Nje bebe me probleme- E DREJTA PER JETE

Moonlight

With or Without u
Staf në FV.AL
Titulli: Nje bebe me probleme- E DREJTA PER JETE

Ndonjeher them me veten time se po ngela shatzan do e bej femijen tim abort,por ne fakt thell thell ne zemer ajo esht nje krijes nje njeri me trup e shpirt dhe meqe Allahu i madherishem e shkruar qe ne te jetojm e te vdesim, pse jo nuk do e abortoja
njoh shum njerez qe femija tyre esht i semur dhe ato kujdesen per to po ashtu edhe zoti vonon por nuk harron
pse femija i gjor ska faj esht engjell kush jemi ne qe ta vrasim
kush jemi ne qe mos ta lejojm te lejoj
kush jam un vras gjakun tim, mishintim un do behem nen shum femra ne bot do donin te ishin mama
un jam kundra abortit

vajze ji me e qarte ne qendrimin tend sepse as ali as hoxhe ali nuk shko. ose nese se ke nje mendim nuk te detyron askush tia fusesh kondra mas bregut

o je kunder , o je pro....na myten ambiget

se sje as e vogel ne fakt
 

Elushe

Vogëlushe
Titulli: Nje bebe me probleme- E DREJTA PER JETE

Krim eshte t'i dhurosh femijes nje jete te veshtire e plot vuajtje!
 

Jetmira

Antarë i Respektuar
Titulli: Nje bebe me probleme- E DREJTA PER JETE

vajze ji me e qarte ne qendrimin tend sepse as ali as hoxhe ali nuk shko. ose nese se ke nje mendim nuk te detyron askush tia fusesh kondra mas bregut

o je kunder , o je pro....na myten ambiget

se sje as e vogel ne fakt
ore te tboj 1 pytje cdreqin keni qe kunderpergjigjeni komenteve tmia
pun x mu qa mendimi jap
sosht faji im qe skuptoni as shqip
 

Moonlight

With or Without u
Staf në FV.AL
Titulli: Nje bebe me probleme- E DREJTA PER JETE

Anormale, je ne nje forum virtual dhe menyra si fuksionon eshte e tille:
hapet nje teme, replikojne antaret , dhe nje pjese komentojne temen nje pjese komentet.

ti zgjidh te besh ke te duash , por je ti ajo qe le shteg per tu kapur ne komentet e tua.
une shqipen e di aq sa me duhet te kuptoj dhe te komunikoj...fakti qe ti nuk kuptohesh nga nje pjese e mire do te thote se problemin duhet ta gjesh tek vetja...


erdhe nga shkolla? per cfare studion ti?
 

Jetmira

Antarë i Respektuar
Titulli: Nje bebe me probleme- E DREJTA PER JETE

un shpjegimin e kam dhen mir,por skam perdor ato intonacjonet shenjat piken presjen
studjoj x filozofi-socjologji
 

Moonlight

With or Without u
Staf në FV.AL
Titulli: Nje bebe me probleme- E DREJTA PER JETE

un shpjegimin e kam dhen mir,por skam perdor ato intonacjonet shenjat piken presjen
studjoj x filozofi-socjologji

nese dega jote eshte kjo , athere ti me shume se kush kete forum duhet ta shfrytezosh per qellime te tuat, kush jane ato??

duhet ta dish vete ti
 

Nicktjeter

Antarë i Respektuar
Titulli: Nje bebe me probleme- E DREJTA PER JETE

Krim eshte t'i dhurosh femijes nje jete te veshtire e plot vuajtje!

Sdi cf kam thene me para ....por jam dakort me ty
Pervec talljes qe mund te kete ai femi nga cdo fushe rreth shoqeror etj, ai vete do vuaje , prandaj booo
Per mom mendoj se jo, po ku i dihet mbase kur e ke ne bark ate femi mendon ndryshe, dhe thjeshte e don te gjalle :)
 

ZHIGO

Lucky me...
Titulli: Nje bebe me probleme- E DREJTA PER JETE

Zhigo e ke lexuar temen perpara se tja fuses kot mi kot?
Pastaj cjan keto pyetje " Ti vet je nen per her te par?"... Un te boj pyetje tjeter: Je femer ti dhe ke ndjenjat e nje nene apo cfare?

Sa leht qe e keni ju te gjykoni! Edhe un do ta abortoja nje femije me probleme sepse do te ishte nje xhest egoist nga ana ime... femija do te vuaj sepse smund te jet si te gjith te tjeret dhe ket vuajtje i bie qe un ta kam dyfish vetem e vetem sepse nuk pranova iden qe ta abortoja... un kshu e shof ket pun.
Prandaj dhe kur te vendos te bej femije, do boj tgjitha analizat sepse e di qe nuk perpuqem me tgjith me problemet qe kam nga ana shendetsore, dhe do marr kurat e duhura qe mos te perballem kurre me nje problem te tille.

