Njihuni me veprat e artit.

Lauri

Anunnak
ARTI PERTEJ LEGJENDES

Mjeku i madh i KishĂ«s, ShĂ«n Augustini i Hipos, shkoi mundueshĂ«m nĂ«n njĂ« kalvarĂ« tĂ« gjatĂ« pĂ«r mbi 30 vjet duke punuar nĂ« traktatin e tij “De Trinitate”, nĂ« lidhje me TrininĂ« e ShenjtĂ«, duke u pĂ«rpjekur tĂ« krijojĂ« njĂ« shpjegim tĂ« kuptueshĂ«m pĂ«r misterin e Trinitetit.
Augustini, një ditë po shëtiste pranë bregut të detit, duke soditur dhe duke u përpjekur të kuptonte misterin e Trinisë së Shenjtë, kur befas pa një djalë të vogël duke vrapuar përpara tij, fare pak hapa larg nga uji në breg të detit. Djali po përdorte një guaskë për të marrë ujin nga deti për ta hedhur atë në një vrimë të vogël në rërë.
Ipeshkvi i Hipos iu afrua dhe e pyeti: "Djali im, çfarë po bëni?"
"Unë jam duke u përpjekur për të sjellë të gjithë detin në këtë vrimë,"u përgjigj djali me një buzëqeshje të ëmbël.
"Por kjo është e pamundur, fëmija im i dashur, vrima nuk mund të përmbajë tërë atë ujë që ka deti", tha Augustine.
Djali ndaloi punën e tij, u ngrit në këmbë, shikoi në sytë e Shenjtit dhe u përgjigj: "Nuk është më e pamundur se ajo që po përpiqesh të bësh edhe ti, të kuptosh pafundësinë e misterit të Trinisë së Shenjtë me inteligjencën tënde të vogël. "
FB_IMG_1588410643624.jpg

Shenjti u zhyt në mendime të thella nga një përgjigje kaq e mprehtë e fëmijës dhe i treti sytë nga ai për një kohë të shkurtër. Kur u përmend dhe po rrekej të shikonte fëmijën, djali ishte zhdukur.
Disa thonĂ« se ishte njĂ« EngjĂ«ll i dĂ«rguar nga Zoti pĂ«r t’i dhĂ«nĂ« Augustinit njĂ« mĂ«sim mbi krenarinĂ« nĂ« tĂ« nxĂ«nĂ«. TĂ« tjerĂ« pohojnĂ« se ishte VetĂ« FĂ«mija i Krishtit qĂ« i’u shfaq Shenjtit pĂ«r t'i kujtuar kufijtĂ« e tĂ« kuptuarit njerĂ«zor para mistereve tĂ« mĂ«dha tĂ« besimit.
Shën Augustini dhe Triniteti i Shenjtë në një vepër alegorike të Peter Paul Rubens
Albert Vataj
 

Lauri

Anunnak
FB_IMG_1588411478458.jpg

Elisabetta e Austrisë, principesha Sissi, pikturë nga Franz Xaver Winterhalter-
 

Marla

Themelues i Forumit
@Lauri Para karantines dhe pas karantines njerezimi do vazhdoje serish te jete njejte. :)

"Hear no evil, see no evil, speak no evil".

Ka disa interpretime kjo shprehje ne dis kultura te ndryshme. Ne kulturen budiste, ne kulturen perendimore, dhe ne ate qe quhet bote e krimit. Budistja thote behuni njerez te mire mos vini re falni etj, ne boten perendimore mungese morali pergjegjesie virtyti, kurse ne boten e krimit tregon kodin e heshtjes mbylljen e gojes dhe mendjes. Une zgjedh sot konteksin e pare ate budist.


FB_IMG_1588413918958.jpg
 

Lauri

Anunnak
Çdo vepĂ«r arti Ă«shtĂ« njĂ« plotĂ«sim profetik.

"Rikthimi i pranverës" (1886)

FB_IMG_1590673139860.jpg
William-Adolphe
 

Lauri

Anunnak
Punë mermeri "Zonja Godiva" nga John Thomas 1861 e mbajtur në Muzeun Maidstone & Galeria e Arteve, Kent, Angli.

