Oda dibrane

Apsara

Anëtar i ri
Meqe mungon tema po jo dibranet ne kete forum po e hap une oden

311228_503983412958777_1358417857_n.jpg
 

Apsara

Anëtar i ri
Titulli: Oda dibrane

207908_363727493706260_1064787334_n.jpg


Hajde bujrum hani dreke .. me kto si na u ndodhen :D .. Per pak harrova .. tavolinen e ngren kush mbaron i fundit :p
 
Redaktimi i fundit:

Quku

Marakli Krapit
Titulli: Oda dibrane

Kur ka pase Od dibra naj her ue ue ue
 

MasteR

I'm offline
Pe: Oda dibrane

oda.jpg

oda-dibrane.jpg

ansambli_besa_nga_gostivari_ne.jpg

1.jpg

albanianfolklore.jpg
 
Redaktimi i fundit:

MasteR

I'm offline
Pe: Oda dibrane

DimrinPeshkopi.JPG

IMG_2147.JPG

549713_396135090465500_1310286555_n.jpg

6096597.jpg

191538l.jpg

Mecset%252C+Peshkopi.jpg
 

MasteR

I'm offline
Pe: Oda dibrane

Te dashur forumista Dibra dhe Dibranet jane ne faqet e historise, per me shume une do tju shkruaj vazhdimisht per te pasqyruar me shume deshmite e qendreses dhe luftes se popullit se Dibres.
ketu do te zene vend dukshem edhe betejat e Skenderbeut qe jane zhvilluar gjate nje cerek shekulli. Qendrimin e popullit te Dibres ndaj pushtuesit Osman e kane shprehur bukur vargjet:

''me shtat krala ka vote zani,
nuk e njeh Dibra sulltanin''

Pra sic shihet edhe nepermjet vargjeve Dibranet deshmojne qarte qe nuk e kane njohur asnjehere autroritetin zyrtar te administrates osmane ne Diber. Dibranet jane ndeshur me ushtrine Turke, sidomos gjate Rilindjes Kombetare Shqiptare (1830-1912)
Ne vitet 1912-1921, Dibranet zhvilluan beteja te ashpra ne luftimet me ushtriet serbe, bullgare, austro-hungareze e italiane.

''N`tan Evropen ka shkua fjala,
qe nante vjet luftojne me krala''

Dibra, per mbrojtjen e tokave shqiptare ka qene e angazhuar ne nje lufte te gjate. Dibranet gjithnje e kane mbrojtur me dinjitet nderin e lirine, qe e kane mabjtur lart dhe zbukuruar me shume flamurin e shqipetareve. Dibranet, ne themel te beselidhjes, te qendereses e te luftes kane patur dashuri te madhe per token e atdheun dhe etjen e madhe per liri e pavaresi. Populli i dibres me shpirtin e tij luftarak, ndjenja liridashese, qendresa dhe patriotizmin e tyre e kane patur tradite qe nuk u eshte shtere asnjehere, neper te gjitha lufterat e zhvilluar ne shekuj per te mbrojtur lirine dhe pavaresine e Shqipetareve.

Ne betejen e vitit 1844 kunder ushtrise turke me komandant Hajredin Pasha u luftua me heroizem e me nje vendosmeri te madhe sa qe edhe grate e femijet qene te reshtuar me luftetaret e lirise dhe pavaresise.

''mos na shtie ne ma ngushte,
sepse ndryshe kemi pushke.
kemi pushke jo besa pak,
S`shkelen malet jo pa gjak''.

''pushka e shehit, nje karafile
dyqind djem i ka pas pa hile''.

''T`na shkoje zani ne shtate krala
ne shtate krala ne ballkan
Lufte po bejne trimat dibran per vatan''.

''Demir pasha po ben medet,
per nizamet qe mu feruan krejt''.

''Ska te dhjeta as nizame,
do mbajme arme
do mbajme xhephane,
Dibra mbetet sic ka qene''.

''Me toke teme mbreti c'ka?
rob askujt skemi per tju ba''.

''Ne prizren kane lidh besen
fjala e huta zjarr po qesin''.

''C'jemi shqiptare kemi dhene besen,
faqe n'faqe gjithe do te vdesim''.

''Bini djem kush do me vdek,
trojet tona kush ska me na i prek''.

Dibra e male kuvendojne,
pashane ktu ne se durojme

malet tona cerdhe e lirise
ju kujtonii zanin e Shqipnise

''Pushka e maleve vendin tundi,
kadale turk se te ka ardh fundi''
 
Redaktimi i fundit:

MasteR

I'm offline
Pe: Oda dibrane

HAXHI VEHBI DIBRA

(1867-1937)
H-Vehbi-Dibra-204x300.jpg


Kongresi i Dibres 1909 zgjodhi vehbi dibren kryetar te kuvendit. Ai mbeshteti perpjekjet per arsimin ne gjuhen Shqipe mr alfabetin me shkronja latine.
Ne krye te delegacionit te Dibres mori pjese ne kuvendin kombetar ne vlore me 28 nentor 1912. Kuvendi i vlores e zgjodhi ate Kryetar parlamenti. Ai zevendesonte kryeministrin Qemali kur mungonte. Kreu dhe detyren e kryemyftyut te Shqiperise. i mbrujtur me patriotizem ai vuri kombesine mbi fene dhe punoi per bashkimin e shqipetareve.