Kurse rastet ku burri iken me ble pako cigare dhe nuk kthehet mo dhe femija eshte i shendetshem, edhe pse tema flet per gje tjeter (!), natyrisht qe do e mbaja.
Eshte krijesa ime dhe ska gjo me te bukur... fundja burr ka prap sa tdush aty, kurse femija eshte gjaku jot...

اa nuk te pelqeu tek shkrimi sepse nk ishe e qarte, me ate çfare lexova nga ty. اa , ste pelqen te llogjikosh si nje njeri qe ka pasur nje pervoje me pare? Pytja qe un i drejtova shoqes se partise ishte nga kurioziteti , qe te kuptoj dhe un çfar llogjike ajo perdor , dmth ka pervojen e nje lindjeje , rritjen e barkun muajt sakrificat etj etj...Pjesa tjeter eshte e qarte se per çfare i jam drejtuar .

Ty ça te kaploi doren qe te shkruash?

P.s Me behet qefi qe e gjenke burrin kollaj e dashur :) . Por kujdes se ajo qe te falet kollaj ne jete eshte veçse nje genjeshter (tem tjeter kjo)

Qe mos te zgjatem e te hyj ne detaje , nuk po gjykoj. Thjesht po dal ne konkluzione , bazuar tek demetheniet e tjetrit , mendimet e tjetrit.

njehere ti shoku me bere nje pyetje , Si ja fut kau peles...lexo repliken tende dhe fiks ashtu ja fut!

N.q.s do te merresh me ket lloj sporti me mua , me beso do ngrinim audiencen e FV-s ne piedestal , por iku ajo kohe skam me nerva , interes. Nuk para futem shpesh qe te kthej pergj direkte. Por nqs ti e mban veten si kocke e fort ne ket aspekt , bujrum po e bej nje mundim .


sa per temen, Zhigo nuk ka lidhje nese une jam nene per te here te pare apo te dhjete. Ajo cka une kam thene eshte shume personale ashtu si une e gjykoj.
ne kete bote erdhem vetem dhe do ikim vetem, pra une nuk kompleksohem nga gjykimi apo paragjykimi i askujt per te dale me nje qendrim timin.
personalisht e shoh kshu, por ka qe e shohin ndryshe dhe veprojne sigurisht ndryshe dhe e kam cilesuar Adhurim per ato nena qe vendosin ti mbajne keta femije dhe i rrisin.
Sa per pjesen e mashkullit qe iken e vjen apo ku di cfare , nuk me plas fare menderja ....une nuk rend pas askujt ,as pas babait te femijes e as pas dashnorit qe iken te shalet e tjetres...rruge e mbare o krushku i pare eshte i shprehje. Ai qe nuk do ato qe ngjizi nuk ka sesi te me doje mua...kshuqe issue resolved lol

edhe mos u nxito lum miku , se une nuk e di si jane keto telenovelat se nuk jam ndjekse e tyre....hajt shnet e pare

Tani , se nk e mora vesh un ça ste pelqeu ose me mire , te irritoj tek shkrimi? E verteta qe je nje frikacake ne menyren si e mendon?
 
Titulli: Nje bebe me probleme- E DREJTA PER JETE

Krim eshte t'i dhurosh femijes nje jete te veshtire e plot vuajtje!

Cili eshte krim me i madhe , mbytja e evladit tend , apo kujdesi per evladin tend sa te jete gjalle !? Ja hangesha logjiken juve !
 

Moonlight

With or Without u
Staf në FV.AL
Titulli: Nje bebe me probleme- E DREJTA PER JETE

Zhigo tema thote nje femi me probleme ...anomali ..handikape etj si kto
Nuk thote po te la dashnori apo burri.

Bazuar ne idene e pare po jam frikacake e nese do konstatoja nje anomali te tille them se nuk behem dot aq egoiste sa te sjell nje jete te tille...nje jete ku cdo e drejte do jete e mohuar.

Ne rastin e dyte nuk me shqeteson fare...kaq
 

Moonlight

With or Without u
Staf në FV.AL
Titulli: Nje bebe me probleme- E DREJTA PER JETE

Zhigo po te sqaroj te kuptosh me qarte kendveshtrimin tim, dhe jo sepse me intereson te me shohesh si trime ....por sepse nganjehere tjerrja e mhb derivon ne keqkuptime te kota.

