Papa Françesku: Edhe homoseksualët të lejohet të kenë familje ligjërisht

Arfenilla

Themelues i Forumit
Arfe bej Cit dicka qe ka,sens.. kupton qe futesh pa lidhje nga njeher ?!
Po dhe ti ngajher po qesh palidhje neper debate serjoze..nejse ndjes veq vazhdo...ti cdo here ke qen pro homov prandaj plas me ato te qeshura.🧐
 

Endrra

VIP
Po dhe ti ngajher po qesh palidhje neper debate serjoze..nejse ndjes veq vazhdo...ti cdo here ke qen pro homov prandaj plas me ato te qeshura.🧐
Prap pa lidhje po flet ..ke inat personal apo do te diskutosh per temen ?
Mbase te ka len kujtesa dhe mbase nuk kupton se cfare shkruaj une , kto jane Probleme te tjera.
Une do qesh me cdo gje qe eshte per tu qeshur per mua. STE pelqen me bej bllok. Kaq e thjesht eshte
Dhe ate ndjesen hipokrite mos e shpenzo fare .. he te keqen
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Prap pa lidhje po flet ..ke inat personal apo do te diskutosh per temen ?
Mbase te ka len kujtesa dhe mbase nuk kupton se cfare shkruaj une , kto jane Probleme te tjera.
Une do qesh me cdo gje qe eshte per tu qeshur per mua. STE pelqen me bej bllok. Kaq e thjesht eshte
Dhe ate ndjesen hipokrite mos e shpenzo fare .. he te keqen
Veq vazhdo se ne rregull je .jake gjet plasa nga inati un🤦‍♀️
 
Redaktimi i fundit:

Bebw

❌Once✖
Staf në FV.AL
Nese ti si besimtare, e cilesdo fe qofte, nuk eshte me rendesi (nga fete monoteiste kuptohet), mendon se Zoti i krijoi te tille?
Te them lirisht se nuk qenke besimtare fare. Sepse besimtari i krishtere, musliman apo cifut, beson se Zoti eshte i Pagabueshem. Te gabosh eshte cilesi e krijeses, e kurrsesi e Krijuesit. Te besosh se Zoti paska "gabuar" apo "deshtuar" ne krijimtarine e tij, do t'thote se ky "zot" qenka i gabueshem, gje qe bie ne kundershtim me mesimet fetare te feve monoteiste. Pastaj eshte jashte logjikes se shendoshe. Ky Zot qe i ndalon martesat e tilla, t'i denoje ne anen tjeter.

Une cuditem, ne vend se t'i sherojme nga kjo veper degjeneruese, e poshter, e felliqur, etj etj, ne i inkurajojme dhe i mbeshtesim.


Une njoh ne jeten reale me plot pergjegjesi ua them, njerez qe kane qene Gay dhe nuk jane me.

Po sot ndryshe qameti nuk vjen. Kur nje e keqe nuk luftohet, cfare pret mire ne te ardhmen !?
Nuk jam besimtare e perpikt...besoj qe egziston nje zot qe na do te gjitheve njesoj pa dallime.Ja te them nje eksperienc ,miku me i mire i imi eshte Gej ,se ke iden cfare shpirt njeriu qe eshte .Ne shkolle te gjithe e paragjykonin ,ai rrinte menjane ,njehere i kam heq briskun nga duart ne tualet kur po tentonte te priste damaret,kam ndjer neveri dhe mllef.E di pse? Vetem nga lotet dhe fjalet e tij : "pse jam ndryshe dhe nuk jam si ju".Juve ju duket e leht paragjykimi por nese do ishte femija juaj dhe do tentonte te vriste veten per shkak te kromozomit te tij cfare do benit? Ok pranoj jan disa homoseksual qe edhe une do i diskriminoja nga sjellja e tyre ...ama nga sjellja(kur them sjellja ,jo reflekset e nje homoseksuali) jo nga orientimi seksual .
 
Redaktimi i fundit:

