Nuk iu bind urdhrit, polici ekzekuton 25-vjeçarin në Tiranë

1607407356_policianatenkontrolle-770x433.jpg


Një 25-vjeçar është ekzekutuar nga policia rreth orës 01:45 në rrugën “Dritan Hoxha” në Tiranë, pasi nuk i është bindur urdhrit të efektivit të policisë për të ndaluar.
Mësohet se viktima është Klodjan Rasha, i cili pasi nuk i është bindur urdhrit për të ndaluar, ka tentuar të largohet me vrap duke i drejtuar punonjësit të policisë një send të fortë që është dukur si armë zjarri.
Mungesa e ndriçimit në rrugë ka bërë që efektivi të mos e dallojë qartë sendin, dhe për këtë arsye ai ka reaguar dhe e ka qëlluar të riun me armën e shërbimit, duke lënë fillimisht të plagosur, por më pas ai humbi jetën në spital.
Ndërkohë, punonjësi i policisë me iniciale N.H, pas ngjarjes është shoqëruar në ambientet e Drejtorisë Vendore të Policisë Tiranë, për veprime të mëtejshme.
25 vjeçari rezulton të jetë një person me precedentë të mëparshëm penalë. Ai është dënuar për plagosje të lehtë me dashje dhe për heqje të paligjshme të lirisë në vitin 2016.
Njoftimi i policisë së Shtetit:
Me datë 08.12.2020, rreth orës 01:45, sherbimet e Policisë gjatë patrullimit në rrugën “Dritan Hoxha”, kanë konstatuar një shtetas i cili kryente veprime të dyshimta.
Punonjësit e Policisë i kanë bërë thirrje të ndalonte por personi nuk i është bindur urdhërit të Policisë për të ndaluar.
Edhe pas thirrjeve të vazhdueshme të bëra nga ana e Punonjësit të Policisë për të ndaluar përsëri nuk ka ndaluar dhe është larguar me vrap duke i drejtuar punonjësit të policisë një send të fortë në dukje armë zjarri.
I gjendur në këto kushte dhe në mungesë të ndriçimit të plotë punonjësi i policisë ka qëlluar me armë zjarri dhe për pasojë ka mbetur i plagosur shtetasi K.R., 25 vjeç i cili ka humbur jeten në spital.
Menjeherë është ngritur Grupi i Posaçëm Hetimor i përbërë nga SHÇBA dhe Policia.
Prokurori ndodhet në vendngjarje dhe po ndjek e monitoron të gjitha veprimet që po kryhen nga Sherbimi për Çështjet e Brendshme dhe Ankesat në MB dhe nga Policia për zbardhjen e rrethanave të ngjarjes.
Punonjësi i policisë shtetasi N.H., është shoqëruar në ambientet e Drejtorisë Vendore të Policisë Tiranë, për veprime të mëtejshme. Vijon puna intensive nga grupi hetimor për zbardhjen e dinamikës së ngjarjes./ Opinion.al
 
Paragjykuese!
Deri tani mi ka gjet filxhani te gjitha.???
Hmm po meqe paragjykove ..mendova se e pe te filxhani.
Po gjithsesi ... gjermanise ju provuan te gjitha krimet e luftes , shkaku se mban cdo gje shenim dhe Protokoll.. e jo me te gjuaje nje kriminel naten .. pa dijeni dhe te zhduket pa dijeni.
 
Kur vritet nje polic themi polici e paafte,kur vret policia themi prape polici e paafte.Nqs ky rafmetliu do i hynte ndonjerit nga ne në shpi per tvjedh do bertisnim me te madhe "ku eshte policia,sjemi te sigurte."Tani behemi me katolik se Papa.Perralla me "bad cop,good cop" ?
Edhe policët janë njerëz të këtij vëndi të rritur në këtë shoqëri. Me normat, zakonet kulturën etj, të kësaj shoqërie. Në këto 30 vite janë denigruar edhe sharë përdorur si ç'do institucion në vendin tonë. Janë vrarë në krye të detyrës etj.
Por masakrimet që ka bërë kjo polici kundër popullit të vet neper rrajone etj nuk i ngjajnë aspak një vëndi të lirë....
Dhe hakmarrja e qytetarëve për këtë është e papërfillshme. Kjo vjen ngase jemi mësuar në diktaturë me frikën,
ose siç unë kam qejf ta shof :
kemi një nivel ndergjesimi se ai/ajo po bën punën që i kanë caktuar...
 
