Njerëzit më inteligjentë janë më të prirur për të mos besuar në Zot.

baby-angel

Thpilt
ne radhe te pare une nuk marr ne shembull personat qe citoje :D
me ata thjeshte diskutoje...sepse merret kjo gje perseprathi :D
dhe me kete te kam sqaruar ato pikat :D

tani persa i perket imponimeve te mija...nuk dua te shkoje me pushime ne nga nje cep te botes...dhe te vije pa nje karahe kembe a pa koke fare :D

lere kete bisede se eshte e njejta muzike ...ben vetem Do-Re..Re-Do...

une nga vapa flas...pa vapen sbej dot gje :D...jo si ca qe marrin ajer te paster :p


(ps mos e merr per veten kur dikush te citon sdmth te merr si shmb personalisht, por te merr shkrimin...gjen nisjen nga ai shkrim per te replikuar...ok?)

do nje akullore :D LOL

Nga veta ne te cilen i ke vene ti foljet mendova se po flisje per mua , gjths eshte e vertete qe eshte e njejta muzike prandaj ta thashe ate me siper (qe njerezit inteligjente kane zgjedhur fene per te sjelle verdalle njerezit) se askush nuk pranon argumentat e tjetrit e keshtu vazhdojne per shume kohe duke i lene te qete...Gjithsesi doja te thoja dhe nje gje,qe shume nga ata qe e konsiderojne veten ateiste kane faaare pak ose aspak njohuri nga feja, po kjo ndodh dhe me shume nga ata qe thone qe jane besimtare,dhe e perdorin besimin per qefet e veta.Kaq per kte teme..
Kur do ma japesh ate akulloren??? :)
 

baby-angel

Thpilt
Dhe nje gje se harrova :
Nese nje njeri i pergjigjet mendimit tend do te thote se eshte kundra apo pro mendimit tend jo kundra apo pro mendimit tend ne pergjithesi :D ;)
 

Bilderberg

Anëtar i ri
Ti nisesh nga ideja qe personat duhet ti perkasin medoemos njerit besim ose tjetrit, dhe praktikat fetare qe kto besime percjellin, duke harruar ate pjese te madhe personash qe thjesht besojn ne dicka superiore pa pas nevoj per te kaluar ne praktika aplikimi, agnostiche, si quhet ne shqip kjo se di tamam.

Per sa i perket lufterave fetare, ne emer te shperdarjes se besimit, kto jan anet negative, sic ka dy ane cdo monedh. Mos mendo se kush "beson" nuk i njef faktet historike, kryqezatat, inkuizicioni spanjoll, heshtja gjate olokaustit etj etj. Normalisht ne histori kalojn vetem faktet qe bejn buje, kjo sdo te thot ama qe ska pas persona qe e kan "praktikuar" besimin privatisht, por kto persona zakonisht nuk kalojn ne histori. Po e le ktu diskutimin se me duket i kot nje vazhdim, un skam nermend ta le pozicionin tim sic besoj as ti, e po te vazhdonim do perfundonte ne propagand, dhe nuk eshte aspak ky qellimi im, mund te jet i yti, mbase.

PS: Sa per pergjigjen per ate pyetje, zakonisht un nisem nga supozimi se per nje pyetje duhet te gjendet gjithmon nje pergjigje, qofte ajo dhe relative, dhe zakonisht kjo pergjigje qendron ne mendjen e atij qe ben pyetjen edhe se po e kerkon ne nje mendje tjeter. Mesa duket ne kte raste kisha te drejt ne lidhje me pyetjen tende te "bujshme".

Trendeline moj trendeline, me ben vertet te qesh komenti yt...nuk arrij te kuptoj perse e ke marre kaq personalisht kete tem!!!
1) Une nuk nisem nga asnje ide, je ti qe po nxjerr konkluzione qe nuk po kuptoj se ne baze te çfare i ke nxjerr..

