Papa Françesku: Edhe homoseksualët të lejohet të kenë familje ligjërisht

Arfenilla

Themelues i Forumit
Po ja ndodh se nje prift te mos di ta respektoi nje liber te shejt dhe pastaj ti humbe vlera e ati librit siq eshte Bibla ..ku ka fjal te krijusit.
 
Redaktimi i fundit:

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Ne nje mendim te dyte tani: C'me duhet mua se cfare ka thene papa?! Lol
 

Nicktjeter

Antarë i Respektuar
Po ja ndodh se nje prift te mos di ta respektoi nje liber te shejt dhe pastaj ti humbe vlera e ati librit siq eshte Bibla ..ka ka fjal te krijusit.
Tha martese civile.
Bibla thote shtohuni e shumohuni,pra paramendohet gjinia femer mashkull,por mendimi im eshte...ne rast se kjo duke pare dhe dukjet e ngritjes te homiseksualve pse te mos pranohet si dicka pozitive?
Sa familjane kane debuar o vrare femijet e tyre per kete gje?
 

Nicktjeter

Antarë i Respektuar
Epo Torah jo Bibla pra.

Gjithsesi tani kerkova dicka te shpejte dhe u kujtiva per Sodoma e Gomorra,njihen si qytet e perversiteteve ,ato qe pastaj u denuan rende. Nuk permendet as aty homoseksualizmi,ama pershtatja hebraike i jep nje nenkuptim te atille.
 

MrCool

Old School.
Epo Torah jo Bibla pra.

Gjithsesi tani kerkova dicka te shpejte dhe u kujtiva per Sodoma e Gomorra,njihen si qytet e perversiteteve ,ato qe pastaj u denuan rende. Nuk permendet as aty homoseksualizmi,ama pershtatja hebraike i jep nje nenkuptim te atille.

Permendet si strange flash contact. Shumica dermuese e studiuesve e lidhin me mardheniet burre-burre ndersa nje ze i vogel thote qe kane patur epshe ndaj engjejve.

Sodoma dhe Gomorra permenden edhe ne Kuran, ku quhen si Populli i Profetit Lut (ne Bibel Lot) ku qarte thuhet se kane qene popuj qe kane bere maredhenie homoseksuale.
 

MrCool

Old School.
Gjithsesi une them se gjeja me e mire qe duhet bere eshte te ftoje njerezit te vene prezervativ.

Gjeja me e mire eshte qe secili te mbaje orientimin seksual si ceshtje private dhe jo te imponohet ne shoqeri.
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Tha martese civile.
Bibla thote shtohuni e shumohuni,pra paramendohet gjinia femer mashkull,por mendimi im eshte...ne rast se kjo duke pare dhe dukjet e ngritjes te homiseksualve pse te mos pranohet si dicka pozitive?
Sa familjane kane debuar o vrare femijet e tyre per kete gje?
Po me e drejte do ishte sikur te mos pranohen kto lidhje fare..dhe te vedisohen njerzit se martese e shendetshme eshte mese gjinis se kunder..
Tani vrasje ka pas cdo here dhe do kete..por eshte veshtir per nje prind qe femiu i tij te degjenerohet ne ate pik..mir askujt nuk i intereson me ke shkojn ne shtrat ata..ama ato ledhatimet mos ti bejn ne rrug..se jan shum me ndrysh se njerzit normal..

Ps..lexova diku qe thoshte per Prejgamberin Nuhun(noha)disa e njohin me ate emer..qe aqe me shum se po i njoh njerzit ,me shum po bindem se ..Me shum paska shpetu ne anijen e ti kafsh ..se njerz!?
 

Nicktjeter

Antarë i Respektuar
Po me e drejte do ishte sikur te mos pranohen kto lidhje fare..dhe te vedisohen njerzit se martese e shendetshme eshte mese gjinis se kunder..
Tani vrasje ka pas cdo here dhe do kete..por eshte veshtir per nje prind qe femiu i tij te degjenerohet ne ate pik..mir askujt nuk i intereson me ke shkojn ne shtrat ata..ama ato ledhatimet mos ti bejn ne rrug..se jan shum me ndrysh se njerzit normal..

Ps..lexova diku qe thoshte per Prejgamberin Nuhun(noha)disa e njohin me ate emer..qe aqe me shum se po i njoh njerzit ,me shum po bindem se ..Me shum paska shpetu ne anijen e ti kafsh ..se njerz!?
Se di Arfe per mua ska problem te shoh nje cift homoseksual qe puthen,e as sikur femija ime nje dite te thoje qe ka prirje homoseksuale. Rendesi ka lumturia.
 

