem ne jete, mendo qe do shkatrosh jeten e tij, dhe pastaj tenden, sepse ti sdo mund te jesh tere jeten ta ndimosh te evoluoj ne jete, nje dite do vdesesh e do ngeli vetem. Nqs nuk je ne nje shtet qe ka mundesi ti ofroj suport dhe ta mirembaj ne momentin qe do ngeli vetem, mos e lind."
 

alberto

Waiting for...
Titulli: Pe: Titulli: Nje bebe me probleme- E DREJTA PER JETE

Nqs eshte e nevojshme ( shkaqe mjeksore), fetusi mund te abortohet deri ne diten e fundit ( te 9 mujorit), behet operacion dhe hiqet femija nqs ka rezik per mamane, ose femija eshte i vdekur, ose raste te tjera.

Tani nqs flitet per fetusin, konsiderohet JETE qe ne momentin qe ovuli i fekunduar ngjitet ne mitren e mamase. (dmthn qe ne ditet e para te krijimit...jo mbas 4 muaj).

Doktoret gjinekollog kane te drejte te pranojne te bejne ose jo aborte.
Ka shume prej tyresh qe nuk duan te bejne aborte "te rastit", pra femije te krijuar nga mungesa e responsabilitetit te prinderve.... por bejne vetem abortet mjeksore, me rezik mbi jeten e mamase, malformacione qe nuk mund te perballen me jeten..etj.
Ka dhe nje kategori, qe ben aborte ne fillim deri sa te mesoj, thuhet qe cdo gjineko duhet te dij te bej abort ( edhe nqs behet fjala per rastet mjeksore), e pastaj vendos mos me bej me.

Ata qe bejne, "sakrifikohen" dhe shume prej tyre e bejne per pune lekesh... edhe bejne budallekun ta bejne dhe mbas 4 muajshit.


Nje gje qe me beri pershtypje eshte thenja e nje profesori, " nqs sjell nje femije me problem ne jete, mendo qe do shkatrosh jeten e tij, dhe pastaj tenden, sepse ti sdo mund te jesh tere jeten ta ndimosh te evoluoj ne jete, nje dite do vdesesh e do ngeli vetem. Nqs nuk je ne nje shtet qe ka mundesi ti ofroj suport dhe ta mirembaj ne momentin qe do ngeli vetem, mos e lind."

Nuk konsiderohet JETE ovuli i fekonduar i ngjitur ne mitren e nenes. Pse? Sepse sperma e ngjitur nuk ka shpirt, nuk eshte ende krijese.
Shkenctarisht formimi i shpirtit te njeriu behet pas muajit te katert, ndersa fetarisht kjo eshte e spjeguar qe formesimi fillon pas dites se 120 gje qe te dyja (edhe feja edhe shkenca) jane ne pajtueshmeri te plote njera me tjetren.
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Pe: Nje bebe me probleme- E DREJTA PER JETE

Si nuk konsiderohet JETE? atehere cfare eshte krijesa qe zhvillohet ne miter? nje mbledhje qelizash?
Sperma e ngjitur si i thua ti, beri nga nje ovul nje zigot, i cili vazhdon zhvillohet...
FILLON JETA! cdo dite kjo krijese shton ne evolucion.
Ne literaturen perkatce, nqs kerkon, do shikosh qe thuhet qe ovuli konsiderohet jete qe ne diten 2-3 mbas fekundimit.

Sa per fene, edhe pse nuk eshte vendi i duhur, me thuaj , nqs eshte si thua, dmthn lejohen abortet deri ne muaj te 4 pa asnje problem... aq kohe sa spaska shpirt femija 120 dite ( se di per cilen fe flet, se ne fene kristiane nuk eshte keshtu).

Pastaj si e kuantifikon feja shpirtin, qe e dha me saktesi ne diten 120?!
 

