Një detyrë e testit të Maturës 2012

mehas

Antar Aktiv
Në hambar ka 100kg grurë dhe thekër, 10% është thekër. Sa kg grurë duhet shtuar që përmbajtja e thekrës të jetë 4%?
 

gafi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Një detyrë e testit të Maturës 2012

Në hambar ka 100kg grurë dhe thekër, 10% është thekër. Sa kg grurë duhet shtuar që përmbajtja e thekrës të jetë 4%?


shume thjeshte 6% grure duhet shtuar pra i bie 6 kg grure.
 

Hartini

Antarë i Respektuar
Titulli: Një detyrë e testit të Maturës 2012

Une them 300 kg grure duhet te shtojm qe perqendrimi i thekres te bjeri 4 per qind .

O Gafi , si e nxore 6 ti ?
 

Sweetie

Anëtar i Respektuar
Titulli: Një detyrë e testit të Maturës 2012

Ne fakt gafi ka te drejt... edhe une dje se kuptoja se nga e nxjerr ai 6-ten. Kembengulja qe prgj eshte 60... por une e llogaritja gjithmone me 100% e jo me 10%...

Tani e kam te qarte :).. 100 kg jane se bashku.
10% jane theker... 10% e 100 kg = 10 kg theker
Nese jane 10 kg theker ateher i bie qe te jene 90 kg grure.
4% e 100 kg = 4 kg theker... 10 kg - 4 kg = 6 kg

mire e shpjegova gafi? :p
 

gafi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Një detyrë e testit të Maturës 2012

Une them 300 kg grure duhet te shtojm qe perqendrimi i thekres te bjeri 4 per qind .

O Gafi , si e nxore 6 ti ?

jo hartini gjithsejt ne hambar ka 100 kg dhe kjo vlere nuk rrite aq mbetet . por tani pyetja ishte sa duhet te zvoglohet vlera e thekres qe te arrihet velra 4 % dmth e prej 100 kg qe jane grur dhe theker .
 

gafi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Një detyrë e testit të Maturës 2012

Ne fakt gafi ka te drejt... edhe une dje se kuptoja se nga e nxjerr ai 6-ten. Kembengulja qe prgj eshte 60... por une e llogaritja gjithmone me 100% e jo me 10%...

Tani e kam te qarte :).. 100 kg jane se bashku.
10% jane theker... 10% e 100 kg = 10 kg theker
Nese jane 10 kg theker ateher i bie qe te jene 90 kg grure.
4% e 100 kg = 4 kg theker... 10 kg - 4 kg = 6 kg

mire e shpjegova gafi? :p

mire e ke .tani e ke kuptu e nderuar keshtu e sqarova edhe une me lart po e paska fshi dikush postimin tim.
 

Ylli-1

Etnoshqiptar
Titulli: Një detyrë e testit të Maturës 2012

Në hambar ka 100kg grurë dhe thekër, 10% është thekër. Sa kg grurë duhet shtuar që përmbajtja e thekrës të jetë 4%?

Nese 100 kg drith ne vehte kane 90% grure dhe 10% theker (ose 90 kg grure dhe 10 kg theker) duhet te shtojme edhe 150 kg grure sepse 240 kg grure do te benin 96% dhe 10 kg theker 4%.
 

Ylli-1

Etnoshqiptar
Titulli: Një detyrë e testit të Maturës 2012

jo hartini gjithsejt ne hambar ka 100 kg dhe kjo vlere nuk rrite aq mbetet . por tani pyetja ishte sa duhet te zvoglohet vlera e thekres qe te arrihet velra 4 % dmth e prej 100 kg qe jane grur dhe theker .


gafi, ne detyre thuhet: Sa kilogram grure duhet te shtohen (pra rritet sasia e grurit) qe perqindja e thekres te bie nga 10% ne 4%...lexone me kujdes
 

Hartini

Antarë i Respektuar
Titulli: Një detyrë e testit të Maturës 2012

jo hartini gjithsejt ne hambar ka 100 kg dhe kjo vlere nuk rrite aq mbetet . por tani pyetja ishte sa duhet te zvoglohet vlera e thekres qe te arrihet velra 4 % dmth e prej 100 kg qe jane grur dhe theker .

kur thash 300 ja futa me shpejtsi , por ja ti bejme llogarit tamam pra.
Mendova se nuk do ishte nevoja per sqarim ,por ja qe qenka .

problemi ; ne nje hambar ka 100 kg grure dhe theker bashk , ne proporcionet 10 e 90 perqind perkatisisht theker dhe grure .
Sa kg grure duhet te shtojme ne hambar ne menyre qe te kemi vetem 4 perqind theker ?

