• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Një foto e qeshur e gazetares së parë femër shqiptare

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
Një foto e qeshur e gazetares së parë femër shqiptare

Gazetarja dhe botuesja e parë shqiptare femër ( profesioniste) Ikbal اika duket e qeshur në një foto bërë publike nga nipi i saj gazetari Nebil اika. Me një kontribut të çmuar ajo është një personazh e njohur në Shqipërinë e viteve 20-44. Bashkë botuese e Revistës “Minerva“ me të vëllanë Nebilin, Botuese e Revistës “Diana”, gazetës “Java” bashkë me të shoqin Aleks Mavraqi (shqiptar i Greqisë, arvanitas).Puna e saje si gazetare u ndërpre me pushtimin e Tiranës nga komunistet pasi në 12 nëntor 1994 komunistët rrëmbyen nga shtëpitë dhe pushkatuan pa gjyq në bodrumin e Hotel Bristol vëllain Nebilin dhe të shoqin Aleksin (sot Nderi I i Kombit ). Vdiq në vitin 1957 e harruar dhe përndjekur nga regjimi komunist, harresë që vazhdon edhe sot nga historiografia.

Fotot: Ikbali vetëm dhe me të vëllain Nebilin në oborrin e shtëpisë në Tiranë 1936, gazeta Java 1937 që botohej nga Ikbali.


(gazeta-Shqip.com)
 
Top