Hostel

Anëtar i Nderuar
Titulli: Nje bebe me probleme- E DREJTA PER JETE

Sweet e kuptoj temen tende dhe eshte shume e goditur.Sot e kesaj dite persona qe lindin me aftesi te kufizuar jane te diskriminuar mungese gjykimi nga ne normalet.
Fakti eshte qe nese une do arrij te marr vesh qe femija im do kete probleme ne lindje dhe jetojme akoma ne boten e sotme ,bota eshte fjale me e pasakte ajo ka qene gjithmone e njejta ne jemi ndryshe, do isha kunder por nese e nesermja do jet ndryshe mbase dhe e mbaj dhe e rris.Gjithsesi duhet shtuar nje argumet fekondacioni i asistuar mbase kjo eshte dhe zgjedhja ideale duke qene se nga njeri prind dhe nga tjetri zgjidhen vetem qelizat e shendetshme eshte nje diskriminim i rende ky por ta krahasosh me nje jete me vuajte eshte nje zgjedhie thuajse njerzore
 

MasteR

I'm offline
Pe: Nje bebe me probleme- E DREJTA PER JETE

baaaaaaaah sa te mire jeni te gjith ketu po ne real azgje zdo benit
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Pe: Nje bebe me probleme- E DREJTA PER JETE

Me duket shume artificial fekondacioni i asistuar... E di pse? Sepse do dalin gjithe bebet " bjond, me sy blu, 1.80, inteligjent, etj etj"....
Natyra bene punen e saj ne selekcionin e genave, dhe dalin femije...
A do krijohen me gjeni, si i krijon natyra?
Gjenetika nuk i njef akoma tere genat, a je i sigurte qe tek krijesat e asistuara nuk do shfaqen probleme madhore?

(Jam dakord me ty per "boten", se di ca eshte me "krim", aborti i nje femije qe ska shance jete dhe integrimi ne shoqeri, apo ta lesh vetem ne nje xhungel ku secili do te jete siper dhe te fitoj. Por si mjeksia nuk eshte shkence e sakte 100%, ka pasur raste qe kane thene "femija ka x malformacion", dhe femija te lindi mire e bukur, jane te ralla rastet por jane...

Eshte vendim i veshtire, por i cili meret me te 2 prindrit, nqs njeri prej tyre terhiqet, eshte edhe me veshtire per 1 prind vetem te risi nje femije te tille.

Mbase ne te ardhmen, do kete zgjidhje dhe solucione per keta femije, qendra te specializuara ti ofrojne paqe dhe nje cik gezim)>
 

Hostel

Anëtar i Nderuar
Titulli: Pe: Nje bebe me probleme- E DREJTA PER JETE

baaaaaaaah sa te mire jeni te gjith ketu po ne real azgje zdo benit

Je i lutur te argumentosh kete qe sapo the....
 

MasteR

I'm offline
Pe: Nje bebe me probleme- E DREJTA PER JETE

Sepse asnjeri snderhyn as per nje te aferm e jo per te dhene jeten per dike te huaj edhe pse ne nje moshe te mitur.Sepse nga te shkruarat neper edicionet e lajmeve apo komente mallengjehemi shume por vertet mendoj se ne real se ben njeri ne kete kohe q eka arrit
 

Hostel

Anëtar i Nderuar
Titulli: Pe: Nje bebe me probleme- E DREJTA PER JETE

Sepse asnjeri snderhyn as per nje te aferm e jo per te dhene jeten per dike te huaj edhe pse ne nje moshe te mitur.Sepse nga te shkruarat neper edicionet e lajmeve apo komente mallengjehemi shume por vertet mendoj se ne real se ben njeri ne kete kohe q eka arrit

Mbase nuk mund ta besh ti.
Ka anetare te ketij forumit qe per persona te panjohur bejne shume,une jam ne kryqin e kuq dhe dhuroj gjak pa merak se gjaku im per nje femije me leucemi ben pune eshte 0 negativ keshtuqe bej ti llogaritjet,dhe me kete qe thashe jam i sigurt qe nuk jam i vetmi por ka shume qe ne jeten e perditshme bejme dicka sociale
 

MasteR

I'm offline
Pe: Nje bebe me probleme- E DREJTA PER JETE

Por jo jeten sic e japin disa mos i ngaterro gjerat
 

Hostel

Anëtar i Nderuar
Titulli: Pe: Nje bebe me probleme- E DREJTA PER JETE

Por jo jeten sic e japin disa mos i ngaterro gjerat

Po ti pse nuk e ke dhen jeten?
 

