Papa Françesku: Edhe homoseksualët të lejohet të kenë familje ligjërisht

Abisi

Larguar✌
Screenshot_2020-10-21-21-18-52-1.png
Papa Françesku ka bërë sot një deklaratë të fortë. Në një dokumentar të realizuar nga Evgeny Afineevsky, Papa ka thënë se çiftet e të njëjtit seks duhet të lejohen të kenë bashkime civile.

“Njerëzit homoseksualë kanë të drejtë të jenë në një familje” është shprehur Papa gjatë intervistës në dokumentar.

Ai shtoi se “ata janë fëmijë të Zotit dhe kanë të drejtë për një familje. Askujt nuk mund t’i mohohet kjo e drejtë”.

Sipas Papa Françeskut ka ardhur koha për një ligj të bashkimit civil, që dhe homoseksualët të kenë mundësi bashkëjetese në bazë të ligjeve.

Këto deklarata të kreut të Vatikanit pritet të ngjallin debate, pasi nuk janë artikuluar kurrë publikisht nga asnjë Papë. Të gjithë paraardhësit e tij i kanë mohuar këto të drejta për homoseksualët./tvklan.al
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Paska bere Update :p

Pas sdi sa viteve, a thua cfare do lejojne cfare nuk lejojne tani :p
 
Ska shans ta kete thene Papa kete. Bie ndesh me biblen dhe cfare personifikon krishterimi nepermjet besimit dhe themelit kryesor qe familja rrjedh nga bashkimi i nje gruaje me nje burre.

Nese e ka thene paska pjerdh me 1 llaf lool
 

ForumiVirtualJR

Anëtar i ri
Parlamenti i Zelandes Re nga 120 deputete 12 i kishte homseksual, me shume mundesi ne nje periudhe 10 vjecare do behen 30 dhe numri sa do vije e do shtohet duke u shoqeruar me më shume te drejta meqense perkrahjen do e kene brenda ne parlament, si rrjedhoje shoh nje shkaterrim te familjes tradicionale dhe nje shthurje te shoqerive te ndryshme ku martesat gay dhe adoptimi i femijve qe sot ne i quajme degjenerim dhe te papranueshme do kthehet ne dicka mese normale.
Kur e pranon dhe Kisha do t'thote qe kane dore dhe brenda ne Vatikan 🤦‍♂️
 

Darius

DENY IGNORANCE
Staf në FV.AL
🤨🤨🤨
...e pabesueshme. Gjithsesi neser do kqyr me kujdes kete lajm, pasi tani nani nani 😴😴
 

ZoteriaJuaj

Agjent Aqif Supaxhi Therrmiu
Ska shans ta kete thene Papa kete. Bie ndesh me biblen dhe cfare personifikon krishterimi nepermjet besimit dhe themelit kryesor qe familja rrjedh nga bashkimi i nje gruaje me nje burre.

Nese e ka thene paska pjerdh me 1 llaf lool
Lajme ne anglisht yhone qe e ka thene ne nje dokumentae
 

Nicktjeter

Antarë i Respektuar
Ska shans ta kete thene Papa kete. Bie ndesh me biblen dhe cfare personifikon krishterimi nepermjet besimit dhe themelit kryesor qe familja rrjedh nga bashkimi i nje gruaje me nje burre.

Nese e ka thene paska pjerdh me 1 llaf lool

Nuk duhet harruar se zakonisht fiks nga keta doktrinistet fanatik vjen homofobia. Pra me justifikimin qe sduhet nga Zoti te tjeret ndihen te gjykuar. Do te thote qe duhet te hapim mendjen. Une e shoh si dicka pozitive.
Me siper ishte permendur pedofilia dhe une uroj qe ne mos ky Pape te flase ai qe vjen,po ka gjasa qe nese ky do flase sh "aksidentakisht" do vdese. Ky me aq sa di une nuk ha vetem,pra ska pranuar te kete nje sherbim te tijin por me te gjithe te tjeret ,kjo ne shkak helmimi.
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Nqs e ka thene e paska kenaqur!

Sa per homoseksualet, na kane hyre ne cdo dhome. Ke frike me hap 1 film tashme. Po nuk pat minimumi 1 cift homo eshte e pamundur. POlitika te felliqta si e si me degjeneru shoqerine! Fundja nje shoqeri pa moral komandohet me lehte!
 

ZoteriaJuaj

Agjent Aqif Supaxhi Therrmiu
Nqs e ka thene e paska kenaqur!

Sa per homoseksualet, na kane hyre ne cdo dhome. Ke frike me hap 1 film tashme. Po nuk pat minimumi 1 cift homo eshte e pamundur. POlitika te felliqta si e si me degjeneru shoqerine! Fundja nje shoqeri pa moral komandohet me lehte!
Me moral komandohet me lehte
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Nqs e ka thene e paska kenaqur!

