Nje bebe me probleme- E DREJTA PER JETE

Hope

◕‿◕
Eshte shume e lehte te flasesh...te japesh nje mendim...e te besh rolin e njeriut pozitiv e te mire...

po ata qe kane nje femije me probleme...vetem ata e dijne se sa e veshtir eshte te perballesh me ta c'do dite...

nje shoqja ime ka nje djale me probleme...ai ne boten e tij eshte i lumtur...por ajo...o zot ajo eshte tjetersuar...e lodhur e merzitur e stresuar...

nuk ke te drejte ti marresh jeten askujt..kjo eshte e vertet...

nuk di ne cilin shtet te botes praktikohej nje metod qe ne baze te nje analize nese femija kishte probleme ata nuk lejonin me tej zhvillimin e tij...flas per shtatzanin e hershme...pra 2-3 muajshe...

ndoshta nuk eshte e drejte...por as kjo vuajtje per prinderit qe kane keta femije nuk eshte e drejte...se di zoti ju dhente force e durim...te kapercejne gjithe vuajtjet...

Hmmm nuk eshte e drejte per prindrit? Por si i bie kur lind nje femije normal e me tej e shtyp makina ngelet i paralizuar apo me handikap mendor? Ata prinder sdo e kujdesin me? Do zgjedhin ta braktisin sepse ata kishin prenotuar nje femije normal? Ku dua te dal? Kur mer vendimin te jesh prind mer vendimin e nje pergjigjesie, spo angazhohesh te kesh femijen me te bukur, me te zgjuar e me perfrkt qe mban toka..... Disa gjera si kontrollojme dot prandaj nqs sjemi te afte ti bejme ball as duhet te bejme femije....
Femija = responsabilitet...
 

vajza e detit

Anëtar i Respektuar
Hmmm nuk eshte e drejte per prindrit? Por si i bie kur lind nje femije normal e me tej e shtyp makina ngelet i paralizuar apo me handikap mendor? Ata prinder sdo e kujdesin me? Do zgjedhin ta braktisin sepse ata kishin prenotuar nje femije normal? Ku dua te dal? Kur mer vendimin te jesh prind mer vendimin e nje pergjigjesie, spo angazhohesh te kesh femijen me te bukur, me te zgjuar e me perfrkt qe mban toka..... Disa gjera si kontrollojme dot prandaj nqs sjemi te afte ti bejme ball as duhet te bejme femije....
Femija = responsabilitet...

Me vjen keq por e ke keqkuptuar te gjithe ate cfare kam shprehur une...

te jesh prind eshte pergjegjesi dhe kenaqesi e madhe...sikunder femijet tane nuk na zgjedhin ne si prinderit e tyre...dhe ne nuk jemi zgjedhes per krijesat qe zoti na dhuron...

vecse eshte shume e lehte te flasesh...dhe shume e veshtire te jetosh ne nje situat te till...

femijet me sindrom down jane pa fundesisht shume te mire...dhurojne shume dashuri...ndryshe ndodhe me femijet autik...qe nuk i provojne keto ndjesi...dhe prinderit e tyre e vuajne shume mungesen e nje fjale "mami" apo nje perqafim...

mua me vjen keq vertet...

e kam pare nga afer nje situat te till...dhe nuk ka dhimbje me te madhe...

komenti im nuk kishte te bente me femijet perfeket...kishte te bente me dhimbjen qe ndjen nje njeri deri ne palce...deri ne eshter...kur nuk mund ti gezohet nje fjale...qe per dike mund te jete e zakonshme...por per te...eshte endrra me e madhe!!...
 

Hope

◕‿◕
Me vjen keq por e ke keqkuptuar te gjithe ate cfare kam shprehur une...

te jesh prind eshte pergjegjesi dhe kenaqesi e madhe...sikunder femijet tane nuk na zgjedhin ne si prinderit e tyre...dhe ne nuk jemi zgjedhes per krijesat qe zoti na dhuron...

vecse eshte shume e lehte te flasesh...dhe shume e veshtire te jetosh ne nje situat te till...

femijet me sindrom down jane pa fundesisht shume te mire...dhurojne shume dashuri...ndryshe ndodhe me femijet autik...qe nuk i provojne keto ndjesi...dhe prinderit e tyre e vuajne shume mungesen e nje fjale "mami" apo nje perqafim...

mua me vjen keq vertet...

e kam pare nga afer nje situat te till...dhe nuk ka dhimbje me te madhe...

komenti im nuk kishte te bente me femijet perfeket...kishte te bente me dhimbjen qe ndjen nje njeri deri ne palce...deri ne eshter...kur nuk mund ti gezohet nje fjale...qe per dike mund te jete e zakonshme...por per te...eshte endrra me e madhe!!...

