Nje bebe me probleme- E DREJTA PER JETE

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Pe: Nje bebe me probleme- E DREJTA PER JETE

\
nuk DO E VRASESH ose ta cosh tek shtepia femijes.

Abortimi eshte njesoj si vrasja! Apo jo??
Ne fakt jo jo nuk eshte njesoj pasi nese te gjalle e vret direkte me abortimin e ben avash avash, e copton njeher dhe e nxjerre cope cope femine te shkyer.
Ne momentin kur arrihet te shikohen anomalite e femise ne bark eshte faza ku atij i ka ardhur shpirti dhe eshte i formuar dhe si trup .
Pra eshte qenie e gjalle!:(
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Pe: Nje bebe me probleme- E DREJTA PER JETE

nuk e di për ça studion , por me jep pershtypjen se anon nga mjeksia (e nqs gabohem , esht thjesht nje pershtypje e gabume e imja) e nesje se ska renci kjo.

ja marrim rastin qe thu ti , dakort.

mjeksia te ka mundsu sot qe para se te bosh gili-vili per te sjell ne jet nje pasardhes, te shikosh mundesit qe ke per te sjell ose jo ne jet nje femij te shendosh , si te themi ne rastin kur kemi nje grup gjaku te njejt, femija ka probabilitet te ket mangesi . e ne qoft se ke patur nje parardhes tendin me sy blu , mos u habit nese fmija yt lind me sy blu . ket ta ka mundsu mjeksia , studimet ose mjafton dhe te lexosh qe te kuptosh pse ndodhin. nqs del me probleme te tjera kjo do te thot qe gjate shtazanis ke abuzu me trupin , shendetin .

kto jan gjona me kuptim , ose qe i japin nje kuptim e nuk esht rastesi apo lutje , nuk esht zoti, je ti kromozonet e tuja e te dashurit tat . ti mund te deshirosh dhe nje extraterrestre , por shif mundesit qe ke , si ajo shprehja, sa me mir ta punosh token , aq me shum do korresh .

e nuk them qe ska perjashtime , ka dhe anomali , por nuk du te them qe zoti i jep shpjegim, e kam si zet , do genjeja veten. çdo rast e ne qofte se i rastesishem e ka nje shpjegim , po me mir mos i him fes , mir e the vet.
mos shkruj si te vje per mar.

kam then nqs gjat rruges ndodh kjo (fatkeqsia mo e madhe) do duhet shum guxim ,forc per ta perballu . ketu them se dhe lepri bohet si luan , forca natyres , forca njerzore quhe si te dush , asnji nuk e le ne balt te voglin , as kafsha e jo me njeriu qe ushqen djenja nga me te ndryshme.
E anove shembullim tim, sepse ti do sdo ja le ne dore natyres, te zgjedhi cilesite e mia apo te partnerit tim ( pra seleksioni natyral, qe ndodh tek cdo cift).
Une po flisja per tjeter seleksion, ate te bere ne laborator ku secili thote e dua keshtu e ashtu, pra "parashikon/parandalon" disa fatkeqsi.
Gjithsesi te thash qe nuk hy ne teme fetare ketu sepse nuk eshte vendi.

Thua per semundjet qe ndodhin gjate jetes, do sdo do e pranosh fatkeqsine do behesh tiger, do e risesh femijen tend.
Ok ja te jap une shembullin me te thjesht, se di nqs ke degjuar per semundjen e quajtur "autizem" ( http://www.forumivirtual.com/mjekesia/6082-autizmi.html ). Gjate bares/ ekografik femija duket normal, zhvillohet normal, lind normal. Ne zhvillim e siper e shikon qe nuk zhvillohet me sic gjithe te tjeret, qe nuk krijone mardhenje me te tjeret, nuk flet, nuk integrohet ne shoqeri. Dhe ky eshte nje handikap. Ta dije qe femija jot do te lindi me kete semundje ose tjeter ( larg qoft e them perhere), do pranoje me te vinte ne jete? Me siguri qe jo ( pas pergjigjeve qe ke dhene me siper), por duke qene se ske si ta paraprish, sepse ska si te diagnostikohet para lindjes, shtengon dhembet e ben zemren gur e vazhdon ta risesh...se eshte joti.Abortimi eshte njesoj si vrasja! Apo jo??
Ne fakt jo jo nuk eshte njesoj pasi nese te gjalle e vret direkte me abortimin e ben avash avash, e copton njeher dhe e nxjerre cope cope femine te shkyer.
Ne momentin kur arrihet te shikohen anomalite e femise ne bark eshte faza ku atij i ka ardhur shpirti dhe eshte i formuar dhe si trup .
Pra eshte qenie e gjalle!:(
Nuk e di pse me citove mua per abortimin. Nuk e di nqs e kam shkruar ne kete teme ose tek tema e abortit,

http://www.forumivirtual.com/diskutime-shoqerore/610-cfare-mendoni-per-abortin.html

Por me siguri me kujtohet qe kam shrkuar, qe shpirti eshte qe ne fillim te krijimit, jo ne momentin kur duken anomalit. Pra mbas fekundimit ovulit nga spermatozoidi, qe krijohet veza fillon JETA.
Edhe nga postimi im duhet te nenkuptohej qe ashu sic mer vendimin "ta vrasesh/abortosh" kur mer vesh paralindje, ca mund te besh kur eshte i gjalle dhe larg qoft i ndodh gje?
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Pe: Nje bebe me probleme- E DREJTA PER JETE

