OKB: Liria e shprehjes duhet të përdoret në një mënyrë që respekton të gjitha besimet fetare

Darius

DENY IGNORANCE
Staf në FV.AL
@Loverboy,
Akoma nuk e kuptojne, ose nuk duan ta kuptojne qe me besimin e tjetrit nuk ke pse tallesh. Muhameti eshte per myslimanet etalon i moralit, i drejtesise, i divinitetit. Eshte model sjelljeje dhe veprimi. Nuk mund te tallesh me besimin e kaq shume njerezve, nuk mund ta shnderrosh nje shoqeri te tere ne turme duke i ofenduar pikerisht shembelltyren me te persosur qe kjo shoqeri mund te krijoje.

Shkurt, nuk fiton asgje te tallesh me besimin e tjetrit, perkundrazi.
 
Franca i ka respektuar gjithmone te gjitha njelloj sepse ne kopertinen e charlie hebdo ka qene-Zoti (katolik i francezeve), jezusi,buda,hare krishna,papa,shiwa,presidenti francez i rradhes, madje ka qene edhe Mariana(per ata qe nuk e dine Mariana eshte simboli i Frances po aq sa flamuri), pa llogaritur heronjte e historise se tyre dhe gjithcka te shenjte ata kane.

Jane myslimanet qe ne kete rast kerkojne trajtim te veçante.

Nese Franca nuk pranon te beje trajtim te veçante per nje fe qe eshte po aq e rendesishme sa te tjerat eshte ne te drejten e saj.

Sidoqofte ka shtete ku myslimanet praktikante mund te jetojne pa problem fare me fene e tyre si psh-Arabia Saudite, Turqia,Jemeni,Sudani,Irani,Pakistani etj etj.
Jam i sigurt qe keto shtete do i mireprisnin vellezerit e tyre myslimane qe Franca padrejtesisht i persekuton!
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
@Loverboy,
Akoma nuk e kuptojne, ose nuk duan ta kuptojne qe me besimin e tjetrit nuk ke pse tallesh. Muhameti eshte per myslimanet etalon i moralit, i drejtesise, i divinitetit. Eshte model sjelljeje dhe veprimi. Nuk mund te tallesh me besimin e kaq shume njerezve, nuk mund ta shnderrosh nje shoqeri te tere ne turme duke i ofenduar pikerisht shembelltyren me te persosur qe kjo shoqeri mund te krijoje.

Shkurt, nuk fiton asgje te tallesh me besimin e tjetrit, perkundrazi.

auto_kariaktura11420987769.jpg

Keto jane karikaturat me tcilat ka bere humor me UQK dhe masakrat serbe atehere.

Nuk e kam dite qe ne mesin e forumistave tone do tkete njerez qe perkrahin cdo lloj karikature, pa marre parasysh llojin e saj.

Po nuk kane faj, se nuk iu eshte masakruar asnjeri nga familjaret, ndaj edhe flasin aq bute, aq lehte.

Sic tha Quku @Marakli^Krapit , ngjyrat e verteta cdohere i kane tregu nforum antishqiptaret, por tani edhe me shume.
 

Endrra

VIP
Franca i ka respektuar gjithmone te gjitha njelloj sepse ne kopertinen e charlie hebdo ka qene-Zoti (katolik i francezeve), jezusi,buda,hare krishna,papa,shiwa,presidenti francez i rradhes, madje ka qene edhe Mariana(per ata qe nuk e dine Mariana eshte simboli i Frances po aq sa flamuri), pa llogaritur heronjte e historise se tyre dhe gjithcka te shenjte ata kane.

Jane myslimanet qe ne kete rast kerkojne trajtim te veçante.

Nese Franca nuk pranon te beje trajtim te veçante per nje fe qe eshte po aq e rendesishme sa te tjerat eshte ne te drejten e saj.

Sidoqofte ka shtete ku myslimanet praktikante mund te jetojne pa problem fare me fene e tyre si psh-Arabia Saudite, Turqia,Jemeni,Sudani,Irani,Pakistani etj etj.
Jam i sigurt qe keto shtete do i mireprisnin vellezerit e tyre myslimane qe Franca padrejtesisht i persekuton!
Qarte dhe pa gabime .
 

Darius

DENY IGNORANCE
Staf në FV.AL
A e mbani mend se si u versulen lojtaret shqiptare ne beograd kur serbet vetem sa i preken flamurin, dhe qe ne fakt as nuk ishte flamur por simbol kombetar.
E jo me te tallesh me ate qe 1milard e ca njerez e konsiderojne te shenjte.
 

Endrra

VIP
A e mbani mend se si u versulen lojtaret shqiptare ne beograd kur serbet vetem sa i preken flamurin, dhe qe ne fakt as nuk ishte flamur por simbol kombetar.
E jo me te tallesh me ate qe 1milard e ca njerez e konsiderojne te shenjte.
Per bese flamuri eshte me i shenjte.. feja ka ndrru sa e sa her .. kurse nese te marrin flamurin .In te marrin identitetin kombtar
Je nje me shume pa identitet .
 

Darius

DENY IGNORANCE
Staf në FV.AL
Per bese flamuri eshte me i shenjte.. feja ka ndrru sa e sa her .. kurse nese te marrin flamurin .In te marrin identitetin kombtar
Je nje me shume pa identitet .
Po lere se ca beson ti edhe une 🤨😏
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Kam nje pyetje per te krishteret besimtar/praktikant (nqs ka):
Aman me thoni: A ndiheni mire shpirterisht kur shikoni Jezusin te vene ne loje? A nuk ndiheni te mezitur se si mundet njerzit te ulin nje figure aq te larte e te paster?! Nuk po them a e pranoni apo jo, (dhe kto bla bla-te mbi lirine e shprehjes) ama kshu brenda ne zemren tuaj: A nuk keni asnje ndjesi??
 