Beje prove e mos ju pergjigj urdherit per ndalim te policise federale ne 2 te nates dhe e shohim ca te gjen.
Per te mos folur pastaj per GSG 9.
Absolutisht nuk gjua njeri per vdekje .. per tu ndalur e ke per detyre qytetare por dhe ai e ka per detyre te flase me tonin dhe distancen e duhur.
Kaq sa per sqarimet e krahasimet ku jetojme.
 
Une nuk di te paragjykoj, une njoh.
Meqe me tregove perrallat te tregova revistat. :)
Te me tregosh dicka per Shqiperine je cik me para .. ama te tregosh per gjermanine .. se di po eshte si ti tregosh babs arat.
 
Te vjen cudi qe ngrihet gjithe kjo tymnaje per nje rast te izoluar,sepse kjo qe ndodhi nuk eshte fenomen ne Shqiperi.
Ne nuk lame llaf pa thene per ate policin qe u fsheh mbas pemes kur u vra Santo pse nuk reagoi.Kur reagojne i quajme kriminela.
Hyp se te vrava,zbrit se te vrava
 
Te vjen cudi qe ngrihet gjithe kjo tymnaje per nje rast te izoluar,sepse kjo qe ndodhi nuk eshte fenomen ne Shqiperi.
Ne nuk lame llaf pa thene per ate policin qe u fsheh mbas pemes kur u vra Santo pse nuk reagoi.Kur reagojne i quajme kriminela.
Hyp se te vrava,zbrit se te vrava
Jo shyqyr qe reagohet .. per cdo njeri qe vritet dhe nuk ka sqarime te reagohet .. pastaj eshte detyre e gjykates e shtetit te sqaroje .. ishte me faj a jo .
U ngrit gjith bota per se u vra nje i zi sepse vetem ishte i zi ... ky ca ngjyret duhet te ket pasur qe te sensibilizohen njerezit ?
 
Te vjen cudi qe ngrihet gjithe kjo tymnaje per nje rast te izoluar,sepse kjo qe ndodhi nuk eshte fenomen ne Shqiperi.
Ne nuk lame llaf pa thene per ate policin qe u fsheh mbas pemes kur u vra Santo pse nuk reagoi.Kur reagojne i quajme kriminela.
Hyp se te vrava,zbrit se te vrava
Më fal që po t'citoj prap se s'du me e kthuy në debat.
Ke të drejtë ashtu është rast i izoluar (fal zotit duhet me thonë).
Edhe unë jom absolutisht kundër linçimit të policit në fjalë edhe të policisë në tërësi.
Por sidoqoftë duhet pak ndergjesim që kjo të mos kalojë si ç'do çudi këtu në Shqipërinë e dashur paradoksale tonën.
 
Jo shyqyr qe reagohet .. per cdo njeri qe vritet dhe nuk ka sqarime te reagohet .. pastaj eshte detyre e gjykates e shtetit te sqaroje .. ishte me faj a jo .
U ngrit gjith bota per se u vra nje i zi sepse vetem ishte i zi ... ky ca ngjyret duhet te ket pasur qe te sensibilizohen njerezit ?
Po e riperseris....vlen te flasesh per sensibilizim kur dicka behet fenomen.
Te sensibilizohemi per nje rast sporadik dhe te izoluar thua ti??
 
Po e riperseris....vlen te flasesh per sensibilizim kur dicka behet fenomen.
Te sensibilizohemi per nje rast sporadik dhe te izoluar thua ti??
Dmth .. ishte nje ngordhje qeni .. ok
Apo te pritet qe cdo nate te gjuhet nje e te vritet !!
Ti qofsh .
 
Më fal që po t'citoj prap se s'du me e kthuy në debat.
Ke të drejtë ashtu është rast i izoluar (fal zotit duhet me thonë).
Edhe unë jom absolutisht kundër linçimit të policit në fjalë edhe të policisë në tërësi.
Por sidoqoftë duhet pak ndergjesim që kjo të mos kalojë si ç'do çudi këtu në Shqipërinë e dashur paradoksale tonën.
Shiko vlla....gjithe ky diskutim qe po bejme ne ndodh se ligji eshte shume evaziv,duke ja lene ne dore efektivit te vleresoje rrezikshmerine.
Nderkohe qe permendimin tim ligji duhet te ishte kategorik dhe i prere.
 
