Njihuni me veprat e artit.

Lauri

Anunnak
Amore e Psiche eshte nje veper e realizuar ne mermer nga Antonio Canova nga fundi i shek.17. Aktualisht ndodhet ne muzeun Louvre Paris
Amore&Psike figuron Kupido(zoti i dashurise), dhe Psike qe eshte nje personazh femror i mitologjise greke te nje bukurie te jashtezakonte.
am1.jpg

am2.jpg

am4.jpg..:)
 
Redaktimi i fundit:

jana80

Super Moderator
Titulli: Njihuni me veprat e artit.

Screenshot_20161102-222302.jpg

ja pse ka nje emer te tille nga struktura qe ka zgjedhur skulptori... x i cili lidh ekstremet e subjekteve dhe ne qender dy rrathe ku njeri kalon ne nivelin e kokes ndersa tjetri ne shikimin e perimetri eshte aq ne harmoni me perqafimin ... te embel, delikat qe mbyll cdo hapsire e qe le ate shijen vetem per ty e asgje tjeter nuk egziston....
 
Last edited by a moderator:

Nicktjeter

Antarë i Respektuar
Titulli: Njihuni me veprat e artit.

Cjane keto opera arti? Kendojne ? Recitojne? Aktrojne?

Apo jane vepra arti
 
Last edited by a moderator:

Lauri

Anunnak
Titulli: Njihuni me veprat e artit.

Shiko fotografinë 28747

ja pse ka nje emer te tille nga struktura qe ka zgjedhur skulptori... x i cili lidh ekstremet e subjekteve dhe ne qender dy rrathe ku njeri kalon ne nivelin e kokes ndersa tjetri ne shikimin e perimetri eshte aq ne harmoni me perqafimin ... te embel, delikat qe mbyll cdo hapsire e qe le ate shijen vetem per ty e asgje tjeter nuk egziston....

Ndonse ne menyra te tjera, qe ne antikitet perdorej numri i arte 1.618. Sic e njohim sot si sequenca Fibonacci. Aurora e Fibonaccit.
Pitagora thonte qe: nqs Zoti ekziston Ai eshte nje numer.


http://www.forumivirtual.com/bindje...umri-zoti-perdori-per-krijimin-e-botes-49242/

 
Redaktimi i fundit:

Lauri

Anunnak
Titulli: Njihuni me veprat e artit.

Antonio Cavova, "Tre Grazie" ne mermer 182cm (1813-16), Muzeum San Pieterburg.
Keta tre femra jane vajzat e Zeus ne mitologjine greke, Aglaia, Eufrosine e Talia qe shoqeronin Perendeshen Afrodite.

3g.jpg

3g1.jpg

3g3.jpg

3g4.jpg3g5.jpg
 
Redaktimi i fundit:

jana80

Super Moderator
Titulli: Njihuni me veprat e artit.

Antonio Cavova, "Tre Grazie" ne mermer 182cm (1813-16), Muzeum San Pieterburg.
Keta tre femra jane vajzat e Zeus ne mitologjine greke, Aglaia, Eufrosine e Talia qe shoqeronin Perendeshen Afrodite.fragment i poetit Ugo Foscolo dedikuar cavova per hirin ,bukurin dhe la grazia qe trasmeton kjo skulptur e ber dy her nga autori ... (poezia ino)

« Forse (o ch'io spero!) artefice di Numi,
nuovo meco darai spirto alle Grazie
ch’or di tua man sorgon dal marmo »
 
Last edited by a moderator:

Lauri

Anunnak
Titulli: Njihuni me veprat e artit.

Hiri, ndjeshmeri dhe embelsia e veprave te John William Waterhouse!

The Lady of Shalott

jo1.jpg


Diogene

jo3.jpg

Rrethi magjik

jo4.JPG
 
Redaktimi i fundit:

Lauri

Anunnak
Titulli: Njihuni me veprat e artit.

Benvenuto Cellini
Historia e Perseu-t te famshme me koken e nje meduze, e vendosur ne firenze (Piazza della Signoria). Kjo veper ka dicka te jashtezakonte: puna eshte bere me metal te shkrire, pirunje dhe ene te ndryshme. Por, siç mund ta shihni, rezultati ishte i jashtezakonshem.

per1.jpgper4.jpg

per5.jpg
 
Redaktimi i fundit:

Lauri

Anunnak
Titulli: Njihuni me veprat e artit.

Krishti i veluar. Eshte veper komplet ne mermer dhe nga nje bllok i vetem, sa mahnitese ne origjinalitetin e kesaj vepre po aq dhe misterioze. Veper e bere nga Giuseppe Sanmartino ne vitin 1753 Napoli.
Vepra ne te cilen paraqitet Krishti i mbuluar komplet me nje vel transparent po nga ai bllok mermeri, le pa fjale cdo lloje oservatori. Sa qe duket, sikur nuk eshte veper nga duart e nje skulptori human.cri1.jpg

cri2.jpg

cri4.jpg

cri5.jpg

cri3.jpg
 
Redaktimi i fundit:

Lauri

Anunnak
Titulli: Njihuni me veprat e artit.

Bukuria e artit ndodhet ne detajet e tij. Disa piktura per te amiruar bukurine ne detajet e prezantuara nga piktoret e veprave te artit.
 
Redaktimi i fundit:

Loyalty

Anëtar i Nderuar
Titulli: Njihuni me veprat e artit.

