Një objekt misterioz shfaqet në një nga shtetet në Ballkan, pasi u zhduk ai në Amerikë. Si u vendos aty?

-640-0-5fc519caf1706.jpgNjë lapidar metalik misterioz është shfaqur në Rumani pasi një strukturë tjetër e ngjashme që u gjet në shkretëtirën e largët të Utah-s u zhduk në mënyrë të mistershme.

-640-0-5fc519cb742ce.jpgShtylla me shkëlqim u gjet në kodrën Batca Doamnei në qytetin Piatra Neamt në Rumaninë veriore, të enjten e kaluar.
-640-0-5fc519cb23ef3.jpg
Ai u pikas disa metra larg pikës së njohur arkeologjike Kalaja Petrodava Dacian, e cila është monumenti më i vjetër historik në Piatra Neamt. Në Rumani, struktura trekëndore ka një lartësi prej rreth 4 metrash dhe njëra anë është përballë malit Ceahlau, i njohur nga vendasit si Mali i Shenjtë.

-640-0-5fc519cb4db62.jpg
Është një nga malet më të famshëm në Rumani dhe renditet si një nga shtatë mrekullitë natyrore të vendit. Zyrtarët rumunë ende nuk e dinë kush është përgjegjës për ngritjen e objektit misterioz, ndërkohë që kanë deklaruar se për çdo veprim në këtë zonë më parë duhet të merret leje, pasi është e mbrojtur.
-640-0-5fc519cac5033.jpg
Ky lajm vjen pas ngjarjes në Utah, duke përhapur teorinë se ishte sjell nga jashtëtokësorët, ndërsa objekti në Rumani është i mbushur me rrethore të vizatuara në të.

Shtylla, e cila ishte rreth 3.6 metra larg shkëmbinjve të kuq në jug të Utah-s, u pa të mërkurën e kaluar nga vendasit.
-640-0-5fc519ca9ad9e.jpg
Sidoqoftë struktura me tre cepa u hoq nga një 'palë e panjohur' mbrëmjen e së premtes, tha Byroja e Menaxhimit të Tokës së Utah-s./ Burimi Unilad
 
Lol duken ballkanasit ?? në Amerikë ishte e pa asnji të gervishtme, ktu direkt e paskan bo me kaçurrela ?
Po ça jon mër kto ljame skrapi që nxjerrin kto mediat amon ?
 
Ky i Rumanise duket si i vendosur nga njerezit, shikoni vendin poshte ku eshte i ngulur objekti, e paskan hap me kazma e qyski. lool
 
Elbasoni osh vendi çudirave, aty ka per tu shfaq me 2 koka lool

Thone qe edhe "Liza ne boten e çudirave" e ka prejardhjen ka Elbasoni! lool
 
Top