Ath nje resume fillimisht , nje shprehje e urte thote " i zgjuar eshte ai qe meson edhe nga gabimet e te tjerve" , personalisht mundohem te mesoj sepse jo cdo gje duhet ta kalojme ne kurriz per te njohur pasojen. Te thashe e me pare nuk ka rendesi sa here une mund te jem bere nene, por njoh raste analoge dhe ndoshta kjo eshte arsyeja pse kam kete mendim. Nuk e shoh frike sesa egoizem, nuk mund te sjellesh ne jete nje femije i cili neser do te te gjykoj pikerisht per kete akt qe ti e quan Trimeri!
Ne kete egersi ku pikerisht nga ne qeniet e evoluara shihen edhe fijet e flokut, pozicioni i hundes, e cdo detaj i joni, si mendon se shihet nje femije i tille ?
ne mos me urrejtje apo neveri ,padiskutim me meshire.
kush eshte ai qe kerkon nje ndjesi te tille?
Nese quhet frike te sjellesh ne jete nje femije jo normal , ok une kam frike !
por jo per veten time , por per te .
per te papriturat qe cdo dite do hasi , ku ne te "fortet" e mezi i bejme balle.....ku dhuna verbale e psikologjike te ndjekin ne cdo hap.
Ai femije pervec dashurise, perkushtimit tim cfare do marre tjeter?
Po kur une mos te jem me ...kush do kujdeset per te?
ne kete pike une nuk shoh frike ,thjesht nuk jam kaq egoiste sa ti jap jete , nje jete qe sdo jetohet kurre!

nderkohe per pjesen e dikujt qe friksohet para nje pergjegjesie te tille dhe vendos te shkoj , Zhigo gjithkush eshte i lire ne kete jete ,praktikisht i lire edhe te shkoje.
sigurisht qe sdo ndihesha mire , sigurisht edhe do vuaja por ne fund do i perkushtohesha kesaj pergjegjesie qe po me vjen. Nje femije eshte dhurata me e bukur e jetes se nje njeriu. E nese i jati nuk do ish prezent per zgjedhje te tij....dashuria ime do ishte dyfish per te dy :)
fakti qe jam ne nje gjendje ku mund te menaxhoj veten dhe ekonomine time ,nuk ma perben te veshtire kete pjesen, pra per kete skenar e nese femija do ishte normal padiskutim qe do e sillja ne jete!....

besoj qe me kete je sadopak i qartesuar mbi ate cka po dua te them...hope so :)
 

ZHIGO

Lucky me...
Titulli: Nje bebe me probleme- E DREJTA PER JETE

Zhigo po te sqaroj te kuptosh me qarte kendveshtrimin tim, dhe jo sepse me intereson te me shohesh si trime ....por sepse nganjehere tjerrja e mhb derivon ne keqkuptime te kota.

Ath nje resume fillimisht , nje shprehje e urte thote " i zgjuar eshte ai qe meson edhe nga gabimet e te tjerve" , personalisht mundohem te mesoj sepse jo cdo gje duhet ta kalojme ne kurriz per te njohur pasojen. Te thashe e me pare nuk ka rendesi sa here une mund te jem bere nene, por njoh raste analoge dhe ndoshta kjo eshte arsyeja pse kam kete mendim. Nuk e shoh frike sesa egoizem, nuk mund te sjellesh ne jete nje femije i cili neser do te te gjykoj pikerisht per kete akt qe ti e quan Trimeri!
Ne kete egersi ku pikerisht nga ne qeniet e evoluara shihen edhe fijet e flokut, pozicioni i hundes, e cdo detaj i joni, si mendon se shihet nje femije i tille ?
ne mos me urrejtje apo neveri ,padiskutim me meshire.
kush eshte ai qe kerkon nje ndjesi te tille?
Nese quhet frike te sjellesh ne jete nje femije jo normal , ok une kam frike !
por jo per veten time , por per te .
per te papriturat qe cdo dite do hasi , ku ne te "fortet" e mezi i bejme balle.....ku dhuna verbale e psikologjike te ndjekin ne cdo hap.
Ai femije pervec dashurise, perkushtimit tim cfare do marre tjeter?
Po kur une mos te jem me ...kush do kujdeset per te?
ne kete pike une nuk shoh frike ,thjesht nuk jam kaq egoiste sa ti jap jete , nje jete qe sdo jetohet kurre!

