Ohri, destinacion turistik i klasit boteror

Lauri

Anunnak
Titulli: Ohri, destinacion turistik i klasit boteror

Fatkeqsisht Sweetie nuk na vjen me ne fv. Ca shkrime te vjetra per qytetin e Ohrit. Nga Evlia çelebi, nje historian turk.Mqs paskan humb ca foto siper po postoj ca te tjera.
ce1.jpg

ce2.jpg
 

Lauri

Anunnak
Lexoni ketu lexoni cfare thote Evlia ne shek. '16 Ne Oher nuk flitet shqip sepse nuk eshte Shqiperi.

ce5.jpg
 
  • Habi
Reactions: MEe

Imp4cT

Antarë i Respektuar
Lexoni ketu lexoni cfare thote Evlia ne shek. '16 Ne Oher nuk flitet shqip sepse nuk eshte Shqiperi.

Shiko fotografinë 1706249
Kush eshte ky/kjo qe ka bo ket pacavuren.
Ohri eshte qytet shqipetar, me kete punen e fese kane bere nje pacavure te vertere me historine duke i quajt shume shqipetare si Turq vetem prej fese. Ka ndodhur e njejta gje ne Greqi ku Shiqpetaret i kane shkemby si Turq me Turqine e i kane cuar atje, jo me kot ne Turqi flitet se jane rreth 6 mln Shqipetare.
 

Lauri

Anunnak
Kush eshte ky/kjo qe ka bo ket pacavuren.
Ohri eshte qytet shqipetar, me kete punen e fese kane bere nje pacavure te vertere me historine duke i quajt shume shqipetare si Turq vetem prej fese. Ka ndodhur e njejta gje ne Greqi ku Shiqpetaret i kane shkemby si Turq me Turqine e i kane cuar atje, jo me kot ne Turqi flitet se jane rreth 6 mln Shqipetare.
Nga ditari personal i Evlia Celebi nga mesi i shek.'16

ce6.jpg
 

MrCool

Old School.
Ohri ka qene qytet shqiptar dhe gjurmet shihen akoma nese shetit ne pjesen e vjeter te qytetit, sepse pjesa tjeter eshte ndertuar vone dhe jane te gjithe te ardhur nga Maqedonia e Egjeut ose nga rajoni i Deberces.

Ndarjet fetare bene qe te krishteret te behen sllave dhe muslimanet te behen turq.

Jane dy libra te cilet akoma nuk jane botuar, te shkruar nga historian lokal te cilet sjellin fakte te pakundershtueshme mbi masakrimin identitar qe i eshte bere Ohrit.

Sapo te me bien ne dore, do i sjell ketu.
 

Imp4cT

Antarë i Respektuar
Nga ditari personal i Evlia Celebi nga mesi i shek.'16

Shiko fotografinë 1706250
Ne kohen e Skenderbeut Ohri cilesohej si pjese e trojeve Arberore, deri ne 1900 me shume se 80% e popullsise ishin shqipetare e per kete ka shume fakte historike. Struktura ndertuese e Ohrit ka qene e ngjashme me qytetet Shqipetare si Kruja apo Berati.
Çelebi ka qene historian i perandorise Osmane me sa di une e ka lene shume material pas. Duhet pa nese ato cka shkruhen aty jane realisht ato qe ka lene pas ai apo deformime sic ndodh rendomte.
 

Imp4cT

Antarë i Respektuar
Historia e falsifikuar e Kalasë së Ohrit
29/04/2019


Abdulla Mehmeti/

Me rastin e vendosjes së flamurit shqiptar në Kalanë e Ohrit nga një grup artistësh arbëreshë nga Italia dhe ndërhyrjes pa nevojë të organeve të rendit të këtij qyteti.