Monumenti i Ludovikos dhe Beatrice d'Este.
Certosa di Pavia


Monumento di Ludovico e Betrice.jpg
 
Last edited by a moderator:
  • Më pëlqen
Reactions: NGU

jana80

Super Moderator
Titulli: Njihuni me veprat e artit.

Venere di Milo - Alessando Di Antiochia

233px-MG-Paris-Aphrodite_of_Milos.jpg

Supozohet te jete bere ne milos (qe do te thote molle) ne nje ishull ne greqi ku edhe eshte gjetur dhe motivi pse mban kete emer .
Skulptura ka shume diskutime mbi mungesen e bazes dhe te kraheve mbi paraqitjen e veneres ne kete menyre ... paraqitja e trupit gjysem nudo ,marmi i zgjedhur me aq merak .
Shume skulptor kan ber supozime dhe kan rindertuar ate qe mumgon ..
Adolf Furtwنngler e rinderton ne keye menyre :

Furtwنngler-Restortation-Venus-de-Milo.jpg

Skulptura eshte e ekspozuar ne Paris ne museo del Louvre
 
Last edited by a moderator:

Lauri

Anunnak
Titulli: Njihuni me veprat e artit.

Ebe, eshte nje figure e mitologjise greke, e bija e Zeusit. Perendesha e te rinjeve e cila permendet edhe tek Iliade si gruaja e Erakle, e pagzuar si Juventas (giovinezza)
Vepra e realizuar nga Canova ne vitin 1817. Aktualisht gjindet ne muzeumin Orsay Paris

dea1.jpg

dea2.jpg

dea4.jpg

dea3.jpg
 
Redaktimi i fundit:

Loyalty

Anëtar i Nderuar
Titulli: Njihuni me veprat e artit.

Ebe, eshte nje figure e mitologjise greke, e bija e Zeusit. Perendesha e te rinjeve e cila permendet edhe tek Iliade si gruaja e Erakle, e pagzuar si Juventas (giovinezza)
Opera e realizuar nga Canova ne vitin 1817. Aktualisht gjindet ne muzeumin Orsay Paris

E adhuroj kete veper te Canoves. Mrekulli e rralle!
 
Last edited by a moderator:

Lauri

Anunnak
Titulli: Njihuni me veprat e artit.

Nje detaj i vogel per ty Bri..:)
 
Redaktimi i fundit:

Lauri

Anunnak
Titulli: Njihuni me veprat e artit.

"Keqardhje" Oper e Michelangelo 1497-1499, kete kryeveper e ka kryer ne moshe mjat te re, ishte vetem pak me teper se 20 vjecar.
Kjo veper, mes te tjerash, ka nje histori mjaft magjepse. Per me tej per kurjozet kerkoni me fjalen kyqe Pieta' vaticana
Vepra aktualisht ndodhet ne Baziliken e Shen Pietro Vatikan

 
Redaktimi i fundit:

Lauri

Anunnak
Nje nate po ecja neper nje rruge, nga ana tjeter ishte qyteti dhe nen mua nje gji i detit... U ndalova dhe po shikoja matane gjirit, Dielli po perendonte, rete ishte te lyera si me gjak te kuq. Ndjeva nje britme permes natyres; pothuajse dukej sikur e degjova. E pikturova kete kuadro, pikturova rete si te lyera vertete me gjak. Ngjyrat po bertisnin. Keshtu ka lindur Britma.
/Munch
Britma rekord qe vlen 120 milion $$, e vlersuar ne ankend. 😉
By Lauri.

FB_IMG_1575540285830.jpg
 

Daisy

Anëtar i Respektuar
Une nuk kam thene qe e pelqej. Vetoni pyeti cfar ka dashur te thote autori me kete zhgarravin, ose ai qe e ka blere 200m $, e une po i them (ne nje fare menyre), qe jo te gjithe e perceptojme te bukuren njesoj.

absolutisht
Nejse une nuk shof asgje te Bukur as terheqese
Ka dhe piktura te tjera qe ndoshta nuk shiten sa kjo Por qe Kane dicka Kane nje histori brenda qe ta do syri per ta pare.
 

Lauri

Anunnak
absolutisht
Nejse une nuk shof asgje te Bukur as terheqese
Ka dhe piktura te tjera qe ndoshta nuk shiten sa kjo Por qe Kane dicka Kane nje histori brenda qe ta do syri per ta pare.
Ne fakt gjithcka varet si ta kap syri nje kuader.
Kam nje person (femer) ne familje qe pikturon, per pasion kalim kohe.
Perballe kesaj pikture me duket vetja sikur jam fizikisht prezent perballe detit. Ndoshta ne foto nuk e jep kete efekt.
Ja kerkova t'ja blej. Nga qe nuk i shet pikturat qe ben, me tha ta jap ta mbashe por jo si prone. Biles me dha nja 10 piktura..👌
20191219_214613.jpg
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Kur do vij dita te ekspozohen dhe veprat e mia. E te thone kjo ishte nga Souli. Eh... Ci pret brezat e ardhshem ci pret... Se zakonisht tfamshem behemi pas vdekjes ne. Sa jemi gjalle as 100 mij lek sna i blejne pikturat lol
 

Lauri

Anunnak
Kur do vij dita te ekspozohen dhe veprat e mia. E te thone kjo ishte nga Souli. Eh... Ci pret brezat e ardhshem ci pret... Se zakonisht tfamshem behemi pas vdekjes ne. Sa jemi gjalle as 100 mij lek sna i blejne pikturat lol
Ti po ben shaka, ne fakt pikturat vlersohen nje gjeneracion me vone e tej.
 
Top