NIKOLLE DON KACORI
(1862-1917)
don-nikoll-kacorri.jpg


Klerik, atdhetar dhe veprimtar i dalluar i rilindjes kombetare. Ishte nga Lura e Dibres sherbeu ne famulline katolike ne Durres per 20 vjet. Ne te njejten kohe u dalllua si nje veprimtar ne fushen politike e kulturore. Gjate viteve 1905-1907 drejtoi kryengritjen e armatosur te Kurbinit. Mori pjese ne kongresin e Manastirit 1908 dhe ne ate te Elbasanit 1909, si dhe ne kryengritjet e medha antiosmane 1910-1912. Perfaqesoi krahinen e Durresit ne kuvendin kombetar te vlores qe shpalli me 28 nentor 1912 pavaresine e Shqiperise. Kuvendi e zgjodhi ate nenkryetar te qeverise se pare te kryesuar nga Ismail Qemali.
 

Quku

Marakli Krapit
Titulli: Oda dibrane

Mendja thojn ka lind ne Shkoder e ka pushu ne Diber,edhe per mendje mdhej sma merr menja se ja u kalon kush Dibranve :D
 

Kitty

Anëtar i Respektuar
Titulli: Oda dibrane

Weeeeee thash kush po i mungonte Odes..:p
Hjat mirseerdha e me kembe te mbare dhe gjith vizitoreve te Odes..:D :D
Ju pershendes te gjitheve, vecanerisht Dibranet! :D
 

ReNdEx

Interist Forever
Titulli: Oda dibrane

Na mbyten dibranet :p :p :p

Ka ndo nje gje te mir ktej nga Dibra ? :p
 

Kitty

Anëtar i Respektuar

Apsara

Anëtar i ri
Titulli: Oda dibrane

426259_383077075104635_1466271529_n.jpg

Hajde bujrum kush te doje.. dreka tradicionale :D
 

Apsara

Anëtar i ri
Titulli: Oda dibrane

Hajde bujrum or mixh!
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: Oda dibrane

Per pasul pa mish e patlixhana turshi kryet e la :paqe:Ma bje legenin ti laj durte:yep:
 

Apsara

Anëtar i ri
Titulli: Oda dibrane

showpic.jpg

Ja laji duret.. kujdes mos na sperkasish :p
 

Apsara

Anëtar i ri
Titulli: Oda dibrane

A ke nmend me la durt a me be llaf.. mos u bej qak i kec tehej :p hajde ma vrejk se u ftof grosha :p
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: Oda dibrane

Shtrone sofren se diqem urie :paqe:
 

MasteR

I'm offline
Pe: Oda dibrane

536754_201819226620326_2130085394_n.jpg
 

Kitty

Anëtar i Respektuar
Titulli: Oda dibrane

Spo shof gje une as buke as krip as zemer :p


Kto gjerat e tjera jan te realizueshme, se 900 lek esht buka e 200 lek i qese krip LOL LOL kurse zemren se japim kollaj, po e kemi te hapur per kedo qe do te hyje( kjo do te thote qe sillemi sipas kerkesave te personave qe na hyjne ne zemer :p) ..:p :p
 

MasteR

I'm offline
Pe: Oda dibrane

487020_500265859996527_532424588_n.jpg
 

MasteR

I'm offline
Pe: Oda dibrane

 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: Oda dibrane

eshte kthy sofra dibrane nga sofer, ne vater dijesh :p, haha... ca ska sjell masteri ktu, ushqim, foto, histori , kenge, etj... vec ket postimin tim mos ma fshini ore sic ma fshite kur pyta masterin a je dibran:p, se te sofra per te bere muhabet vijme.

[video=youtube;gZX-X58wsm8]http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=gZX-X58wsm8#t=253s[/video]
 

Apsara

Anëtar i ri
Titulli: Oda dibrane

545088_291554697590207_593731536_n.jpgHajde bujrum kur te duash Soul sofra jone eshte e shtruar per miq perhere
 

Quku

Marakli Krapit
Titulli: Oda dibrane

du me hanger fli i bam me sac :D
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: Oda dibrane

O love, paske harru sofren Dibrane moj :p
 

cent

...Lontano
Titulli: Oda dibrane

Ju uroj te gjitheve gezuar vitin e ri 2013..Jete e shendet.fat mbaresi ne familje

9sgopg.jpg
 

MasteR

I'm offline
Pe: Oda dibrane

 
Redaktimi i fundit:
Top