Endrra

VIP
Nuk jam besimtare e perpikt...besoj qe egziston nje zot qe na do te gjitheve njesoj pa dallime.Ja te them nje eksperienc ,miku me i mire i imi eshte Gej ,se ke iden cfare shpirt njeriu qe eshte .Ne shkolle te gjithe e paragjykonin ,ai rrinte menjane ,njehere i kam heq briskun nga duart ne tualet kur po tentonte te priste damaret,kam ndjer neveri dhe mllef.E di pse? Vetem nga lotet dhe fjalet e tij : "pse jam ndryshe dhe nuk jam si ju".Juve ju duket e leht paragjykimi por nese do ishte femija juaj dhe do tentonte te vriste veten per shkak te kromozomit te tij cfare do benit? Ok pranoj jan disa homoseksual qe edhe une do i diskriminoja nga sjellja e tyre ...ama nga sjellja jo nga orientimi seksual .
Psh une do e pranoja se eshte djali im .. do i thoja qe sesht e natyrshme dhe pike ...
Por do ja vija gjith jeten vetes fajin cfare nuk shkoj mire ne edukimin e tij .. ku gabova .. a do beja paqe ? .. mbase une do fikesha dita dites kaq.
Si nenat qe kane femije ne burg per krime.. edhe ata duan te jene normal e te jetojn te lire .. po ja qe sjane.. jam me se e sigurte qe ky devijim ska te bej me hormone tek njerezit por me psiqiken.
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
@CliveOwen dhe kafshet duhet te miren shembull ? Nese ke kohe, nje search nforum, dhjetera tema rreth homoseksualizmit qe jane hapur, kemi diskutuar edhe ne lidhje me homoseksualizmin tek kafshet, cfare eshte etj etj etj.

@Bambi njerezit gay, mbi tgjitha jane njerez, dhe njeriu si qenie njerezore eshte e shenjte. Mu per kete arsye, ky Zot qe ti beson se ekziston, ka bere ligj qe shumimi apo nataliteti te behet Mashkull - Femer. Madje edhe tek kafshet e ke, nuk u shtua asnjehere nga dashi me dash, nje dash i vogel.

Nese eshte ceshtje crregullimi, eshte crregullim mendon spari. Te tillet duhet te sherohen, te studiohet dhe te arrihet ne perfundim nje formule, nje metode qe i sheron keta, e jo te duartrokiten.

Eshte e papranueshme per mua, teksa po shiqoja nje film ne Netflix, madje per KIDS qe eshte opcioni, nje film per femije, shiqoja me cunat e mi, rrap tap u shfaq nje cift gay. Kisha digitronin ne duar dhe e nderrova programin shpejt. Si ia shpjegon ti cunit 8 vjecar puthjet mashkull me mashkull ose femer me femer !?

Po lereni mos ia nxjerrni funin. Njerezit gay jane njerez, spo thote askush qe jane kafshe. Veprimet e tyre jane jashte logjikes se shendoshe te njeriut.
 

Bebw

❌Once✖
Staf në FV.AL
Psh une do e pranoja se eshte djali im .. do i thoja qe sesht e natyrshme dhe pike ...
Por do ja vija gjith jeten vetes fajin cfare nuk shkoj mire ne edukimin e tij .. ku gabova .. a do beja paqe ? .. mbase une do fikesha dita dites kaq.
Si nenat qe kane femije ne burg per krime.. edhe ata duan te jene normal e te jetojn te lire .. po ja qe sjane.. jam me se e sigurte qe ky devijim ska te bej me hormone tek njerezit por me psiqiken.
Nuk ka te bej me edukimin eshte e lindur , eshte femij i lindur me kromozom x teper ( me sa kam lexuar)...keshtu qe nuk do kishe pse ta fajsoje veten por ta mbeshtesje per te shmangur fatalitetin.
Nuk ka te bej me pjesen psikoligjike , psikologjia e tyre cenohet ne momentin qe i ktheni shpinen ,i diskriminoni dhe i hidhni ne gremin .Ju thoni tu imponojm menyren e te jetuarit ? Te mos jen vetvetja? Te shtiren qe te na pelqejn neve?
 
Redaktimi i fundit:

Bebw

❌Once✖
Staf në FV.AL
Eshte e papranueshme per mua, teksa po shiqoja nje film ne Netflix, madje per KIDS qe eshte opcioni, nje film per femije, shiqoja me cunat e mi, rrap tap u shfaq nje cift gay. Kisha digitronin ne duar dhe e nderrova programin shpejt. Si ia shpjegon ti cunit 8 vjecar puthjet mashkull me mashkull ose femer me femer !?
Jam dakord me ty,por jo se cifti ishte Gej...te tilla skena duhen shmangur nga femijet per nje edukim sa me te shendetshem .Keto skena duhet e jen kategorikisht te ndaluar per femijet
 

