Oscar Pistorius - pa kembe mund te vraposh tek Lojrat Olimpike 2012

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Themelues
pistoriusgoesdubolympic.jpg

Oscar Pistorius, eshte sportivi i pare paralimpik (me handikap lokomotor- ecje) qe do te mari pjese tek Lojrat Olimpike qe zhvillohen kete vit ne Londer. Ka qen i zgjedhur ne ekuipin e 4X400 metra.

Pistorius nuk arriti te kualifikohet tek individuali, pasi qe doli i 2 ne garen 400 m, ne kampionatin e Afrikes, me nje kohe 45 sekonda dhe 52 milisekonda. Duhet te kishte nxjere nje kohe nen 45.30 per te vajtur ne Londer.


Oscar Pistorius ka lindur pa kocken mberthyese tek te 2 kembet ( fibula- peroneus), arsyje per te cilen i jane prere kembet kur kishte vetem disa muaj.

400px-350px-Human_skeleton_front2.jpg

Sportivi mban proteza me fije karboni, dhe ka arritur performanca aq te medha sikur te kishte kembet e veta.

tumblr_m6n46zygUU1r1thtao1_1280.jpg


oscar-pistorius-advantage_1340293808.jpg

Oscar-Pistorius_rdax_423x305.jpg
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Themelues
Titulli: Oscar Pistorius - pa kembe mund te vraposh tek Lojrat Olimpike 2012

Per me shume mund te shikoni dhe videot:


Beijing- Lojrat Paralimpike - gara 200 m- fitues Oscar Pistorius
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Themelues
Titulli: Oscar Pistorius - pa kembe mund te vraposh tek Lojrat Olimpike 2012

[h=1]Atleti pa dy këmbët bën histori në Londër[/h]
Atleti-pa-dy-k%C3%ABmb%C3%ABt-b%C3%ABn-histori-n%C3%AB-Lond%C3%ABr.jpg
Atleti nga Afrika e Jugut, Oscar Pistorius ka hyrë në histori të Lojërave Olimpike, pasi që është bërë atleti i parë invalid i cili plasohet në gjysmëfinale në 400 metra.
Oscari i ka të amputuar të dy këmbët dhe vrapon me proteza, mirëpo kjo nuk i ka penguar që të arrij i dyti në grupin e tij kualifikues në kohen prej 45.44 sekonda, raporton ORAinfo.
Në gjysmëfinale nga grupi i janë kualifikuar edhe Lugulin Santos nga Republika Dominikane me kohen 45.04 dhe rusi Maksim Dildin i cili garën e ka përfunduar në kohën 45.52 sekonda.
Gjysmëfinalja është të dielën në mbrëmje.
Pistorius në kualifikime e ka arritur kohën e tij më të mirë këtë stinor, ndërsa më 9 gusht do të vrapoj edhe në stafetën 400 metra.
Atleti jugafrikan nuk është sportisti i vetëm me invaliditet i cili garon në Lojërat Olimpike në Londër, pasi që më herët polakja Natalia Patrika ka marrë pjesë në turneun e pingpongut. Ajo ka lindur pa dorën e djathtë. /Kohasport/
 

ricky_ch

******
Pe: Oscar Pistorius - pa kembe mund te vraposh tek Lojrat Olimpike 2012

Vërtetë mahnitëse!
Me vullnet e dissiplinë, gjithëçka është e mundur!
 

Ylli-1

Etnoshqiptar
Titulli: Oscar Pistorius - pa kembe mund te vraposh tek Lojrat Olimpike 2012

Dhe ne me kembe e duar tere jeten e kalojme duke u ankuar!!! Duhet te marrim shembull nga keta sportist.
 
Top