DeliriumMind

Antarë i Respektuar
Per mua ska rendesi orientimi seksual.
Per sa te kemi familjare qe vriten dhe priten, qe mashtrojne dhe bejn cfare do lloj pislliku mbrapa shpine ose dhe para syve te femijeve; kush jam un qe te gjykoj?!

Ju siguroj qe familja ime ka qen dhe vazhdon te jet shum tradicionale ne ket aspekt... gje qe un personalisht kam vuajtur shum. Mos me detyroni te prek argumenta si dhe racizmi!

Bota qe enderroj eshte e lire te besoj dhe te dashuroj kedo ka deshire.

Ps: per cfare citoni pedofiline?!
Nese po flasim per orientimin seksual te nje pedofili ateher ok. Perndryshe jeni jasht tem sic e keni zakon
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Torah apo Bibla?

LEVITIKU 18:22

"Nuk DO TË KESH MARRËDHËNIE SEKSUALE ME NJË BURRË, ASHTU SI BËHET ME NJË GRUA; ËSHTË NJË GJË E NEVERITSHME."

LEVITIKU 20:13

"Në qoftë se DIKUSH KA MARRËDHËNIE SEKSUALE ME NJË BURRË ASHTU SI ATO QË BËHEN ME NJË GRUA, që të dy KANË KRYER NJË DEGJENERIM TË NEVERITSHËM, DO TË DËNOHEN PA TJETËR ME VDEKJE; gjaku i tyre do të bjerë mbi ta."

GJYQTARËVE 19:16–24

"Pikërisht në atë kohë NJË PLAK PO KTHEHEJ NË MBRËMJE NGA PUNA E TIJ NË ARA; AI ISHTE NGA KRAHINA MALORE E EFRAIMIT DHE banonte si i huaj në Gibeah, por NJERËZIT E VENDIT ISHIN BENIAMINITË.

ME TË NGRITUR SYTË, PA KALIMTARIN NË SHESHIN E QYTETIT. PLAKU I THA: KU PO SHKON dhe nga po vjen?
LEVITI IU PËRGJEGJ: PO SHKOJMË NGA BETLEMI I JUDËS në drejtim të pjesës më të largët të krahinës malore të Efraimit. Unë jam që andej dhe kisha vajtur në Betlem të Judës; tani po shkoj NË SHTËPINË E ZOTIT, POR NUK KA NJERI QË TË MË PRESË NË SHTËPINË E TIJ.
Megjithatë ne kemi kashtë dhe bar për gomarët tanë dhe bukë e verë për mua, për shërbëtoren tënde dhe për djalin që është bashkë me shërbëtorin tënd; nuk na mungon asgjë".

PLAKU I THA: PAQJA QOFTË ME TY! MEGJITHATË MË LEJO TË KUJDESEM PËR ÇDO NEVOJË QË KE; POR TI NUK DUHET TA KALOSH NATËN NË SHESH.

Kështu e çoi në shtëpinë e tij dhe u dha ushqim gomarëve; udhëtarët lanë këmbët, pastaj hëngrën dhe pinë.
Ndërsa po kënaqeshin, DISA NJERËZ TË QYTETI, NJERËZ TË KËQIJ RRETHUAN SHTËPINË i ranë portës DHE I THANË TË ZOTIT PLAK TË SHTËPISË: NXIRRE JASHTË ATË NJERI QË KA HYRË NË SHTËPINË TËNDE, SEPSE DUAM TA NJOHIM!
Por i zoti i shtëpisë me të dalë jashtë, u tha atyre: JO, VËLLEZËRIT E MI, MOS U SILLNI NË MËNYRË KAQ TË KEQE; KY NJERI ERDHI NË SHTËPINË TIME, PRANDAJ MOS KRYENI NJË POSHTËRSI TË TILLË!
Keto i ke ne Dhjaten e Vjeter

Shkojme tek Dhjata e re :ROMAKËVE 1:26–29

"Prandaj PERËNDIA I DORËZOI ATA NË PASIONEVE TË ULËTA, sepse edhe GRATË e tyre I
SHNDËRRUAN MARRËDHËNIET NATYRORE NË ATË QË ËSHTË KUNDËR NATYRËS.
NË TË NJEJTËN MËNYRË BURRAT, duke lënë marrëdheniet e natyrshme me gruan, U NDEZËN NË EPSHIN E TYRE PËR NJËRI-TJETRIN, duke kryer akte të pandershme burra me burra, DUKE MARRË NË VETVETE SHPAGIMIN E DUHUR PËR GABIMIN E TYRE.