(29 prill 2019)
* * *
Kalaja e Ohrit ka një histori të lashtë, e cila shkon deri në shekullin IV p.e.s.
Sipas disa historianëve sllavë dhe pseudohistorianëve shqiptarë, kjo kala supozohet të jetë ndërtuar nga mbreti Filipi II i Maqedonisë, ndërsa është rindërtuar disa herë në periudha të ndryshme dhe nga sundues të ndryshëm të këtij qyteti.
Gjatë periudhës që mendohet se është ndërtuar për herë të parë kjo kala, qyteti i Ohrit (Lihnida) ka qenë kryeqendër e mbretit Ilir Bardhylit (rreth 449 p.e.s – rreth 356 p.e.s).
Qyteti i Ohrit (i njohur në lashtësi me emrin Lihnida), ka qenë qendër e fisit Ilir të Enkelejve dhe kryeqendër e mbretit të parë ilir, Bardhylit.
Pamja që ka sot kjo kala i takon periudhës Osmane, kur edhe është rindërtuar, zgjeruar dhe përforcuar, me pamjen që kjo kala e ka edhe sot.
Në periudha të ndryshme, sidomos gjatë Mesjetës, ky qytet është sunduar kryesisht nga disnastia e fuqishme shqiptare e Gropajve.
Mbreti Samoil (i njohur si mbet bullgar, nga disa edhe si maqedonas), asnjëherë nuk e ka pasur këtë qytet si kryeqendër të tij për ta fituar kjo kala emrin sipas tij. Samoili dhe mbretëria jetëshkurtë, e njohur sipas emrit të tij, për kryeqytet e kanë pasur Prespën, përkatësisht një fortesë në afërsi të këtij qyteti, jo kalanë e Ohrit.
Sipas disa burimeve, Samoili asnjëherë nuk ka depërtuar me ushtrinë e tij deri në Ohër, nuk ka zhvilluar asnjë betejë për këtë qytet dhe nuk e ka sunduar atë asnjëherë, meqë ka sunduar më pak se gjysmë shekulli në këto hapësira dhe qëëlimi kryesor i tij ka qenë dobësimi i Peradorisë Romake Lindore (e njohur më vonë si Bizant).
Teza se Kalaja e Ohrit i takon periudhës së mbretit Samoil është një falsifikim dhe rrenë e stisur shumë vonë, fillimisht nga historiaografia bullgare dhe më vonë edhe nga ajo maqedonase (gjatë regjimit komunist, nën ndikimin e historiografisë serbe, për kundërshtimin e tezës bullgare).
Mbreti Samoil nuk ka qenë bullgar, as maqedonas, sepse mbi prejardhjen e tij shkenca ende nuk e ka dhënë përgjigjen përfundimtare, duke i lënë të hapura 4 teza për prejardhjen e tij: persiane, armene, egjiptase, ndërsa teza më e pabesueshme mbetet se ka qenë me prejardhje bullgare.
Mes tjerash, vlen të përmendet edhe rasti i të ashtuquajturit arkeolog maqedonas, Pasko Kuzman, njëri nga ideatorët e projektit “Shkupi 2014”, i cili ka vuajtur dënim me burg për shkak të kontrabandës me arktefakte, i cili e ka falsifikuar në mënyrën perfide të ashtuquajturën “Maska e artë e Trebenishtit”, kinse e gjetur në afërsi të kalasë së Ohrit, (e shek. IV-V p.e.s., origjinali i së cilës ndodhet në Muzeun e Beogradit), dhe ia ka “shitur” opinionit të brendshëm dhe të jashtëm si gjetje arkeologjike me rëndësi historike!
(29 prill 2019)


lg.php
 

Lauri

Anunnak
Ne kohen e Skenderbeut Ohri cilesohej si pjese e trojeve Arberore, deri ne 1900 me shume se 80% e popullsise ishin shqipetare e per kete ka shume fakte historike. Struktura ndertuese e Ohrit ka qene e ngjashme me qytetet Shqipetare si Kruja apo Berati.
Çelebi ka qene historian i perandorise Osmane me sa di une e ka lene shume material pas. Duhet pa nese ato cka shkruhen aty jane realisht ato qe ka lene pas ai apo deformime sic ndodh rendomte.
Kete liber e kam lexuar me kohe, dhe nuk ma merr mendja qe Evlia ka shkruar ditarin e tij per qellime politike te kohes. Ai shkruan kaq detaje gjate udhtimit te tij ne trevat shqiptare, sa qe te bind qe ka shkruar ato qe ka pare dhe degjuar ne ate moment.
Ps. me teper si nje historian ka qene nje udhetar (turist) i asaj kohe.

ps. postimet siper jane intersante, jua kshilloj ti lexoni.
 