2) Te justifikosh shfarrosjet individuale,etnike dhe kombetare ne emer te zotit dhe feve dhe te heshtesh dhe te vazhdosh ta praktikosh, nuk ka asgje hynore dhe te shenjte, perkundrazi, duke perdorur gjuhen e besimtareve (nuk e di nese je besimtare apo jo) kjo quhet SJELLJE DJALLEZORE dhe nuk ka asgje njerzore lere menjane hynoren!!
Madje e bukura e kesaj eshte se ne Shqiptaret e kemi provuar mbi lekuren tone kete shfarrosje dhe vazhdojme edhe sot e kesaj dite ta provojme por akoma shumica e shqipeve nuk po e kuptojne! Mjafton te permend kosoven e 1999 dhe genocidin etnik qe u be ne ish jugosllavi pikerisht ne emer te zotit dhe besimit Orthodoks!
Baby Angel ka perdorur nje fraze shume te goditur: "njerezit inteligjente kane zgjedhur fene per te sjelle verdalle njerezit budallenj (do shtoja une)"

Kam krijuar nje video ne YT qe quhet "Kriminelet Mafjoze Fetare" mund ti hedhesh nje sy per te kuptuar ate qe dua te them:
[ame]http://www.youtube.com/watch?v=c0Vyq0vrJyk[/ame]
3)Ne lidhje me pyetjen e bujshme!
Te bera nje pyetje retorike "se çfare te shtyn te mendosh se ajo pyetje ka nje pergjigje" e te kerkova ne kete menyre te me japesh nje pergjigje te plote dhe te sakte! Por ne komentin e fundit deshmove pertaci mendore te theksuar duke e anashkalur e duke mos u pergjigjur!

Inteligjenca per mua si ateist ne pergjithsi eshte sinonim i aftesive te lindura dhe te fituara per mbijetesen time si qenie humane, te aftesive per te kuptuar dhe per te zgjidhur problemet e realitetit qe me rrethon etj etj
Prandaj si rrjedhoje per mua Inteligjenca eshte pjese integruese e nje sistemi qe egziston ne funksion te qenies sime dhe te çdo qenie humane ne pergjithsi, pasi superioriteti im varet nga zhvillimi kulturor dhe shoqeror qe ndryshe quhet INTELIGJENCE KOLLEKTIVE!! Pra inteligjenca esht pjese e njeriut!!

Inteligjenca per nje besimtar eshte komplet e kunderta e asaj qe eshte per 1 ateist, dhe eshte burim i 1 zoti imagjinar nga i cili rrjedh gjithshka pa perjashtim!! Nje besimtar eliminon komplet aftesine e tij analitike si individ, duke eliminuar keshtu komplet edhe vetveten (PERSONALITETIN, EMOCIONET, KARAKTERIN, AFTESINE E ZGJIDHJES SE PROBLEMEVE, ETJ) e duke mos qene ne funksion te qenies se tij, por ne funksion te diçkaje qe e ka emrin AUTOLEZIONIZEM PSIKOLOGJIK!! Dhe me qesharakja eshte se kete forme Autolezionizmi Piskologjik e kerkon me kembngulje qe ta ushtrojne edhe te tjeret!!
Dhe kjo eshte vertet absurde pasi sipas librave fetar zoti i ka dhene njeriut LIRINE E ZGJEDHJES, dhe nuk e ka detyruar njeriun te jete besimtar dhe te krijoj fe nga hiçi, perkundrazi, thot qarte se njerzit jane te lire!!
 
Last edited by a moderator:

Bilderberg

Anëtar i ri
:) 1)Ka shume gjera qe behen ne emer te fese po qe skane asnje lidhje me te,dhe nqs njerezit do dinin pak me shume per fene do e kuptonin kete.

2) Kush jane njerezit qe te gjykojne si qesharake apo jo dicka qe ka lidhje me bindjet e dikujt apo disave?