MasteR

I'm offline
Pe: Nje bebe me probleme- E DREJTA PER JETE

nejse e lagu se lagu :)
 

Hostel

Anëtar i Nderuar
Titulli: Pe: Nje bebe me probleme- E DREJTA PER JETE

nejse e lagu se lagu :)

po deshe ti e njomi por per disa aspekte mos flit per te tjeret kur nuk i ben dot as vete ti
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Pe: Nje bebe me probleme- E DREJTA PER JETE

Sepse asnjeri snderhyn as per nje te aferm e jo per te dhene jeten per dike te huaj edhe pse ne nje moshe te mitur.Sepse nga te shkruarat neper edicionet e lajmeve apo komente mallengjehemi shume por vertet mendoj se ne real se ben njeri ne kete kohe q eka arrit
Si nuk nderhym per te afermit? per ca i kemi te aferm nqs si ndihmojme kur kane nevoj...
Apo ajo fjala e urte " miku njifet kur ke nevoj per te...." eshte e vertet....

Pervec dhurimit gjakut qe permendi Hostel, ka njerez qe dhurojne palce ...., tani eshte e vertet qe nuk do vesh ne rruge te pyesesh " ke nevoj per nje veshke apo per nje cop melci? ta dhuroj une" kete po, ama nqs familja jote ose shoqeria jote ( tamam jo si kjo qe permende ti qe nuk ndihmon as te afermet), ka nevoj dhe veshka/melcia/palca apo ca mund te dhurosh me, atehere e bene per te shpetuar jete...

Besoj qe ske kaluar asnje episod te tille, te shofesh njerez te deshperuar per te shpetuar jeten e femijes, prindrit apo ke kane me te shtrejnte mbi toke.

Gjithcka mund te bejme dicka, por shume pak bejme sepse mendojme " smund te me ndodhi mua", " nqs vdes, dua te jem i/e varosur me gjithe organet brenda, pse ti shpetoj jeten 1 ose me shume vetave te tjera , qe do kishin shance te mbijetonin...Nqs une vdes, epo atehere sme interesojne me te tjeret...secili me "fatin" e vete"

Sa prej jush dhuroni gjak? sa prej jush jeni dakord te dhuroni organet mbas vdekjes?


Gjithsesi u devijua tema, ketu behet fjala per FEMIJEN TEND, gjak nga gjaku yt, mish nga mishi yt... thuhet qe prindi ben gjithcka per femijen e tij...nuk eshte nje i huaj...eshte "prone" e vete.....
 

MasteR

I'm offline
Pe: Nje bebe me probleme- E DREJTA PER JETE

ore thash nejse e lagu se lagu se po dilnim jashte teme se sishte teme per komente jo se skam argumente me te tregu ti se jo te gjith mendojne si puna jote e jo te gjith bejne sic thone vertet dhe per kete jam 100 % i sig pastaj ti sme njef mua qe thu i bej si bej edhe cfar kam bere skam pse me e thene ktu si puna jote me tregu cfar ben ok sepse gjithcka bejme eshte dikush tjeter qe na sheh e na vlerson
 

MasteR

I'm offline
Pe: Nje bebe me probleme- E DREJTA PER JETE

Si nuk nderhym per te afermit? per ca i kemi te aferm nqs si ndihmojme kur kane nevoj...


Gjithsesi u devijua tema, ketu behet fjala per FEMIJEN TEND, gjak nga gjaku yt, mish nga mishi yt... thuhet qe prindi ben gjithcka per femijen e tij...nuk eshte nje i huaj...eshte "prone" e vete.....


Per te afermit e kisha fjalen qe njerezit e bejne se bejne per te afermit jo se nuk e bejne ndersa persa i perket episodeve mendoj s eashkush tjeter ketu se ka kaluar punen e episodit ne familje per punen e veshkave apo melcise sic e kam kaluar un prandaj fola pak me siper ashtu e zdoja te tregoja vertet ok.
 

ilia spiro

Anëtar i ri
Pe: Nje bebe me probleme- E DREJTA PER JETE

Fenomeni "Njeri" mbetet nje mister momenti i "pajisjes" se tij me shpirtin. Dhe ka diskutime per kete moment. Por diçka eshte e sigurt qeliza e fekonduar ne sekonden x, do ta marre patjeter shpirtin e saj. Keshtu qe cdo lloj prishjeje e saj perben qartesisht "vrasje" me paramendim. Fajtoret jane shume, por pergjegjesia kryesore i bie gruas, sigurisht.
Nje femije me probleme... pra eshte njesoj sikur te vrasesh nje person te rritur me probleme...,
kjo eshte kerkesa minimum...qe te kerkohej perfeksioni ne nje "marredhenie". problematikat jane shume..por dalim disi jashte temes
 