[MENTION=30]sweetzzinna[/MENTION]

Te kam cituar gabimisht, kam menduar se e kishte shkruajtur Zhigolo. Menyra si e kuptova ne fillim ishte: Kur se dije qe eshte i semure do e rrisesh se ske cte besh,perndryshe kur e dine mire eshte te abortosh.Keshtu e kuptova ne fillim.
Nejse, ka qene nje keqkuptim nga ana ime..:)
Doja ta redaktoja kur e kuptova por ishte vone, s'te lejonin te beje me Edit...:) Shpresoj tme mirekuptosh:)
 

dr.Dugi

Anëtar i ri
Titulli: Nje bebe me probleme- E DREJTA PER JETE

Eziston nje perqarje e madhe mes kesaj, une jam me ate qe duhet te abortohet fal teknikave qe kemi mund ta verejm kete edhe ne jeten intrauterine, e nese do kuptoja qe ka ndonje keqforumim do zgjidhja qe ajo foshnje te abortohet.
 

GLOOM

Catch me if you can...
Pe: Titulli: Nje bebe me probleme- E DREJTA PER JETE

Eziston nje perqarje e madhe mes kesaj, une jam me ate qe duhet te abortohet fal teknikave qe kemi mund ta verejm kete edhe ne jeten intrauterine, e nese do kuptoja qe ka ndonje keqforumim do zgjidhja qe ajo foshnje te abortohet.


Ok ja e mbyte...Sikur gjate jetes,te lindesh nje femije normal,nga nje aksident,nga dicka e papritur femija qe te lindi i shendetshem te behet me te meta,do e vrasesh??...Sa jam kurioze ta di pergjigjen...
Shkencen,teknologjine ti marrim si dicka e dobishme,jo si fakte te na kufizojne jeten e te na beje te vendosim mbi jetet e tjereve...
 

orkidea

θαλασσα
Re: Nje bebe me probleme- E DREJTA PER JETE

Sigurisht qe kane te drejte te jetojne.Qe nga momenti qe vijne ne jete eshte e drjeta e tyre te jetojne pavaresisht problemeve qe kane .
 

sensuu

sweet
Titulli: Nje bebe me probleme- E DREJTA PER JETE

normale qe bebja me probleme abortohet...ca eshte ky muhabet kshu...
pastaj nqs nuk e ben mjeku abortin..vete nena mund te tentoj te hidhet nga shkallet .....kshu qe shmang shume gjera dhe aborti..
 
Redaktimi i fundit:

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Titulli: Nje bebe me probleme- E DREJTA PER JETE

normale qe bebja me probleme abortohet...ca eshte ky muhabet kshu...
pastaj nqs nuk e ben mjeku abortin..vete nena mund te tentoj te hidhet nga shkallet .....kshu qe shmang shume gjera dhe aborti..

Ja e pa ne eko 9 muaj, femije normal, pa asnje problem, kur lind, zgjatet lindja, femija mbetet pa oksigjen, peson deme te pa rikthyheshme ne tru, mbetet i paralizuar komplet ( tetraparez spastike!). Ca do bej nena ne kete rast?! Kishte nje femije normal qe u zhvillua tamam, por kur erdhi momenti lindjes, "fati" beri te mos vij ne jete me shendet te plot. Po, ka shume femra ( nena si quaj dot...) qe i abandonojne keta femije, por ka dhe nena heroina qe i risin e i kujdesin aq dite sa kane.
Eshte kollaj te thuash, ka probleme ok abort...Vetem qe aborti nuk shmang tere problemet qe shfaqen me tej, e ka raste qe testet qe behen skane 100% siguri, e mund te vrasesh nje femije NORMAL.
 

Cyber_Spartacus

Homo Homini Lupus
Titulli: Nje bebe me probleme- E DREJTA PER JETE

Ja e pa ne eko 9 muaj, femije normal, pa asnje problem, kur lind, zgjatet lindja, femija mbetet pa oksigjen, peson deme te pa rikthyheshme ne tru, mbetet i paralizuar komplet ( tetraparez spastike!). Ca do bej nena ne kete rast?! Kishte nje femije normal qe u zhvillua tamam, por kur erdhi momenti lindjes, "fati" beri te mos vij ne jete me shendet te plot. Po, ka shume femra ( nena si quaj dot...) qe i abandonojne keta femije, por ka dhe nena heroina qe i risin e i kujdesin aq dite sa kane.
Eshte kollaj te thuash, ka probleme ok abort...Vetem qe aborti nuk shmang tere problemet qe shfaqen me tej, e ka raste qe testet qe behen skane 100% siguri, e mund te vrasesh nje femije NORMAL.