nderkohe per pjesen e dikujt qe friksohet para nje pergjegjesie te tille dhe vendos te shkoj , Zhigo gjithkush eshte i lire ne kete jete ,praktikisht i lire edhe te shkoje.
sigurisht qe sdo ndihesha mire , sigurisht edhe do vuaja por ne fund do i perkushtohesha kesaj pergjegjesie qe po me vjen. Nje femije eshte dhurata me e bukur e jetes se nje njeriu. E nese i jati nuk do ish prezent per zgjedhje te tij....dashuria ime do ishte dyfish per te dy :)
fakti qe jam ne nje gjendje ku mund te menaxhoj veten dhe ekonomine time ,nuk ma perben te veshtire kete pjesen, pra per kete skenar e nese femija do ishte normal padiskutim qe do e sillja ne jete!....

besoj qe me kete je sadopak i qartesuar mbi ate cka po dua te them...hope so :)

"së paku për pes minuta behu i sinqert me veteveten", e ka thën Dostojevski jo un , se nk jam dhe aq i zgjuar.

Te jem i sinqert dhe un ndaj te njejtin mendim . Por çesht e verteta jemi frikacak ; ) . O rrush por kur do ta kuptojme NE qe dashuria qe ka njeriun per femijen, formon ate vorbullen qe krijon imunitet aq madheshtor sa qe as ai trimi me i madh si ben dot ball, ate vorbull qe te ben aq trim ty sa ti nxjerresh gjoksin shigjetes , e te hidhesh ne zjarr? Me thuaj pak...

Njeriun e dobet me te fortin perballja me jeten i ndan. Kush fut bishtin nder shal e zhduket e kush krijon mbreterin e tij .

Ky esht kismeti , dikush do qeshe dikush do qaje . Merr rastin se nk e ke mundesine se nk do te vij me ky rast , ose kur ndodh rruges , çdo bejm?
 

Moonlight

With or Without u
Staf në FV.AL
Titulli: Nje bebe me probleme- E DREJTA PER JETE

"së paku për pes minuta behu i sinqert me veteveten", e ka thën Dostojevski jo un , se nk jam dhe aq i zgjuar.

Te jem i sinqert dhe un ndaj te njejtin mendim . Por çesht e verteta jemi frikacak ; ) . O rrush por kur do ta kuptojme NE qe dashuria qe ka njeriun per femijen, formon ate vorbullen qe krijon imunitet aq madheshtor sa qe as ai trimi me i madh si ben dot ball, ate vorbull qe te ben aq trim ty sa ti nxjerresh gjoksin shigjetes , e te hidhesh ne zjarr? Me thuaj pak...

Njeriun e dobet me te fortin perballja me jeten i ndan. Kush fut bishtin nder shal e zhduket e kush krijon mbreterin e tij .

Ky esht kismeti , dikush do qeshe dikush do qaje . Merr rastin se nk e ke mundesine se nk do te vij me ky rast , ose kur ndodh rruges , çdo bejm?

Nese do flasim per dashurine prinderore si koncept padiskutim ,qe nje prind do bente ato qe ti thua dhe ndoshta edhe jeten e tij sdo e llogariste para asaj te femijes. Por kjo eshte me shume nje klishe sesa realitet....
ka plot prinder te papergjegjshem qe vene veten para sakrifices per femijen e tyre.

nderkohe qe po flasim per nje rast kur ti evidenton kete problem te ketij femije , pra vihesh ne dijeni dhe je ne mes te nje zgjedhje perpara se te kete ardhur ne jete. Mendimin tim ta thashe , do abortoja dhe argumentat po ashtu ti shkruajta. Nese per ty nuk jane te tilla me jep kunder argumentat , por nuk shoh lidhje midis frikes se prindit apo frikes si qenie njerezore.

para shume kohesh nje mikesha ime ,ishte ne pritje te femijes se pare , mjeku qe e ndiqte i thosh gjithe kohes qe cdo gje eshte ok. Kur lindi vajzen u pa qe femija ishte totalisht i paformuar , i deformuar ,as kocka nuk kish.
Imagjino cfare impakti dhe cfare depresioni per ate si nene, mjeket i thane se ai femije nuk do jetonte gjate dhe i keshilluan mos ta merrte por ta linte atje.
ne mes presionit dhe pergjegjesise pse jo edhe frikes vendosi te bente pikerisht kete. Nuk ka dhimbje me te madhe per nje nene qe pret 9 muaj frutin e saj dhe del nga ai vend me duart bosh dhe me nje peng qe nuk di nese do kete dicka qe tia plotesoj.
Mikesha ime vendosi ta harroj kete histori. I shoqi shkoi dhe kapi mjekun qe e kish ndjekur dhe ai me paturpesine me te madhe i thote - po e pashe qe ishte jonormal por mendova se ju e doit kete femije.
dhe ai femije jeton edhe sot Zhigo , diku neper institutet e Elbasanit me duket....askush nga familja qe e solli ne jete nuk shkon as ta shohi....a ka denim me te madh per ate femije . 1. lindi jo normal, 2. u braktis nga familja.
Sot mikesha ime ka dy femije normale , vajze e djale, por per femijen e pare vazhdon te mos kujtohet....