Zonja Godiva ishte një fisnike anglo-saksone që sipas legjendës
ajo u bë e famshme pse doli lakuriq, e mbuluar vetëm me flokët e saj të gjatë, ne rrugët e qytetit të Konventës.

Ajo i kishte kërkuar burrit të saj të hiqte një haraç që peshonte mbi njerëzit që pësonin varfëri të madhe.

I lodhur nga kerkesat e gruas, u përgjigj se do tja plotësonte dëshirën vetëm nëse do dilte lakuriq nëper qytet. I bindur se gruaja nuk do e pranonte një gjë te tille.
Gruaja pranoi dhe fitoi heqjen e taksave.

Ajo mendohet që vdiq në 1067.
FB_IMG_1596202439122.jpg
 

Lauri

Anunnak
Lucifer, ylli i mëngjesit, në rrëfimin e lashtë ishte engjëlli më i bukur dhe më i mençur i krijuar nga Zoti. Ai është dëbuar nga mbretëria e qiellit sepse me plot krenari dhe egoizëm ai aspiron të dëbojë Zotin. Engjëlli i Rënë, (vaj) 1869 nga Alexandre Cabanel piktori artistik akademik francez përfaqëson rënien e tij nga parajsa. Cabanel e tregon atë nga afër në të gjithë përsosmërinë e tij në një pozicion pjesërisht të shtrirë. Flatrat si për të mbrojtur veten, mbështjellin trupin ashtu si krahët e tij. I gjithë trupi i tij transmeton zhgënjimin dhe inatin. Artisti don të na tërhiqte vëmendjen te vështrimi i Luciferit. Në atë vështrim ekziston e gjithë urrejtja e tij e brendshme e përzier me hakmarrje. Loti që bie në fytyrën e bukur është mbase çfarë i ngelët në mirësinë e tij, pika e fundit që i lë hapësirë urrejtjes së tij të pafund!
FB_IMG_1610482255006.jpg
 

Lauri

Anunnak
E paskĂ«n postuar edhe njĂ« herĂ« tjetĂ«r 🧐

Dy tĂ« rrahura tĂ« bĂ«jnĂ« keq, dy tĂ« lexuara tĂ« forcojnĂ« kujtesĂ«n 💞😁

"Ju ishit një model i përsosmërisë, plot mençuri, i përsosur në bukuri; në Eden, kopshtin e Zotit, ju ishit mbuluar me çdo gur të çmuar "
(Ez 28, 12-13).
"Ju ishit një model i përsosmërisë, plot mençuri, i përsosur në bukuri; në Eden, kopshtin e Zotit, ju ishit mbuluar me çdo gur të çmuar "
(Ez 28, 12-13).

"Engjëlli i rënë"
Luciferi, i tërbuar nga zemërimi, në momentin e saktë të rënies së tij.
(Alexandre Cabanel, 1847)

Shiko fotografinë 1716099
 

DeliriumMind

Dje ishte dje, sot eshte sot.
Lucifer, ylli i mëngjesit, në rrëfimin e lashtë ishte engjëlli më i bukur dhe më i mençur i krijuar nga Zoti. Ai është dëbuar nga mbretëria e qiellit sepse me plot krenari dhe egoizëm ai aspiron të dëbojë Zotin. Engjëlli i Rënë, (vaj) 1869 nga Alexandre Cabanel piktori artistik akademik francez përfaqëson rënien e tij nga parajsa. Cabanel e tregon atë nga afër në të gjithë përsosmërinë e tij në një pozicion pjesërisht të shtrirë. Flatrat si për të mbrojtur veten, mbështjellin trupin ashtu si krahët e tij. I gjithë trupi i tij transmeton zhgënjimin dhe inatin. Artisti don të na tërhiqte vëmendjen te vështrimi i Luciferit. Në atë vështrim ekziston e gjithë urrejtja e tij e brendshme e përzier me hakmarrje. Loti që bie në fytyrën e bukur është mbase çfarë i ngelët në mirësinë e tij, pika e fundit që i lë hapësirë urrejtjes së tij të pafund!
Shiko fotografinë 1771576


Cdo her qe e shof, shoh veten ne ato sy.
Eshte kryeveper
 

Lauri

Anunnak
"Engjëlli i plagosur"