Ke edhe vargje tjera, se nuk dua ta luaj rolin e Priftit tua mesoje edhe te krishtereve fene
 

Darius

DENY IGNORANCE
Staf në FV.AL
“.... ndonëse kjo deklaratë duket se i është referuar kohës kur ka qenë peshkop në Buenos Aires, kur ndonëse ka kundërshtuar martesat e gjinisë së njëjtë me ligj, ai ka mbështetur disa mbrojtje ligjore për këtë lloj të çifteve.”

Pra, e ka thene kur ka qene thjeshte nje Peshkop!

Se di Arfe per mua ska problem te shoh nje cift homoseksual qe puthen,e as sikur femija ime nje dite te thoje qe ka prirje homoseksuale. Rendesi ka lumturia.
Liria e sotme? Ate liri qe ka prodhuar me shume familje me kafshe se sa me femije ne Europe? Apo per ate liri ku pas mijera vjet ekzistence, njerezimi ka humbur sensin e gjinise. Njerezit nuk e marrin me gjinine e tyre nga natyra njerezore qe ne lindje. Jo! Secili prej nesh sot "zgjedh" qe te behet femer apo mashkull, apo edhe femer edhe mashkull. Apo per ate standardin ku tani do njeri ne bote zgjedh "orientimin e tij seksual"? Sot homoseksualet luftojne per "te drejtat e tyre" qe te kene "orientimin e tyre seksual", neser e kane rradhe pedofilet, pasneser e kane rradhen ata qe martohen me kafshet.

Pse jo? Ne njerezit u vetekrijuam, e detyrimisht, mund te shpikim e krijojme "lirite" tona, e ti ndryshojme e tjetersojme keto liri e kete natyre, sa here qe na do qejfi secilit prej nesh. Kush do te na ndaloje?


Do te mesosh per mostrat e njerezimit?
Vetem ne 50 vjetet e fundit, jane abortuar qindra miliona femije ne mbare boten!
Lufta e II Boterore, lufta me e pergjakshme ne historine e njerezimit, solli vetem 45 milion viktima ne njerez.

Pyetja qe une do te te beja ty @Nicktjeter dhe atyre qe mendojne si ty eshte:
Çfare ju shtyn te besoni se homoseksualizmi eshte dicka "e mire" per shoqerine?
 

Nicktjeter

Antarë i Respektuar
Aq sa une nuk shtyj njeri qe te urreje,ti shaj apo ti ofendoj : feja dhe morali im jane nje bashkeveprim te harmonishem 🤗
 

Darius

DENY IGNORANCE
Staf në FV.AL
@Nicktjeter,
Problemi me kete kendveshtrim e kete "moral personal", eshte se ne shoqeri kemi aq morale, aq sa kemi persona. Cdo qytetar i shoqerise X ka "moralin e tij personal", qe bie ndesh me moralin e gjithe qytetareve te tjere. Sikur hiç asgje tjeter, kjo e shperben shoqerine pasi pjesetaret e asaj shoqerie nuk ndajne me gje me njeri-tjetrin. Nuk kane te njejtin moral, nuk kane te njejtat vlera e virtyte si njerez.

Sikurse mund ta kesh kuptuar, une zgjedh "moralin tradicional" qe nuk e ka burimin as tek bankat e shkolles, as tek ekrani i televizorit, as tek goja e politikaneve e demagogeve, as tek faqet e gazetave, librave apo te Internetit. Moralin tim tradicional e mora ne familjen time ne te cilen linda dhe u rrita, dhe eshte nje moral me jo me origjine fetare te theksuar, por i trasheguar brez pas breza per mijera vjecare.

Nese te gjithe burrat ne nje fshat apo qytet do te ishin homoseksuale, ai fshat apo ai qytet do te shuhej brenda 1 shekulli pasi te gjithe ata burra nuk do te linin dot pasardhes. Jeta ne ate qytet apo fshat do te merrte fund e nuk do te trashegohej nga nje brez ne tjetrin.

Perse ta them kete? Qe te kuptosh qe homoseksualiteti eshte me i keq se vrasja. Vrasja merr nje jete njeriu. Homoseksualiteti shuan jeten e vazhdimesine e jetes te njeriut mbi toke. Nuk e di se cfare mendon ti, por jeta per mua eshte gjeja me e shenjte per njeriun.
 

Bebw

❌Once✖
Staf në FV.AL
Shiko fotografinë 1761733
Papa Françesku ka bërë sot një deklaratë të fortë. Në një dokumentar të realizuar nga Evgeny Afineevsky, Papa ka thënëse çiftet e të njëjtit seks duhet të lejohen të kenë bashkime civile.