Imp4cT

Antarë i Respektuar
Kete liber e kam lexuar me kohe, dhe nuk ma merr mendja qe Evlia ka shkruar ditarin e tij per qellime politike te kohes. Ai shkruan kaq detaje gjate udhtimit te tij ne trevat shqiptare, sa qe te bind qe ka shkruar ato qe ka pare dhe degjuar ne ate moment.
Ps. me teper si nje historian ka qene nje udhetar (turist) i asaj kohe.

ps. postimet siper jane intersante, jua kshilloj ti lexoni.
E lexova me siper, njeri dikur paska thene qe fustanellat jane veshje turke, aty u ndala. Lol
 

Imp4cT

Antarë i Respektuar
Kush mor aman?!🤣🤣🤣
Ai ylli, fotot qe jane postuar nuk shihen por shoh dike tjeter qe i ka thene ca jane keta Turq me fustanella.
Fustanella edhe nga vete greket mashtruesit dhe deformuesit me te medhenj ne histori quhet veshje 100% Shqipetare e qe vetem Shqipetaret e perdornin ne Ballkan. Ne Greqi eshte akoma veshje e gardes presidenciale fustanella e kane filluar ta pranojne dhe vete se eshte e trasheguar nga Arvanitet.
 

Frank

Anëtarë i respektuar.
Ai ylli, fotot qe jane postuar nuk shihen por shoh dike tjeter qe i ka thene ca jane keta Turq me fustanella.
Fustanella edhe nga vete greket mashtruesit dhe deformuesit me te medhenj ne histori quhet veshje 100% Shqipetare e qe vetem Shqipetaret e perdornin ne Ballkan. Ne Greqi eshte akoma veshje e gardes presidenciale fustanella e kane filluar ta pranojne dhe vete se eshte e trasheguar nga Arvanitet.
Pyeta se thashe mos isha Turk e se dija ngaqe e kam veshur kur u martova nja 30 min lol
 

Lauri

Anunnak
E lexova me siper, njeri dikur paska thene qe fustanellat jane veshje turke, aty u ndala. lol
Ben gabim te ndalesh ne mes te leximit. Keshtu nuk arrin dot ne konkluzion.
Ndonse shqiptar ne veshje, ta quashe veten turk do i jepje vetes nje fare qytetarie. Keshtu ka humb identiteti i shqiptartit ne shekuj.
 

MrCool

Old School.
Kur zbriste fshatari ne kasabe, per te mos u ndier i diskriminuar dhe per tu qyteteru, duhej te fliste shqip ne shtepi perndryshe do i ngelej njolla e malokut per tere jeten.
 

Imp4cT

Antarë i Respektuar
Ben gabim te ndalesh ne mes te leximit. Keshtu nuk arrin dot ne konkluzion.
Ndonse shqiptar ne veshje, ta quashe veten turk do i jepje vetes nje fare qytetarie. Keshtu ka humb identiteti i shqiptartit ne shekuj.
Pyna e asimilimit ka i qerre arsye, eshte kollaj te flasesh tani. Ceshtja eshte se dikur jane vrare, jane privuar nga cdo e drejte nese deklaroheshin si Shqipetare. Kjo puna e qytetarizmitbha diskutim por muhabeti eshte se arsyet kane qene shume me madhore.
 

MrCool

Old School.
Ne 2012-en hapesja e temes ka thene qe Ohri ne 2020-en do behet destinacion turistik i klasit boteror.

Dhe, pervec rrugeve te shtruara dhe ca rrethrrotullimeve ne bulevardin e qytetit, Ohri eshte kthyer 20 vite mbas dhe eshte larg te qenurit destinacion boteror i turizmit.

Ka qene me i bukur para 10 viteve se sa tani. Objektet pa leje jane me mijera, porti i qytetit po shembet, bregu i liqenit edhe perkunder kritikave te ashpra nga UNESCO, vazhdon te masakrohet per ndertime hotelesh dhe kompleksesh.
 

upgrade

[BlackOut]
Staf në FV.AL
...nje nga destinacionet qe ma kane rekomanduar dhe kam ne plan ta vizitoj shume shpejt.
 

upgrade

[BlackOut]
Staf në FV.AL
Jam i bindur qe ke te drejte @NGU.
Nje gabim kam me udhetimet, qe i kam anashkaluar ato prane Shqiperise, sidomos ato ne Maqedoni dhe Mal te Zi.
Por, kete vere, duke shpresuar te kemi nje lehtesim te situates, do ti vizitoj ato.
 
  • Më pëlqen
Reactions: NGU

NGU

Wild child full of grace 💫
@NGU pse ke qene ne oher
Poo me shkollen eskursion dhe na dy here me familjen.
Jam i bindur qe ke te drejte @NGU.
Nje gabim kam me udhetimet, qe i kam anashkaluar ato prane Shqiperise, sidomos ato ne Maqedoni dhe Mal te Zi.
Por, kete vere, duke shpresuar te kemi nje lehtesim te situates, do ti vizitoj ato.
Ka shume vende te bukura vecse duhet tkesh kohe. Plus qe jane vende te aferta nk eshte se ndonje rruge e gjate.
 
Top