Një engjëll flokëverdhë me tipare femërore është plagosur: koka e tij është fashuar dhe krahët e tij janë të njollosura me gjak. E bardha e pastër e mantelit dhe krahëve të tij bie në kontrast me rrobat e errëta të fëmijëve që e mbanin në një barelë.
Piktori prezanton përpjekjen dhe peshën që fëmijët mbajnë, të cilët vazhdojnë me një ritëm të ngadaltë, të veshur me këpucë joproporcionale. Ato mbajnë jo vetëm peshën fizike të krijesës qiellore, por gjithashtu, dhe mbi të gjitha, atë të shqetësimit për atë që i ndodhi asaj qenie kaq të veçantë.
Engjëlli tregon gjithë njerëzimin e tij duke mbajtur kokën ulur, të zhytur në dhimbje, por ai gjithashtu mbart me vete një mesazh shprese, të simbolizuar nga buqeta me lule_bore në dorë.

Piktori finlandez Simberg kurrë nuk e bëri të njohur interpretimin e tij të pikturës, duke lënë qëllimisht secilin prej nesh të lirë për të dhënë të vetën.
ÇfarĂ« mesazhi tĂ« fshehur donte tĂ« pĂ«rçonte piktori?
Cfare shihni atje?
FB_IMG_1610783037721.jpg"Engjëlli i plagosur", 1903, vaj në kanavacë, 127 x 154 cm, Hugo Simberg (1873 - 1917), Muzeu i Artit Atenuum, Helsinki.
 

Lauri

Anunnak
Nuk ke gjet temën e përshtatshme për kapsllekun mik !!
 

Lauri

Anunnak
Një gjumë të gjatë një shekull
Louis-Sussmann Hellborn ishte një njeri që jetonte me artin jo vetëm si artist, në të vërtetë ai ishte një piktor dhe skulptor, por edhe si një i dashuruar dhe koleksionist i madh i veprave të artit. Ai ishte gjithashtu themeluesi i Muzeut Mbretëror të Arteve Dekorative në Berlin.
FB_IMG_1610812548937.jpgNë imazh shohim një statujë të frymëzuar nga përralla e njohur "Bukuroshja e Fjetur". Historia ka origjinë shumë të lashtë dhe përmes ripunimeve të ndryshme (Basile, Perrault, Brothers Grimm dhe ... Walt Disney) na ka ardhur në versionin që njohim: një princeshë, për shkak të një magjie, bie në gjumë për njëqind vjet dhe zgjohet nga puthja e një princi. Statuja është propozuar si një vepër simbolike e Gjermanisë; "Bukuroshja e Fjetur" është në fakt pjesë e përrallave të traditës popullore gjermane të mbledhura nga Vëllezërit Grimm. Në realitet historia, si dhe të tjerët e raportuar nga dy vëllezërit e famshëm, është pjesë e traditës së shumë popujve evropianë.

Hellborn përshkruan "Bukuroshjen e Fjetur" ulur në një fron dhe e tretur nga gjumi, ku lulet dhe bimët rrethojnë princeshën e re. Ka kaluar një shekull që kur ajo ra në gjumë. Natyra ka marrë plotësisht mbretërinë dhe pallatin e babait të saj.

"Bukuroshja e Fjetur" (Dornröschen), 1878, statujë mermeri, Ludwig Sussmann-Hellborn (1828 - 1908) Berlin
 

Lauri

Anunnak
Kishte kaq shumë nimfa të mitologjisë Greke.
Nimfat e pyjeve, të pemëve, të ujërave dhe burimevr, nimfat e maleve dhe nimfat e deteve. Të gjitha të reja, të pavdekshëme dhe mbi të gjitha të bukura, ata kanë evokuar forcën dashamirëse dhe harmonike të natyrës.

Duket se, me hirin e tyre, ata kanĂ« pushtuar kaq shumĂ« njerĂ«z tĂ« thjeshtĂ«, disa heronj, madje edhe disa perĂ«ndi. Zeusi ishte i papĂ«rmbajtur para tyre 💞😁

Një gjë është e sigurt: nuk duhet të ishte e lehtë për këdo që i takonte t'i rezistonte sharmit të tyre.

FB_IMG_1612556950984.jpgCharles Amable Lenoir (1860-1926), "Një nimfë pylli", vaj në kanavacë.
 

