Papa Françesku: Edhe homoseksualët të lejohet të kenë familje ligjërisht

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Feja eshte politika me e vjeter ne bote. :))
Normale qe Papa me cdo kusht do mbaje njerzit dhe delet e ti pas vetes.
Ai po e shikon qe rinia po i largohet.
Keshtu qe ne cdo trend` te kohes ai do jete me trendy se vete rryma.
 

Lauri

Anunnak
"If a man lies with a male as with a woman, both of them have committed an abomination; they shall surely be put to death; their blood is upon them." Chapter 20 verse 13[2]
Lev eshte shkruar 3500 vjet me pare ne kohen e eksodit, sot jemi me modern. Ata qe aso kohe vriteshin me ligj(biblik), sot Qeverisin dhe bejne ligje pro vetes..;)
 

Endrra

VIP
Pse ndodh kjo? Pse pesojn trauma femijet?Sepse ne i trajtojm si anormal nje cift Gej apo Lesbian . Nga konceptet e gabuara qe perpiqemi tua skalitim vet ne rrisim nje brez paragjykuesish ku dashurin e kan te kushtezuar .Pse duhet te ndodhe kjo? Edhe ata vuajn ,kan ndienja...sic thash e kan te lindur jo te fituar .Cfare tu bejme ,ti vrasim? Fjala vret me shume se plumbi thot populli .

Femijet po rriten me munges identiteti sepse kan frike nga paragjykimet .
Besoj se Format e jeteses kane ardhur si rrjedhoje e nje vezhgimi dhe forme jetese te evolimit njerezor e dashur.
Nuk mund te thuash qe kjo gje eshte normale kur te tjere para nesh e kan ezauruar qe seshte normale.
Homoseksualiteti u ndalua ho sepse do perbente turp aso kohe .. por se do conte ne zhdukjen e specjes njerezore .. si te tille e quaj te pallogjikshme kete qe thua .. ti mesoj femijes tim qe homoseksualiteti dhe familjet homoseksuale jane ok .... kur jeta dhe truri i tyre akoma ska perceptuar realitetin ne pergjithsi .
Sepse do ndjekin pyetje te tjera..si i lind ai femije ..kush eshte mami dhe babi .. pse puthen dy burra .. dhe besom po femija i tyre do beje te njejtat pyetje.
Pra do shohe femije nga familje klasike dhe do pyes prinderit.. pse sjam si te tjeret !!
Dhe ska te bej fare me dashurin dhe tolerancen per individin.. por nuk mund te dalesh kunder formave sociale ,,ndryshe do ndeshkohesh .. Natyra i Seleksionon raste te tilla .. psh
 

Bebw

❌Once✖
Staf në FV.AL
Ka edhe njerez qe kane nje "orientim seksual poligamik". A kane ata te drejte te kerkojne "te drejtat e tyre" dhe a duhet t'i respektojme "te drejten e tyre per tu martuar me shume gra apo burra"?
Hajd m se kjo eshte me se e natyrshme tek ne humanet ,jemi te pangopur ndaj epsheve tona
Ka edhe njerez qe kane nje "orientim seksual shtazarak". A kane ata te drejte te kerkojne "te drejtat e tyre" dhe a duhet t'i respektojme "te drejten e tyre per tu
No koment per kete sepse nuk mund ti krahasosh homoseksualet me keta qe kan crregullime mendore
Ka edhe njerez qe kane nje "orientim seksual te shfrenuar". A kane ata te drejte te kerkojne "te drejtat e tyre" dhe a duhet t'i respektojme "te drejten per te fjetur me sa gra e burra te duan dhe te lindin sa femije te duan jashte martese", dhe te mos kujdesen per ta?
Pse nuk ndodhe kjo? Cfare dobie ka ti paragjykojme? Ti per vete ndihesh rehat me veten me zgjedhjet e tua? Edhe ata e kan kete te drejt, pavarsisht se ne kete rast e paguajn femijet
Ka edhe njerez qe kane nje "orientim seksual abortues". A kane ata te drejte te kerkojne "te drejtat e tyre" per te "abortuar nje femije" si nje menyre per te perligjur epshet e tyre trupore, por pa mbartur pergjegjesi per pasojat natyrore e shoqerore?
Tani ne po flasim per homoseksualet ,aborti eshte nje zgjedhje ...normale qe eshte e demshme per shoqerin tone .
 

