Palester me "poetin" .

Kila

VIP
Titulli: Palester me "poetin" .

Un pervec pak djet dhe ca ushtrimeve po perdor dhe kursen qe te mblidhen tulet se paten marr drejtim te paditur ....
 

Zana1

Braveheart
Titulli: Palester me "poetin" .

Ajo e 2-ta dhe e 4-rta kane trup te mire......

Ps...dil per vrap tek Stadiumi Kila :D
 

Kila

VIP
Titulli: Palester me "poetin" .

Ajo e 2-ta dhe e 4-rta kane trup te mire......

Ps...dil per vrap tek Stadiumi Kila :D

Pse te dal deri te stadiumi kam pak livadhe ktej ,1 km paradite 1 km pastite bej vrap :D i bije 2 km bashke me kthimin .
 

Zana1

Braveheart
Titulli: Palester me "poetin" .

Pse te dal deri te stadiumi kam pak livadhe ktej ,1 km paradite 1 km pastite bej vrap :D i bije 2 km bashke me kthimin .

Mendova qe jeton ne qytet!!! e moj neper male vrapi ka arritje me te shpejte :p
 
Titulli: Palester me "poetin" .

Dying urime per temen, po per grat shtatzane ca ushtrimesh sygjeron?
Bukur si teme
 

Shoku_vjeter

Anëtar i Nderuar
Titulli: Palester me "poetin" .

Dying urime per temen, po per grat shtatzane ca ushtrimesh sygjeron?
Bukur si teme

Faleminderit Ida :) , se pari mirese te shof !
Disa keshilla per shtatzenat :

1- te vazhdoje jeta normale me preokupimet e dites, pa sforcime fizike.
2-tre muajt e pare qe kane edhe probabilitetin me te larte per abort spontan duhet kujdes nga lodhjet e tepruara dhe ne ushqim.
3- mos te ngrihen pesha me shume se 5kg
4-te evitohen zgjatime dhe streaching (zgjatje muskulare) te cilat sjellin shkeputje te placentes
5- te punohet me elasticitetin e muskujve te mesit pasi nga pesha e fetusit deformohet shtylla kurizore ne drejtim te barkut.
6 - te perdoret masazh me vaj bajame per te shmangur strijet e lekures.
7-hecje
8-yoga
9-kurs kercimi latine salsa ose te ngjashme (pa sforcime)
10 - te kihet parasysh feritina (hekuri) pasi ne shtatzani behen anemi.
11-te perdoren ushqime me vlera ushqyese me omega3-6-9 , calcium, multivitamina, arra, bajame,
12-te kontrollohet pesha , mos te shtohet mbi 14 kg ne 40javet e shtatzanise

13-me pak fjale , jo palester, po hecje e lire, jo zgjatime dhe ngritje peshash, jo udhetime me avjon pas muajit te 6
 
Redaktimi i fundit:

Arfenilla

Themelues i Forumit
Titulli: Palester me "poetin" .

Koh me par cdo dit nga 1 ore kam ber ushtrim, njher ne palester meqe kam afer pastaj ne shpi..
por e kam len meqe kisha primar shkolle njher :alarm:tani kam dy dit se kam fillu me palester me vjen shum rende!aqe shum me dhembin muskujt sa mezi perkulem ne gjunje ..pra pytja ime per Poetin eshte ;Sa ore do me kshilloje ti si (specjalist ne ket drejtim) te bej ushtrime gjat dites.

Urime per temen.
 

MasteR

I'm offline
Titulli: Palester me "poetin" .

Ajo 25 % yll fare qenka
 

Shoku_vjeter

Anëtar i Nderuar
Titulli: Palester me "poetin" .

Koh me par cdo dit nga 1 ore kam ber ushtrim, njher ne palester meqe kam afer pastaj ne shpi..
por e kam len meqe kisha primar shkolle njher :alarm:tani kam dy dit se kam fillu me palester me vjen shum rende!aqe shum me dhembin muskujt sa mezi perkulem ne gjunje ..pra pytja ime per Poetin eshte ;Sa ore do me kshilloje ti si (specjalist ne ket drejtim) te bej ushtrime gjat dites.