Endrra

VIP
Kam nje pyetje per te krishteret besimtar/praktikant (nqs ka):
Aman me thoni: A ndiheni mire shpirterisht kur shikoni Jezusin te vene ne loje? A nuk ndiheni te mezitur se si mundet njerzit te ulin nje figure aq te larte e te paster?! Nuk po them a e pranoni apo jo, (dhe kto bla bla-te mbi lirine e shprehjes) ama kshu brenda ne zemren tuaj: A nuk keni asnje ndjesi??
Absolutisht nuk me ben me pershtypje .. ndahen gjerat .
Me shume do dhembi te shoh nje femije ne Afrika tek rreket per uje apo buk ..
Jesus vete e ka predikuar .. kthe faqen tjeter kur te sulmojne .
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Absolutisht nuk me ben me pershtypje .. ndahen gjerat .
Me shume do dhembi te shoh nje femije ne Afrika tek rreket per uje apo buk ..
Jesus vete e ka predikuar .. kthe faqen tjeter kur te sulmojne .
Ok :)

Tani, po nqs sheh prindin apo femine tend te tallur e me etiketime imorale, a prekesh?
 

Endrra

VIP
Ok :)

Tani, po nqs sheh prindin apo femine tend te tallur e me etiketime imorale, a prekesh?
Njera eshte cope leter .. karikature ..gazete 200 vjecare dhe liri fjale .
E diskutuam qe ka te drejte te hidhet ne gjygj .
Sa per femijen e bejne dhe ndodh dhe hidhen ne gjygj .. por me pare mesoj femijen tim te vetmbrohet.
Kjo jam e tera dhe e bera.
Nuk do i mesoj femijes tim te vrase pse u tall.
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Njera eshte cope leter .. karikature ..gazete 200 vjecare dhe liri fjale .
E diskutuam qe ka te drejte te hidhet ne gjygj .
Sa per femijen e bejne dhe ndodh dhe hidhen ne gjygj .. por me pare mesoj femijen tim te vetmbrihet.
Kjo jam e tera dhe e bera.
Nuk do i mesoj femijes tim te vrase pse u tall.
Te lutem keto vrasjet leri menjane! Se asnje nuk i meson femiejve me vra. Te ishin muslimanet vrases do ishte shuar dynjaja :) Kriminel e psikopat ka nga cdo fe e dashur, se jo shume larg u be masaker ne xhamine e Zelandes se re.

Une vertet e ngrita pyetjen nga ana humane! Per te kuptuar me shume mentalitetin e besimareve te krishtere. Pra, me cfare kuptova tek pyetja e dyte ishte qe: Po, ti prekesh dhe e hedh ne gjyq. Sepse po te mos prekesh apo fyesh s'ke pse e hedh ne gjyq. :)

Pra, ne thelb ne te gjithe pajtohemi se ofendimet dhe degrinimet e tjetrit duhen denuar (me ligj e gjykate normalisht).
Kete po themi dhe ne besimtaret muslimane!
 

Endrra

VIP
Te lutem keto vrasjet leri menjane! Se asnje nuk i meson femiejve me vra. Te ishin muslimanet vrases do ishte shuar dynjaja :) Kriminel e psikopat ka nga cdo fe e dashur, se jo shume larg u be masaker ne xhamine e Zelandes se re.

Une vertet e ngrita pyetjen nga ana humane! Per te kuptuar me shume mentalitetin e besimareve te krishtere. Pra, me cfare kuptova tek pyetja e dyte ishte qe: Po, ti prekesh dhe e hedh ne gjyq. Sepse po te mos prekesh apo fyesh s'ke pse e hedh ne gjyq. :)

Pra, ne thelb ne te gjithe pajtohemi se ofendimet dhe degrinimet e tjetrit duhen denuar (me ligj e gjykate normalisht).
Kete po themi dhe ne besimtaret muslimane!
Po te drejten per ti hedh ne gjygj e ke si lirine e fjales ne ate shtet .. askush nuk thote mos ti hedhesh .. por as ti vrasin .
Ky eshte shteti laik .. pranoje ose ik nga aty.
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Po te drejten per ti hedh ne gjygj e ke si lirine e fjales ne ate shtet .. askush nuk thote mos ti hedhesh .. por as ti vrasin .
Ky eshte shteti laik .. pranoje ose ik nga aty.
E dashur, te gjithe kane thene: Mos vrit! AMa duhet te pranojme qe pse muslimanet denojne vrasjen, ti nuk ke ne dore krejt nejrezimin. Spo ke femine tend jo me cecenin ne france.
 

Endrra

VIP
E dashur, te gjithe kane thene: Mos vrit! AMa duhet te pranojme qe pse muslimanet denojne vrasjen, ti nuk ke ne dore krejt nejrezimin. Spo ke femine tend jo me cecenin ne france.
As nuk dyshoj per kete .. thjesht njerezit fryhen e fyhen .nga pakenaqesija e jetes apo e moshes .. ndaj bejne keto veprime .
Gjoja nen emrin e nje religjoni po bejne nje pune te denje .
 
Top