Njerëzit janë më të lumtur kur shpenzojnë para për të tjerët sesa për vete

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Pershendetje forumista

Sa pajtoheni me kete thenie, apo sa eshte prezente tek ju kjo fjali?


Njeriu kenaqet kur shpenzon para ne dicka, sepse arrin nje cak, nje synim, nje enderr a ku ta di une cfare tjeter, kjo s'do mend se eshte ashtu. Por, jo te gjithe kenaqen njesoj. Ka njerez te cilet me shume ndihen te lumtur dhe kenaqur kur shohin se te tjeret u gezuan nga nje shpenzim i tyre, sado qofte i vogel, se sa per vete.

Youre-Not-Alone-Breast-Cancer-Shirt-Cancer-Survivor-Shirt-Breast-Cancer-Awareness-Gift-Shirt.png

A mendoni se te jesh shkaktar ti, qe tjetri te jete i lumtur, dhe ti e sheh me syte e tu gezimin dhe lumturine e tyre, eshte lumturi e vertet apo...!?
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Qendron, :))
Sidomos kur behet fjale per familjen tende,gjithnje kenaqesia eshte me e madhe kur u blene gjera atyre se sa per veten.
Por jo rrall ,dhe kur ndihmojme dike ne nevoje,eshte nje kenaqesi qe te ben te ndihesh mire dhe e dobishme per dike.
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Qendron, :))
Sidomos kur behet fjale per familjen tende,gjithnje kenaqesia eshte me e madhe kur u blene gjera atyre se sa per veten.
Por jo rrall ,dhe kur ndihmojme dike ne nevoje,eshte nje kenaqesi qe te ben te ndihesh mire dhe e dobishme per dike.


Pikerisht, ketu edhe doja te dal. Ncilat momente ti ndihesh me i lumtur per dike, se sa per veten tende !? Blerja e gjesendeve, apo shpenzimi i kohes me ta ?
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Pikerisht, ketu edhe doja te dal. Ncilat momente ti ndihesh me i lumtur per dike, se sa per veten tende !? Blerja e gjesendeve, apo shpenzimi i kohes me ta ?
PErsa i takon familjes,edhe koha eshte nje dhurate ,pasi intensiteti puna detyrimet ste lene shume kohe bashke.
Por ama po aq edhe dhuratat per ta,qofshin keto dhe gjera te vogla.
Per te tjeret qe kane nevoje,per kohen time,eshte ne varsi te personit,ndersa ajo ekonomike ok,jep ndihmen tende dhe aq.
Tani jane shoqatat ku njeriu ben ore vullnetare,por me perjashtim disa herve,nuk e kam praktikuar me tej.
Shpesh sepse sme del koha.jo per gje tjeter.
 

Legally_Sweet

Ain’t no sunshine when she’s gone
Staf në FV.AL
Une jam me e lumtur kur shpenzojne te tjeret per mua :p
Nejse, sa per temen, eshte e vertete qe nuk ka ndjenje me te mire se te jesh shkaktarja e buzeqeshjes tek dikush tjeter :)
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Kjo ndjenje qe e perjetojne te gjithe ata qe ndihen si te tille, shoh koheve te fundit qe ka filluar te zbehet apo zhduket. Shoh shume njerez qe mendojne vetem per shpirtin e tyre, madje edhe brenda perbrenda familjes se ngushte.
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Eshte nje knaqesi qe ase per vete nuk e ndjene..kur tjeret behen te lumtur nga dora juaj..
asnjher nuk kam pretendu te dominoj mbi tjeret sidomos ne kete drejtim..jam rrit me ndjenjen se duhet te jemi te barabart gjith.
 

Jetmira

Antarë i Respektuar
Kush nuk i don dhuratat thuj :):)
Tani ndonje dhurate modeste tek/tuk e kam dhuruar,por rendesi ka qe jam munduar.
 

Marla

Quo Vadis!
Kam 1 jete qe e bej kete e mire kam bere por se di pse tani e tutje do gezohem me shume kur te harxhoj para per veten time. Ska te beje me egoizem por me sa du xhanin tim sdo du te tjeret. Pervec njerit nuk diskutohet qe ma ha koken lol
 

Ivy

Fakte ska,veç interpretime.
Une te pakten e gjej veten ne ate cka percakton tema.
Kam nje lloj gezimi ne shpirt nese shpenzoj per dike te afert.Nese do kisha mundesi financiare ,nj ebllok do ishte vetem me data te vecanta te njerezve te mi qe mos te harroja kurre te shpenzoja per ta.
 

Guest

Antarë i Respektuar
Une te pakten e gjej ne ate cka percakton tema.
Kam nje lloj gezimi ne shpirt nese shpenzoj per dike te afert.Nese do kisha mundesi financiare ,nj ebllok do ishte vetem me data te vecanta te njerezve te mi qe mos te harroja kurre te shpenzoja per ta.
Do ma besh nje dhurate ?qe te gezohesh
 

Ivy

Fakte ska,veç interpretime.
Une per ty e kam ? kshu qe sa me e gjate rruga aq me shume shtyhet gezimi jot ?
Merr autobusin qe kalon te plepat ne Durres,se aty dal une kur shkoj per pazar ne qytet e takohemi??
 
Top