Endrra

VIP
Nuk ka te bej me edukimin eshte e lindur , eshte femij i lindur me kromozom x teper ( me sa kam lexuar)...keshtu qe nuk do kishe pse ta fajsoje veten por ta mbeshtesje per te shmangur fatalitetin.
Nuk ka te bej me pjesen psikoligjike , psikologjia e tyre cenohet ne momentin qe i ktheni shpinen ,i diskriminoni dhe i hidhni ne gremin .Ju thoni tu imponojm menyren e te jetuarit ? Te mos jen vetvetja? Te shtiren qe te na pelqejn meve?
Futja kot asgje sesht e vertetuar.. ka crregullime kromozonale kur kane dy gjinite dhe kete e kuptoj.. por jo kur martohen dhe bejn femije e pas 10 vjet martese kujtohen se terhiqen nga meshkujt .. lere se kam lexu dhe une ca gjera qe thote se meshkujt si dhe femrat psiqikisht mund te terhiqen nga gjinite e njejta .. por mvaret se per ke vendos .. pra nese i pelqen kjo apo ajo .
Skam si ta suportoj per dicka qe eshte jo e natyrshme .. as do e bullizoj e asgje.. thjesht do mbaroj per vete me e shumta e ai te jetoj si te doje .
Sa nena perfundojne keshtu ?
Pastaj imponim eshte tani per tani dhe pranimi i gejllekut.. kaq e thjeshte eshte si shume gjera te tjera qe po na shohin syte.
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Jam dakord me ty,por jo se cifti ishte Gej...te tilla skena duhen shmangur nga femijet per nje edukim sa me te shendetshem .Keto skena duhet e jen kategorikisht te ndaluar per femijet

Besoj qe e ke idene se skena te tilla i ke kudo! Ne TV show, ne seriala, ne filma vizatimor etj etj etj. Perse tere ky lobim? Nese e quajne veten njerez normal, perse gjith ky lobim ?

Nese filan fisteku mendon se jasteku i tij eshte gruaja e tij, dhe deshiron te martohet me te (Ka qene nje lajm, nje kinez u martua me jastek, sepse ndihej i lumtur lol), perse te sponzorizohet dhe lobohet qe kjo lloj martese eshte OK?

Po brenda 4 mureve bej cfare te duash, nese je besimtar, e din se te pret Dita e Gjykimit. Po jashte 4 mureve te shtepise, s'dua femite e mij te shohin skena te tilla.
 

Endrra

VIP
Besoj qe e ke idene se skena te tilla i ke kudo! Ne TV show, ne seriala, ne filma vizatimor etj etj etj. Perse tere ky lobim? Nese e quajne veten njerez normal, perse gjith ky lobim ?

Nese filan fisteku mendon se jasteku i tij eshte gruaja e tij, dhe deshiron te martohet me te (Ka qene nje lajm, nje kinez u martua me jastek, sepse ndihej i lumtur lol), perse te sponzorizohet dhe lobohet qe kjo lloj martese eshte OK?

Po brenda 4 mureve bej cfare te duash, nese je besimtar, e din se te pret Dita e Gjykimit. Po jashte 4 mureve te shtepise, s'dua femite e mij te shohin skena te tilla.
Ore i kane fut dhe ne shkolle madje .. ka ketu ku jetoj .. ore mesimi te vishen si femra djemt dhe si djem gocat .. me cte drejte e bejne .. kur akoma nuk jane te qarte dhe nuk dine cesht Sexualität..
Dmth une qe u them femijeve qe eshte e natyrshme dashuri mes burre e grua .. sjam normale .. keshtu po del kohet e fundit ktu 🙄
 

Lauri

Anunnak
Te them lirisht se nuk qenke besimtare fare. Sepse besimtari i krishtere, musliman apo cifut, beson se Zoti eshte i Pagabueshem. Te gabosh eshte cilesi e krijeses, e kurrsesi e Krijuesit. Te besosh se Zoti paska "gabuar" apo "deshtuar" ne krijimtarine e tij, do t'thote se ky "zot" qenka i gabueshem, gje qe bie ne kundershtim me mesimet fetare te feve monoteiste. Pastaj eshte jashte logjikes se shendoshe.

Si mos t'a citosh hoxhën e forumit. 🤔
Nuk ka logjikë në besim. Përndryshe, të përdorësh logjikën në çfarë lexon nuk do besoje.
Si nuk gabon zoti ? Biblikisht të flasim... Çfarë është përmbytja universale, në brezin e 7 pas Adamit..? Zoti u pendua që krijoj njeriun, krijesën e tij përfekte, dhe vendosi t'a zhdukë.
Zoti që falimenton që në zanafillë.,🤔

Nuk mësoj mend Zoti që krijoj mamuthin dhe dinozaurët dhe pastaj i zhduku.
Njeriun neanderthal pas 200_ 300 mijë vitesh krijesë i zhduku edhe këta.
Zanafilla 6:6
"6_Dhe Zoti u pendua që kishte krijuar njeriun mbi tokë dhe u brengos për këtë në zemër të vet."

"7_Kështu Zoti tha: "Unë do të shfaros nga faqja e dheut njeriun që kam krijuar, duke filluar nga njeriu deri te kafshët, te rrëshqanorët, te zogjtë e qiellit, sepse pendohem që i kam krijuar".

