Pa fjale!

Marla

Quo Vadis!
Një grua 28 vjeç, nënë e dy fëmijëve është vrarë dje në Fier nga burri i saj. Ai ka ngulur plot 31 herë thikën mbi trupin e saj.
Ky shkrim është për shpirtin e saj.
--------------------------------------------------------------------------
31 herë të thirra Mam.
Mam, të thirra. Të thirra fort, mam. Ku ishe mam? Pse nuk m'u përgjigje?
A të kujtohet mam?! A të kujtohet sa herë të thërrisja kur kisha nevojë për ty?
Po dje, ku ishe mam? Unë të thirra 31 herë e ti nuk ishe mam.
Herën e parë të thirra kur ai hyri në shtëpi. Sapo kisha vënë fëmijët në gjumë. Ai kish pirë mam. Avujt e alkoolit shpërndaheshin në dhomë. Kishte një pamje të frikshme. Të thirra mam, por ti nuk m'u përgjigje.
Herën e dytë të thirra teksa ai më shtyu në krevat. U zhvesha vetë mam, ndryshe do më rrihte. Të thirra mam, teksa ai më copëtonte çdo herë që hynte brenda meje. Të thirra mam, por ti nuk m'u përgjigje.
Herën e tretë të thirra kur filloi të më shkulte flokët dhe për një çast ndieva sikur koka m'u shkëput nga trupi. Të thirra mam, por ti nuk m'u përgjigje.
I numërova herët që të thirra mam. Ishin plot njëzet e pesë. Çdo herë që ai ma përplaste kokën pas murit dhe më shtynte tutje, unë të thërrisja mam. Madje një nga herët, koka m'u përplas tek cepi i tavolinës. Ah sa dhimbje, mam!
Herën e njëzetë e gjashtë mam, ai mori thikën mbi tavolinë. Pse nuk e fsheha thikën, mam?! Kisha prerë bukën për fëmijët dhe tryeza ishte ende me pjatat e tyre. Vura fëmijët në gjumë mam, prandaj nuk e ngrita tryezën.
Herën e njëzetë e shtatë të thirra me sa kisha në kokë, mam, por t'i prapë nuk m'u përgjigje. Të thirra kur ai ma nguli thikën mbi kofshë, mam.
M'i hapi këmbët dhe ma nguli thikën mbi njërën kofshë. Pastaj ma mori dorën mam, atë dorë që ti ma kapje çdo mëngjes kur më çoje në shkollë dhe ma puthje dhe nguli thikën.
31 herë ma nguli thikën në trup mam.
Isha e mbuluar në gjak. Një pellg i madh me gjakun tim. Një pellg i madh me shpirtin tim.
Kur numërova thirrjen e fundit mam, e kisha thikën mu në zemër. Sa dhimbte thika në zemër, mam. Aty të thirra për herë të fundit, por t'i prapë nuk m'u përgjigje mam.
Trupi im është në mes të dhomës mam.
Kam 31 gropa mbi trup. Mbi zemrën time gjendet gropa e fundit dhe mbi të vërtitet një mizë e madhe.
Ai, burri im, përplasi derën dhe iku.

Post Scriptum- Të dua fort mam edhe o
pse të thirra 31 herë dhe ti nuk m'u përgjigje.

/Elona Caslli


161802807_1165185820618627_1040354020603687470_n.jpg
 

Legally_Sweet

Ain’t no sunshine when she’s gone
Staf në FV.AL
I vraft zoti te gjith kta meshkuj shtazë dhe neqoftese ekziston vertete nje ferr, u djegshin ne ferr!!
 

Bebw

❌Once✖
Staf në FV.AL
Zot na ruaj nga këta skizofren ,dhe u djegshin në ferr këta kriminela mizorë .
Gjykimi i këtij duhej të ishte dhën me varje që të bëhej shembull .Mjerë familja dhe ata fëmijë që ngelën jetim ...se di nuk kam fjalë
 

Bebw

❌Once✖
Staf në FV.AL
diplomaci me vrasesin ...kur ske ndihm nga sistemi apo njeri i aferm
Po pra, po pse të bësh diplomaci kur fare mirë mund të largohesh nga ai ambient ...më beso diplomacia është njësoj si të të dhunojn në heshtje ,sepse frika është e njëjtë pavarsisht se nuk do ndiesh dhimbje fizike
 

Hope

◕‿◕
Njerez qe marin fryme kot... bejne hije kot tokes.... shkatron tere jetet perreth tij!
Vret nje nene, shkatron femije qe i le pa prinder, dhe vete le te kalbet ne burg.....

Te prehet ne paqe, ka pare llatar....
 