Urime per temen.

Arfenilla palestra nuk eshte nje obligim apo qellim, eshte nje stil jetese, ky eshte parimi im prej disa kohesh.
Persa i perket sasise te aktivitetit fizik: kjo varet nga objektivat qe vendos (deshiron te biesh ne peshe, apo te shtosh peshen muskulare), ne varesi te kohes qe ke ne dispozicion dhe ne varesi te ushqimit qe mer.
Per nje te mesme normale do te keshilloja 3 here ne jave palester 2 here kardio(vrap, biciklete, eliptikal, njera nga keto kuptohet dhe jo me shume se 20 minuta). Mos shko asnjehere pa ngrene ushqim minimalisht 2 ore perpara palestres
Mos tejkalo 3 ushtrime per cdo muskul (me 3 perseritje per ushtrim me 8 deri 10 here per cdo perseritje)
Mos bej me shume se dy grupe muskujsh ne dite, qe do te thote jo me shume se 6 ushtrime me nga 3 sete seicili. Bej me pesha minimale 2 jave te para , sa muskujt te pershtaten me ekuilibrin e acidit laktik, mos bej me orare te crregullta, kushtoi rendesi shplodhjeve midis diteve te palestres.
Kombino shpinen me bicepsin, gjoksin me tricepsin, supet me barkun ose kembet
Mos bej me shume se dy here ne jave kardio (vrap, biciklete etj) kerkohet avancim gradual i rezistences dhe mases muskulare.

Mos pusho me shume se 15 sekonda midis 3 seteve te nje ushtrimi dhe jo me shume se 1-2 minuta midis ushtrimeve.
Nese te dhemb in muskujt bej pushim deri ne rikuperim te plote dhe rifillo me pesha minimale per ti ritur me pas ne ditet ne vazhdim
 
Redaktimi i fundit:

Arfenilla

Themelues i Forumit
Titulli: Palester me "poetin" .Un ne palester cdo her ik qe ne mengjes dhe pa ngren fare asgje !tani do kem parasyshe keshillen tuaj....flm.Tani problemi im eshte barku dhe tulet ick anash me jan ber :murit:
 

Kila

VIP
Titulli: Palester me "poetin" .

Si mund te humbesh peshe pa bere muskuj mua me duken te tepert dhe kto qe kam duken te shmtut sidomos te shpatullat dhe krahet kam me shum muskuj se duhet per nje femer ,,,,,
?
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: Palester me "poetin" .

Dying urime per temen, po per grat shtatzane ca ushtrimesh sygjeron?
Bukur si teme

pervec atyre qe i ka permend poeti une di qe dhe swimming te ben mire, gjithashtu dhe te zbresesh shkalle, mua me than dhe te mrresh nej karrige e te lozesh gjigandi shkurtabiqi te ndihmonte..sa per vajin e bajameve, edhe ai i kokonatit dhe kokkrave te zeza mbahen per te mire.... suksese ida :p
 

Shoku_vjeter

Anëtar i Nderuar
Titulli: Palester me "poetin" .

pervec atyre qe i ka permend poeti une di qe dhe swimming te ben mire, gjithashtu dhe te zbresesh shkalle, mua me than dhe te mrresh nej karrige e te lozesh gjigandi shkurtabiqi te ndihmonte..sa per vajin e bajameve, edhe ai i kokonatit dhe kokkrave te zeza mbahen per te mire.... suksese ida :p

Kjo eshte teme per palestren, bera 1 tolerim per Iden, mos ma derivoni temen tashi ... lool
 

Shoku_vjeter

Anëtar i Nderuar
Titulli: Palester me "poetin" .

Si mund te humbesh peshe pa bere muskuj mua me duken te tepert dhe kto qe kam duken te shmtut sidomos te shpatullat dhe krahet kam me shum muskuj se duhet per nje femer ,,,,,
?

