Nje fosil zogu i vjeter prej 10 milion vjetesh i gjetur ne Peru

Зngjεll

___________
Nje fosil i nje zogu i vjeter prej 10 milion vjetesh eshte gjetur ne nje krahine te shkretetuar ne jug-lindje te Peru-se .

1384377291-un-fossile-d-oiseau-vieux-de-10-millions-d-annees.jpg

Kjo rrace , ku krahet jane nga 6 metra tegjera , ushqeheshin specialisht me peshk te oqeanit Paqesor . Ato e kane bere dukjen e tyre 50 milion vjet para , dhe jane zhdukur 2,5 milion vjetesh para eres sone per arsye te ndryshimit te klimes - shpjegon Mario Urbina , i muzeut historik natyral te Peru-se .

Shkencetaret kane zbuluar kafken e kesaj rrace ne Okukaje , ne krahinen e Ika , ku klima e thate ka lejuar te ruaj shume fosile .

" Kafka e ketij zogu , i familjes Pelagornithidae , eshte fosili me i plote i gjendur ne bote " - thote i gezuar Urbina
I pajisur me dhembe ne ekstremitetin e sqepit te tij , kafka fosile eshte 40 cm e gjate . Sipas Urbines , krahet e gjera te zogut ishin me pak te frytshme sesa ato te zogjeve te kohes se sotme .

"Dhembet sherbenin te kapnin peshqit . Ndoshta eshte nje zog qe pertypte ushqimin e saj ne fluturim . Ky rrace zogu ka patur problem me ngritjen e tij te menjehereshme ne fluturim dhe duhet te gjente nje pike te larte nga toka per te fluturuar "

Nga gazetari : Marco Aquino

fr.news.yahoo
 

Angel_Devil

Themelues i Forumit
Titulli: Nje fosil zogu i vjeter prej 10 milion vjetesh i gjetur ne Peru

ue cfare zogu 6 metra krahe zog gjigand nuk mund te imagjinoj si ka qene njerezia para 50 milion vjetesh
 

METi

-=EdoLorEli=-
Titulli: Nje fosil zogu i vjeter prej 10 milion vjetesh i gjetur ne Peru

ue cfare zogu 6 metra krahe zog gjigand nuk mund te imagjinoj si ka qene njerezia para 50 milion vjetesh

LOL ska pasur njerëz atëherë me siguri kemi qenë krokodoka sipas shkenctarëve LOL!
 

Angel_Devil

Themelues i Forumit
Titulli: Nje fosil zogu i vjeter prej 10 milion vjetesh i gjetur ne Peru

ka pasur por kemi qene dhe ne gjigande si zogu po duke ardhe po duke u zvogeluar pas 50 milion vjetesh do jemi te vegjel si milingonat
 
Top