Ketu me gjen pak kunder ..... Normale qe nuk eshte gje e mire per ate femije POR mos harro vuajtjen qe do heqe ky femije ne shume rraste nga 10 operacione nje dhemb shkon dhe heq tek dentisti dhe e mendon 100 here ..... Per mua nqf se nje femije peson demtime te kesaj natyre qe jane pa kthim nuk eshte e drejte ta mbajme ne jete vuajtje per ate ne rradhe te pare dhe per familjen ne rradhe te dyte ..... Nuk eshte e lehte ti thuash nje nene por mendoj se fati i tij u percaktua tani nqf se ka dhe nje shprese te vogel qe te arrije te beje nje jete normale atje nuk ka asnje tundim vazhdon me te por po nuk pati kthim eshte e kote se do lidhesh me shume dhe kur te vije puna do jete me e veshtire me e rrende me e tmerrshme .... keto i flas nga llogjika ime se si do reagoja POR skam kalamaj dhe nuk e di egzaktesisht a do reagoja kaq lehte sa e shkruaj tani .....
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Titulli: Nje bebe me probleme- E DREJTA PER JETE

Ketu me gjen pak kunder ..... Normale qe nuk eshte gje e mire per ate femije POR mos harro vuajtjen qe do heqe ky femije ne shume rraste nga 10 operacione nje dhemb shkon dhe heq tek dentisti dhe e mendon 100 here ..... Per mua nqf se nje femije peson demtime te kesaj natyre qe jane pa kthim nuk eshte e drejte ta mbajme ne jete vuajtje per ate ne rradhe te pare dhe per familjen ne rradhe te dyte ..... Nuk eshte e lehte ti thuash nje nene por mendoj se fati i tij u percaktua tani nqf se ka dhe nje shprese te vogel qe te arrije te beje nje jete normale atje nuk ka asnje tundim vazhdon me te por po nuk pati kthim eshte e kote se do lidhesh me shume dhe kur te vije puna do jete me e veshtire me e rrende me e tmerrshme .... keto i flas nga llogjika ime se si do reagoja POR skam kalamaj dhe nuk e di egzaktesisht a do reagoja kaq lehte sa e shkruaj tani .....
Cyber, ekziston nje shprese perhere...E aty kapen te gjithe ( ata qe kane kujdes per femijet ne raste te tilla). Nqs vetem 1 rast ka qen, qe femija eshte bere mire, qe ka rikuperuar humbjen qe ka pasur fale problemit ne lindje, eshte shembull dhe force per prindrit per te vazhduar me tej.
Une perhere mendoj femijet me autizem. Femije qe jane te shkeputur nga realiteti, por qe jane teper te zgjuar ( mbase eshte ligji kompesimit...kur te mungon dicka, zhvillon aftesite e tjera). Gjithsesi, e per keta femije ekziston nje shprese, me shume pune e durim me ta, mund te behen femije normal, e te integrohen ne shoqeri sic dhe ne shkolle. Pse i permend keta perhere? Sepse ne pamje te pare ( gjate 9 mujorshit, gjate lindjes, gjate muajve te para te jetes), duken krejt NORMAL. Pra nje femije te tille sdo kishe shkaqe ta abortoje, ama kur e lind dhe e ke ne shtepi, ca do i thuash, sqenke ne regull, po te mbys/po te coj tek shtepia femijeve?!

Prandaj, perhere duhen mare parasysh te gjitha mundesite, jeta nuk shkon perhere vaj e lule me parfum...Me shume ka probleme e halle, per te cilat duhet te gjesh zgjidhje.
 

Cyber_Spartacus

Homo Homini Lupus
Titulli: Nje bebe me probleme- E DREJTA PER JETE

Cyber, ekziston nje shprese perhere...E aty kapen te gjithe ( ata qe kane kujdes per femijet ne raste te tilla). Nqs vetem 1 rast ka qen, qe femija eshte bere mire, qe ka rikuperuar humbjen qe ka pasur fale problemit ne lindje, eshte shembull dhe force per prindrit per te vazhduar me tej.
Une perhere mendoj femijet me autizem. Femije qe jane te shkeputur nga realiteti, por qe jane teper te zgjuar ( mbase eshte ligji kompesimit...kur te mungon dicka, zhvillon aftesite e tjera). Gjithsesi, e per keta femije ekziston nje shprese, me shume pune e durim me ta, mund te behen femije normal, e te integrohen ne shoqeri sic dhe ne shkolle. Pse i permend keta perhere? Sepse ne pamje te pare ( gjate 9 mujorshit, gjate lindjes, gjate muajve te para te jetes), duken krejt NORMAL. Pra nje femije te tille sdo kishe shkaqe ta abortoje, ama kur e lind dhe e ke ne shtepi, ca do i thuash, sqenke ne regull, po te mbys/po te coj tek shtepia femijeve?!

Prandaj, perhere duhen mare parasysh te gjitha mundesite, jeta nuk shkon perhere vaj e lule me parfum...Me shume ka probleme e halle, per te cilat duhet te gjesh zgjidhje.

E kam ne llogjiken qe jane te qarta problemet nuk flas ne vazhdim etj etj
Nje rrast njof nje cift kane dy femije djali me probleme dhe mendore dhe fizike ka bere mbi 12 operacione ne dy kam shkuar une kam dhene gjak dhe ne nje te trete te gjeja spital ..... te dy prinderit asnje problem (qe te thuash qe e ka me trashegimi apo ku di une se dhe gocen e kane persembari ) sa here i kujtoj se nuk jetojne me ne athine dhe i mendoj se ne cfare gjendje ishin me mbushen syte me lot flasim per shkatrim total nervash as fuqi skishin per te marre ajer shikonin cdo gje qe i ndihmonte si dicka fenomenale dhe shume here i pergezoja per kete gje qe benin per djalin e tyre por kur mesova qe e dinin se djali do dilte ''problematik'' te them te drejten i bera njefar kritike larg e larg cuditrisht me dhane te drejte por u mbrojten qe ishte femija jone nuk e ''hedhim'' dot poshte ... pranuan qe tani do e kene me te veshtire nje ''ndarje'' te mundshme megjithe se doktoret i kane dhene jete deri tek te 20tat jo me shume tani djali eshte rreth 15 vjec...pranuan faktin qe me gjith keto operacione e kane bere te vuaje jashtmase gje qe ndoshta nuk eshte e drejte per te se pak a shume e ka te percaktuar plus minus disa vite jeten e tij ..... ky eshte nje rrast qe e njof nga afer dhe vertet eshte nje thike me dy prerese por anoj nga ajo qe te thashe me pare .....
 