Ate qe ke ne menyre fiziologjike nuk mund ta humbasesh por mund ta riparosh, persa i perket peshes , do te besh vetem kardio ( vrap, biciklete, eliptikal, kercim me litar, not), fitnes, aerobi, pilates, yoga, nuk do te besh ushtrime per rritjen e mases muskulare. Do te pastrosh dieten tende ushqimore, dhe do te ulesh kalorite qe merr me ushqim. Nese kerkon detaje specifiko moshen, peshen, gjatesine, dhe aktivitetin (punen ose ate qe ben gjat dites, ulur, apo pune aktive), specifiko dhe aktivitetin fizik qe ushtron nese ushtron, sa here ne jave dhe sa intensive e ben palestren ose sportin, keshtu mund te llogaris kalorite qe te duhen gjate 1 dite.
 

Legally_Sweet

Ain’t no sunshine when she’s gone
Staf në FV.AL
Titulli: Palester me "poetin" .

Motivim! lol

large.gif
 

Shoku_vjeter

Anëtar i Nderuar
Titulli: Palester me "poetin" .

CFARE REGJIMI PALESTRE DUHET TE NDJEKIM...!

Gjtihkush reagon ndryshe ndaj programeve ushtrimore. Une kam zbuluar se mund te arrije objektivat duke ngritur ne vazhdimesi peshat qe perdor per ushtrimet.
Bej 8-15 perseritje per cdo ushtrim dhe seicilin ushtrim e perseris deri ne 4 here. Pasi kaloj 8 perseritje nuk ndaloj por vazhdoj deri ne deshtim (pafuqi per te vazhduar). Fillimisht dhe me forte ushtroj shpinen pasi mendoj qe per mua ajo ka grupin muskular me te rendesishem. Gjithseicili duhet te standartizoje rutinen e tij stervitore ne varesi te nevojave dhe objektivave personale. Sic ka thene Arnoldi : Trupi eshte si nje skulpture qe ka nevoje te skalitet... Krahet nuk i ushtroj shpesh pasi kaloj lehtesisht ne disproporcion. Per barkun bej 2 ushtrime ne dite , me 3-4 sete seicili, me deshtim per seicilin set.
 

Shoku_vjeter

Anëtar i Nderuar
Titulli: Palester me "poetin" .

1 ushtrim per muskujt e kofsheve (kuadriceps)

Zgjatje me hap perpara !

Shiko fotografinë 21227

1- Qendrojme ne pozicion drejte, me kembet hapur sa gjeresia e shpatullave, me peshe mbi shpine( masa e peshes ne varesi te kapacitetit ngrites)
2- Me trupin drejte, perkulemi perpara mebi njeren kembe, deri sa gjuri i kembes tjeter ti afrohet dyshemese maksimalisht.
3- Kthehemi perseri ne pozicion fillestar dhe perseritim ushtrimin mbi kemben tjeter.

2241_1.jpg 2241_2.jpg

Ky ushtrim mund te realizohet edhe me gira (pesha) ne seicilen dore.
109_1.jpg 109_2.jpg
 
Redaktimi i fundit:

Shoku_vjeter

Anëtar i Nderuar
Titulli: Palester me "poetin" .Un ne palester cdo her ik qe ne mengjes dhe pa ngren fare asgje !tani do kem parasyshe keshillen tuaj....flm.Tani problemi im eshte barku dhe tulet ick anash me jan ber :murit:

Ne gjuhen e palestres ajo pjesa dhjamore e barkut dhe kellqet (pjeset anash barkut) quhen depozitat qendrore te yndyres. Zhvillimi i dhjamit ne keto pjese tregon se je duke shtuar ne peshe me yndyrna te teperta.
Problemi jot eshte edhe me seriozi ne fushen e uljes se dhjamit dhe yndyrnave . E vetmja alternative eshte pastrimi i dietes nga yndyrnat, vrapi, bicikleta, kercimi ne litar, eliptikali, etj, duhet te djersitesh per te shpenzuar kalori, nuk duhet te marresh me ushqime me shume se 1500kalori ne dite. Mund te perdoresh qese te zeza rreth barkut per te perqendruar temperaturen muskulare, duhet te shtosh amioacidet pasi ndihmojne tretjen. Gjithashtu aktiviteti fizik per ushtrimet e muskujve ndihmon ne shpenzimin e kalorive.