Une nuk e kam keqkuptuar fare cfare ke shkruar.... Me duket se ti ske kuptuar as temen e as rendesine e prezences nje femije sido qe te jete ai.
U ndalove te krahesosh nje femije me Down e nje me autizem.... Sepse ke njohur ti 1-2-10 raste smund te pergjithesosh, sepse femijet me autizem me terapi te ndryshme arrijne te dalin nga sfera tyre e te integrohen... Mos i beso siperfaqes sepse nuk eshte gjithcka rumbullake si duket....
E te thuash te shkretet prind? Po atyre qe i vdesin femijet nga kanceri? Nga aksidente? Po ata qe nuk kane fare femije?
Ok eshte nje pune dyfish, 3 fish ose 100 fish me e madhe te kesh nje femije special, por ky eshte roli jot si prinder ti rish afer pavarsisht cfare ndodh... Perndryshe mos mer nje rol qe nuk e permbush dot.
 
  • Më pëlqen
Reactions: Tip

Hope

◕‿◕
Nese nuk jane te shendetshem,me mire te mos dalin fare ne jete.

E ata qe si shikon ne ekografi qe sjane te shendetcem, e dalin, si i behet? Do i hedhim ne plehra?
Si benin njerzit perpara kur nuk ekzistonte screening e eko e co?

Kur mer vendimin te besh nje kalama, besoj qe duhet te maresh parasysh qe ka mundesi mos jete perfekt, ose e nqs lind perfekt mund ti ndodhi dicka qe mos ta bej njesoj si femijet e tjere, por kjo sdo te thot qe smeriton te jetoj....
 

Nicktjeter

Antarë i Respektuar
Me kalimin e kohes formulova nje mendim.
Nganjehere dashuria apo humanizmi na co drejt egoizmit.
Duhet menduar nese ai femija do vuaje kete ne te ardhmen..
Nese pasi ti te mos jesh me kush do kujdeset per te..
Nese ke aftesite ekonomike ti perballosh gjerat.
Energji fizike dhe mendore.

E keshtu..
 

Vajza

Kupa me kapak, kupa pa kapak.
Staf në FV.AL
Jam shum kunder abortit . Edhe nese me tregon qe ne bark se ka probleme nk e heq. Nuk i dihet jetes mund te linde shendosh e mire dhe te behet dicka shkak qe te behet me aftesi. Si do qe te jet dua te kem afer e mjafton vetem frymen tja degjoj.
 

ZHIGO

...
Jo se shquhem per ndonje fetar te madh. Por besoj qe ai lart ka nje demthenie te madhe ne jeten tone te perditshme. Siç beri te mundur qe ne njerzia per nevojat tona te shpikim teknologjine e avancuar per avantazhe tonat e ti japim drejtim ketyre udhekryqeve qe vihemi perballe. Dikush zgjedh ta nderlikoje ate e te kete nje te ardhme te sigurte plot vuajtje dikush zgjedh nje mundesi te dyte.
 

Desa

Felix - Culpa
Shkenca ka hecur me hapa gjigante e tani mund te dime shume gjera per bebin tone qe para se te lindi.....
Nqs do mernit vesh ne ekografi qe femija do lindi me nje malformacion do e mbanit me barren...apo si cift do vendosnit ta nderprisnit??
E nqs njeri nga prindrit [qofte mamja qofte babaj do ta mbaj....si do vepronit?]

E di qe eshte nje gje e tmershme te kesh kujdes per nje femij qe mbase nuk do e shijoj jeten sic duhet per shkak te problemeve shendesore.... ka raste qe mund te sherohen 100% por ka raste qe ngelin me sekela [pasoja...]

Gjithsesi me duket qe nqs Zoti i ka dhene JETE ne jemi askush qe te vendosim t'ja marrim jeten.,....


jam me dakord ta lindesh femijen e ta lesh ne nje shtepi femijesh se sa ta vrasesh..... e di dhe qe shancet qe aji femij te jet i adoptuar jan minimale sepse cdo njeri kerkon te adoptoje kalamona te shendecem e sa me te bukur......


Pres pergjigjet e juaja SA ME TE SINQERTA....sju gjykon asnjeri:) jemi ketu per te debatuar mbi nje situacion real qe mund ti ndodhi secilit prej nesh [LARG QOFTE!]


Para 13 vitesh u diagnostikova me Placenta Previa ku rezultati do ishte me sequelae të rënda. Por nuk munda as ta mendoj një abort eventual.
Sot kam frytin më të mrekulllueshëm që munda ndonjëherë ta mendoj.
Nuk e di çfar mendimi do kisha sot me rezultate tjera!
 