Zgjidhje ; Dukeqene se kemi 100 kg dhe duke dite qe 10 perqind eshte theker , i bie qe te kemi 10 kg theker .

Sasia e thekres do mbetet konstante , pra nga ketu nisim zgjidhjen e problemit dhe shtrojme pyetjen ;
Sa kg perzierje duhet te kemi per te pas ne te 4 perqind theker ?
I bie qe duhet te kemi 250 kg perzierje grure theker , pasi 10 kg jane 4 perqind e 250 .

250 - 100 i bie te shtojme , pra i bie te shtojme 150 kg grure .
 

gafi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Një detyrë e testit të Maturës 2012

kur thash 300 ja futa me shpejtsi , por ja ti bejme llogarit tamam pra.
Mendova se nuk do ishte nevoja per sqarim ,por ja qe qenka .

problemi ; ne nje hambar ka 100 kg grure dhe theker bashk , ne proporcionet 10 e 90 perqind perkatisisht theker dhe grure .
Sa kg grure duhet te shtojme ne hambar ne menyre qe te kemi vetem 4 perqind theker ?

Zgjidhje ; Dukeqene se kemi 100 kg dhe duke dite qe 10 perqind eshte theker , i bie qe te kemi 10 kg theker .

Sasia e thekres do mbetet konstante , pra nga ketu nisim zgjidhjen e problemit dhe shtrojme pyetjen ;
Sa kg perzierje duhet te kemi per te pas ne te 4 perqind theker ?
I bie qe duhet te kemi 250 kg perzierje grure theker , pasi 10 kg jane 4 perqind e 250 .

250 - 100 i bie te shtojme , pra i bie te shtojme 150 kg grure .

hartini sasia prej 100 kg nuk ndryshon i nderuar. ketu esht poenta. se paku keshtu e kam kuptu une. nese eshte ndryshe pyetja atehere eshte diq tjeter.
 
Redaktimi i fundit:

Hartini

Antarë i Respektuar
Titulli: Një detyrë e testit të Maturës 2012

hartini sasia prej 100 kg nuk ndryshon i nderuar. ketu esht poenta. se paku keshtu e kam kuptu une. nese eshte ndryshe pyetja atehere eshte diq tjeter.

Po mire mo , ti lexoje dhe nje here problemen , se ketu e ke dhe nuk e ka ndryshuar askush jooo
 

gafi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Një detyrë e testit të Maturës 2012

Po mire mo , ti lexoje dhe nje here problemen , se ketu e ke dhe nuk e ka ndryshuar askush jooo
nese une e kam keq kuptu dhe eshte si thoni ju atehere i nderuar ju e keni mire.
 

Hartini

Antarë i Respektuar
Titulli: Një detyrë e testit të Maturës 2012

nese une e kam keq kuptu dhe eshte si thoni ju atehere i nderuar ju e keni mire.


hahahaha , o Gafi , jo nese or burr , por nuk e ke kuptuar siç duhet ,
pranoje o vlla se gjera qe ndodhin jan dhe kto

Ps ato postimet me siper i shiva une me kerkesen e te embles
 

gafi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Një detyrë e testit të Maturës 2012

hahahaha , o Gafi , jo nese or burr , por nuk e ke kuptuar siç duhet ,
pranoje o vlla se gjera qe ndodhin jan dhe kto

Ps ato postimet me siper i shiva une me kerkesen e te embles

i nderuar une e pranova dhe e pranoj perseri qe une e kam kuptu ne ate menyre. e te thash nese sepse po te ishte ashtu si mendova uen atehere une e kam mire detyren. ne te kundertet eshte si thoni ju. pra duhette kemi 250 kg grure qe te kemi 4 % theker. uen e pranoj gabimin i nderuar sepse ne jemi njerez dhe njerzit gabojne.
 
Redaktimi i fundit:

Hartini

Antarë i Respektuar
Titulli: Një detyrë e testit të Maturës 2012

Në hambar ka 100kg grurë dhe thekër, 10% është thekër. Sa kg grurë duhet shtuar që përmbajtja e thekrës të jetë 4%?

Lexoje ate me te kuqe dhe me thuaj si nuk duhet te ndryshoj 100 kg ?
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: Një detyrë e testit të Maturës 2012

Sweetie dhe GAfi keni 2-sh per sot :p... hahaha...