ZHIGO

Lucky me...
Pe: Nje bebe me probleme- E DREJTA PER JETE

me ke bo te lexoj çdo postim ketu , nji per nji.Gjithsesi me duket qe nqs Zoti i ka dhene JETE ne jemi askush qe te vendosim t'ja marrim jeten.,....

nuk e di nese e mendon akoma keshtu dhe sot . Zoti nuk ka te boj me jeten tate, je ti , vetem ti. zoti perdoret si pretekst me shum siç fanetiket qe i japin kuptim dhe e lidhin çdo gje me te , por jo.

ky esht pretekts ose si nevoj per ti dhen kuptim gjerave qe bejm , apo duhet te bejm ne jet.

tani un ça lexova tek komentet , syri me vrau diçka dhe po ta them shum sinqerisht . te marresh nje vendim te till te kushton shum ne te dyja rastet. si ne rastin e abortit e si ne rastin e vazhdimsis . do torturosh veten me nje mi e nje pse. prandaj supozohet ne nje vendim te till duhet gjetur rruga me me pak dhimbje. (gje qe ta ofron mundesia par , aborti) . ky po esht nje vendim qe te bren ndergjegja gjat gjith kohes , por ama e justifikon si veprim (duhet me u tregu i fort). e sa per rastet qe gjat jetes te ndodh te bohesh çyryk ,

me lejo te them , se m... bohet me i omel kur detyrohesh ta hash, nuk ngelet vetem m.. (nuk e di sa do arrish si shprehje, edhe pse esht banale , por ka sh kuptim , kush e kupton apo don ta kuptoj)


Une jam duke u ber nen dhe kurre femin time nuk do ta VRISJA dhe ne as nje mynyre nuk do ta dergoja tek jetimorja sepse ne barke 9 muaje e kam mbajture une dhe une e di prsh cfare kam hequre dhe ate dite qe dota sjell ne drite une e di cfare do heq prandaj do ta rrisja dhe do te kujdesha per te KURRE sod ta hidhaj femin time KURRE

te te rroj .

fundja zgjedhje esht e kjo. te zgjedhesh me deshir te jetosh dy jete. njeriu po nuk provoj (ndjej) dhimbjen , nuk ka se si te flas apo te dij te zgjedh.

te shof un fmin tim te vuj , e për ça? mir un, se dakord themi ket kerkova, ket fryt do shijoj (dhimbje, meshir, faj) po ai ? jo jo , larg. nuk esht frika se nje dit nuk do mund ta perballoj situaten por dëshira ime e madhe qe te dhuroj nje jet fmis tim plot gezim . supozohet qe ne momentin e lindjes te bohem diell , ashtu siç toka nuk bon dot pa te.

Para disa kohesh nje cift gjitoneshsh te vjeter te mit do lindnin nje femije( te dytin ).Ne eko doli qe femija ishte me probleme,doktoret i thane qe nese sdonin qe te prishin jeten e tyre mgjths ishin dhe te rinj te benin nje gjilpere para se te lindte(se di sa e drjte eshte kjo gje) dhe te shikonin para per nje beb tjt.Prinderit sdinin cte benin,por gjyshja e bebit nga i ati vendosi qe ta mbanin edhe nese sdonin ata do e mbante ajo vete.Nusja lindi dhe ne fillim ishte cdo gje OK sa edhe vet doktoret u gezuan nga kjo.Lindi mese normal pa asnje pasoje.ne moshen 3 vjecare pati nje transformacion te kokes dhe filloi ti enjtej deri sa iu bu trefish me e madhe dhe vazhdon ende te rroje.Sot eshte diku tek 12 vjec,nuk leviz dot,nuk ka vajt asnjedite ne shkolle,nuk ka luajtur asnjehere me shok,vetem shtrire ne krevat.
Mendimi im per temen eshte se sado keq te jene rrethanat e femijes nje prind i mire nuk e hedh dot dhe kurre poshte...