ricky_ch

******
Pe: Nje bebe me probleme- E DREJTA PER JETE

Zakonisht, njeriu kur ka probleme duhet të kërkojë zgjidhje për to, e jo
të ik prej tyre. Ik prej njërës, por ato vijnë të rreshtuara një nga një që dikur
të mbështesin për muri.

Pajtohem me Zinën edhe me disa të tjerë që janë pro jetës.
Pse të mos ballafaqohemi me problemin. Ka mënyra të ndryshme
ku jetën mund edhe një hendikepuar mund ta shijojë, por këto rrugë duhet
kërkuar dhe gjetur. Jeta nga njëherë vetvetiu të mëson. Përvoja e bën
të vetën dhe një ditë më askush nuk do të ketë frikë nga kjo.
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Titulli: Nje bebe me probleme- E DREJTA PER JETE

E kam ne llogjiken qe jane te qarta problemet nuk flas ne vazhdim etj etj
Nje rrast njof nje cift kane dy femije djali me probleme dhe mendore dhe fizike ka bere mbi 12 operacione ne dy kam shkuar une kam dhene gjak dhe ne nje te trete te gjeja spital ..... te dy prinderit asnje problem (qe te thuash qe e ka me trashegimi apo ku di une se dhe gocen e kane persembari ) sa here i kujtoj se nuk jetojne me ne athine dhe i mendoj se ne cfare gjendje ishin me mbushen syte me lot flasim per shkatrim total nervash as fuqi skishin per te marre ajer shikonin cdo gje qe i ndihmonte si dicka fenomenale dhe shume here i pergezoja per kete gje qe benin per djalin e tyre por kur mesova qe e dinin se djali do dilte ''problematik'' te them te drejten i bera njefar kritike larg e larg cuditrisht me dhane te drejte por u mbrojten qe ishte femija jone nuk e ''hedhim'' dot poshte ... pranuan qe tani do e kene me te veshtire nje ''ndarje'' te mundshme megjithe se doktoret i kane dhene jete deri tek te 20tat jo me shume tani djali eshte rreth 15 vjec...pranuan faktin qe me gjith keto operacione e kane bere te vuaje jashtmase gje qe ndoshta nuk eshte e drejte per te se pak a shume e ka te percaktuar plus minus disa vite jeten e tij ..... ky eshte nje rrast qe e njof nga afer dhe vertet eshte nje thike me dy prerese por anoj nga ajo qe te thashe me pare .....

Patjeter qe nje femije i tille te konsumon nga te gjitha anet ( psihikisht, shpirterisht, ekonomikisht). Por jo vetem nje femije, se mund te shfaqen probleme me partnerin, me prindrit apo ku me une me persona te dashura, qe do sdo duhet ti kujdesesh.
Vertet, ka raste qe nuk kane asnje shprese jete, asnje kurim, e keto jane te keshilluara dhe nga doktori te nderpritet. Por ka semundje qe kane trajtim ( mbase shume operacione, mbase duan shume leke, mbase duan vemendje dhe durim...).
Eshte leht te shkruash, por kur duhet te maresh vendimin besoj qe eshte me se veshtire ( aq me shume nqs jane prinder qe e kane deshiruar femijen, prinder me responsabilitet, e jo nga ata qe femija ishte nje "gabim" riprodhimi).
 

EsmeraLdaa

indipendente
Titulli: Nje bebe me probleme- E DREJTA PER JETE

Asnjeherre ne bot askujt sduhet hequr mundesia per te jetuar,ne po e gjykojm ate pa ardh akoma ne jet....sdo ta baja kurren e kurres e dua ashtu siq asht sepse asht gjaku i gjakut tim....nese partneri me ve kusht??? ather do zgjidhja prap femijen tim sepse asht i imi edhe mbetet gjithmon kurse partneri mund te jet dhe i dikuj tjetr me kalimin e kohes...
 