kjo eshte arsyeja pse une personalisht them, me mire mos e sill ne jete sesa te besh nje zgjedhje qe ndoshta e marre ne analize del si e detyruar nga te tjere.
pra ne kete pike si mendon eshte me mire te lindesh nje femije te tille dhe ta braktisesh ,apo mos e lindesh hic dhe ne fund te fundit nuk i hyn ne gjynah as shpirtit tend e as atij te femijes?
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Titulli: Nje bebe me probleme- E DREJTA PER JETE

Nese do flasim per dashurine prinderore si koncept padiskutim ,qe nje prind do bente ato qe ti thua dhe ndoshta edhe jeten e tij sdo e llogariste para asaj te femijes. Por kjo eshte me shume nje klishe sesa realitet....
ka plot prinder te papergjegjshem qe vene veten para sakrifices per femijen e tyre.

nderkohe qe po flasim per nje rast kur ti evidenton kete problem te ketij femije , pra vihesh ne dijeni dhe je ne mes te nje zgjedhje perpara se te kete ardhur ne jete. Mendimin tim ta thashe , do abortoja dhe argumentat po ashtu ti shkruajta. Nese per ty nuk jane te tilla me jep kunder argumentat , por nuk shoh lidhje midis frikes se prindit apo frikes si qenie njerezore.

para shume kohesh nje mikesha ime ,ishte ne pritje te femijes se pare , mjeku qe e ndiqte i thosh gjithe kohes qe cdo gje eshte ok. Kur lindi vajzen u pa qe femija ishte totalisht i paformuar , i deformuar ,as kocka nuk kish.
Imagjino cfare impakti dhe cfare depresioni per ate si nene, mjeket i thane se ai femije nuk do jetonte gjate dhe i keshilluan mos ta merrte por ta linte atje.
ne mes presionit dhe pergjegjesise pse jo edhe frikes vendosi te bente pikerisht kete. Nuk ka dhimbje me te madhe per nje nene qe pret 9 muaj frutin e saj dhe del nga ai vend me duart bosh dhe me nje peng qe nuk di nese do kete dicka qe tia plotesoj.
Mikesha ime vendosi ta harroj kete histori. I shoqi shkoi dhe kapi mjekun qe e kish ndjekur dhe ai me paturpesine me te madhe i thote - po e pashe qe ishte jonormal por mendova se ju e doit kete femije.
dhe ai femije jeton edhe sot Zhigo , diku neper institutet e Elbasanit me duket....askush nga familja qe e solli ne jete nuk shkon as ta shohi....a ka denim me te madh per ate femije . 1. lindi jo normal, 2. u braktis nga familja.
Sot mikesha ime ka dy femije normale , vajze e djale, por per femijen e pare vazhdon te mos kujtohet....

kjo eshte arsyeja pse une personalisht them, me mire mos e sill ne jete sesa te besh nje zgjedhje qe ndoshta e marre ne analize del si e detyruar nga te tjere.
pra ne kete pike si mendon eshte me mire te lindesh nje femije te tille dhe ta braktisesh ,apo mos e lindesh hic dhe ne fund te fundit nuk i hyn ne gjynah as shpirtit tend e as atij te femijes?
Tani, nqs eshte e vertet eshte shume e rende
Doktori ka DETYRIM te thot te verteten pavarsisht reagimit qe mund te kene prindrit
Kur ben ekografite e ndjekjes te shtatzanise, ai ve vulen e firmen me ca ka pare-biles dhe foto print screen... Keto jane dokumente ligjore, e nqs ndodh gje, mjeku mund te jepet ne gjygj.

Per punen e familjes, aq kohe sa e linden ate femije, skishin pse e braktisnin...Fundja, ajo femer shikon ata dy femije mire e bukur, por femija saj i pare ku mbetet?

Rasti i fundit qe kam njohur, javen e kalur, S qe tani ka 5 vj ka qene e diagnostikuar me anencefali (mungesa e formimit te trurit) para-lindjes, familjes ju shpjegua qe nuk ka shance te medha jete, edhe po jetoj sdo kete nje jete normale. Nena refuzoj abortin, edhe e lindi vajzen, qe doli me mikrocefali (ka vetem nje pjese te trurit, ajo qe kontrollon frymarjen e automatizmat e trupit). Normalisht, eshte nje femije me koken e deformuar, s'eshte kollaj ta shikosh...por eshte nje femije i kujdesur edhe i cili ka aritur moshen 5 vjecare, ka reagime ndaj mamase edhe reagime kur i pelqen apo jo dicka.
Mamaja e kujdes dite per dite, ndersa babane se kam pare ende ne peisazh...