Sa per homoseksualet, na kane hyre ne cdo dhome. Ke frike me hap 1 film tashme. Po nuk pat minimumi 1 cift homo eshte e pamundur. POlitika te felliqta si e si me degjeneru shoqerine! Fundja nje shoqeri pa moral komandohet me lehte!
Exactly
Kete teme e kisha me shoqeri nje dite.
Pothuajse tgjithe top filmat ne netflix, e pamundur pa qene nje qift gay ose lesbo. Dhe aq te mire i paraqesin, gje normale saqe njerezve do ju futet ne koke se ketu nuk ka asnje pike problemi. Deshton ne lidhje martesore, ska gje tkeqe tprovosh me gjini te njejte e te ngjajshme.
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Un jam kurrshtar ata femij nje dite,kur duan dicka nga njeri prind si i thon!
O ba,thuaj babanenes 🤦‍♀️dua te shkoj ne kopsh zoologjik..

ps .duhet ndryshohen dhe tekste shkollore.
Gencin e don shum baban dhe babnenen😝
 

MrCool

Old School.
Nese ata jane te lumtur ku eshte problemi? 🤷
Madje eshte nje surplus per gjithe femijet qe nuk adaptohen dot.

E para, ai eshte njeshi i katolikeve, te cilet besojne ne Bibel, ne te cilen homoseksualizmi denohet me vdekje.

Dhe kur njeshi del haptas kunder fjales se Zotit, ven ne pyetje kredibilitetin dhe besimin e tij.

E dyta, kjo puna e lumturise nuk mban uje. Edhe kriminelet jane te lumtur kur bejne ndonje krim, por kjo nuk eshte e falshme e as e drejte.
 

ZoteriaJuaj

Agjent Aqif Supaxhi Therrmiu
Edhe une per veten time fola!
Ceshtje kendveshtrimi

Dhe ne si Shqiptar duhet te shkojme nga morali yne jo nga morali feve tona. Se po shkuam nga feja kemi moral arab e moral judeo christian, ose moral arbrahamic.

Pra ke moral dhe te ciles kohe do Zgjedhim? Kur shtypej gruaja, apo gruaja me te drejta te barabarta Ku po njekohesisht burri martohet me burrin dhe gruaja me gruan?

Cilen kohe e cilen shoqeri te shendetshme se shoqeri pa te meta nuk ka.
 

Nicktjeter

Antarë i Respektuar
E para, ai eshte njeshi i katolikeve, te cilet besojne ne Bibel, ne te cilen homoseksualizmi denohet me vdekje.

Dhe kur njeshi del haptas kunder fjales se Zotit, ven ne pyetje kredibilitetin dhe besimin e tij.

E dyta, kjo puna e lumturise nuk mban uje. Edhe kriminelet jane te lumtur kur bejne ndonje krim, por kjo nuk eshte e falshme e as e drejte.
Ku e pe ti qe denohet me vdekje?
 

MrCool

Old School.
Un jam kurrshtar ata femij nje dite,kur duan dicka nga njeri prind si i thon!
O ba,thuaj babanenes 🤦‍♀️dua te shkoj ne kopsh zoologjik..

ps .duhet ndryshohen dhe tekste shkollore.
Gencin e don shum baban dhe babnenen😝

Ne fakt politika neo liberalo-socialiste kete qellim ka. Besoj se i ke pare edhe debatet e fundit ku kerkohet qe te hiqen termet nene dhe baba dhe te vendoset termi prind, sepse ne kete menyre "anashkalohen" dhe "shtypet" komuniteti BQGBT😁
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Ceshtje kendveshtrimi

Dhe ne si Shqiptar duhet te shkojme nga morali yne jo nga morali feve tona. Se po shkuam nga feja kemi moral arab e moral judeo christian, ose moral arbrahamic.

Pra ke moral dhe te ciles kohe do Zgjedhim? Kur shtypej gruaja, apo gruaja me te drejta te barabarta Ku po njekohesisht burri martohet me burrin dhe gruaja me gruan?

Cilen kohe e cilen shoqeri te shendetshme se shoqeri pa te meta nuk ka.

Morali dhe besimi nuk jane baraz, por sigurisht morali eshte pjese e besimit. Pra Besimi eshte ombrelle me e madhe e cila ka brenda dhe moralin. Ne kete shkrim specifikisht kemi te bejme me besimin e krishtere!

Tani per moralin e shqiptarit: Une e di qe eshte i beses dhe i familjes tradicionale.
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Ne fakt politika neo liberalo-socialiste kete qellim ka. Besoj se i ke pare edhe debatet e fundit ku kerkohet qe te hiqen termet nene dhe baba dhe te vendoset termi prind, sepse ne kete menyre "anashkalohen" dhe "shtypet" komuniteti BQGBT😁
Zot mbana larg degjenerimit thuaj me mir..
papa ben mir te legalizon martesen e priftav ..se te merret me fontan deshirash..
 
Top