Titulli: Nje bebe me probleme- E DREJTA PER JETE

I lexova tere postimet per kete tem shume te rendesishme .Respekt ke prej meje shume sweetzinna per kete tem dhe shume te tjera qe i hap ' e qe kan qellime te medha.
Une ju kisha keshilluar te gjitheve- lexoni lexoni se njerz jeni ! Nese nuk lexoni per qfare e mbani ata kry per se randi. Pse?
U habita qe shumica e tyre qe kan dhen mendimet etyre 'se qfare pergjigjesh kan dhen!!! E te gjithe neser kan me qen prinder besa disa edhe mund te jene. Veq vallahin ne kete gjendjen qe jeni me keto pergjigje ma mire mos ja filloni jetes familjare fare! se pasni mi marr ne qafe femijet e juaj.
Se pari e drejta per jete nuk eshte e drejta jone. Se dyti ' ate te drejte e ka Allahu -Krijuesi i jone dhe i Gjithesis. Ai na krijon dhe ai na merre jeten.
Ai qe ka vendos te ja marre femijes se vete jeten ' ai ka bere krim prej krimeve me te medha 'qe mund te beje njeriu . Allahu thote ne Kuran ''ta vrasesh nje njeri eshte si ti vrasesh krejt njerzzimin''. Ai qe e mbyt femijen e vete 'gjakun e vete ka bere kete krim shume te madhe !Zoti i falte ata qe e kan bere kete me heret 'pa dijen etyre. E ndoshta dikush mund te me keqkuptoi ' nese jeta e nenes eshte ne rrezik abortimi i femijes lejohet- keshtu thojn te dijshemit . Ama qe femija po lind jo si femijet tjere' e te qohemi ta mbysim apo abortojm ! vetem ai i qmenduri e bene kete. Mendoj nese nje njeri e bene kete 'per mendimin tim me shume me defekte eshte ai sesa qe supozon per femijen e vete.
Ne jemi ne shekullin 21 e si ka mundesi qe Shtetet te mbeshtetura ne parimet fundmentale te lirirs te rregullojn me ligje per ta vrar gjakun -femijen e tij ! kjo a mund te thuhet tjeter vetem se qmenduri njerzore !Ketu shihet se qfare defekete kan Shtetet -Politikat Demokratike Sekualriste.
Une jame shume kundra ketyre sistemeve qe vetem dem i kan sjellur shoqqeris si Socializzemi 'Komunizemi ' Demokrcizmi etj 'qe vetem e kan shkaterruar -fundosur shoqerin.
Sa abortet behen ne vendet tona 'sa vrasjet e shtetet tona ta miratojn me Ligje keto vepra kriminale . Ky eshte absurdi me i mdhe qe mund te jete.
Ky krim ne ''abortim'' dhe shume krime te tjera qe behen ne shoqerit tona eshte si shkak i Largimit perej rruges se Zotit. Nese shteti si shtet e pastaj mjeket ton ' mesusit tone ' prinderit ton etj nuk e bejne jeten ashtu si ka then -porosit Zoti ! ne vetem do te fundosemi ne do fushe te shoqeris . Dhe kete po e deshmojn me se miri gjendja si esshte ne shoqerit qe po jetojm .
E si funde nese Zoti ma dhuron femijen tim ' jo ashtu si deshirojm ne! Por na fale si deshiron AI .Une do te kujdesem per te sa te jem gjalle dhe shendosh 'pastaj do ta dua sepse ai eshte feija ime 'gjaaku im 'pjesa ime e jetes .
 

vAmPiRe

Aop aLiSa^sHkOdRaNe
Titulli: Nje bebe me probleme- E DREJTA PER JETE

Une per vehten time s'do e nderprisja shtatzanine ne asnje menyre.. Zoti na e jep jeten dhe ai vendos se kur eshte fundi keshtu qe do ishte nje mekat.. sic thot dhe tema shkenca ka ecur perpara dmth qe tani ka me shume menyre qe cdo person edhe pse me aftesi te kufizuara mund te shijoj jeten.... Personalisht do beja cdo gje ne doren time qe femija im sidoqoft te jete i lumtur
 

ZHIGO

Lucky me...
Titulli: Pe: Nje bebe me probleme- E DREJTA PER JETE

Zakonisht, njeriu kur ka probleme duhet të kërkojë zgjidhje për to, e jo
të ik prej tyre. Ik prej njërës, por ato vijnë të rreshtuara një nga një që dikur
të mbështesin për muri.

pikerisht pasi mendohet si zgjidhje, merret parasysh rasti ekstrem (abort , nderprerje). Ne ket rast themi se arritem ti shmangemi nje te "zeze" , duke e menaxhuar si situate me shpresen se heren tjeter do gjejm me mir. Pavarsisht jam i bindjes qe gjithkush bazohet me aq sa ka hequr ne jet .

te jap nje rast shembullor un ty .

nje çift ri (jetojn ne greqi sot e ksaj dite, un i kam te njohur) moren nje vendim te tille (abort , nderprerje), pasi vune re siç thote dhe ne temen hapese Zina (bukuroshja) . qe femija kish probleme . u pikelluan sa më s'ka , po çti besh duhet perballur me veprimet qe merr ne jet (sepse dhe ky si vendim esht te perballesh me realitetin apo jo?) . pasi kaloj me shum se nje vit , ose dhe me shum , nuk jam i sigurt . kjo mbeti perseri shtazene dhe femija gezon nje shendet te papar.

per mendimin tim keta nuk jan frikacake . imagjinon çfar guximi?

ne te dyja rastet duhet kurajo madhe dhe guxim prej budallai , ne te dyja rastet ti supozon çfare do heqesh , asnjehere nuk e di se çfar te pret . eshte si puna shputes se kembes , duke supozuar se ku do shkelesh , do shkelesh aty ku te dhemb me pak . e kjo, jo sepse tregon frike por duke e menduar si opsionin me te mire per familjen qe mendon se do krijosh.
 

xhebraili

Xhebrail Is Back
Titulli: Nje bebe me probleme- E DREJTA PER JETE

jam shume i sinqert me mire nje vdekje e shpejte se nje vuajtje per jete po te ishte fmija im ne te ardhmen do tenenshkruaja qe ti jepnin nje gjilpereqe ta lirojne nga vuajtjet
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Titulli: Nje bebe me probleme- E DREJTA PER JETE

Ehe eshte kollaj me germa, por kur duhet te maresh vendimin...shembet gjithcka.
 