Endrra

VIP
Po ti permbledh shkurt , Pedofilizmi dhe Homoseksualizmi jane dy koncepte te ndryshme .Pedofilizmi eshte krim njerezore nga personat qe kan probleme psikologjike ,ndersa homoseksualet e kan gen te lindur dhe falin vetem dashuri pa deme ne favorin tone
Pedofilia e dashur eshte po aq e trasheguar sa homoseksualizmi apo zoofilia.. pra jane prirje seksuale .. me nje ndryshim .. nese je posht 18 dhe te kap ligji ..je pedofil .. po je siper 18 je gey 😉
 

Bebw

❌Once✖
Staf në FV.AL
Pedofilia e dashur eshte po aq e trasheguar sa homoseksualizmi apo zoofilia.. pra jane prirje seksuale .. me nje ndryshim .. nese je posht 18 dhe te kap ligji ..je pedofil .. po je siper 18 je gey 😉
Po normale edhe homoseksualet kan crregullime te tilla , nuk thash qe nuk ka pedofila te tille.
 

Darius

DENY IGNORANCE
Staf në FV.AL
Eshte humbje kohe per mua mbi kete ceshtje, pasi disa ketu nuk jane ne gjendje te kuptojne konsekuencat e asaj qe thone. Une po te them vetem dy gjera:

1. Njerezit nuk kane individualitet, kane personalitet. Dhe asnje njeri qe ka lindur dhe eshte rritur ne kete bote, nuk ka lindur vetvetiu, por ka lindur nga nje nene, ka lindur e eshte rritur ne nje familje. Kjo nuk eshte nje "shpikje" e ketyre shekujve te fundit, keshtu ka qene qe nga gjeneza e njerezimit. Te thuash se kushdo sot "mund te ndryshoje gjini", "mund te ndryshoje kuptimin e familjes", "mund te ndryshoje kuptimin e marteses", eshte marrezi e permasave universale.

2. Ai njeri qe thote: "une respektoj lirine e çdo njeriu per te jetuar e sjellur sii do qejfi", eshte nje njeri pa moral. Ai njeri qe bie dakord me te gjithe, nuk beson ne asgje dhe nuk ka asgje te shenjte ne jeten e tij.

Pasojat e ketyre qendrimeve do te sjellin tjetersimin dhe degjenerimin e njerezimit ne ate shkalle, sa nuk do te kete me shtete, nuk do te kete me shoqeri, nuk do te kete me familje, nuk do te kete me jete. Njerezit do te kthehen ne bageti.

Ciao
 

Endrra

VIP
Po normale edhe homoseksualet kan crregullime te tilla , nuk thash qe nuk ka pedofila te tille.
Po pra .. ku eshte ndryshimi mes nje lidhje me nje 17 1/2 vjecari apo 18 vjeçari homoseksual dhe nje te rrituri ? Kush e vendos se ku fillon dhe mbaron normaliteti ?
 

Marla

Themelues i Forumit
Eshte humbje kohe per mua mbi kete ceshtje, pasi disa ketu nuk jane ne gjendje te kuptojne konsekuencat e asaj qe thone. Une po te them vetem dy gjera:

1. Njerezit nuk kane individualitet, kane personalitet. Dhe asnje njeri qe ka lindur dhe eshte rritur ne kete bote, nuk ka lindur vetvetiu, por ka lindur nga nje nene, ka lindur e eshte rritur ne nje familje. Kjo nuk eshte nje "shpikje" e ketyre shekujve te fundit, keshtu ka qene qe nga gjeneza e njerezimit. Te thuash se kushdo sot "mund te ndryshoje gjini", "mund te ndryshoje kuptimin e familjes", "mund te ndryshoje kuptimin e marteses", eshte marrezi e permasave universale.

2. Ai njeri qe thote: "une respektoj lirine e çdo njeriu per te jetuar e sjellur sii do qejfi", eshte nje njeri pa moral. Ai njeri qe bie dakord me te gjithe, nuk beson ne asgje dhe nuk ka asgje te shenjte ne jeten e tij.

Pasojat e ketyre qendrimeve do te sjellin tjetersimin dhe degjenerimin e njerezimit ne ate shkalle, sa nuk do te kete me shtete, nuk do te kete me shoqeri, nuk do te kete me familje, nuk do te kete me jete. Njerezit do te kthehen ne bageti.

Ciao

Sa te mencur dhe me moral jeni ju te PDse :p lol
 

Bebw

❌Once✖
Staf në FV.AL
Njerezit nuk kane individualitet, kane personalitet. Dhe asnje njeri qe ka lindur dhe eshte rritur ne kete bote, nuk ka lindur vetvetiu, por ka lindur nga nje nene, ka lindur e eshte rritur ne nje familje. Kjo nuk eshte nje "shpikje" e ketyre shekujve te fundit, keshtu ka qene qe nga gjeneza e njerezimit. Te thuash se kushdo sot "mund te ndryshoje gjini", "mund te ndryshoje kuptimin e familjes", "mund te ndryshoje kuptimin e marteses", eshte marrezi e permasave universale.
Mendon se nuk ka patur homoseksual ne fillimet e njerezimit? Puna eshte se ata kan ndenjur ne hije nga paragjykimet ose i kan vrare dhe i kan damkosur .