histori si kto ka plot . shum e trishte, hë..o zzina ça po i gezon ktij? ose ai vet , jetës? duhet te te falenderoj apo te te mallkoj .

ti vetes nje her a do ja falje? qe duke menduar se po sjell nje jet , nuk po sjell gje tjeter veçse hidherim, lot , trishtim ?
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Pe: Nje bebe me probleme- E DREJTA PER JETE

me ke bo te lexoj çdo postim ketu , nji per nji.
Gezohem qe pate durim ti lexosh te gjitha...nje per nje

nuk e di nese e mendon akoma keshtu dhe sot . Zoti nuk ka te boj me jeten tate, je ti , vetem ti. zoti perdoret si pretekst me shum siç fanetiket qe i japin kuptim dhe e lidhin çdo gje me te , por jo.

ky esht pretekts ose si nevoj per ti dhen kuptim gjerave qe bejm , apo duhet te bejm ne jet.
Jam une dhe vetem une thua...
Mire, une dhe im i dashur kemi vendosur te kemi nje bebush.... e duam goce, me kacurela, sy bojqell ( jo shume te hapur), Iq mbi 135, gjatesia me e madhe se sa 170 cm, e keshtu me radhe...Nqs jemi kaq te zotet te vendosim vete, pse se bejme? Edhe pse kjo eshte e ardhmja mjeksise ( te zgjedhesh "cilesite" e pasardheseve te tu, nuk do mundemi asnjehere te zevendesojme procesin natyral te krijimit. Asnjehere sdo vendosim ne dot ne vend te "kujt" vendos. Quhe "Zot", "fuqi", hic apo absolut, nuk dua te hy ne teme feje ketu, se s'eshte vendi, ama ne nuk jemi te zotet e vetes, aq kohe sa ne nuk e dim cdo na ndodhi ne sekondin tjeter, sa do jetjme...apo se ca do ndodhi neser... Te dinimin, te vendosnim...atehere po....skisha pse te perdorja "pretekste" sic i quan ti.

tani un ça lexova tek komentet , syri me vrau diçka dhe po ta them shum sinqerisht . te marresh nje vendim te till te kushton shum ne te dyja rastet. si ne rastin e abortit e si ne rastin e vazhdimsis . do torturosh veten me nje mi e nje pse. prandaj supozohet ne nje vendim te till duhet gjetur rruga me me pak dhimbje. (gje qe ta ofron mundesia par , aborti) . ky po esht nje vendim qe te bren ndergjegja gjat gjith kohes , por ama e justifikon si veprim (duhet me u tregu i fort). e sa per rastet qe gjat jetes te ndodh te bohesh çyryk ,
Vendimi meret nga te 2, aq kohe sa ekziston familja (cifti) dhe mirekuptimi...
Mos mendo qe nqs "seleksionove" disa semundje/handikape qe duken para lindjes shpetove.... Si i behet nqs lind i semurur ( dhe nuk kishte si te parashikohej - psh autizmi), ose rasti me i shpesht, lind tamam e semuret ose ne vitet e para ose me teje, ca do besh? do e vrasesh? apo do i rish afer dhe do e trajtosh sic te ishte mire, se eshte joti...krijimi jot, femija jot.

Mbase kjo tema nuk eshte per te sensibilizuar aq per femijet me probleme qe kane te drejte te jetojne, sa eshte per ti bere nje pyetje vetes, "si do reagoj nese..." te meret parasysh qe cdo gje ndodh ne kete jete, e duhet te jesh i pergatitur ti besh ball, e jo te dorezohesh qe nga e para problem qe shfaqet.

te te rroj .

fundja zgjedhje esht e kjo. te zgjedhesh me deshir te jetosh dy jete. njeriu po nuk provoj (ndjej) dhimbjen , nuk ka se si te flas apo te dij te zgjedh.

te shof un fmin tim te vuj , e për ça? mir un, se dakord themi ket kerkova, ket fryt do shijoj (dhimbje, meshir, faj) po ai ? jo jo , larg. nuk esht frika se nje dit nuk do mund ta perballoj situaten por dëshira ime e madhe qe te dhuroj nje jet fmis tim plot gezim . supozohet qe ne momentin e lindjes te bohem diell , ashtu siç toka nuk bon dot pa te.
T thash dhe me lart, nqs femija jot do semuret gjate jetes ose do lindi i semure se nuk dukej ne eko apo teste te tjera( larg qoft), do e risesh se ske rruge tjeter...nuk DO E VRASESH ose ta cosh tek shtepia femijes.
 