Shiko vlla....gjithe ky diskutim qe po bejme ne ndodh se ligji eshte shume evaziv,duke ja lene ne dore efektivit te vleresoje rrezikshmerine.
Nderkohe qe permendimin tim ligji duhet te ishte kategorik dhe i prere.
E vërtetë por si kudo në çdo vënd punë ligji i tillë është dmth varet në dorën e titullarit tek interpretimi.
Sepse situatat janë dinamike edhe nuk ka se si ligji ta parashikojë ç'do situatë.
Prandaj duhet që niveli i titullarëve të jetë gjithmonë mbi mesataren e shoqërisë në përgjithësi,
Me pak fjalë më profesional.
 
Dmth .. ishte nje ngordhje qeni .. ok
Apo te pritet qe cdo nate te gjuhet nje e te vritet !!
Ti qofsh .
Sa per info qente vdesin nuk ngordhin.
Pse une qofsha??
Sepse vdiq nje i denuar per plagosje dhe rrembim personi,qe del ne 2 te nates te coje "1 buke" atje ku kishte porosine???
Une se di ku jeton ti,po ne rrugicat e tiranes ke frike te kalosh me nje varese ne qafe.
 
Sa e frikshme behet ardhja ne Shqiperi vetem nga keto lajme te perditshme?
Ciao Anna! :))
Do me falesh qe kap postin tend per te bere kete sqarim,pasi s`ka te bej fare me ty personalisht,por me konceptin qe e kam ndesh shume shpesh ketu ku jetoj.
Shikoj nje fenomen tek brezi i dyte qe rritet ketu ne GR.
Flas ne disa raste,kur flas,apo shkembejme ide,sikur keni frike te kaloni kufirin dhe u krijon nje ndjesi frike Atedheu i juaj.
Nuk di mire kush eshte pergjegjes per kete lloj klime,sepse ka nje ser faktoresh qe ndikojne ndaj nje reagimi qe ne bejne kundrejt nje situate apo dickaje.
Dhe qe te jemi te sinqerte, ky vendi ku jetojme eshte i predisponuar ne cdo lloj peneli politik,social dhe shoqeror qe ngjyrat e vendit tone te jene te errta.
Kjo per arsye politike dhe gjeopolitike.
Por ajo qe mund te garantoj ty e shume te tjerve te rinj si ti ,eshte,qe vendi yne pra rizat e prindeve te tu,eshte nje vend me siguri shume i mire,me nje sigur dhe nje popullsi shume te dashur. Me beso mua se i kam jetuar dy jetesat ne nje forme intensive do thoja,si ne shqiperi si ne Greqi,jetesa,mendimi,peneli i identiteti ose formes se jeteses ne shume pigmente eshte me i mire,me i shendetshem dhe me i vertet ne Shqiperi.
Ndaj udhtoni gjate pushimeve ne vendin tuaj,njiheni rilievin dhe bukurit e vendit tone,njihuni me miqesine dhe dashurine e njerzve dhe do shikoni qe kemi humbur keto vite,ku ne c`do vere kemi zgjedhur nje ishull greke per pushime e jo rivieren Shqiptare apo malet Shqiptare.
 
Sa per info qente vdesin nuk ngordhin.
Pse une qofsha??
Sepse vdiq nje i denuar per plagosje dhe rrembim personi,qe del ne 2 te nates te coje "1 buke" atje ku kishte porosine???
Une se di ku jeton ti,po ne rrugicat e tiranes ke frike te kalosh me nje varese ne qafe.
Ah dmth te gjith te vriten keta njerez.. ok .. ather kemi dy Standarte te ndryshme te perceptimit te vleres se njeriut.
Ps: provo del naten ne Bronx psh ..
 
Sepse vdiq nje i denuar per plagosje dhe rrembim personi,qe del ne 2 te nates te coje "1 buke" atje ku kishte porosine???
Luco ska te drejte policia te te vrase as me prezumim faji, jemi ne 2020 ca jane keto paragjykime!

Nese ka pas buke arrestoje. Prokuroria gjykata te bejne punen e vet me cte drejte mund ti marresh jeten nje njeriu?!!! WTF se konceptoj dot si mund te mendoni kshu.
 