Lauri

Anunnak
STEVE HANSK (Usa)
Një nga artistët më të njohur dhe të vlerësuar në ditët e sotme.
Duhet të theksohet se prodhimet e para artistike të Steve Hansk ishin me bojë vaji laps dhe akrilik. Por një reagim i fortë alergjik ndaj bojrave të vajit e bëri atë të përqendrohej në eksperimentimin me akuarelet.
Siç mund ta shihni, një teknikë që ai mësoi ta përdorë me mjeshtëri ekstreme, krijimtari deri në krijimin e pikturave me të njëjtën qartësi e intensitet të krijuar me ngjyrat e vajit.

FB_IMG_1613132083408.jpg
 

Lauri

Anunnak
Frine, bukuria e paarritshme
Kjo vepër nudo e shkëlqyeshme prej mermeri përfaqëson një kortezanë ne Greqisë antike.
Frine hyri në histori për pamjen e saj të shkëlqyer dhe për një gjyq të diskutueshëm që e pa atë si protagoniste.
E urryer nga burra të shumtë (ndoshta të dashur të refuzuar) Ajo u akuzua për paturpesi, një krim që në atë kohë do ndëshkohej me vdekje. Duke pasur parasysh kotësinë e mbrojtjes, mbrojtësi i saj, provoi një përpjekje të fundit të dëshpëruar, grisi rrobat e Frine-es, gjykatësit që panë një trup kaq të bukur nuk ndiheshin si të dënonin me vdekje një qënie hyjnore si ajo. Ajo u fal fale bukurisë së sajë.
FB_IMG_1613475213178_1.jpg

Frine4.jpg

images.jpeg
 

Lauri

Anunnak
NĂ« kĂ«tĂ« skulpturĂ« tĂ« bukur Canova pĂ«rshkruan Adonis duke pĂ«rshĂ«ndetur perĂ«ndeshĂ«n AfĂ«rditĂ« pĂ«rpara se tĂ« dalĂ« pĂ«r gjueti qĂ« do tĂ« jetĂ« fatale pĂ«r tĂ«. NĂ« fakt, zoti Aresbdo xheloz qĂ« ishte, do tĂ« lĂ«shojĂ« njĂ« derr tĂ« egĂ«r kundĂ«r tij qĂ« do ta vrasĂ«. Çifti nĂ« skulpturĂ« pĂ«rfaqĂ«son njĂ« moment dramatik dhe vendimtar nĂ« historinĂ« mitike tĂ« dashurisĂ«. Nuk Ă«shtĂ« thjesht njĂ« pĂ«rqafim mes dy tĂ« dashuruarish, por njĂ« lamtumirĂ« e vĂ«rtetĂ«. ËshtĂ« vĂ«shtrimi i fundit nĂ« jetĂ«n e tyre qĂ« shkĂ«mbejnĂ«.
Në këtë vepër madhështore, Afërdita prek butësisht fytyrën e Adonisit dhe duket se nuk dëshiron ta lejojë atë të shkojë drejt fatit të tij të vdekjes. Canova, për të nënvizuar rrethanën që ai përfaqëson në përmbushjen dramatike të afërt, ka përpunuar mesazhe delikate vizuale. Afërdita duket se e frenon Adonisin i cili do të largohet nga ajo ndërsa sugjeron këmba e majtë e zgjatur përpara. Fytyra e Adonisit është krenare, por e trishtuar dhe e zhytur në mendime, e shqetësuar, sikur të ishte në dijeni të fatit që i rri mbi të.
Për t'i dhënë frymë më të mirë dhe sa më realistike krijimeve të tij, skulptori i madh i lexonte me zë të lartë tekstet e autorëve klasikë ndërsa ishte në punë.
FB_IMG_1614086285787.jpg