ZHIGO

Lucky me...
Pe: Nje bebe me probleme- E DREJTA PER JETE


Jam une dhe vetem une thua...
Mire, une dhe im i dashur kemi vendosur te kemi nje bebush.... e duam goce, me kacurela, sy bojqell ( jo shume te hapur), Iq mbi 135, gjatesia me e madhe se sa 170 cm, e keshtu me radhe...Nqs jemi kaq te zotet te vendosim vete, pse se bejme? Edhe pse kjo eshte e ardhmja mjeksise ( te zgjedhesh "cilesite" e pasardheseve te tu, nuk do mundemi asnjehere te zevendesojme procesin natyral te krijimit. Asnjehere sdo vendosim ne dot ne vend te "kujt" vendos. Quhe "Zot", "fuqi", hic apo absolut, nuk dua te hy ne teme feje ketu, se s'eshte vendi, ama ne nuk jemi te zotet e vetes, aq kohe sa ne nuk e dim cdo na ndodhi ne sekondin tjeter, sa do jetjme...apo se ca do ndodhi neser... Te dinimin, te vendosnim...atehere po....skisha pse te perdorja "pretekste" sic i quan ti.

nuk e di për ça studion , por me jep pershtypjen se anon nga mjeksia (e nqs gabohem , esht thjesht nje pershtypje e gabume e imja) e nesje se ska renci kjo.

ja marrim rastin qe thu ti , dakort.

mjeksia te ka mundsu sot qe para se te bosh gili-vili per te sjell ne jet nje pasardhes, te shikosh mundesit qe ke per te sjell ose jo ne jet nje femij te shendosh , si te themi ne rastin kur kemi nje grup gjaku te njejt, femija ka probabilitet te ket mangesi . e ne qoft se ke patur nje parardhes tendin me sy blu , mos u habit nese fmija yt lind me sy blu . ket ta ka mundsu mjeksia , studimet ose mjafton dhe te lexosh qe te kuptosh pse ndodhin. nqs del me probleme te tjera kjo do te thot qe gjate shtazanis ke abuzu me trupin , shendetin .

kto jan gjona me kuptim , ose qe i japin nje kuptim e nuk esht rastesi apo lutje , nuk esht zoti, je ti kromozonet e tuja e te dashurit tat . ti mund te deshirosh dhe nje extraterrestre , por shif mundesit qe ke , si ajo shprehja, sa me mir ta punosh token , aq me shum do korresh .

e nuk them qe ska perjashtime , ka dhe anomali , por nuk du te them qe zoti i jep shpjegim, e kam si zet , do genjeja veten. çdo rast e ne qofte se i rastesishem e ka nje shpjegim , po me mir mos i him fes , mir e the vet.Vendimi meret nga te 2, aq kohe sa ekziston familja (cifti) dhe mirekuptimi...
Mos mendo qe nqs "seleksionove" disa semundje/handikape qe duken para lindjes shpetove.... Si i behet nqs lind i semurur ( dhe nuk kishte si te parashikohej - psh autizmi), ose rasti me i shpesht, lind tamam e semuret ose ne vitet e para ose me teje, ca do besh? do e vrasesh? apo do i rish afer dhe do e trajtosh sic te ishte mire, se eshte joti...krijimi jot, femija jot.

Mbase kjo tema nuk eshte per te sensibilizuar aq per femijet me probleme qe kane te drejte te jetojne, sa eshte per ti bere nje pyetje vetes, "si do reagoj nese..." te meret parasysh qe cdo gje ndodh ne kete jete, e duhet te jesh i pergatitur ti besh ball, e jo te dorezohesh qe nga e para problem qe shfaqet.


mos shkruj si te vje per mar.

kam then nqs gjat rruges ndodh kjo (fatkeqsia mo e madhe) do duhet shum guxim ,forc per ta perballu . ketu them se dhe lepri bohet si luan , forca natyres , forca njerzore quhe si te dush , asnji nuk e le ne balt te voglin , as kafsha e jo me njeriu qe ushqen djenja nga me te ndryshme.
 
Top