OBSH ngre alarmin: Po rritet vrullshëm numri i të sëmurëve me fruth

Hera

Banned
OBSH ngre alarmin: Po rritet vrullshëm numri i të sëmurëve me fruthfruth.jpg

Në gjysmën e parë të vitit 2019 në nivel global është regjistruar numri më i madh i të prekurve nga fruthi në të nëjtën periudhë krahasuar me vitin 2006. Deri në fund të korrikut janë regjistruar në 182 vende, sipas shifrave paraprake, gati 365.000 raste fruthi.

Kjo shifër flet për tri herë më shumë të prekur se sa në të njëjtën periudhë të vitit 2018 dhe më shumë se përgjatë gjithë vitit të kaluar, njofton Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) me seli në Gjenevë.

Ata që udhëtojnë duhet të kujdesen, nëse ende ka efekt vaksinimi i tyre, rekomandon autoriteti i OKB-së për shëndetin. Nga mosha gjashtë muajsh, secili duhet të vaksinohet të paktën 15 ditë përpara, se të duëhtojë në një nga rajonet e prekura.
Vlerësimet aktuale për përhapjen e kësaj sëmundjeje u referohen të dhënave nga viti 2017. Në atë kohë ishin 6.7 milionë njerëz të sëmurë nga fruthi dhe rreth 110.000 kanë vdekur si pasojë.
Kjo është një ndër sëmundjet ngjitëse, që prek kryesisht fëmijët. Të mbijetuarit mund të pësojnë dëmtime të trurit ose mund të mbeten të verbër apo të shurdhër. Qeveria në Berlin para pushimeve të verës nxori projektligjin për detyrimin për vaksinim kundër fruthit në Gjermani.
Projektligji duhet të kalojë tani në Bundestag. Nga marsi i vitit 2020 prindërit duhet që para se t’i regjistrojnë fëmijët në çerdhe apo në kopësht të paraqesin çertifikatën e vaksinimit./DW/
 

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
Pyes time me ,
E kam kaluar fruthin?
Po me duket -thote
Ma, ste ze fruthi me me duket?

Kta prinderit tane sikur kane patur nga 10 kalamaj qe smbajne mend.
Si perfundim doli qe kisha kaluar Line e dhenve...me fruthin e paskam shancin
 

Aki

misfit
Pyes time me ,
E kam kaluar fruthin?
Po me duket -thote
Ma, ste ze fruthi me me duket?

Kta prinderit tane sikur kane patur nga 10 kalamaj qe smbajne mend.
Si perfundim doli qe kisha kaluar Line e dhenve...me fruthin e paskam shancin

Po e kalove fruthin nuk te ze me, por arsyeja qe prinderit nuk dine eshte se shpesh ngaterrojne lijen me fruthin (edhe pse dallojne nga shenjat e skuqjes qe te lija jane me te medha ndersa te fruthi me te vogla).
Tani sdi ku ke lindur dhe vitin kur ke lindur (per ta ditur nese je vaksinuar apo jo), por mund te besh dicka te ketille - te besh analizat e gjakut per te testuar titrin e IgG antitrupthave kunder morbili, nese je pozitive dmth qe ke qene me pare ne kontakt me virusin - kjo mjnd te behet ne institu apo qender te shendetit publik, ndersa nese je negative do kerkosh te te vaksinojne e do jesh rehat, sidoqofte nese te ze fruthi, nuk ke rrezik vdekje (rrezik me te madh kane femijet dhe njerezit qe kane semundje keonike shoqeruese), por mund te te mundoje shume me simptome te renda.
 

Aki

misfit
Sa per vete fruthin, cte them une qe njerezit sjane mjaftueshem te zgjuar sa te vaksinojne femijet. Shqiperia me Kosoven di qe skane shume raste (mos frikesohen dmth) akoma, ne na mbyti nje epidemi e keqe, e kshu.
 

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
Po e kalove fruthin nuk te ze me, por arsyeja qe prinderit nuk dine eshte se shpesh ngaterrojne lijen me fruthin (edhe pse dallojne nga shenjat e skuqjes qe te lija jane me te medha ndersa te fruthi me te vogla).
Tani sdi ku ke lindur dhe vitin kur ke lindur (per ta ditur nese je vaksinuar apo jo), por mund te besh dicka te ketille - te besh analizat e gjakut per te testuar titrin e IgG antitrupthave kunder morbili, nese je pozitive dmth qe ke qene me pare ne kontakt me virusin - kjo mjnd te behet ne institu apo qender te shendetit publik, ndersa nese je negative do kerkosh te te vaksinojne e do jesh rehat, sidoqofte nese te ze fruthi, nuk ke rrezik vdekje (rrezik me te madh kane femijet dhe njerezit qe kane semundje keonike shoqeruese), por mund te te mundoje shume me simptome te renda.
E kam thene pra, kam kaluar line e dhenve dhe jo fruthin
jam e vaksinuar ne femijeri... dhe aq
Analiza sjam tu bo hic , se pune e madhe e po me zuri
 

Aki

misfit
E kam thene pra, kam kaluar line e dhenve dhe jo fruthin
jam e vaksinuar ne femijeri... dhe aq
Analiza sjam tu bo hic , se pune e madhe e po me zuri
Une hic se shoh qe ty po te citoj mendoja se Nevin se nje pas nje spaskam pare :emoji_joy:, se ty e di ku e kur ke lindur :D
Dmth do jesh me nje doze, sdo ishte keq te merrje e nje. Ti po e kalove mire, por mendo cik per ata qe ke afer se fruthi eshte shume infektues :)
 
Top