3)Nese nuk gjen pergjigje per nje pyetje,mos nxirr konkluzione. :ciaoo:

E DASHUR, konkluzionet i kam nxjerre shume kohe perpara madje po te vendos linkun e disa video te miat te postuar ne YT ku mund te kuptosh pak me qarte arsyet e mia:

Fete jane Astrologji (pjeset 1, 2, 3, 4)
[ame=http://www.youtube.com/watch?v=X2y6TADd_sY]YouTube - R E L I G I O N S are A S T R O L O G Y[/ame]

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=u9pv2ipSvkw&feature=related]YouTube - R E L I G I O N S are A S T R O L O G Y - part 2-[/ame]

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=LGPtSMLUVhE&feature=related]YouTube - R E L I G I O N S are A S T R O L O G Y - part 3-[/ame]

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=C5nXYMa6E-0&feature=related]YouTube - R E L I G I O N S are A S T R O L O G Y - part 4-[/ame]
 

Bilderberg

Anëtar i ri

baby-angel

Thpilt
T
Baby Angel ka perdorur nje fraze shume te goditur: "njerezit inteligjente kane zgjedhur fene per te sjelle verdalle njerezit budallenj (do shtoja une)"

Bilderberg me duket se me ke keqkuptuar,kur them per te sjelle verdalle njerezit e kam fjalen vec per ata qe sia kane haberin fese (dhe per ata mund ta quajne veten besimtare po qe kane dale fare nga rruga e fese).Doja vetem te thoja qe feja eshte perdorur, perdoret dhe do perdoret,jo nga besimtaret e mire, per qellime te tjera.U kuptuam besoj. ;)
 

baby-angel

Thpilt
E DASHUR, konkluzionet i kam nxjerre shume kohe perpara madje po te vendos linkun e disa video te miat te postuar ne YT ku mund te kuptosh pak me qarte arsyet e mia:

Fete jane Astrologji (pjeset 1, 2, 3, 4)
YouTube - R E L I G I O N S are A S T R O L O G Y

YouTube - R E L I G I O N S are A S T R O L O G Y - part 2-

YouTube - R E L I G I O N S are A S T R O L O G Y - part 3-

YouTube - R E L I G I O N S are A S T R O L O G Y - part 4-

Skam nevoje ti shoh videot fare ,vec me thuaj nese e di, kush i ka bere??
 

baby-angel

Thpilt
Provo te kerkosh ne YT titullin e videos : "Religious Mafias Criminals"
Seshte nevoja,une e kam thene, ata qe vrasin dhe bejne gjera te keqija ne emer te fese, thjesht e perdorin ate skane lidhje me fene dhe nese do te kuptosh me shume mund te degjosh ne YT fjalime te dijetareve muslimane madje ka dhe tv apo forume ku mund te informohesh se cmendojne ata per keta njerez e keto veprime.
 

Bilderberg

Anëtar i ri
T
Baby Angel ka perdorur nje fraze shume te goditur: "njerezit inteligjente kane zgjedhur fene per te sjelle verdalle njerezit budallenj (do shtoja une)"

Bilderberg me duket se me ke keqkuptuar,kur them per te sjelle verdalle njerezit e kam fjalen vec per ata qe sia kane haberin fese (dhe per ata mund ta quajne veten besimtare po qe kane dale fare nga rruga e fese).Doja vetem te thoja qe feja eshte perdorur, perdoret dhe do perdoret,jo nga besimtaret e mire, per qellime te tjera.U kuptuam besoj. ;)

Po ti kishe pare videot ndofta do kuptoje edhe kendveshtrimin tim!!