Antonio Canova: Adonis dhe Afërditë, 1794.
Museumi artit Ginevra
 

Lauri

Anunnak
Hermaphrodite. ËshtĂ« me vend tĂ« tregojmĂ« historinĂ« e kĂ«tij tĂ« riu, e cila na transmetohet nga Ovidi (njĂ« poet latin) i cili e tregon atĂ« nĂ« metamorfozĂ«.
FB_IMG_1614077821633.jpg
I riu është shumë i bukur, është rreth 15 vjeç, është djali i Hermes dhe Afërditës, në fytyrën e hermafroditës ishin fshehur tiparet e të dy prindërve, të cilëve u mori edhe emrin e të dyve, të cilin Ovidi e zbulon vetëm në fund të histori.
Hermaphrodite u rrit nga Naiads, sapo ishte 15 vjeç, ai u kthye në tokën e tij të lindjes, gëzoi duke bredhur nëpër pyje, duke zbuluar toka të panjohura, arriti në Caria(sot Turqi, përballë ishullit Rodi), ai u gjind përpara një pellgu uji shumë të paqartë , ku jetonte një nimfë me emrin Salamacia.
662384_poster_l.jpg
Salamacia ndërsa mbledhte lule shikon djalin e bukur të Afërditës.
Takimi midis të dyve vë në lëvizje një zinxhir ngjarjesh, që përfshin Nimfën të dashurohet menjëherë me të riun.
E prirë nga natyra e saj tendencioze, vajza përpiqet ta joshë atë me fjalë poetike, por duke mos pasur sukses, ajo vepron e eksituar dhe nga pa eksperienca e djalit që vetëm skuqet nga avancimi i vajzës.
Djali e refuzon atë, dhe për të shpëtuar veten ai hidhet në ujë, por vajza vrapon pas tij dhe hidhet edhe ajo në ujë. Pason një fërkim trup me trup mes të dyve, ku djali kërkon gjithmonë t'a refuzojë, por vajza e re e përqafon me forcë atë, e puth dhe i drejtohet perëndive me një lutje, që të mos ndahet kurrë prej tij.

Por në mënyrë të pabesueshme, perënditë e dëgjojnë lutjen e saj, trupat e ngatërruar bashkë në këtë përleshje ishin bashkuar kaq fort mes tyre saqë kishin marrë një aspekt të vetëm: një formë të dyfishtë, as grua as burrë dhe prapë të ngjashme me të dy.
Krijesa e re është shkrirja i dy gjinive në një trup. Edhe se nga pellgu del vetëm i hermafroditi emri i të cilit më në fund zbulon Ovidi: Hermafroditi, hyri në ujë si mashkull, e doli gjysëm burrë e gjysëm femër.
unnamed (4).jpg
 

Lauri

Anunnak
Nuk me autorizon motra ti nxjerr emrin ne keto plerlliqe social media qe perdor une me thote lool
Komplimente motres.
Një artist/e nuk ka komplekse lol.
Temë arti është kjo... pikërisht të njihemi me autorët dhe veprat e tyre.
 

Marla

Themelues i Forumit
Komplimente motres.
Një artist/e nuk ka komplekse lol.
Temë arti është kjo... pikërisht të njihemi me autorët dhe veprat e tyre.
Po po faleminderit do ja transmetoj, ka 1 vit me nje pasion te vecante per veren :D nuk e perballon dot popullaritetin i pelqen low profile me thote :D
 

Lauri

Anunnak
Po po faleminderit do ja transmetoj, ka 1 vit me nje pasion te vecante per veren :D nuk e perballon dot popullaritetin i pelqen low profile me thote :D
NdĂ«rkohĂ« unĂ« pashĂ« librat e tu nĂ« librarinĂ« tĂ«nde.... kryesisht komuniste 😂
@upgrade kĂ«tĂ« nusen do e morim partizone 😂😂đŸ€Ș
 

Marla

Themelues i Forumit
NdĂ«rkohĂ« unĂ« pashĂ« librat e tu nĂ« librarinĂ« tĂ«nde.... kryesisht komuniste 😂
@upgrade kĂ«tĂ« nusen do e morim partizone 😂😂đŸ€Ș
Kam vene pikturen e veres tek sektori i ideologjise me idene se ndoshta dehen dhe merren vesh me njeri tjetrin lool lool

Biblioteka eshte e madhe dhe jam very proud per te dhe librat qw kam lexuar e sdu te bej modesten hic ne ket pike :)
 

Lauri

Anunnak
Eshte fotografi ee??
Jo..!! Vizatim me Laps, nga Diego Fazio :)


FB_IMG_1614754975109.jpg
 
  • Dashuri
Reactions: Ivy
Top