Loyalty

Anëtar i Nderuar
Titulli: Nje bebe me probleme- E DREJTA PER JETE

Ah mi embelsire qe nuk me zhgenjen kurre me postimet e tua... Une po te ndodhesha ne nje situate te tille, vertete qe do ta mbaja, megjithate cdo gje behet me konsensus me partnerin. Jam e parimit se Zoti ja jep hallet atyre qe kane mundesi ti perballojne. :)
 

xhebraili

Xhebrail Is Back
Titulli: Nje bebe me probleme- E DREJTA PER JETE

sweetztinna jo vetem me germa ama femrat e flasin thuajse jan engjuj po jan ato qe abortojne femije te shendosh akoma ne barkun e tyre
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Titulli: Nje bebe me probleme- E DREJTA PER JETE

sweetztinna jo vetem me germa ama femrat e flasin thuaj se jan engjuj po jan ato qe abortojne femije te shendosh akoma ne barkun e tyre
Xhebra sdua te flasim per femra te tilla, sepse nuk ja vlen. Mund te kene 100 arsyje (pervec momentit kur kane jeten ne rezik), por si falet nje xhest i tille.

Edhe pse ka femra akoma me kafshe se keto qe e vrasin te pa lindur, femra qe abandonojne femijen ne mes te rruges, pyllit...
Javen e kaluar, nje e "zgjuar" e la beben ne nje qese, ne nje bace... Si vdiq i shkreti? E coptuan qente...
Pra keto femra se meritojne titullin njeri, e as me teper nene.

Flasim per ciftet normale, qe e deshirojne femijen, e mirepresin, edhe jane te vene ne poziten te zgjedhin...
 

lovely

Anëtar i ri
Titulli: Nje bebe me probleme- E DREJTA PER JETE

une do e rrisja me frymen e shenjte ,do e konsideroja nje flutur qumeshti qe kur nk e mban me barku troket cikcak dhe gjen kohe e ben nje hap.me siguri qe bebja im do ishte aq kokeforte sa sdo kish perendi ta lidhte e ta mbante larg meje .emrin sdo lodhesha t'ja gjeja e keni gjetur ju te gjeegjezave :BEBE.NE QIELL A NE TOKE AJO U VETEKRIJUA ,ERDHI ,PO ZBRET
 

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
Titulli: Nje bebe me probleme- E DREJTA PER JETE

Jam pro abortit
Ai femije me mire mos vij ne jete ...ku pervec dashurise se nenes nuk do gjej asgje tjeter
Por ne asnje menyre nuk do pranoja ta lindja nje femije te tille per ta braktisur me pas diku
Kjo do ishte si ta vrisje dy here
Nje sjellje ne jete pa ta kerkuar ai , por e vendosur nga ti
Braktisja ne duar te dikujt te huaj...kur nuk e deshe ti qe e ngjize perse do ta doje dikush tjeter

Per ato nena qe i lindin dhe nuk i braktisin keto qenie te pafata ...kam vec admirim!

Personalisht do e abortoja
 

Jetmira

Antarë i Respektuar
Titulli: Nje bebe me probleme- E DREJTA PER JETE

Ndonjeher them me veten time se po ngela shatzan do e bej femijen tim abort,por ne fakt thell thell ne zemer ajo esht nje krijes nje njeri me trup e shpirt dhe meqe Allahu i madherishem e shkruar qe ne te jetojm e te vdesim, pse jo nuk do e abortoja
njoh shum njerez qe femija tyre esht i semur dhe ato kujdesen per to po ashtu edhe zoti vonon por nuk harron
pse femija i gjor ska faj esht engjell kush jemi ne qe ta vrasim
kush jemi ne qe mos ta lejojm te lejoj
kush jam un vras gjakun tim, mishintim un do behem nen shum femra ne bot do donin te ishin mama
un jam kundra abortit
 

ZHIGO

Lucky me...
Titulli: Nje bebe me probleme- E DREJTA PER JETE

Jam pro abortit
Ai femije me mire mos vij ne jete ...ku pervec dashurise se nenes nuk do gjej asgje tjeter
Por ne asnje menyre nuk do pranoja ta lindja nje femije te tille per ta braktisur me pas diku
Kjo do ishte si ta vrisje dy here
Nje sjellje ne jete pa ta kerkuar ai , por e vendosur nga ti
Braktisja ne duar te dikujt te huaj...kur nuk e deshe ti qe e ngjize perse do ta doje dikush tjeter

Per ato nena qe i lindin dhe nuk i braktisin keto qenie te pafata ...kam vec admirim!

Personalisht do e abortoja

Ti vet je nen per her te par? Kam pershtypjen se po ngatarrojm thelbin e muhabetit , dmth ti do abortoje ne rast se ti je me barr dhe dhondrrushi i bohet lepri sa i lop dhe iken me tkatra ke aventurierja par qe i del rruges? Dihet boterisht qe femra esht me hakmarrese se mashkulli , por do shkoje kaq larg dmth , dmth dmth dmth prap dmth , te abortoje?

duke justifikuar kete veprim si te drejte , sepse vetem ti mund ti jipje dashuri dhe jo dikush tjeter . jo se dua te gjykoj ty , qe te jem i drejt por relaiteti te tregon frikacake , perballja , dashuria per jeten , veten dhe ate qe ke ne bark mendoj qe te japin te drejten qe te vazhdosh perpara.

aaah po nese do ishte nje anomali , ose si fryt i nje perdhunimi , ktu hajde diskutojm . Prapkjo teoria perdhunimit me duket me teper si form e atyre telenovelave brrazillau (meqe turqit jon te nershem , e xhvishen i gisht posht fytit) .
 