Me pak fjale se u zgjata shume me replika , une jam nje qenie humane qe edhe nese zoti do me falte nje femij te till nuk do kisha turp ta pranoja dhe do ju dilja te gjitheve kunder qe ai te mos rritej i paragjykuar dhe i vrare shpirterisht
 

Bebw

❌Once✖
Staf në FV.AL
Po pra .. ku eshte ndryshimi mes nje lidhje me nje 17 1/2 vjecari apo 18 vjeçari homoseksual dhe nje te rrituri ? Kush e vendos se ku fillon dhe mbaron normaliteti ?
Ti po e quan crregullim mendor homoseksualitetin? Se pedofilizmi i till eshte , madje ben konsult te psikologu...po per homoseksualitetin kujt i drejtohemi?
 

Endrra

VIP
Po pra Homoseksualet jan qenie humane si ne ,nuk ka nevoj per diskriminim
Po kush po i diskriminon ? E kunderta ndodh ...dhe po ndodh .. duke marre vlera te gabuara sociale ata po shkaterrojne familjet klasike .. Formen e tyre .
Po flet per diskriminim dhe per liri ? Provo tu ulesh ndonjerit nga kta ne kohe kovidi dhe tu teshtish pa Maske.. te tregoj une ty sa tolerant jane 🤣
 

Endrra

VIP
Ti po e quan crregullim mendor homoseksualitetin? Se pedofilizmi i till eshte , madje ben konsult te psikologu...po per homoseksualitetin kujt i drejtohemi?
Psikologjija nuk eshte shkenc egzakte.. si e tille ska asgje te vertetuar egzaktesisht. Pra nese per crregullimet seksuale si pedofilia paska kur .. ather them qe posht te 18 eshte pedofili dhe sa te mbush 18 eshte homosexualizem dhe ja u sheruan keta 😉
 

AnaVie

Undisputed worman
Staf në FV.AL
Njeri i pjerdhur! Eshte ne terezi ky ?😳
Eshte dhe njeri fetar ..apo fetar moderrn .lol
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Nese fv do tkishte 10 anetare. Nga keta, 4 çifte burre dhe grua dhe nje çift gay psh. Si mendoni pas 50 viteve ose me heret ose me vone, sa anetare do tkishte fv?

Pra, homoseksualizmi rrezikon natalitetin o njerez, refresh your brain.
 

Nicktjeter

Antarë i Respektuar
Nese fv do tkishte 10 anetare. Nga keta, 4 çifte burre dhe grua dhe nje çift gay psh. Si mendoni pas 50 viteve ose me heret ose me vone, sa anetare do tkishte fv?

Pra, homoseksualizmi rrezikon natalitetin o njerez, refresh your brain.
Kush do behet gay,kush do dhuron spermen ,kush do ben femijen in vitro,kush do adapato. Bota do ece gjithmone perpara..
 

Petrit101

Ta ka ta pu! ta kam me ti ba
ca eshte versioni medicinal i gjethes se senes? lool
Po ky ti nxjerr fjalët prej stomakut, meqë vetë kisha dhe jo vetëm ka ndërtuar themelet e saja në lidhjen mashkull femër dhe e ka quajtur familje pse ti i pari i Kishës kundërshton vetveten.
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Kush do behet gay,kush do dhuron spermen ,kush do ben femijen in vitro,kush do adapato. Bota do ece gjithmone perpara..

Me trego nese ne nje dhome me 2 gay, si do tshtohet njerezimi flm
 

MrCool

Old School.
Lev eshte shkruar 3500 vjet me pare ne kohen e eksodit, sot jemi me modern. Ata qe aso kohe vriteshin me ligj(biblik), sot Qeverisin dhe bejne ligje pro vetes..;)

Kur ata qe vriteshin 3500 me pare sot qeverisin me Papen, kjo eshte nje ceshtje shume serioze, dhe jo vetem per besimtaret katolik por per te gjithe besimtaret e besimeve monoteiste.

Ah, te mos harroj..modernizmi nuk ka ndryshuar formen e byces.. Eshte po e njejta si para 3500 viteve😂
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Sa mos tolerues jeni. :p
njerzve su gjendet karari,i toleron te shajne,i censuron te shajne. keq shume.
 
Top