Videot Fete jane Astrologji jane pjese te marra nga dokumentari i mirenjohur Zeitgeist , i cili shpjegon origjinen e vertete te feve boterore dhe qe fete aktuale ne te gjithe boten jane mjete per te kontrolluar njerzit dhe kane te njetin funksion ashtu si edhe ligjet, kushtetuta etj!
Autore shume te pergatitur ne kete drejtim jane studjuesi Zecharia Sitchin studimet shkencore te te cilit jane bazuar ne perkthimin e shkrimeve kuneiforme te pllakave prej argjili te kulturave te lashta te Mesapotamise asaj Sumere kryesisht (Babilonese dhe Asire)
Link. http://www.sitchin.com/
Kam lexuar gati te gjith librat e tij dhe eshte vertet nje thesar i paçmueshem informacioni!!
Bibliografia:
The 12th Planet (Earth Chronicles, No. 1), New York: Harper, 1976, ISBN 038039362X
The Stairway to Heaven (Earth Chronicles, No. 2), 1980, Avon Books (Bear & Company, 1992, ISBN 0939680890; Harper, 2007, ISBN 0061379204)
The Wars of Gods and Men (Earth Chronicles, No. 3), 1985, Avon Books (Bear & Company, 1992, ISBN 0939680904)
The Lost Realms (Earth Chronicles, No. 4), AVON BOOKS, 1990, ISBN 0-380-75890-3
Genesis Revisited: Is Modern Science Catching Up With Ancient Knowledge?, (AVON BOOKS, 1990, ISBN 0-380-76159-9)
When Time Began (Earth Chronicles, No. 5), 1993), (HARPER, 2007, ISBN-10:0061 37928X, ISBN-13:978-0061379284)
Divine Encounters: A Guide to Visions, Angels and Other Emissaries, AVON BOOKS, 1995, ISBN 0-380-78076-3)
The Cosmic Code (Earth Chronicles, No. 6), AVON BOOKS, 1998, ISBN 0-380-80157-4)
The Lost Book of Enki: Memoirs and Prophecies of an Extraterrestrial god, Bear & Company, 2002, ISBN 1591430372
The Earth Chronicles Expeditions, Bear & Company, 2004, ISBN-13: 978-1591430766
The End of Days: Armageddon and Prophecies of the Return (Earth Chronicles, No 7), William Morrow, 2007, ISBN 978-0-06-123823-9
Journeys to the Mythical Past (Earth Chronicles Expedition) Bear and Company, 2007 ISBN-13:978-1591430803

Nje autor tjeter eshte Erich von Dنniken
www.daeniken.com
bibliografia:
 • Chariots of the Gods? (Erinnerungen an die Zukunft, 1968)
 • Gods from Outer Space (1970), formerly available as Return to the Stars
 • The Gold of the Gods (1972)
 • In Search of Ancient Gods (1973)
 • Miracles of the Gods (1974)
 • According to the Evidence (1977)
 • Signs of the Gods (1979)
 • Pathways to the Gods (1981)
 • The Gods and Their Grand Design (1982)
 • The Eyes of the Sphinx (1996)
 • The Return of the Gods—Evidence of Extraterrestrial Visitations (1997)
 • Odyssey of the Gods—An Alien History of Ancient Greece (2000)
 • The Gods Were Astronauts - Revised (2002)
Nje autor tjeter eshte Jordan Maxwell
JordanMaxwell.com
Materjalet e tija jane ne pjesen me te madhe ne DVD dhe file audio dhe i gjen vetem nen dore!

Disa nga librat:
"Matrix of Power"
"That Old-Time Religion"
 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
Ia tha more ia tha, po kujt ia tha...
 

Adrenalina

GoC TiR0né
Bilderberg, mundem te bej nje pyetje une ty ?
Ca pune ben ti ? dmth me ca merresh ne jeten e perditshme ? me fale hé se ndoshta icik personale kjo :(
 

Loyalty

Anëtar i Nderuar
Bilderberg, mundem te bej nje pyetje une ty ?
Ca pune ben ti ? dmth me ca merresh ne jeten e perditshme ? me fale hé se ndoshta icik personale kjo :(

Egzistojne mesazhet private per te tilla pyetje!
Mbani pak rregull dhe privacy neper tema!