Titulli: Nje bebe me probleme- E DREJTA PER JETE

Ti vet je nen per her te par? Kam pershtypjen se po ngatarrojm thelbin e muhabetit , dmth ti do abortoje ne rast se ti je me barr dhe dhondrrushi i bohet lepri sa i lop dhe iken me tkatra ke aventurierja par qe i del rruges? Dihet boterisht qe femra esht me hakmarrese se mashkulli , por do shkoje kaq larg dmth , dmth dmth dmth prap dmth , te abortoje?

duke justifikuar kete veprim si te drejte , sepse vetem ti mund ti jipje dashuri dhe jo dikush tjeter . jo se dua te gjykoj ty , qe te jem i drejt por relaiteti te tregon frikacake , perballja , dashuria per jeten , veten dhe ate qe ke ne bark mendoj qe te japin te drejten qe te vazhdosh perpara.

aaah po nese do ishte nje anomali , ose si fryt i nje perdhunimi , ktu hajde diskutojm . Prapkjo teoria perdhunimit me duket me teper si form e atyre telenovelave brrazillau (meqe turqit jon te nershem , e xhvishen i gisht posht fytit) .

Zhigo e ke lexuar temen perpara se tja fuses kot mi kot?
Pastaj cjan keto pyetje " Ti vet je nen per her te par?"... Un te boj pyetje tjeter: Je femer ti dhe ke ndjenjat e nje nene apo cfare?

Sa leht qe e keni ju te gjykoni! Edhe un do ta abortoja nje femije me probleme sepse do te ishte nje xhest egoist nga ana ime... femija do te vuaj sepse smund te jet si te gjith te tjeret dhe ket vuajtje i bie qe un ta kam dyfish vetem e vetem sepse nuk pranova iden qe ta abortoja... un kshu e shof ket pun.
Prandaj dhe kur te vendos te bej femije, do boj tgjitha analizat sepse e di qe nuk perpuqem me tgjith me problemet qe kam nga ana shendetsore, dhe do marr kurat e duhura qe mos te perballem kurre me nje problem te tille.

Kurse rastet ku burri iken me ble pako cigare dhe nuk kthehet mo dhe femija eshte i shendetshem, edhe pse tema flet per gje tjeter (!), natyrisht qe do e mbaja.
Eshte krijesa ime dhe ska gjo me te bukur... fundja burr ka prap sa tdush aty, kurse femija eshte gjaku jot...
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Titulli: Nje bebe me probleme- E DREJTA PER JETE

Kam klikuar disa here tek kjo teme,dhe ndoshta s"isha gati per te shrkuajtur.
Una kam qen ne nje situat te ngjashme nje jave rrjesht.
Bej analizen e pare te pergjithshme te shtatezanis dhe me dilte qe femija im ishte me probleme dhe s"duhej lindur.
Isha dy jave pa mbushur tre muaj,c"ka do thote qe cdo vendim duhej marre shpjet.
ishin ditet me te tmerrshme te jetes sime por njekosisht dhe me nje vullnet te hekurt ne vetvete,me rastiste sa here ktheja koken sidomos dy dite e pritjes dhe perseritje se analizes perkatse.te shifja pak njerz te afert qe kisha afer meje me sy te perlotur,por se di Zoti,ndjesia qe nena ndjen ,besoj nganjehere qe vete embrioni i femijes me jepte instikt besim,dhe fuqi brenda meje, dhe thoja gjithcka do shkoj mire ,nuk mund te perlotesha pasi dicka brenda meje me thoshte,ke nje jete brenda teje,mos u streso se ai eshte mire mos e streso nuk ben te kete femra shtatezen stres,ndjejaa ne shpirt mendje trup qe gjithcka eshte mire dhe qe labaratori ku u kryn analizat do kete patjeter nje gabim.(As sot sdi ta shpjegoj ku e gjeja ate ftohtesi mendim,stabiliteti brenda vetes,por di qe e kisha)
Por ama nje gje po them une brenda meje kisha vendosur qe do ta lindja kete femij si do qe te jete situata e tij morfologjike.
Bej perseri analizen ne nje qender analizash dhe del nga shakall e dyte qe ishte heren e pare,perkeqsohet e del ne shkallen te pare,c"ka behej sterr e zeze situata perfundimisht,por perseri nuk heqim dore as une as im shoq , fale njohurive te pergjithsme kshillimit normalisht dhe njohjeve kontaktuam nje mjek ku na ndihmoj pa kushte u afrua me 100 m% vullnet te paster per ta vertetuar kete situat te cuditshme pak,(pasi une isha shume mire, nderkohe qe gjaku im tregonte probleme te fshehura,dhe dilte si mbartes semundjesh,sipas dy analizave te para)dhe bem analizen brenda 7 oreve,per here te trete(qe normalisht behej brenda tre diteve) ne nje nga Qendrat e analziva Shkencore me te mira ne Athine.
Dhe perfudnimi ishte je shendosh si kokerra e molles ti dhe bebi yt.
Momente ska nevoj per koment,njeriu e prek lumturin ne max e saj shpesh ne jete por une te tille lumturi bashke me tim shoq besoj eshte e paperseritshme me lotuan syte nga gezimi.di qe hidhesha mes korridorit,kujtoj vetem buzeqeshjet e disa mejkve qe me dhan pergjigjen e analizave , perqafimin e forte te tim shoqi.
Tani ajo qe dua te them eshte qe rasti im gjithcka shkoj mire,por dhe sikur problemi te dilte rela(askujt ne bote mos i ndodht) une nje gje e kisha vendosur NUK DO E ABORTOJA .
Tani realisht llogjikisht ngelet dueli ,nese eshte mire te abortosh apo jo ne situata te tilla.por une nje gje po them,ne pozicion keshillimi eshte e leht,por te jesh ne nje situat te tille ska fjale qe pershkruajn.
Kam menduar shpesh gjate ketyre viteve,mire une kisha mundesin e njeren-tjetren,dhe ndoqa rastin e analizes sime deri ne detaje,por sa nena mundet qe per shkak te teknollogjis apo sepse gjaku i tyre eshte pak i vecant dhe ne labaratoret normal shfaqet dyshues dhe si mbartes semundjesh,mudnet per arsye mundesie apo diturie, mos ta ndjekun analizat ne aq shume stade..dhe ajo qe me tmerron eshte ajo Nene e mjere qe do gjenden ne te tille situat C"do bej,,ndoshta dhe jan abortuar femij per te tilla gabime labaratorike,ashtu sic dhe ma pohoj nje shef pavioni,i cil dhe me tha: po te duash ndjeki ne forma ligji dhe ti mund ti cosh dhe deri ne burg.