Ciao Anna! :))
Do me falesh qe kap postin tend per te bere kete sqarim,pasi s`ka te bej fare me ty personalisht,por me konceptin qe e kam ndesh shume shpesh ketu ku jetoj.
Shikoj nje fenomen tek brezi i dyte qe rritet ketu ne GR.
Flas ne disa raste,kur flas,apo shkembejme ide,sikur keni frike te kaloni kufirin dhe u krijon nje ndjesi frike Atedheu i juaj.
Nuk di mire kush eshte pergjegjes per kete lloj klime,sepse ka nje ser faktoresh qe ndikojne ndaj nje reagimi qe ne bejne kundrejt nje situate apo dickaje.
Dhe qe te jemi te sinqerte, ky vendi ku jetojme eshte i predisponuar ne cdo lloj peneli politik,social dhe shoqeror qe ngjyrat e vendit tone te jene te errta.
Kjo per arsye politike dhe gjeopolitike.
Por ajo qe mund te garantoj ty e shume te tjerve te rinj si ti ,eshte,qe vendi yne pra rizat e prindeve te tu,eshte nje vend me siguri shume i mire,me nje sigur dhe nje popullsi shume te dashur. Me beso mua se i kam jetuar dy jetesat ne nje forme intensive do thoja,si ne shqiperi si ne Greqi,jetesa,mendimi,peneli i identiteti ose formes se jeteses ne shume pigmente eshte me i mire,me i shendetshem dhe me i vertet ne Shqiperi.
Ndaj udhtoni gjate pushimeve ne vendin tuaj,njiheni rilievin dhe bukurit e vendit tone,njihuni me miqesine dhe dashurine e njerzve dhe do shikoni qe kemi humbur keto vite,ku ne c`do vere kemi zgjedhur nje ishull greke per pushime e jo rivieren Shqiptare apo malet Shqiptare.
Faleminderit ?
 
Luco ska te drejte policia te te vrase as me prezumim faji, jemi ne 2020 ca jane keto paragjykime!

Nese ka pas buke arrestoje. Prokuroria gjykata te bejne punen e vet me cte drejte mund ti marresh jeten nje njeriu?!!! WTF se konceptoj dot si mund te mendoni kshu.
Pikerisht kte po them,policise i duhet dhene e drejta te vrase
 
Pikerisht kte po them,policise i duhet dhene e drejta te vrase

1. Vrasja konsiderohet krimi me i madh ne vepren penale dhe ka denimin maksimal deri ne vdekje ne disa shtete ne bote per personin qe kryen vrasje.

2. Policia eshte institucioni qe parandalon krimin ruan rendin sigurine e individit dhe instiucioneve etj.
Ne ke vend te botes se civilizuar e ushtron te drejten e vrasjes policia?
 
1. Vrasja konsiderohet krimi me i madh ne vepren penale dhe ka denimin maksimal deri ne vdekje ne disa shtete ne bote per personin qe kryen vrasje.

2. Policia eshte institucioni qe parandalon krimin ruan rendin sigurine e individit dhe instiucioneve etj.
Ne ke vend te botes se civilizuar e ushtron te drejten e vrasjes policia?
Ne 50 shtete te civilizuara qe perbejne SHBA-ne.
Guxo te nxjerresh doren nga xhami apo te hapesh deren e makines kur te ka ndaluar policia dhe fundi dihet.
 

Rikomentoni edhe nje her ju qe i jepni te drejtë pushkatuesve

ei i ziu jeta e ti, :(
Po ky djali ,s`paska pas as fytyre krimineli.
Plehrat vrasin qytetaret e thjesht,se ata qe han kokat e njerzve ne interpol,e tregtojne drogen poshte hundes se tyre,si vrasin as si kapin dot.
 
ei i ziu jeta e ti, :(
Po ky djali ,s`paska pas as fytyre krimineli.
Plehrat vrasin qytetaret e thjesht,se ata qe han kokat e njerzve ne interpol,e tregtojne drogen poshte hundes se tyre,si vrasin as si kapin dot.
Nuk shihet fytyra per te percaktuar kriminelin mi Nev , se kshu i bie qe ky tipi mos ishte kriminel ...edhe pse u cilesua si krimineli me seksi lool-640-0-5fa29352602d2.png
 

Attachments

  • -640-0-5fa29352602d2.png
    -640-0-5fa29352602d2.png
    301.5 KB · Shikime: 0
  • -640-0-5fa29352602d2.png
    -640-0-5fa29352602d2.png
    301.5 KB · Shikime: 0
Top