“Njerëzit homoseksualë kanë të drejtë të jenë në një familje” është shprehur Papa gjatë intervistës në dokumentar.

Ai shtoi se “ata janë fëmijë të Zotit dhe kanë të drejtë për një familje. Askujt nuk mund t’i mohohet kjo e drejtë”.

Sipas Papa Françeskut ka ardhur koha për një ligj të bashkimit civil, që dhe homoseksualët të kenë mundësi bashkëjetese në bazë të ligjeve.

Këto deklarata të kreut të Vatikanit pritet të ngjallin debate, pasi nuk janë artikuluar kurrë publikisht nga asnjë Papë. Të gjithë paraardhësit e tij i kanë mohuar këto të drejta për homoseksualët./tvklan.al
👏👏 Te gjithe e kane te drejten te krijojn familjen e tyre .Nuk mund te paragjykojme dike per dicka qe i ben te ndihet mire .Nuk mund ti diskriminojm ,kjo eshte dicka e lindur jo e fituar ...ata jan si ne ,kan ndienja si ne ,jan humanë dhe me vjen shume keq kur lexoj shkrime si disa me siper.Edhe ata zoti i krijoj ,dhe sa per femije koha ka evoluar bashke me shkencen ...plus eshte problem per ta neve mjafton tu japim mbeshtetje dhe te mos i shikojme me perçmim dhe urrejtje 🤗
 
Redaktimi i fundit:

Endrra

VIP
👏👏 Te gjithe e kane te drejten te krijojn familjen e tyre .Nuk mund te paragjykojme dike per dicka qe i ben te ndihet mire .Nuk mund ti diskriminojm ,kjo eshte dicka e lindur jo e fituar ...ata jan si ne ,kan ndienja si ne ,jan humanë dhe me vjen shume keq kur lexoj shkrime si disa me siper.Edhe ata zoti i krijoj ,dhe sa per femije koha ka evoluar bashke me shkencen ...plus eshte problem per ta neve mjaftojn tu japim mbeshtetje dhe te mos i shikojme me perçmim dhe urrejtje 🤗
E ke gabim e dashur .. femijet perjetojn ate cka u seevirim ne . Nese per 50 vjet na u servir nje ide politike e gabuar , mund ta mendosh sa e lehte eshte tu shperlash trute njerzve ne kete kohe.
Dhe jam kunder biresimit dhe pike .
Femijet do rriten me mungese identiteti , me vlera te kunderta me ato klasiken .
Do jene gjithmone te paragjykuar dhe do paragjykojne .
Kush i pyeti keta femije , nese duan te adoptohen nga dy njerez te gjinise se njejte ?
Pra qe nga ketu fillon padrejtesia ne shpine te femijes .
Kam pare mjaftueshem femije qe jane adoptuar nga çifte heteroseksuale dhe kane Probleme me identitetin e tyre e jo me keta
Apo ska rendesi cndodh me vone .. kur smenduan prinderit biollogjik .. dreqi ti marre .. le te mbyllin gojen ?!!
 

Baboon

Ignorance is voluntary misfortune.
Dy papat që janë ul ktu (ke shqiptarët e kqij) mbase duhet të ulët edhe një i tretë për me thonë që jemi të poshtër!
Me llafe të tjera
Hajt tja mshojm gjithçkaje baboon style...
Lajme nga papati!
 

Darius

DENY IGNORANCE
Staf në FV.AL
👏👏 Te gjithe e kane te drejten te krijojn familjen e tyre .Nuk mund te paragjykojme dike per dicka qe i ben te ndihet mire .Nuk mund ti diskriminojm ,kjo eshte dicka e lindur jo e fituar ...ata jan si ne ,kan ndienja si ne ,jan humanë dhe me vjen shume keq kur lexoj shkrime si disa me siper.Edhe ata zoti i krijoj ,dhe sa per femije koha ka evoluar bashke me shkencen ...plus eshte problem per ta neve mjafton tu japim mbeshtetje dhe te mos i shikojme me perçmim dhe urrejtje 🤗
Nese e mendojme ne kete menyre, atehere:

- Edhe pedofilet kane nje "orientim tjeter seksual". A kane ata te drejte te kerkojne "te drejtat e tyre" dhe a duhet t'i respektojme te "drejten e tyre" per tu "martuar me femije"?

- Ka edhe njerez qe kane nje "orientim seksual poligamik". A kane ata te drejte te kerkojne "te drejtat e tyre" dhe a duhet t'i respektojme "te drejten e tyre per tu martuar me shume gra apo burra"?