Ku dua te dal? Qe ne momentin qe lind nje femije, nqs ke shpirt nene se braktis dot...E more mundimin ta besh, e ke detyre ta risesh, ashtu sic e ka bere Zoti...

Si ja benin njerzit kur nuk ekzistonin ekografite e imazherite e analizat e gjakut te shikojne a ka sindrom Down a jo??
 
Titulli: Nje bebe me probleme- E DREJTA PER JETE

Ku dua te dal? Qe ne momentin qe lind nje femije, nqs ke shpirt nene se braktis dot...E more mundimin ta besh, e ke detyre ta risesh, ashtu sic e ka bere Zoti...

Si ja benin njerzit kur nuk ekzistonin ekografite e imazherite e analizat e gjakut te shikojne a ka sindrom Down a jo??


Mos te rente per pjese se eshte e lehte te flasim nga jashte!!

Shpirti i nenes mund te jete por shpesh jane rrethanat apo kushtet te cilat e detyrojne nje nene te marre nje vendim te tille... Eshte shume e veshtire te marresh pergjegjesine te mbash nje femije te tille sepse ne keto raste vetem ndihma e nenes nuk mjafton,dhe ato duan mbeshtetje si nga ana psikologjike dhe financiare qe shpesh nuk ju dalin te perballojne harxhet e nje femije te semure... Flas per Shqiperine gjithnje duke marr parasysh cka mund te ofrojne institucionet perkatese apo dhe qeveria vete qe shpesh as ekziston fare..!!!

Njerezit ne ate kohe ato mundesi kishin e prisnin ca tu binte per fat...por jo pak here ama kemi pare se keta femije kane qene te pa deshiruar per ta,te braktisur deri edhe te mbyllur ne bodrume te lidhur si kafshe..!!
Ndersa tani qe kemi mundesine pse mos e shfrytezojme ate per te miren tone dhe te femijes ...!!

Ne rastin qe ka treguar Moni ajo nene pervec se e braktisi per arsyet e saja dhe se fajesoj aspak kish mundur te pakten mos e harronte,ta shikonte nje here ne muaj qofte e nje dhurate apo nje perqafim se fundja eshte evlat...
 

ricky_ch

******
Pe: Nje bebe me probleme- E DREJTA PER JETE

Me një lule nuk vjen pranvera.

Jeta nuk është 1 ditë dhe u krye!
Nuk duhet harruar se ai fëmijë sa të jetë i vogël,
është problem i vogël, por sa të rritet edhe problemi rritet.
Para se të marrim një vendim duhet t'i kemi parasysh të gjitha problemet
dhe vështirësitë që dë shfaqen gjatë tërë jetës së tij/saj dhe
pyetja e parë që na paraqitet në kokë është se a do të jetë në gjendje
të jetojë i/e pavarur dhe të marrë ne dorë jetën e vet apo do të ketë nevojë
gjithmonë për një përcjellës dhe dikend që të përkujdeset për të?

Nëse ka nevojë për një përkujdes, kush do të marrë atë përgjegjësi, sepse
prindërit dihet se nuk jetojnë përgjithmonë?
Po të ardhurat materiale nga do t'i sigurojë? (lypës tërë jetën?)

Një jetë në mëshirën e fatit, nuk është jetë!
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Titulli: Nje bebe me probleme- E DREJTA PER JETE

Mos te rente per pjese se eshte e lehte te flasim nga jashte!!

Shpirti i nenes mund te jete por shpesh jane rrethanat apo kushtet te cilat e detyrojne nje nene te marre nje vendim te tille... Eshte shume e veshtire te marresh pergjegjesine te mbash nje femije te tille sepse ne keto raste vetem ndihma e nenes nuk mjafton,dhe ato duan mbeshtetje si nga ana psikologjike dhe financiare qe shpesh nuk ju dalin te perballojne harxhet e nje femije te semure... Flas per Shqiperine gjithnje duke marr parasysh cka mund te ofrojne institucionet perkatese apo dhe qeveria vete qe shpesh as ekziston fare..!!!

Njerezit ne ate kohe ato mundesi kishin e prisnin ca tu binte per fat...por jo pak here ama kemi pare se keta femije kane qene te pa deshiruar per ta,te braktisur deri edhe te mbyllur ne bodrume te lidhur si kafshe..!!
Ndersa tani qe kemi mundesine pse mos e shfrytezojme ate per te miren tone dhe te femijes ...!!