Hartini 10 me yll! :D

Vete problema e tregon qe thekri nuk ndryshon, pra do rrij aq sa eshte 10%, llogjikisht i bie te shtohet gruri :D... nqs shtohet gruri i bie te shtohet gjith sasia...
 

gafi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Një detyrë e testit të Maturës 2012

Sweetie dhe GAfi keni 2-sh per sot :p... hahaha...

Hartini 10 me yll! :D

Vete problema e tregon qe thekri nuk ndryshon, pra do rrij aq sa eshte 10%, llogjikisht i bie te shtohet gruri :D... nqs shtohet gruri i bie te shtohet gjith sasia...

flm per noten e dashura mesuese.
po mire de njeriu gabon kjo eshte normale ,ndodhin keto gjera.
 
Redaktimi i fundit:

Ylli-1

Etnoshqiptar
Titulli: Një detyrë e testit të Maturës 2012

kur thash 300 ja futa me shpejtsi , por ja ti bejme llogarit tamam pra.
Mendova se nuk do ishte nevoja per sqarim ,por ja qe qenka .

problemi ; ne nje hambar ka 100 kg grure dhe theker bashk , ne proporcionet 10 e 90 perqind perkatisisht theker dhe grure .
Sa kg grure duhet te shtojme ne hambar ne menyre qe te kemi vetem 4 perqind theker ?

Zgjidhje ; Dukeqene se kemi 100 kg dhe duke dite qe 10 perqind eshte theker , i bie qe te kemi 10 kg theker .

Sasia e thekres do mbetet konstante , pra nga ketu nisim zgjidhjen e problemit dhe shtrojme pyetjen ;
Sa kg perzierje duhet te kemi per te pas ne te 4 perqind theker ?
I bie qe duhet te kemi 250 kg perzierje grure theker , pasi 10 kg jane 4 perqind e 250 .

250 - 100 i bie te shtojme , pra i bie te shtojme 150 kg grure .


Kete pergjigje i nderuar e kam dhene ne postimin tim pakes me siper ketij qe bere ti

gafi...lexo pyetjen me kujdes: Sa kg grure duhet te shtohen....
 

Hartini

Antarë i Respektuar
Titulli: Një detyrë e testit të Maturës 2012

Kete pergjigje i nderuar e kam dhene ne postimin tim pakes me siper ketij qe bere ti

gafi...lexo pyetjen me kujdes: Sa kg grure duhet te shtohen....


Po mire shume , atehere te takon ty 10 qe Soul ma vuri mua se verte e paske gjet ti i pari .
Une ate llogjike e kisha ne mendje qe ne fillim , prandaj nuk pranoj qe jam kopjac hahaha
 

Ylli-1

Etnoshqiptar
Titulli: Një detyrë e testit të Maturës 2012

Po mire shume , atehere te takon ty 10 qe Soul ma vuri mua se verte e paske gjet ti i pari .
Une ate llogjike e kisha ne mendje qe ne fillim , prandaj nuk pranoj qe jam kopjac hahaha

Hartini, nuk e thash qe ke kopjuar, aspak bile, por me habiti fakti qe askush nuk e pa zgjidhjen e ofruar nga ana ime...Me gjase u moren ne insistimin e gafi-t qe sasia nuk ndryshon hahhahahhaha
 

gafi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Një detyrë e testit të Maturës 2012

Hartini, nuk e thash qe ke kopjuar, aspak bile, por me habiti fakti qe askush nuk e pa zgjidhjen e ofruar nga ana ime...Me gjase u moren ne insistimin e gafi-t qe sasia nuk ndryshon hahhahahhaha

kryesorja problemi u zgjedh. ju e keni dite i pari urime.
 

Ylli-1

Etnoshqiptar
Titulli: Një detyrë e testit të Maturës 2012

kryesorja problemi u zgjedh. ju e keni dite i pari urime.

Te falemnderit gafi
 

Kila

VIP
Titulli: Një detyrë e testit të Maturës 2012

mehas thuj ati robit suksese ne provime neser :D
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: Një detyrë e testit të Maturës 2012

e de mjaft, nuk zihen burrat per nje problem matematike! Lol

p.s. o Gafi:postimi im ishte per shaka me shume, se su be nami per nje ushtrim :)
 

gafi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Një detyrë e testit të Maturës 2012

e de mjaft, nuk zihen burrat per nje problem matematike! Lol

p.s. o Gafi:postimi im ishte per shaka me shume, se su be nami per nje ushtrim :)

ja kesaj pune kena me i shku deri ne fund, skena me lan me kaq nder burra kena me vendos kete problem.


ja une jam hidheru nuk mundet kaq leht mem pajtu ma ke dhan 2 eeee me ke ngel thuaje se hahahahhahahahahah.
 
Top