Opss...I doli huq e rraca humane, shumë më shpejt se gjysëm majmunët neanderthal..🙈🙈

@Arfenilla Zoti krijoi natyrën o natyra është Zot?
Në të dy rastet jepi rrugë shpjegimit të mbi 1000 specie homoseksuale, nga insektet shpendëve e mammiferët ..🤔

Si natyra apo Zoti, e të dy sëbashku, gabojnë. Ose të pranojmë që edhe gabimet janë përfeksion. 🤷

PS. Të përdorësh logjikën kur lexon librat e shenjët, të hapet mëndja. Të hapet një horizont që thua; ç'janë këto pallavra tregon kleri me teologjinë a tyre.
 
Redaktimi i fundit:

Endrra

VIP
Kur perfeksioni eshte gabim ? Si te pranosh qe eshte gabim mer .. ah cna ka gjet .. nga dija e tepert jeni ber per tu kap me pincete te gjithe ktu 🤣
 

ZoteriaJuaj

Agjent Aqif Supaxhi Therrmiu
Kur perfeksioni eshte gabim ? Si te pranosh qe eshte gabim mer .. ah cna ka gjet .. nga dija e tepert jeni ber per tu kap me pincete te gjithe ktu 🤣
E dija e teper te ben budalla
Por edhe budallenjt te marrin per budalla


Keq te jesh i ditur keq mos te jesh :p
 

ZoteriaJuaj

Agjent Aqif Supaxhi Therrmiu
Kur perfeksioni eshte gabim ? Si te pranosh qe eshte gabim mer .. ah cna ka gjet .. nga dija e tepert jeni ber per tu kap me pincete te gjithe ktu 🤣
Po nese zoti krijon njeriun dhe njeriu nuk eshte perfekt atehere zoti krijon imperfekt?
 

Lauri

Anunnak
Kur perfeksioni eshte gabim ? Si te pranosh qe eshte gabim mer .. ah cna ka gjet .. nga dija e tepert jeni ber per tu kap me pincete te gjithe ktu 🤣
Thuaj atyre që pretendojnë që Zoti e natyra janë përfekt e nuk gabojnë.
Ose të pranojnë që edhe homoseksualët janë krijesë e pa gabuar.
 

Endrra

VIP
E dija e teper te ben budalla
Por edhe budallenjt te marrin per budalla


Keq te jesh i ditur keq mos te jesh :p
Nje psikolog qe kish vezhguar sjelljen e viktimave be KZ .pra ne kohen e Hitlerit .. kish ven Re qe pas nje pirje te cigsres qe ishte dicka luksi ne nje vend te tille , ata vdisnin .
Pra nuk shihnin ndonje arsy per te luftuar apo nuk shihnin ndonje drite ne fund te tunelit.
Kishin shijuar kenaqesine e vesit dhe vdisnin .. jepnin shpirt ..
Ja dhe kjo dija e tepert ...njeriu , specje e destinuar per vetshkaterrim
 

Endrra

VIP
Thuaj atyre që pretendojnë që Zoti e natyra janë përfekt e nuk gabojnë.
Ose të pranojnë që edhe homoseksualët janë krijesë e pa gabuar.
Gabimin e perceptojme ne si gabim .. pra qenjet njerzore.. natyra apo Zoti i rregullon vete ne menyren e vet gjerat . Zhdukja e specjeve, lindja e te tjerave.
E nese njeriu zgjodhi si forme per te mbrojt veten dhe zhdukjen e specjes. Ndalesen e homoseksualizmit ather eshte specje e zgjuar .. kaq e thjeshte eshte . .. 😊
 

ZoteriaJuaj

Agjent Aqif Supaxhi Therrmiu
Thuaj atyre që pretendojnë që Zoti e natyra janë përfekt e nuk gabojnë.
Ose të pranojnë që edhe homoseksualët janë krijesë e pa gabuar.
Llogjikisht zoti nuk duhet te gaboj sepse pastaj si zot ka mungese aftesie.

Natyra n gabon dhe evrregullon veteveten. Nese nuk e rregullon atehere vdes.
 

ZoteriaJuaj

Agjent Aqif Supaxhi Therrmiu
Gabimin e perceptojme ne si gabim .. pra qenjet njerzore.. natyra apo Zoti i rregullon vete ne menyren e vet gjerat . Zhdukja e specjeve, lindja e te tjerave.
E nese njeriu zgjodhi si forme per te mbrojt veten dhe zhdukjen e specjes. Ndalesen e homoseksualizmit ather eshte specje e zgjuar .. kaq e thjeshte eshte . .. 😊
Perkundrazi

Perhapja dhe rritja e homoseksualizmit eshte gje e mire.

Nese ulet popullsia boterore atehere perfitojne te gjithe :p
 
Top