Dua tju rikujtoj qe pjesa kryesore eshte ushqimi, 30% ndikon palestra, 70% kujdesi me ushqimin dhe dieta e duhur.
 

Sweetie

Anëtar i Respektuar
Titulli: Palester me "poetin" .

Dua tju rikujtoj qe pjesa kryesore eshte ushqimi, 30% ndikon palestra, 70% kujdesi me ushqimin dhe dieta e duhur.

hyn ketu edhe embelsirat? :p

Duhet dicipline per kete gje.. mua per vete deri me sot nuk me eshte nevojitur palestra, me ushqimet nuk kam bere dhe aq kujdes, edhe pse ha cdo dite fruta te ndryshme dhe pi mjaft uje, por embelsirat i kam problem, cdo dite duhet patjeter te ha dicka te embel... Koheve te fundit bej me teper kujdes se kam vene re qe trupi nuk eshte me i njejte, ka ndryshuar, nuk eshte sic ishte kur isha 20 vjece, tani eshte edhe problem per te dhene peshe... Por faleminderit per keshillat! :)
Vazhdo te na mesosh gjera te reja :)
 

LoSsT

VIP
Titulli: Palester me "poetin" .

Poeto... per ato qe kan "problem" ushtrimet fizike apo ato aerobike, keshillo 1 - 1 :30 min ping pong ne dite... e di si te bon, ;)
 

Kila

VIP
Titulli: Palester me "poetin" .

Poeto... per ato qe kan "problem" ushtrimet fizike apo ato aerobike, keshillo 1 - 1 :30 min ping pong ne dite... e di si te bon, ;)
ncuqq te bejne vigan shkutrabiq :p:p
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Titulli: Palester me "poetin" .

Ne gjuhen e palestres ajo pjesa dhjamore e barkut dhe kellqet (pjeset anash barkut) quhen depozitat qendrore te yndyres. Zhvillimi i dhjamit ne keto pjese tregon se je duke shtuar ne peshe me yndyrna te teperta.
Problemi jot eshte edhe me seriozi ne fushen e uljes se dhjamit dhe yndyrnave . E vetmja alternative eshte pastrimi i dietes nga yndyrnat, vrapi, bicikleta, kercimi ne litar, eliptikali, etj, duhet te djersitesh per te shpenzuar kalori, nuk duhet te marresh me ushqime me shume se 1500kalori ne dite. Mund te perdoresh qese te zeza rreth barkut per te perqendruar temperaturen muskulare, duhet te shtosh amioacidet pasi ndihmojne tretjen. Gjithashtu aktiviteti fizik per ushtrimet e muskujve ndihmon ne shpenzimin e kalorive.

Dua tju rikujtoj qe pjesa kryesore eshte ushqimi, 30% ndikon palestra, 70% kujdesi me ushqimin dhe dieta e duhur.

Peshe nuk kam shtu ka vit mund te them lirisht. madje ase kur eshte ramazan un nuk humbas peshe ase nuk shtoj.problemi eshte barku dhe dhjami anash,, nuk eshte shum po un du te parandaloj.

Ps'po qesen sa ore duhet mbajtur ashtu rreth barkut?
 

Shoku_vjeter

Anëtar i Nderuar
Titulli: Palester me "poetin" .


Vetem gjat vrapit ose bicikletes, dmth kur ben kardio.
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: Palester me "poetin" .

Ju anetare, perderisa e keni marre shume seriozisht ket palestren me Poetin :D, mesoni pak dhe nga fjalori shprehes i tij se na e shopifet me kto fjale shabllone, jo tul-e, jo dhjam, etj etj... ja nje fjale e re psh: depozitat qendrore te yndyres... :p

p.s. me c'po shoh ktu shume goca paskan probleme me trupin, ...Turp! Turp!:p
 

Legally_Sweet

Ain’t no sunshine when she’s gone
Staf në FV.AL
Titulli: Palester me "poetin" .

1328733088435.jpg Kush ka provu ket ?? a ben efekt ??

Po te benin efekt kto, pinim kto ne dhe se merrnim mundimin me derdh djerse me shpirt e me zemer per tu dobesuar.
 
Top