Ne rastin qe ka treguar Moni ajo nene pervec se e braktisi per arsyet e saja dhe se fajesoj aspak kish mundur te pakten mos e harronte,ta shikonte nje here ne muaj qofte e nje dhurate apo nje perqafim se fundja eshte evlat...
Une e di qe eshte kollaj te flasesh nga jashte, sepse kur ste takon ty mund te japesh mendime me hamendje....
Por ne pjesen ku me ke cituar- ske kuptuar thelbin - thash qe aq kohe sa e linde nje femije, duhet ta risesh sepse eshte pjese e jotja...Nqs nuk deshiron te risesh nje femije te tille, mos e sill ne jete qe te zvaritet vetem neper spitale. Me duket e pashpirt te mund te vazhdosh jeten me 2 femijet qe kane shendet te plot, dhe femija i semure rri i abandonuar - jam me se e sigurt se zemra e asaj femre nuk eshte e qete... por femija i shkrete sja ka fajin.

PO kondita mbase ske ne Shqiperi, pastaj edhe jashteshtetit s'eshte fushe me lule sepse nje femije handikapat ka nevoj permanente per dike / nenen. Pervec lodhjes fizike, emocionale eshte dhe pjesa financiare - kur ska te ardhura familja fillon rendohet e me shume gjendja.
POR nuk mund te paraprijme gjithcka ne jete- sepse ok ja e largum nje femije qe u lind i semure....si do ja bejme nqs femijet qe u linden ne regull, i ritem 2-5-10 vj i ndodhi nje fatkeqsi, edhe ngelen handikapat....A do i braktisim dot me te njejtin kollajllek? Apo eshte ndryshe? Sepse kemi investuar ndjenja dhe jane gje e shtrejnte te jetes tone?
 

Darius

DENY IGNORANCE
Staf në FV.AL
Titulli: Nje bebe me probleme- E DREJTA PER JETE

Kush i hap keto tema qe te bejn me Zemer.

Keto lloj problemesh gjithmone ma coroditin trurin, nuk mund te pergjigjem saktesish se si do veproja ne kete situate, sepse kur je jashte problemit mbase mendon ndryshe.....vetem duke jetuar kete situate mund te pergjigjesh....

hajduti
 

Aki

misfit
Titulli: Nje bebe me probleme- E DREJTA PER JETE

Mu kujtua nje rast nga kjo tema. Ishte nje femer intelektuale e re qe diagnostifikohet me veshka policistike, te cilen e kishte trasheguar nga nena. Ajo martohet dhe mbetet shtatzene dhe qellon qe foshnja poashtu do kete te njejtin problem. Nena nga frika se femija sdo kete fatin e saj dhe moshe te re do duhet te hyje ne dijalize ne mos dhe te nevojitet transplant i veshkave vendos ta abortoje femijen. Por...kjo periudhe shkon pak gjate, ajo kalon muajin e katert, e pastaj aplikon ne gjyq derisa i japin te drejten e abortit edhe pse foshnja tash me fundi muajit te peste fillimi muajit te gjashte. Mjeket i japin injeksion per kontraksione dhe fati ose me mire te them fatkeqsia do qe femija lind dhe mbetet gjalle, por pervec veshkave policistike ka dhe demtim ne tru. Jane gjera qe fatkeqesisht nuk jane loje, duhet menduar mire. Personalisht nuk jam kunder abortit, per cfaredo rasti qofte, aq me shume besoj se eshte i arsyetuar ne raste te tilla, po te behet maksimuk deri ne javen e 16, me vone eshte rrezik shume i madh, me mire shtatezania te cohet deri ne fund dhe per femijen te kujdesen prinderit deri aq sa do jetoje, ose sa do aftesohet per mbijetese, varesisht nga rasti.
 

Abisi

Larguar✌
Titulli: Nje bebe me probleme- E DREJTA PER JETE

Mendon kur krijohet dhe zbulohet defekti gjenetik qe ne bark, se pasi lind nuk eshte me abort :)
Nuk u ngatarrova jo.abort kur meson qe kur femija eshte ne bark.dhe jam pro ketij aborti.
 

klau92

Anëtar Aktiv
Titulli: Nje bebe me probleme- E DREJTA PER JETE

Njeriu nuk gezon vetem te drejten e jetes por edhe te jetoje me dinjitet ...duke mos permendur pastaj te gjithe problemet dytesore
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Ska shume kohe qe njoha nje mama me vajzen e saj, e prekur nga sindroma Down. Vajza ishte embelsire ne vete, shume e dashur, e afruar, e edukuar, dhe e sjellshme ( nje femije perfekt pavarsisht sindromes). Ne diskutim e siper, e pyeta mamane nqs e dinte qe do lindte nje femije me probleme, e me tha qe jo, qe e mori vesh pasi qe lindi...e ne katastrof, sepse lajmin ja dhane si bombe edhe e lane te zjej ne zjarr. Por tha, kur nje bombe te vjen, duhet te mesosh ta manevrosh, te maresh gjerash shtruar dhe te perballesh me te tashmen dhe te ardhmen. E si pasoj, i ishte perkushtuar komplet femijes, qe kishte pasur nje zhvillim shume te bukur.