Seps nga aty ku une bera analizat as qe te adresonte njeri,qe shiko labartoret ketu sjan teknollogji e fundit dhe ti mundesh ta ndjekesh ne i rruge tjeter qe te bindesh,ose te testosh per here te fundit ku i dihet.
Se di nese nga grupi mjekve ku une bera analizen e fundit u mor ndonje mase,apo u informua labaratori perkates.
Me than qe do e bejne..su mora me gjate pasi e vetmja deshir ishte te kthehesha ne shtepin time ti gezohesha jetes qe kisha brenda meje, dhe ta perkujdesja qe te vinte ne jete me sa me shume perkujdesje .
 

Marla

Themelues i Forumit
Titulli: Nje bebe me probleme- E DREJTA PER JETE

Eshte pak relative kjo puna e abortit. Nese ka probleme zhvillimi jam pro abortit qe pa lindur dhe pse me shume keqardhje por duke menduar per femijen dhe jo veten mendoj qe ne ate menyre sdo kishte jete do ishte varr i hap dhe sdo i shijonte asgje jetes.

Nese do ishte fryt i dashurise dhe pse babai do zhdukej do e mbaja.Fundja r ka emancipimi keto gjera
 

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
Titulli: Nje bebe me probleme- E DREJTA PER JETE

Ti vet je nen per her te par? Kam pershtypjen se po ngatarrojm thelbin e muhabetit , dmth ti do abortoje ne rast se ti je me barr dhe dhondrrushi i bohet lepri sa i lop dhe iken me tkatra ke aventurierja par qe i del rruges? Dihet boterisht qe femra esht me hakmarrese se mashkulli , por do shkoje kaq larg dmth , dmth dmth dmth prap dmth , te abortoje?

duke justifikuar kete veprim si te drejte , sepse vetem ti mund ti jipje dashuri dhe jo dikush tjeter . jo se dua te gjykoj ty , qe te jem i drejt por relaiteti te tregon frikacake , perballja , dashuria per jeten , veten dhe ate qe ke ne bark mendoj qe te japin te drejten qe te vazhdosh perpara.

aaah po nese do ishte nje anomali , ose si fryt i nje perdhunimi , ktu hajde diskutojm . Prapkjo teoria perdhunimit me duket me teper si form e atyre telenovelave brrazillau (meqe turqit jon te nershem , e xhvishen i gisht posht fytit) .

njehere ti shoku me bere nje pyetje , Si ja fut kau peles...lexo repliken tende dhe fiks ashtu ja fut!

sa per temen, Zhigo nuk ka lidhje nese une jam nene per te here te pare apo te dhjete. Ajo cka une kam thene eshte shume personale ashtu si une e gjykoj.
ne kete bote erdhem vetem dhe do ikim vetem, pra une nuk kompleksohem nga gjykimi apo paragjykimi i askujt per te dale me nje qendrim timin.
personalisht e shoh kshu, por ka qe e shohin ndryshe dhe veprojne sigurisht ndryshe dhe e kam cilesuar Adhurim per ato nena qe vendosin ti mbajne keta femije dhe i rrisin.
Sa per pjesen e mashkullit qe iken e vjen apo ku di cfare , nuk me plas fare menderja ....une nuk rend pas askujt ,as pas babait te femijes e as pas dashnorit qe iken te shalet e tjetres...rruge e mbare o krushku i pare eshte i shprehje. Ai qe nuk do ato qe ngjizi nuk ka sesi te me doje mua...kshuqe issue resolved lol

edhe mos u nxito lum miku , se une nuk e di si jane keto telenovelat se nuk jam ndjekse e tyre....hajt shnet e pare
 
Top