Nxjerr gjak nga çdo vrimë e trupit, ky gjarpër është ferri i viktimave (FOTO LAJM)

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Nxjerr gjak nga çdo vrimë e trupit, ky gjarpër është ferri i viktimave (FOTO LAJM)

341310.jpg


341311.jpg


341312.jpg


341313.jpg


Boomslang është emri i një lloji të vecantë gjarpri i cili gjendet masivisht në pemët afrikane.

Helmi i tij është aq i fuqishëm, sa arrin të nxjerrë pa ndaluar të gjithë gjakun e njeriut nga te gjitha vrimat e trupit, derisa ai të vdesë, përcjell albeu.com

Ata kalojnë ditën më tepër në pemë duke gjuajtur bretkosa, kameleonë, zogj dhe minjë.

Helmi i tij ndikon në mekanizmin e rrjedhjes së gjakut të trupit të njeriut, duke rezultuar në dhimbje koke, përgjumje etj.

Nëse nuk mjekohet viktima, mund të vdesë si pasojë e gjakderdhjes së brendshme dhe të jashtme.

Ata mund të hapin gojën e tyre deri më 180 shkallë kur kafshojnë duke u zhytur thellë në mish.

Helmi i tyre është më vdekjeprurëse se sa helmi i kobrave apo edhe Mambës se rrezikshme. /albeu.com/
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Shumica e gjarperinjeve jane jo helmues dhe jo te rrezikshem.

Perkunder se jane jo aq te rrezikshem disi jane te trishtueshem kur te bien ne sy dhe vetvetiu te ndjellin njefar rreziku.
 

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
Prandaj nuk iki ne afrike une, se eshte ky :p
 

Hartini

Antarë i Respektuar
Apo nuk e pas ka dhe ngjyren jeshile qe te mos dallohet fare ne peme
Sa tmerr i kam gjarperinjt !
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Jane te ftohte, asnje element nuk e kane qe t'me bejne t'i dua. Nuk u nxinet bese
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
sna duhet gje se ekziston…. -krijese negative….
 
Top