(Ku dua te dal me postimin tim? Vertet ka teste per te parashikuar rezikun e Sd Down...por se parashikon dot 100% sepse ka forma qe nuk duken as ne echo e as ne tri-test, pra kur nje gje duhet te ndodhi, do ndodhi... Cdo njeri ka te drejten per nje shance, e po ashtu e kane te drejten dhe keto krijesa:)).
 

Vvetoni

Larguar
Të i mohosh dikujt jetën është çmenduri. Ka shumë njerëz sot në botë që avokojnë për të mbrojtur të drejtat e kafshëve, kurse e keqja më e madhe është fakti që ka njerëz që avokojnë për të i mohuar dikujt të drejtën e jetës. Kush jemi ne të vendosim kush të jetoj e jo? Askush :)
 

Abisi

Larguar✌
Me një lule nuk vjen pranvera.

Jeta nuk është 1 ditë dhe u krye!
Nuk duhet harruar se ai fëmijë sa të jetë i vogël,
është problem i vogël, por sa të rritet edhe problemi rritet.
Para se të marrim një vendim duhet t'i kemi parasysh të gjitha problemet
dhe vështirësitë që dë shfaqen gjatë tërë jetës së tij/saj dhe
pyetja e parë që na paraqitet në kokë është se a do të jetë në gjendje
të jetojë i/e pavarur dhe të marrë ne dorë jetën e vet apo do të ketë nevojë
gjithmonë për një përcjellës dhe dikend që të përkujdeset për të?

Nëse ka nevojë për një përkujdes, kush do të marrë atë përgjegjësi, sepse
prindërit dihet se nuk jetojnë përgjithmonë?
Po të ardhurat materiale nga do t'i sigurojë? (lypës tërë jetën?)

Një jetë në mëshirën e fatit, nuk është jetë!

Ndaj te njejtin mendim me ju!
 

lovely

Anëtar i ri
deshtova ne muajin e trete .fenomen i rendomte ne nje pjese te mire te femrave.

do e kisha rritur por zemra e tij ndali se rrahuri.

semure ose jo do ishte zemra e zemres sime ,,,kordoni yne ombelikal!!!
 

Hope

◕‿◕
deshtova ne muajin e trete .fenomen i rendomte ne nje pjese te mire te femrave.

do e kisha rritur por zemra e tij ndali se rrahuri.

semure ose jo do ishte zemra e zemres sime ,,,kordoni yne ombelikal!!!

Me vjen keq per humbjen tende.
Por admiroj pergjigjen tende... Jo tere njerzit do e mernin persiper nje gje te tille...edhe pse po te njejtit njerez harrojne qe jeta eshte nje kuti me surpriza dhe sdihet ca i rezervon...nje bebe ne pamje te pare i shendetcem mund te fshej X semundje sic edhe nje femije i zhvilluar mire mund te pesoj Y aksident e te mbesi me handikap motor, intelektual etj....
 

vajza e detit

Anëtar i Respektuar
Eshte shume e lehte te flasesh...te japesh nje mendim...e te besh rolin e njeriut pozitiv e te mire...

po ata qe kane nje femije me probleme...vetem ata e dijne se sa e veshtir eshte te perballesh me ta c'do dite...

nje shoqja ime ka nje djale me probleme...ai ne boten e tij eshte i lumtur...por ajo...o zot ajo eshte tjetersuar...e lodhur e merzitur e stresuar...

nuk ke te drejte ti marresh jeten askujt..kjo eshte e vertet...

nuk di ne cilin shtet te botes praktikohej nje metod qe ne baze te nje analize nese femija kishte probleme ata nuk lejonin me tej zhvillimin e tij...flas per shtatzanin e hershme...pra 2-3 muajshe...

ndoshta nuk eshte e drejte...por as kjo vuajtje per prinderit qe kane keta femije nuk eshte e drejte...se di zoti ju dhente force e durim...te kapercejne gjithe vuajtjet...
 
Top