Rinaa

mjau
Po pra, po pse të bësh diplomaci kur fare mirë mund të largohesh nga ai ambient ...më beso diplomacia është njësoj si të të dhunojn në heshtje ,sepse frika është e njëjtë pavarsisht se nuk do ndiesh dhimbje fizike
po kur te ndjekin ske cben po spate asnje mbeshtetje esht rrug pa krye
 

Bebw

❌Once✖
Staf në FV.AL
po kur te ndjekin ske cben po spate asnje mbeshtetje esht rrug pa krye
Nga diplomacia ndodhë sepse për aq kohë sa shtyp veten ti mësojn pikat e dobta dhe presin tu përulesh përsëri
 

Hope

◕‿◕
sistemi nuk esht perfekt mendoni se po te ishte do ndodhnin gjera te tilla..me vjen keq po seshte
Sistemi nuk eshte perfekt asgjekundi, femra te abuzuara dhe te vrara ka gjithandej...
Eshte veshtire kur je nen influencen e dominimin e nje mashkulli te maresh plackat e te ikesh, sidomos kur ke femije ne mes. Eshte veshtire te largohesh kur ske te ardhura ekonomike...
Pastaj ipostaza e viktimes te eshte ngulitur aq mire ne tru sa eshte kthyher ne "normalitet"....
 

gues-t

Barnaba
Autorin e gjeten te vrare. Trupin e tij e kishin hedhur ne plehra.
 

gues-t

Barnaba
S'eshte vetevrasje! Hedhja e kufomes ne plehra le te kuptohet se e kane bere vrasesit. Dikush qe ben vetevrasje s'do e bente ne ato kushte.
 

Baboon

FALEMINDERIT!
Qenia njerëzore është e aftë të bëjë mrekulli që të lënë me gojë hapur, aq sa ndihesh i lumtur që jeton në këtë botë.
Sikurse po aq e aftë të bëjë monstruozitete ndaj vetes dhe kujdo që e rrethon, aq sa ndihesh i turpëruar që je njeri.
 

gues-t

Barnaba
Askush qe s'ka lidhje me vendimin kafsheror te vrasesit s'duhet te ndihet i turperuar. As shqiptaret per Demokrat Medinaj, as anglezet per vrasjen e nje 30 vjecare me heret kete muaj nga nje polic anglez, as greket (ata qe nuk e mbrojn ceshtjen) per masakrat qe kryen andartet moter**** ndaj civileve shqiptar ne mesin e shekullit te njezet.
 

Hope

◕‿◕
Sot lexova qe e ndjera ishe pak javeshe shtatzan ☹️

Ç’mizori!
Mund te jete dhe arsyja krimit....
Xhelozia te errson syte. Kur ta jep truri dhe alkooli, hajde mbaje veten...
Gjithsesi une mendoj per ata femije qe per 3 dite mbeten jetim, e qe tere jeta e tyre do jete e shkatruar sepse ske si te dalesh normal nga nje situate e tille.
 

AnaVie

Undisputed woman
Staf në FV.AL
Po si mund te arrish te vrasesh nenen e femive te tu ? Si mund te marresh nje jete ?
Nese ke problème ne cift ndaje me mire ..po un ngul kemb qe E gjithe shoqeria eshte fajtore
Fajtore jemi ne, qe paragjykojme cdo femer te ndare..
Nuk paragjykohen pijanecet, drogaxhinjte, pisat sa paragjykohet nje femer e ndare.
Me mire e preferojne te vdekur familjaret sesa te ndare. Te gjithe jane fajtor per keto funde tragjike.
 

DeliriumMind

Antarë i Respektuar
E dini cma shpif ne gjith ket histori dhe me vjen me plas ?! Me dridhet trupi nga nervat!

"Sipas të afërmeve çifti nuk kishin probleme me njëri-tjetrin"

“Ne thjesht kemi tërhequr trupin dhe s'dimë asgjë. Ka qenë opinion shumë i mirë për të, ka qenë i pastër, ska asnjë arsye të fortë. Por nuk e dimë pse ka ndodhur"

Genjeshtra qe bejn mu.
Por ska njeri kurajo me perballu realitetin dhe te pranoj : nuk nderhyra, nuk bera gje per ta ndaluar ket masaker, i thash "he se tgjith e kemi henger ndonje shpull", "vet e zgjodhe", "ku do shkosh po e le", "femra ka fuqin ta zbusi burrin", "nuk ndahet burri per nje shpull"... etj etj etj


31 thika!
E kuptoni cdo te thone 31 carje ne trup?
Mos tme thot njeri qe ishte e pa-parashikueshme.
 

Baboon

FALEMINDERIT!
E dini cma shpif ne gjith ket histori dhe me vjen me plas ?! Me dridhet trupi nga nervat!Genjeshtra qe bejn mu.
Por ska njeri kurajo me perballu realitetin dhe te pranoj : nuk nderhyra, nuk bera gje per ta ndaluar ket masaker, i thash "he se tgjith e kemi henger ndonje shpull", "vet e zgjodhe", "ku do shkosh po e le", "femra ka fuqin ta zbusi burrin", "nuk ndahet burri per nje shpull"... etj etj etj


31 thika!
E kuptoni cdo te thone 31 carje ne trup?
Mos tme thot njeri qe ishte e pa-parashikueshme.
Nuk është e thënë dmth jo gjithmonë. Varet. Por në princip jam dakord me ty.
Edhe jo pse kishe thonë atë frazën e fundit që e hoqa ?????
Ti mirëkuptoj nervat por mos bo presion se presioni vetëm groshët zi lool lool
 
Top