Ridexxx

Antarë i Respektuar
Para 13 vitesh u diagnostikova me Placenta Previa ku rezultati do ishte me sequelae të rënda. Por nuk munda as ta mendoj një abort eventual.
Sot kam frytin më të mrekulllueshëm që munda ndonjëherë ta mendoj.
Nuk e di çfar mendimi do kisha sot me rezultate tjera!
Super Desa :)
 

Legally_Sweet

Ain’t no sunshine when she’s gone
Staf në FV.AL
Eshte shume e thjesht te shkruash ketu ne forum ate pergjigjen e duhur qe do donte te lexonte çdokush, qe jo s'do abortoja kurre, e me the te thashe. Eshte tjeter gje realiteti dhe kur te duhet te perballesh me nje vendim te tille.
 

DeliriumMind

Set yourself free ? change can be good.
Sot si sot mund te behet analiza e dna fetal brenda 3 mujorshit te pare te shtatzanise per te ditur me siguri se cfare te pret.
Biles te thon dhe gjinine nese deshiron.
Por nga ai cast deri ne lindjen, shum gjera mund te ndryshojne... nuk eshte ne doren tone.
Do kisha dashuri te mjaftueshem sidoqofte qe te lindte. A do ishte njesoj dhe per forcen shpirterore? Pergjigjen nuk e di dhe as dua ta mendoj.
 

lovely

Anëtar i ri
degjiva nje nene italiane qe tregonte ardhjen ne jete te nje foshnjeje 2 javeshe e cila nisi te rritej ne inkubator derisa dha jeten per nenen e saj e cila kish kaluar muaj aty ne maternitet me shpresen qe vdes e fundit apo jo ?
kishte shkruar nj liber per te
 

Abisi

Larguar✌
Jam shum kunder abortit . Edhe nese me tregon qe ne bark se ka probleme nk e heq. Nuk i dihet jetes mund te linde shendosh e mire dhe te behet dicka shkak qe te behet me aftesi. Si do qe te jet dua te kem afer e mjafton vetem frymen tja degjoj.
Po kur prindi te mos jete me,ca ndodh me ate femije? Kush do kujdeset?
 

Vajza

Kupa me kapak, kupa pa kapak.
Staf në FV.AL
Po kur prindi te mos jete me,ca ndodh me ate femije? Kush do kujdeset?
Eh sa here dikush e vret mendjen me kete pyetje, por Jeta (rizku) dhe vdekja Jane ne doren e Krijuesit. Nuk mund te dim Kush mund te derzoje shpirtin me perpara (prindi apo femija).. Sidoqoft nese prinderit I edukojne femijet tjera te trajton me dashuri motren ose vllaun me aftesi te kufizuara, eshte nje + dhe ka kush te kujdeset.
 

Amara_La_Negra

Antarë i Respektuar
Eshte nje teme aq delikate saqe vetem kur e mendoj me rrengjethet mishi. Teknologjia ka perparuar aq shume saqe cdo gje shikohet qe ne muajt e pare nqs nje femije do kete probleme apo jo. Zoti te sprovon ne shume aspekte durimin qe ti si individ ke. Nqs do perjetoja dicka te tille a do abortoja ? Pergjigjia ime eshte " Kurre " . Pse? Sepse gjithcka ndodh x nje arsye .Nqs zoti te fal jete atehere le te jete ai qe ta marri . Sic u permend me larte ,ka patur raste kur foshnja ka lindur I sakte dhe gjate ecurise se jetes ndryshon gjithcka.Edhe cduhet te bejme ne kete rast ,te kthejme krahet?! Vetem nje nene mund ta di cfare domethene te besh " nje krim " te tille .Prandaj un them gjithmone Falni dhe dhuroni dashuri pa kushte sepse edhe i te qenit ndryshe ka bukurine dhe vecantine e saj .
 

Legally_Sweet

Ain’t no sunshine when she’s gone
Staf në FV.AL
Njoh 2 nena qe i kane femijet te rritur me probleme dhe i kane plag ne zemer! Zoti ju dhente force te gjitha nenave per te perballuar sprova te tilla! ?
Nuk e di si do veproja vet, vetem kur ta kesh ne bark ate femije dhe te provosh ate ndjenjen e mëmësisë mund të shprehesh me vendosmëri.
 

Amara_La_Negra

Antarë i Respektuar
Njoh 2 nena qe i kane femijet te rritur me probleme dhe i kane plag ne zemer! Zoti ju dhente force te gjitha nenave per te perballuar sprova te tilla! ?
Nuk e di si do veproja vet, vetem kur ta kesh ne bark ate femije dhe te provosh ate ndjenjen e mëmësisë mund të shprehesh me vendosmëri.
Njoh edhe un nje nene personalisht qe djali I saj ne moshen 28 vjec pesoi nje aksident te rende dhe kjo si pasoje e la ne nje karroce te paralizuar dhe shume probleme te tjera. Per nje nene sido qe te rritet femija dhe sido qe te jete gjithmone por gjithmone do jete ai meraku I te nesermes .Qofshin cdo gje me rradhe dhe me moshe pasi te gjithe kalimtare jemi ?
 
Top