Respekte
 

bledikorcari

Anëtar i Nderuar
Bilderberg, mundem te bej nje pyetje une ty ?
Ca pune ben ti ? dmth me ca merresh ne jeten e perditshme ? me fale hé se ndoshta icik personale kjo :(

e di une se cpune ben bilderbergu:
shet kokoshka ne pazar dhe ka blere nje laptop dhe rri gjithe diten mbi te dhe nuk ka xhiro fare,nuk shet fare kokoshka,i digjen se harrohet:D:D LOLLOL
 

baby-angel

Thpilt
Bilderberg

Aiiiii, e di si eshte kjo pune, nje besimtar sia mbush dot mendjen nje ateisti,dhe as nje ateist nje besimtari, prandaj e leme me kaq me mire.Secili te mendoje cde doje pak rendesi ka une e dhashe mendimin tim.:ciaoo:
 

Bilderberg

Anëtar i ri
Bilderberg, mundem te bej nje pyetje une ty ?
Ca pune ben ti ? dmth me ca merresh ne jeten e perditshme ? me fale hé se ndoshta icik personale kjo :(

Ska prob, nuk eshte ndonje mister por nuk di nese do kuptosh ate qe do te shkruaj!!
Une Operoj ne Burs / Stock Exchange market, pra ne nje fare menyre siç e tha dhe Bledi shesh dhe blej "kokoshka" qe kane nje vlere te madhe te ardhurash qe quhen aksione, futures, options, derivates, covered warrants, forex etj
:)
 

Adrenalina

GoC TiR0né
Ska prob, nuk eshte ndonje mister por nuk di nese do kuptosh ate qe do te shkruaj!!
Une Operoj ne Burs / Stock Exchange market, pra ne nje fare menyre siç e tha dhe Bledi shesh dhe blej "kokoshka" qe kane nje vlere te madhe te ardhurash qe quhen aksione, futures, options, derivates, covered warrants, forex etj
:)

Flm per pergjigjen dhe mirekuptimin ;)

I lutesh ndonjeher zotit qe mos te ndodhi ndonje e papritur e paparashikuar ne Burs ?


E kam fjalen si zakon qe e kemi ne shqiptaret qe themi, o zot... :eek:hh:
 

Bilderberg

Anëtar i ri
Flm per pergjigjen dhe mirekuptimin ;)

I lutesh ndonjeher zotit qe mos te ndodhi ndonje e papritur e paparashikuar ne Burs ?

E kam fjalen si zakon qe e kemi ne shqiptaret qe themi, o zot... :eek:hh:

LOL
Jo s'me ka ndodhur edhe sepse kur operoj nuk eshte se i bej operacionet keshtu kot te dale ku te dale, pasi kam krijuar nje Trading System me ane te Rrjeteve Neurale (gjuhe programimi) qe operojne vete ne menyre automatike pa qene nevoja te nderhyje une!
Nuk e di nese me kuptove apo jo!!
 

Adrenalina

GoC TiR0né
LOL
Jo s'me ka ndodhur edhe sepse kur operoj nuk eshte se i bej operacionet keshtu kot te dale ku te dale, pasi kam krijuar nje Trading System me ane te Rrjeteve Neurale (gjuhe programimi) qe operojne vete ne menyre automatike pa qene nevoja te nderhyje une!
Nuk e di nese me kuptove apo jo!!

Po po te kuptoj shume mire biles ;)

Ta bera pyetjen sepse mua me ndodh qe them o zot ishalla nuk ndodh kjo ose ajo, por se di nese ka zot !

Flm per pergjigjet, kalofsh bukur ;)
 

baby-angel

Thpilt


Ta bera pyetjen sepse mua me ndodh qe them o zot ishalla nuk ndodh kjo ose ajo, por se di nese ka zot !