- Ka edhe njerez qe kane nje "orientim seksual shtazarak". A kane ata te drejte te kerkojne "te drejtat e tyre" dhe a duhet t'i respektojme "te drejten e tyre per tu martuar me kafshet e tyre shtepiake"?

- Ka edhe njerez qe kane nje "orientim seksual te shfrenuar". A kane ata te drejte te kerkojne "te drejtat e tyre" dhe a duhet t'i respektojme "te drejten per te fjetur me sa gra e burra te duan dhe te lindin sa femije te duan jashte martese", dhe te mos kujdesen per ta?

- Ka edhe njerez qe kane nje "orientim seksual abortues". A kane ata te drejte te kerkojne "te drejtat e tyre" per te "abortuar nje femije" si nje menyre per te perligjur epshet e tyre trupore, por pa mbartur pergjegjesi per pasojat natyrore e shoqerore?

Ka mundesi t'iu japesh pergjigje ketyre pyetjeve?
 

Bebw

❌Once✖
Staf në FV.AL
E ke gabim e dashur .. femijet perjetojn ate cka u seevirim ne . Nese per 50 vjet na u servir nje ide politike e gabuar , mund ta mendosh sa e lehte eshte tu shperlash trute njerzve ne kete kohe.
Dhe jam kunder biresimit dhe pike .
Femijet do rriten me mungese identiteti , me vlera te kunderta me ato klasiken .
Do jene gjithmone te paragjykuar dhe do paragjykojne .
Kush i pyeti keta femije , nese duan te adoptohen nga dy njerez te gjinise se njejte ?
Pra qe nga ketu fillon padrejtesia ne shpine te femijes .
Kam pare mjaftueshem femije qe jane adoptuar nga çifte heteroseksuale dhe kane Probleme me identitetin e tyre e jo me keta
Apo ska rendesi cndodh me vone .. kur smenduan prinderit biollogjik .. dreqi ti marre .. le te mbyllin gojen ?!!
Pse ndodh kjo? Pse pesojn trauma femijet?Sepse ne i trajtojm si anormal nje cift Gej apo Lesbian . Nga konceptet e gabuara qe perpiqemi tua skalitim vet ne rrisim nje brez paragjykuesish ku dashurin e kan te kushtezuar .Pse duhet te ndodhe kjo? Edhe ata vuajn ,kan ndienja...sic thash e kan te lindur jo te fituar .Cfare tu bejme ,ti vrasim? Fjala vret me shume se plumbi thot populli .
Femijet do rriten me mungese identiteti , me vlera te kunderta me ato klasiken .
Femijet po rriten me munges identiteti sepse kan frike nga paragjykimet .
 

Bebw

❌Once✖
Staf në FV.AL
Nese e mendojme ne kete menyre, atehere:

- Edhe pedofilet kane nje "orientim tjeter seksual". A kane ata te drejte te kerkojne "te drejtat e tyre" dhe a duhet t'i respektojme te "drejten e tyre" per tu "martuar me femije"?

- Ka edhe njerez qe kane nje "orientim seksual poligamik". A kane ata te drejte te kerkojne "te drejtat e tyre" dhe a duhet t'i respektojme "te drejten e tyre per tu martuar me shume gra apo burra"?

- Ka edhe njerez qe kane nje "orientim seksual shtazarak". A kane ata te drejte te kerkojne "te drejtat e tyre" dhe a duhet t'i respektojme "te drejten e tyre per tu martuar me kafshet e tyre shtepiake"?

- Ka edhe njerez qe kane nje "orientim seksual te shfrenuar". A kane ata te drejte te kerkojne "te drejtat e tyre" dhe a duhet t'i respektojme "te drejten per te fjetur me sa gra e burra te duan dhe te lindin sa femije te duan jashte martese", dhe te mos kujdesen per ta?

- Ka edhe njerez qe kane nje "orientim seksual abortues". A kane ata te drejte te kerkojne "te drejtat e tyre" per te "abortuar nje femije" si nje menyre per te perligjur epshet e tyre trupore, por pa mbartur pergjegjesi per pasojat natyrore e shoqerore?

Ka mundesi t'iu japesh pergjigje ketyre pyetjeve?
Po ti permbledh shkurt , Pedofilizmi dhe Homoseksualizmi jane dy koncepte te ndryshme .Pedofilizmi eshte krim njerezore nga personat qe kan probleme psikologjike ,ndersa homoseksualet e kan gen te lindur dhe falin vetem dashuri pa deme ne favorin tone
 
Top