Thone qe njeriu lind besimtar , pastaj sesi behet kur rritet varet nga edukata qe merr dhe mjedisi ku rritet...Por edhe jobesimtari me i keq ne rast nevoje thote o Zot.
Nese nuk je e sigurte per dicka, mundohu te mesosh rreth saj, ndoshta do gjesh pergjigje. ;):puc
 

bledikorcari

Anëtar i Nderuar
Po po te kuptoj shume mire biles ;)

Ta bera pyetjen sepse mua me ndodh qe them o zot ishalla nuk ndodh kjo ose ajo, por se di nese ka zot !

Flm per pergjigjet, kalofsh bukur ;)

pak a shume te gjithe ethemi ate fjale ne pune apo ne familje,e themi vetvetiu ata qe besojne dhe ata qe sbesojne ,na eshte bere si zakon,
prsh ata qe besojne e thone me gojen plot dhe me gjithe shpirt,
kurse ata qe sbesojne e thone vetvetiu :)
 

Adrenalina

GoC TiR0né
Thone qe njeriu lind besimtar , pastaj sesi behet kur rritet varet nga edukata qe merr dhe mjedisi ku rritet...Por edhe jobesimtari me i keq ne rast nevoje thote o Zot.
Nese nuk je e sigurte per dicka, mundohu te mesosh rreth saj, ndoshta do gjesh pergjigje. ;):puc

Nuk dua te gjej pergjigje ne c'fare thone ose shkruajne te tjeret... :(
Dua ta shikoj vete, vetem syve te mi i besoj :) dhe jo ne mengjes heret se jam pergjumesh :p

Me c'fare feje kam lindur se di, por ne familjen time s'ka pas rendesi feja dhe nuk na interesonte ku, cfare e si besonin njerezit... ne thjesht u habisnim kur ca nuk hanin mishin e derrit :eek:hh: ne na shijonte shume.
 

baby-angel

Thpilt
Nuk dua te gjej pergjigje ne c'fare thone ose shkruajne te tjeret... :(
Dua ta shikoj vete, vetem syve te mi i besoj :) dhe jo ne mengjes heret se jam pergjumesh :p

Me c'fare feje kam lindur se di, por ne familjen time s'ka pas rendesi feja dhe nuk na interesonte ku, cfare e si besonin njerezit... ne thjesht u habisnim kur ca nuk hanin mishin e derrit :eek:hh: ne na shijonte shume.


Duhet te presesh ca atehere...:D
Pastaj kush do ish ai qe sdo besonte po te shihte??? Sdo kish kuptim..
 
Redaktimi i fundit:

Aum

Anëtar i ri
Po Albertit ne c'menyre i'u mat IQ >) ?ahahahhahahahaha besoj se ke degjuar per te ariturat e tija :) , mir po albertni ne fakt nuk ishte ateist por ishte agnostik kishte nje besim ne fuqi hynore
 

tripi84

Antarë
Une thjesht mendoj se ekziston inteligjenca materiale dhe ajo shpiterore.

-Me ane te intligjences materiale mund te zgjidhesh problema matematikore,fizike etj.

-Kurse inteligjenca shpirterore eshte gjithqka qe te lidh me krijuesin.

Eshte aftesia qe te njohesh principet e ligjeve natyrale dhe shpiterore dhe ta jetosh jeten ne baze te ktyre ligjeve.

Pra mendoj se shume shkenctar po te benin nje test te inteligjences shpiterore do te dilnin shum dobet. lol
 
aty ku mbaron mundesia e njeriut per te kuptuar gjerat aty fillon Zoti
 

immortale

Antar Aktiv
Titulli: Njerëzit më inteligjentë janë më të prirur për të mos besuar në Zot.

kush na qenkan kta inteligjenta qe qekan ateista po pse permendni ajnshtajnin da vincin etj etj kta kan qene shkenctare dhe jo inteligjente ket se dim ne se si ka pyt kush, ndryshojne gjonat dhe sa per info ska lidhje kjo qe thoni eshte dicka absurde ke njerez plot inteligjent qe besojne ne zot dhe plot te tjere qe sbesojne svaret nga kjo
 
Top